REKLAMA

Spór o imigrantów w Unii Europejskiej. Macron chce sankcji. Merkel dwu- i trójstronnych rozmów

Czołowi poliycy 16 europejskich państw spotkali się w Brukseli, żeby omówić rozwiązania kryzysu migracyjnego w Europie.
 Spór o imigrantów w Unii Europejskiej. Macron chce sankcji. Merkel dwu- i trójstronnych rozmów
/ Pixabay.com/CC0 Creative Commons

– Jestem za wprowadzeniem sankcji, jeśli nie będzie solidarności – zapowiedział dzień przed miniszczytem Emmanuel Macron, prezydent Francji.


Angela Merkel zaznaczyła, że trzeba szukać dwu- i trójstronnych umów ws. migracji, gdyż są małe szanse, żeby 28 państw zaakceptowało rozwiązania przedstawione na miniszczycie.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się nad koncepcją  utworzenia regionalnych platform, na które trafialiby imigranci ze statków ratunkowych. 

UE nie  otwierałaby granic przed niezidentyfikowanymi przybyszami, gdyż pracownicy platform dokonywaliby selekcji i dzielili przybyszów na tych, którym należy się azyl w Europie, i na imigrantów ekonomicznych, którzy byliby odsyłani.

W trakcie ostatniego szczytu V4 w Budapeszcie bojkot tej inicjatywy zapowiedziały państwa Grupy Wyszehradzkiej, które uznały, że jedynym ciałem uprawnionym do decydowania w kwestii polityki migracyjnej jest Rada Europejska, a swoje stanowisko przedstawią na szczycie w dniach 28–29 czerwca.

Po szczycie planowano opublikować deklarację podjętą w takcie rozmów 16 przywódców państw europejskich. Jednak Giuseppe Conte, włoski premier stwierdził, że deklaracja w zbyt małym stopniu uwzględnia on interesy Włoch
 

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura