[video] Andrzej Duda po rozmowie z sekretarzem genralnym NATO: "Nie ma rozbieżności między nami"

– Nie ma między nami żadnych rozbieżności, zgadzamy się co do wszystkich głównych celów, które Sojusz Północnoatlantycki powinien w najbliższych latach realizować – ogłosił prezydent Andrzej Duda po poniedziałkowych rozmowach z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 
Jakub Szymczuk [video] Andrzej Duda po rozmowie z sekretarzem genralnym NATO: "Nie ma rozbieżności między nami"
Jakub Szymczuk / KPRP

W trakcie  konferencji prasowej po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem w Belwederze Andrzej Duda pokreślił, że tematem ich rozmowy były sprawy najistotniejsze z punktu widzenia "działań Sojuszu przewidywanych na najbliższe lata", a także nadchodzących spotkań: tzw. bukaresztańskiej dziewiątki oraz szczytu NATO w Brukseli.

– Nie ma pomiędzy nami żadnych rozbieżności; zgadzamy się właściwie z panem sekretarzem co do wszystkich głównych celów, które Sojusz powinien w najbliższych latach realizować, co do pewnego profilu, który został przyjęty –  zaznaczył prezydent, wskazując m.in. na wspólną satysfakcję związaną z dynamiczną realizacją postanowień szczytów NATO w Walii i w Warszawie – powiedział Duda.

- Cieszymy się ogromnie, że w dynamiczny sposób realizowane są postanowienia Szczytu w Walii i Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Przede wszystkim patrząc z naszego, polskiego punktu widzenia, cieszymy się z obecności wojsk sojuszniczych - tej tzw. enhanced forward presence. Że te postanowienia Szczytu w Warszawie w tym zakresie zostały zrealizowane – dodał prezydent.

 

 

Andrzej Duda zaznaczył jednocześnie, że w kontekście zbliżającego się szczytu w Brukseli musimy myśleć "o kolejnych decyzjach, które zostaną tam podjęte, w przedmiocie sprawności funkcjonowania Sojuszu, tzn. reagowania, które będzie następowało po tym momencie, kiedy doszłoby do ewentualnego zaangażowania militarnego sił wysuniętej obecności, po to, żeby te siły zostały wzmocnione kolejnymi".
 

- Potrzebne nam są w tym zakresie odpowiednie działania dostosowawcze w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i w tym przedmiocie decyzje powinny zostać podjęte na najbliższym szczycie - dodał prezydent.

Andrzej Duda powiedział też, że omówił z Jensem Stoltenbergiem również zagadnienie współdziałania pomiędzy Sojuszem Północnoatlantyckim a Ukrainą i Gruzją.

– Mamy nadzieję, że będzie mogło dojść do posiedzenia NATO-Ukraina i NATO-Gruzja – do wspólnych komisji na odpowiednim poziomie ministerialnym. To kwestia decyzji, które zapadną w perspektywie zbliżającego się szczytu NATO – zapowiedział prezydent.

Jens Stoltenberg podkreślił z kolei, że Polska jest bardzo silnym sojusznikiem NATO.

- Polska uczestniczy i przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów, w tym przeznacza 2 proc. PKB na obronność - powiedział sekretarz generalny NATO.


Wskazał również na to, że Polska jest gospodarzem wielu grup bojowych NATO oraz przyczynia się do grupy bojowej, jaką Sojusz ma na Litwie. Jest również gospodarzem obrony przeciwrakietowej NATO - dodał Jens Stoltenberg.


Sekretarz Generalny stwierdził, że szczyt NATO, który odbywał się w Warszawie w 2016 r. był bardzo ważny, ponieważ zapadły na nim decyzje, które przekształciły i zmieniły NATO. - Głównym wynikiem tego szczytu było przede wszystkim zwiększenie naszej obecności we wschodnich częściach Sojuszu, w postaci czterech grup batalionowych w krajach bałtyckich - Polsce, krajach Morza Czarnego i na Bałkanach - wskazał.

Sekretarz Generalny zapowiedział też, że o ile szczyt warszawski skupiał się głównie na zwiększeniu obecności, w tym wojskowej, na wschodniej flance NATO z grupami bojowymi i z dostosowaną wysuniętą obecnością, o tyle szczyt lipcowy będzie mówił o działaniach następczych. - Musimy skupić się na umiejętności przemieszczania naszych sił - podkreślił Jens Stoltenberg.

Rozmowa w Belwederze trwała ponad godzinę. W roboczym lunchu wydanym przez Prezydenta RP z okazji wizyty Sekretarza Generalnego NATO uczestniczyli także m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz Ambasador RP przy NATO Marek Źółkowski.

W poniedziałek rano w Sejmie RP odbyła się sesja plenarna Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli oraz marszałków Sejmu i Senatu: Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego. 

Źródło: prezydent.pl
/k


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała w piątek, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Są nowe informacje.

Rosyjskie cyberataki. Jest komunikat MSZ z ostatniej chwili
Rosyjskie cyberataki. Jest komunikat MSZ

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z wrogą kampanią w cyberprzestrzeni prowadzoną przez grupę powiązaną z rosyjskim wywiadem wojskowym - czytamy w komunikacie przekazanym w sobotę przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Prezydent Chin Xi Jinping rusza w podróż po Europie z ostatniej chwili
Prezydent Chin Xi Jinping rusza w podróż po Europie

Przywódca ChRL Xi Jinping rozpocznie w niedzielę pięciodniową podróż po Europie, w trakcie której odwiedzi Francję, Serbię i Węgry. Będzie to jego pierwsza wizyta w Europie od 2019 r.

ISW: Szpitale w okupowanym przez Rosję obwodzie ługańskim grożą odbieraniem noworodków z ostatniej chwili
ISW: Szpitale w okupowanym przez Rosję obwodzie ługańskim grożą odbieraniem noworodków

Szpitale w okupowanym przez Rosję obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy grożą matkom odbieraniem noworodków, jeśli co najmniej jedno z rodziców nie posiada obywatelstwa rosyjskiego - podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną ISW.

Eksperci: Pekin chce wbić klin między USA a UE i nie zmieni polityki w sprawie Ukrainy z ostatniej chwili
Eksperci: Pekin chce wbić klin między USA a UE i nie zmieni polityki w sprawie Ukrainy

Pekin chce wbić klin pomiędzy USA i UE, a europejscy przywódcy mają niewielką nadzieję na zmianę stanowiska Chin w sprawie Ukrainy – podkreślili w rozmowie z PAP analitycy z Francji i Węgier, komentując rozpoczynającą się w niedzielę wizytę przywódcy Chin Xi Jinpinga w Europie.

Zmiana pogody. Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał komunikat z ostatniej chwili
Zmiana pogody. Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia o nadchodzących burzach z gradem oraz porywistych wiatrach.

Tadeusz Płużański: Honor Wiadomości
Tadeusz Płużański: Honor

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja skrwawiona w wojnach na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę. Wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor” – mówił 5 maja 1939 r. w Sejmie RP minister spraw zagranicznych Józef Beck.

Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw Wiadomości
Deutsche Quelle: Od 2 maja ekologiczne Niemcy konsumują surowce kosztem innych państw

W tym roku Niemcy już od 2 maja konsumują surowce naturalne na koszt innych państw – odnotowała lewicowa Tageszeitung, powołując się na dane organizacji Footprintnetwork monitorującej poziom zużycia surowców na świecie. Jak wynika z obliczeń Global Footprint Network, Niemcom zaledwie w cztery miesiące udało się wykorzystać wszystkie „przypisane im” na 2004 r surowce, a miniony czwartek stał się tym samym Dniem Przekroczenia Zasobów Ziemi. Podobno, gdyby wszystkie państwa świata zachowywały się jak Niemcy, nie starczyłoby nam trzech Ziem.

Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek na warszawskim Wilanowie

Trzy osoby zginęły w wypadku w warszawskim Wilanowie. Kierowca BMW zjechał z drogi i uderzył w drzewo po czym samochód spłonął. Na miejscu trwa akcja służb - poinformowała PAP stołeczna policja.

Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego z ostatniej chwili
Burza w Barcelonie. Wymowny komentarz ws. Lewandowskiego

Robert Lewandowski przerwał złą passę i w ostatnim meczu Barcelony z Valencią (4:2) pokazał świetną formę. Dzięki temu znalazł się na świeczniku mediów i rozwiał krążące od miesięcy plotki dotyczące potencjalnego transferu do innego klubu.

REKLAMA

[video] Andrzej Duda po rozmowie z sekretarzem genralnym NATO: "Nie ma rozbieżności między nami"

– Nie ma między nami żadnych rozbieżności, zgadzamy się co do wszystkich głównych celów, które Sojusz Północnoatlantycki powinien w najbliższych latach realizować – ogłosił prezydent Andrzej Duda po poniedziałkowych rozmowach z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. 
Jakub Szymczuk [video] Andrzej Duda po rozmowie z sekretarzem genralnym NATO: "Nie ma rozbieżności między nami"
Jakub Szymczuk / KPRP

W trakcie  konferencji prasowej po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem w Belwederze Andrzej Duda pokreślił, że tematem ich rozmowy były sprawy najistotniejsze z punktu widzenia "działań Sojuszu przewidywanych na najbliższe lata", a także nadchodzących spotkań: tzw. bukaresztańskiej dziewiątki oraz szczytu NATO w Brukseli.

– Nie ma pomiędzy nami żadnych rozbieżności; zgadzamy się właściwie z panem sekretarzem co do wszystkich głównych celów, które Sojusz powinien w najbliższych latach realizować, co do pewnego profilu, który został przyjęty –  zaznaczył prezydent, wskazując m.in. na wspólną satysfakcję związaną z dynamiczną realizacją postanowień szczytów NATO w Walii i w Warszawie – powiedział Duda.

- Cieszymy się ogromnie, że w dynamiczny sposób realizowane są postanowienia Szczytu w Walii i Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Przede wszystkim patrząc z naszego, polskiego punktu widzenia, cieszymy się z obecności wojsk sojuszniczych - tej tzw. enhanced forward presence. Że te postanowienia Szczytu w Warszawie w tym zakresie zostały zrealizowane – dodał prezydent.

 

 

Andrzej Duda zaznaczył jednocześnie, że w kontekście zbliżającego się szczytu w Brukseli musimy myśleć "o kolejnych decyzjach, które zostaną tam podjęte, w przedmiocie sprawności funkcjonowania Sojuszu, tzn. reagowania, które będzie następowało po tym momencie, kiedy doszłoby do ewentualnego zaangażowania militarnego sił wysuniętej obecności, po to, żeby te siły zostały wzmocnione kolejnymi".
 

- Potrzebne nam są w tym zakresie odpowiednie działania dostosowawcze w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i w tym przedmiocie decyzje powinny zostać podjęte na najbliższym szczycie - dodał prezydent.

Andrzej Duda powiedział też, że omówił z Jensem Stoltenbergiem również zagadnienie współdziałania pomiędzy Sojuszem Północnoatlantyckim a Ukrainą i Gruzją.

– Mamy nadzieję, że będzie mogło dojść do posiedzenia NATO-Ukraina i NATO-Gruzja – do wspólnych komisji na odpowiednim poziomie ministerialnym. To kwestia decyzji, które zapadną w perspektywie zbliżającego się szczytu NATO – zapowiedział prezydent.

Jens Stoltenberg podkreślił z kolei, że Polska jest bardzo silnym sojusznikiem NATO.

- Polska uczestniczy i przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów, w tym przeznacza 2 proc. PKB na obronność - powiedział sekretarz generalny NATO.


Wskazał również na to, że Polska jest gospodarzem wielu grup bojowych NATO oraz przyczynia się do grupy bojowej, jaką Sojusz ma na Litwie. Jest również gospodarzem obrony przeciwrakietowej NATO - dodał Jens Stoltenberg.


Sekretarz Generalny stwierdził, że szczyt NATO, który odbywał się w Warszawie w 2016 r. był bardzo ważny, ponieważ zapadły na nim decyzje, które przekształciły i zmieniły NATO. - Głównym wynikiem tego szczytu było przede wszystkim zwiększenie naszej obecności we wschodnich częściach Sojuszu, w postaci czterech grup batalionowych w krajach bałtyckich - Polsce, krajach Morza Czarnego i na Bałkanach - wskazał.

Sekretarz Generalny zapowiedział też, że o ile szczyt warszawski skupiał się głównie na zwiększeniu obecności, w tym wojskowej, na wschodniej flance NATO z grupami bojowymi i z dostosowaną wysuniętą obecnością, o tyle szczyt lipcowy będzie mówił o działaniach następczych. - Musimy skupić się na umiejętności przemieszczania naszych sił - podkreślił Jens Stoltenberg.

Rozmowa w Belwederze trwała ponad godzinę. W roboczym lunchu wydanym przez Prezydenta RP z okazji wizyty Sekretarza Generalnego NATO uczestniczyli także m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz Ambasador RP przy NATO Marek Źółkowski.

W poniedziałek rano w Sejmie RP odbyła się sesja plenarna Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli oraz marszałków Sejmu i Senatu: Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego. 

Źródło: prezydent.pl
/k



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe