[video] 38. Rocznica Solidarności w Krakowie. Beata Szydło: "S" dała Polsce wolność
![[video] 38. Rocznica Solidarności w Krakowie. Beata Szydło: "S" dała Polsce wolność](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//zdj/zdjecie/23317.jpg)
- Solidarność” przez wiele lat czekała na taki rząd, który będzie wrażliwy społecznie, który będzie pełen patriotyzmu, pełen tradycji, że my ludzie „Solidarności” będziemy znów dumni z tego, że jesteśmy Polakami – mówił Wojciech Grzeszek, przewodniczący małopolskiej „Solidarności” witając na krakowskich uroczystościach rocznicowych panią premier Beatę Szydło.
Uroczystości rocznicowe w Krakowie rozpoczęto mszą święta w wawelskiej katedrze, w trakcie której abp Marek Jędraszewski przypomniał stosunek polskiego Kościoła do powstającego ruchu „Solidarności” cytując obszernie wypowiedzi kardynała Stefana Wyszyńskiego, który właśnie w „Solidarności upatrywał odrodzenia narodu polskiego, jego tradycji i więzi z Kościołem i religią. Po nabożeństwie w trakcie którego modlono się o pomyślność Ojczyzny oraz za ludzi „Solidarności”, zarówno tych, którzy zakładali jej zręby w 1980 r. jak i współczesnych działaczy związkowcy i patrioci przeszli pod Krzyż Katyński u stóp Wawelu, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów, podkreślając łączność pokolenia „Solidarności” ze wszystkimi, którzy walczyli i ginęli za Polskę i wolność Polaków.
- Polska czekała na to, by marzenie o wolności i suwerenności mogło być zrealizowane w praktyce i doczekała się dopiero za czasów, gdy na czele rządu stanęła pani Premier – mówił przewodniczący Grzeszek, podkreślając, że te dwa lata dla „Solidarności”, było czasem, gdy realizowane były postulaty Związku, z którymi „Solidarność” przez lata nie mogła się przebić, mimo, że mieliśmy suwerenny i niezależny rząd. A wszystko to dotyczyło przecież tylko możliwości godnego życia Polaków w swoim własnym kraju. – Bo „Solidarność” zawsze kierowała się dobrem Polski i Polaków – mówił przewodniczący Regionu Małopolskiego.
- „Solidarność” dała Polsce wolność – przypominała premier Beata Szydło. – Ale tak, jak tamten „festiwal „Solidarności” nie trwał długo, bo po ponad roku przerwał go stan wojenny, tak i obecne zdobycze socjalne i polityczne wprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości” wcale nie muszą być dane „na zawsze”. Dlatego ważne jest, by pilnować tych zdobyczy i jednoczyć się wokół rządu i jego programu. Niech marzenia wielu pokoleń Polaków o Polsce sprawiedliwej i niezależnej, spełniają się i trwają przez, a na straży niech stoi właśnie „Solidarność”, która zawsze kojarzyła się z polskością i za to chcę jej wszystkim członkom podziękować. Nie byłoby tego rządu, który realizuje kolejne postulaty Związku, gdyby nie Państwa wsparcie i zaangażowanie! – zakończyła swe wystąpienie premier Beata Szydło.
Adam Zyzman