M. Paca: Do Polski wjeżdża rocznie ok. 800 tys. ton odpadów z zagranicy. To 6-7% tego co sami produkujemy

– Pożary śmieci będą się wciąż zdarzały, bo ciągle mamy problemy z zalegającymi plastikami. Robimy wielki błąd, skupiając się na przekonywaniu wszystkich do segregacji odpadów. Powinniśmy prosić ludzi o to, żeby odpadów nie wytwarzali – mówi Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
 M. Paca: Do Polski wjeżdża rocznie ok. 800 tys. ton odpadów z zagranicy. To 6-7% tego co sami produkujemy
/ Fot. D. Iwański / EDP
– Ile mamy w Polsce śmieci?
– W naszym kraju samych odpadów komunalnych, które wytwarzamy we własnych domach, jest 12 milionów ton. Tylko jedna standardowa polska czteroosobowa rodzina co roku wytwarza ok. 1200 kg śmieci. Z kolei odpadów przemysłowych jest nawet dwa razy więcej. 

– A jak wygląda eksport i import odpadów?
– Większość z odpadów wytwarzanych w Polsce u nas zostaje. Jeszcze do niedawna część z nich wywoziliśmy do Chin. Jednak tamtejszy rynek kilka miesięcy temu został zamknięty. Obecnie jest jeszcze nieznaczny eksport do Wietnamu i Indonezji, ale zasadniczo nie jesteśmy dużym eksporterem, ponieważ u nas odpady są dość tanie. Natomiast do naszego kraju wjeżdża rocznie ok. 700-800 tys. ton różnego rodzaju odpadów z zagranicy, czyli ok. 6-7 procent z tego, co sami produkujemy. Śmieci w Polsce mamy dużo, a co warte podkreślenia, w ciągu najbliższych dwóch lat odpady zdrożeją i nie ma od tego ucieczki. Kończą się już nam tanie sposoby zagospodarowywania odpadów.

– W ostatnim czasie nie ma tygodnia, żebyśmy nie słyszeli o pożarach wysypisk śmieci. Czym jest to spowodowane, że tych wypadków jest teraz tak dużo?
– W tym roku ten problem pojawił się z dużo większą intensywnością. O ile w poprzednich latach płonęły składowiska odpadów, o tyle teraz płoną magazyny. Trzeba wyraźnie podkreślić różnicę między tymi dwoma pojęciami. Składowisko odpadów to miejsce, które jest specjalnie przygotowane do tego, by w nim położyć odpady i by w tym miejscu już pozostały na zawsze. Żeby wybudować składowisko, trzeba przejść kilkuletni proces formalno-decyzyjny. Na składowisku powinny znajdować się tylko takie odpady, które się nie palą. Oczywiście nie zawsze tak było, dlatego w poprzednich latach paliło się kilka składowisk. Natomiast w tym roku palą się przede wszystkim magazyny odpadów, w których przechowywane są przeważnie plastiki. Prowadzą je firmy, które dostają pozwolenia na magazynowanie odpadów, które z kolei przyjmują od wytwórców. Ich zadaniem jest złożenie w takim magazynie dużej ilości odpadów i dopiero wtedy oddanie ich do przetwórcy czy recyklera.

– Dlaczego w takim razie obecnie palą się przeważnie same magazyny?
– Po pierwsze są przepełnione, a po drugie zalega w nich łatwopalny plastik. Firmy, które przez ostatnie lata go przyjmowały, teraz przez to, że nie mogą wywieźć nic do Chin, mają dużo większe koszty przetwarzania plastiku. Ci, którzy poprzyjmowali plastik w zeszłym roku za powiedzmy 150 zł za tonę, w tym roku muszą zapłacić 250 zł za tonę przetwarzania. Efekt jest taki, że na placach leżą hałdy odpadów plastikowych, z którymi nie ma co zrobić. A są też odpady niebezpieczne, które powinny być szczególnie poddawane utylizacji. Np. w Zgierzu paliły się ostatnio niebezpieczne odpady, które poszły w powietrze.

– Czy to możliwe, że ostatnie pożary były wynikiem wypadku, czy samozaprószenia się ognia?
– Oczywiście, że do takich wypadków może dochodzić i dochodzi. Na składowiskach bardzo często się to zdarza. Odpady organiczne z czasem mogą zacząć fermentować i wypierać z wnętrza tlen. Fermentacja przez to idzie bardziej intensywnie, temperatura się podnosi i pojawia się dużo metanu. A metan, wiadomo, bardzo chętnie się pali. Ogień może więc błyskawicznie pojawić się na hektarze składowiska. I takie rzeczy się zdarzały i zdarzają – ale na składowiskach. W przypadku magazynów jest o to ciężej, ale do pożaru także może dojść, np. gdy mamy upały, słońce, a w śmieciach zaplącze się gdzieś szklana butelka. Wtedy może dojść do samozapłonu.

– No tak, ale większość z ostatnich pożarów wybuchała między godziną 22 a 23…
– No właśnie. Trzeba by mieć nie lada fantazję, by wytłumaczyć, jak mogło dojść do samozapłonu w nocy. 

– Kto w takim razie ma interes we wzniecaniu pożarów śmieci?
– Interes ma ten, kto jest na minusie. A na minusie jest firma, która przyjęła śmieci za mniejszą kwotę, niż teraz musi za nie zapłacić. Oczywiście to nie jest tak, że wszystkie firmy magazynujące odpady są winne pożarów, ale w większości przypadków jest to im po prostu na rękę. Znaczna część pożarów wybuchała w miejscach, gdzie firmy potraciły pozwolenia na prowadzenie działalności. W tych przypadkach pożar jest więc tak jakby zatarciem dowodów własnej niegospodarności. Jednak wypadki też wciąż się zdarzają. Chociażby w Warszawie płonęła ostatnio hala sortowni na Wilanowie, ale tamtejszej firmy nigdy bym nie podejrzewał, że zrobiła to umyślnie. Nie można więc wszystkich wrzucać do jednego worka. Jednak przypadki, gdzie firmie skończyło się pozwolenie na magazynowanie odpadów, ma wielką hałdę, a do pożaru dochodzi w nocy, muszą być dogłębnie zbadane...



#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego z ostatniej chwili
Kłopot w Pałacu Buckingham. Chodzi o księcia Harry'ego

Informacje o chorobie nowotworowej księżnej Kate i króla Karola III spędzają sen z powiek Brytyjczykom. W mediach nie brakuje nowych informacji związanych ze stanem zdrowia arystokratów. Pojawiły się również doniesienia dotyczące księcia Harry'ego, który już niedługo ma zjawić się w Wielkiej Brytanii.

Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz zabrał głos ws. króla Karola III

Temat choroby króla Karola III wciąż rozgrzewa media. O monarchę martwią się zarówno członkowie rodziny królewskiej, jak i poddani. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne z ostatniej chwili
Katastrofa budowlana w Małopolsce. Jest ofiara śmiertelna i osoby ranne

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku zawalenia się ściany budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (Małopolskie).

Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16 z ostatniej chwili
Katastrofa amerykańskiego myśliwca F-16

W pobliżu bazy sił powietrznych Holloman w stanie Nowy Meksyk doszło do katastrofy. Chodzi o amerykański myśliwiec F-16.

Nie żyje znany pisarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany pisarz

Media obiegła informacja o śmierci znanego pisarza. Paul Auster miał 77 lat.

Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania Wiadomości
Za dostarczenie do Niemiec, migranci zapłacili przemytnikom potężne pieniądze. Są zatrzymania

Setki tysięcy jak nie miliony ludzi na tej planecie chciałoby żyć w Europie. Dla wielu z nich spełnieniem marzeń i krajem docelowym są Niemcy. Dotarcie do tego kraju jest jednak trudne, niebezpieczne i w większości przypadków po prostu nierealne.

Ten moment... . Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"Ten moment... ". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

Aktorka Anna Mucha podzieliła się z fanami informacją o przykrym incydencie, jaki miał miejsce w jej domu. Wszystko stało się po tym, jak gwiazda wyjechała na krótki urlop.

Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa Wiadomości
Ks. Janusz Chyła: Europy nie można zrozumieć i ocalić bez Chrystusa

Kultura, w której zostaliśmy wychowani, uczy szacunku wobec starszych. Europa nazywana jest „starym kontynentem”, co budzi zrozumiały respekt. Przywilejem starszych jest prawo do zmęczenia. I chyba jesteśmy świadkami zadyszki, jakiej doznaje nasz kontynent zarówno w swoich instytucjach, jak i w świadomości wielu mieszkańców. Może to powodować zniechęcenie i prowadzić do odżywania starych lub tworzenia nowych ideologicznych uproszczeń. Postawa bardziej wyważona, wskazuje jednak na potrzebę wdzięczności za przekazane dziedzictwo i gotowości twórczego zaangażowania w jego pomnażanie.

Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy z ostatniej chwili
Prezydent Duda: potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy

Potrzebujemy wielkiego lotniska w sercu Europy – mówił w środę w Poznaniu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że koleje szybkich prędkości, wielki transport lotniczy, potężna, rozwijająca się polska gospodarka to nasze wyzwanie na kolejne 20 lat w UE.

To robi wrażenie. Von der Leyen o Polsce w UE z ostatniej chwili
"To robi wrażenie". Von der Leyen o Polsce w UE

- Powinniśmy byli bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji i wcześniej podjąć zdecydowane działania - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przy okazji 20. rocznicy rozszerzenia UE m.in. o Polskę.

REKLAMA

M. Paca: Do Polski wjeżdża rocznie ok. 800 tys. ton odpadów z zagranicy. To 6-7% tego co sami produkujemy

– Pożary śmieci będą się wciąż zdarzały, bo ciągle mamy problemy z zalegającymi plastikami. Robimy wielki błąd, skupiając się na przekonywaniu wszystkich do segregacji odpadów. Powinniśmy prosić ludzi o to, żeby odpadów nie wytwarzali – mówi Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
 M. Paca: Do Polski wjeżdża rocznie ok. 800 tys. ton odpadów z zagranicy. To 6-7% tego co sami produkujemy
/ Fot. D. Iwański / EDP
– Ile mamy w Polsce śmieci?
– W naszym kraju samych odpadów komunalnych, które wytwarzamy we własnych domach, jest 12 milionów ton. Tylko jedna standardowa polska czteroosobowa rodzina co roku wytwarza ok. 1200 kg śmieci. Z kolei odpadów przemysłowych jest nawet dwa razy więcej. 

– A jak wygląda eksport i import odpadów?
– Większość z odpadów wytwarzanych w Polsce u nas zostaje. Jeszcze do niedawna część z nich wywoziliśmy do Chin. Jednak tamtejszy rynek kilka miesięcy temu został zamknięty. Obecnie jest jeszcze nieznaczny eksport do Wietnamu i Indonezji, ale zasadniczo nie jesteśmy dużym eksporterem, ponieważ u nas odpady są dość tanie. Natomiast do naszego kraju wjeżdża rocznie ok. 700-800 tys. ton różnego rodzaju odpadów z zagranicy, czyli ok. 6-7 procent z tego, co sami produkujemy. Śmieci w Polsce mamy dużo, a co warte podkreślenia, w ciągu najbliższych dwóch lat odpady zdrożeją i nie ma od tego ucieczki. Kończą się już nam tanie sposoby zagospodarowywania odpadów.

– W ostatnim czasie nie ma tygodnia, żebyśmy nie słyszeli o pożarach wysypisk śmieci. Czym jest to spowodowane, że tych wypadków jest teraz tak dużo?
– W tym roku ten problem pojawił się z dużo większą intensywnością. O ile w poprzednich latach płonęły składowiska odpadów, o tyle teraz płoną magazyny. Trzeba wyraźnie podkreślić różnicę między tymi dwoma pojęciami. Składowisko odpadów to miejsce, które jest specjalnie przygotowane do tego, by w nim położyć odpady i by w tym miejscu już pozostały na zawsze. Żeby wybudować składowisko, trzeba przejść kilkuletni proces formalno-decyzyjny. Na składowisku powinny znajdować się tylko takie odpady, które się nie palą. Oczywiście nie zawsze tak było, dlatego w poprzednich latach paliło się kilka składowisk. Natomiast w tym roku palą się przede wszystkim magazyny odpadów, w których przechowywane są przeważnie plastiki. Prowadzą je firmy, które dostają pozwolenia na magazynowanie odpadów, które z kolei przyjmują od wytwórców. Ich zadaniem jest złożenie w takim magazynie dużej ilości odpadów i dopiero wtedy oddanie ich do przetwórcy czy recyklera.

– Dlaczego w takim razie obecnie palą się przeważnie same magazyny?
– Po pierwsze są przepełnione, a po drugie zalega w nich łatwopalny plastik. Firmy, które przez ostatnie lata go przyjmowały, teraz przez to, że nie mogą wywieźć nic do Chin, mają dużo większe koszty przetwarzania plastiku. Ci, którzy poprzyjmowali plastik w zeszłym roku za powiedzmy 150 zł za tonę, w tym roku muszą zapłacić 250 zł za tonę przetwarzania. Efekt jest taki, że na placach leżą hałdy odpadów plastikowych, z którymi nie ma co zrobić. A są też odpady niebezpieczne, które powinny być szczególnie poddawane utylizacji. Np. w Zgierzu paliły się ostatnio niebezpieczne odpady, które poszły w powietrze.

– Czy to możliwe, że ostatnie pożary były wynikiem wypadku, czy samozaprószenia się ognia?
– Oczywiście, że do takich wypadków może dochodzić i dochodzi. Na składowiskach bardzo często się to zdarza. Odpady organiczne z czasem mogą zacząć fermentować i wypierać z wnętrza tlen. Fermentacja przez to idzie bardziej intensywnie, temperatura się podnosi i pojawia się dużo metanu. A metan, wiadomo, bardzo chętnie się pali. Ogień może więc błyskawicznie pojawić się na hektarze składowiska. I takie rzeczy się zdarzały i zdarzają – ale na składowiskach. W przypadku magazynów jest o to ciężej, ale do pożaru także może dojść, np. gdy mamy upały, słońce, a w śmieciach zaplącze się gdzieś szklana butelka. Wtedy może dojść do samozapłonu.

– No tak, ale większość z ostatnich pożarów wybuchała między godziną 22 a 23…
– No właśnie. Trzeba by mieć nie lada fantazję, by wytłumaczyć, jak mogło dojść do samozapłonu w nocy. 

– Kto w takim razie ma interes we wzniecaniu pożarów śmieci?
– Interes ma ten, kto jest na minusie. A na minusie jest firma, która przyjęła śmieci za mniejszą kwotę, niż teraz musi za nie zapłacić. Oczywiście to nie jest tak, że wszystkie firmy magazynujące odpady są winne pożarów, ale w większości przypadków jest to im po prostu na rękę. Znaczna część pożarów wybuchała w miejscach, gdzie firmy potraciły pozwolenia na prowadzenie działalności. W tych przypadkach pożar jest więc tak jakby zatarciem dowodów własnej niegospodarności. Jednak wypadki też wciąż się zdarzają. Chociażby w Warszawie płonęła ostatnio hala sortowni na Wilanowie, ale tamtejszej firmy nigdy bym nie podejrzewał, że zrobiła to umyślnie. Nie można więc wszystkich wrzucać do jednego worka. Jednak przypadki, gdzie firmie skończyło się pozwolenie na magazynowanie odpadów, ma wielką hałdę, a do pożaru dochodzi w nocy, muszą być dogłębnie zbadane...



#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe