Wyborcza zabija? "Wybory mogą zabić" - "Czy GW wysyła czytelnikom prenumeratę za pośrednictwem Poczty?"

Jest oczywistym, że wybory korespondencyjne niosą ze sobą zagrożenia. Jednak mniejsze niż wybory w zwykłym trybie, a obecny system prawny wymaga przeprowadzenia wyborów w określonym terminie. Opozycja, a wraz z nią "wiodące media", w tym Gazeta Wyborcza, usiłują przekonać Polaków o tym, że "wybory korespondencyjne mogą zabić", de facto nie przedkładając alternatywy - "Wybory w maju mogą zabić. Po trupach do władzy?" - takim plakatem ilustruje Wyborcza.pl artykuł pod tytułem "Badanie Uniwersytetu SWPS: nie chcemy prezydenta z koperty. Wybory? Najwcześniej jesienią"
 Wyborcza zabija? "Wybory mogą zabić" - "Czy GW wysyła czytelnikom prenumeratę za pośrednictwem Poczty?"
/ Wikipedia CC BY-SA 3,0 pl Adrian Grycuk

- Dobry wieczór, Roman Imielski, Dominika Wielowieyska, Wojciech Czuchnowski. Będę wdzięczny za informację, czy w dalszym ciągu Gazeta Wyborcza wysyła czytelnikom prenumeraty za pośrednictwem Poczty Polskiej? Pozdrawiam.


- zapytał internauta

Wprawdzie red. Roman Imielski tłumaczy:

- Nie wysyłamy, jak wszystkie gazety czy tygodniki. Poczta ma taką usługę - można u niej zamówić prenumeratę na podstawie umów z wydawcami. Nie wiem, jak ją realizuje w czasie epidemii


Ale na stronach Wyborczej nadal widnieją informację, że owszem taka usługa jest dostępna

- Czytelnicy Wyborczej to jednak lubią "życie na krawędzi"


- pisze przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości, poseł PiS Krzysztof Sobolewski, publikując screen ze strony Wyborcza.pl, w którym opisana jest "prenumerata z dostawą do domu" jako "usługa świadczona przez wybrane placówki Poczty Polskiej"

W innym miejscu na stronie Wyborcza.pl napisane jest:

- Zamówienia na prenumeratę krajową wydania papierowego Gazety Wyborczej można składać do 20 dnia miesiąca poprzedzającego okres prenumeraty u następujących dystrybutorów: (...) • POCZTA POLSKA - prenumerata Gazety Wyborczej jest przyjmowana w większości urzędów pocztowych (...) Firmy dystrybucyjne dostarczają "Gazetę Wyborczą" rano, z reguły między godziną 6.00 a 8.00. Mieszkańców małych miejscowości zachęcamy do zaprenumerowania "Gazety" w urzędzie pocztowym. Mieszkańcom tych miejscowości, w których nie ma urzędów, sugerujemy zamówienie prenumeraty bezpośrednio u listonosza, który dostarczać ją będzie w porze dostaw innych przesyłek pocztowych.[grafika jest kolażem fragmentów screenu ze strony Wyborcza.pl]

Czy uprawniony jest zatem wniosek, że gazeta Wyborcza zabija?

Co na temat przenoszenia wirusa za pośrednictwem papieru mówią eksperci?

Ryzyko transmisji wirusa między osobami za pośrednictwem listów i przesyłek jest niskie


- tłumaczyła niedawno ekspert europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Catherine Smallwood, odpowiadając na pytanie PAP o bezpieczeństwo wyborów korespondencyjnych.

- Głosowanie korespondencyjne to bezpieczna forma przeprowadzenia wyborów (...) przy tej wiedzy, jaką mamy na temat zaraźliwości koronawirusa, nie stanowi ona problemu na tyle istotnego, żeby mógł być przyczyną epidemiczną do odwołania wyborów


- ocenił w czwartek dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. prof. Grzegorz Gielerak. Koronawirus na papierze utrzymuje się relatywnie krótko; podnoszenie tego tematu to szukanie problemu - dodał.

- Z pola walki z koronawirusem. Listonosz przynoszący pakiet wyborczy przynosi nam śmierć; listonosz przynoszący nam Gazetę Wyborczą przynosi życie. Mamy więc wybór między śmiercią, a życiem.


- komentuje prof. Romuald Szeremietiew cyk/PAP

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe