Dobę po informacji o zrzucie ścieków do Wisły w Warszawie, na profilu Greenpeace nadal ani słowa...

W czasie, kiedy odbywała się konferencja, z kolektora nie płynęły już ścieki komunalne. Natomiast cały obszar od bramy zrzutowej znajdującej się kilkaset metrów od Wisły był zaścielony odpadami komunalnymi, w tym m.in. dużymi fragmentami papieru toaletowego. W powietrzy unosił się fetor.
Daca przyznał, że MPWiK ma pozwolenie, żeby w sytuacjach awaryjnych zrzucać ścieki komunalne. – Pozwolenie wydała była prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, ale MPWiK może zrzucać ścieki nie częściej niż 10 razy w roku – powiedział Daca.
Podkreślił ponadto, że pozwolenie zostało udzielone z zastrzeżeniem, że układ przesyłowy ścieków komunalnych z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków Czajka będzie utrzymywany we właściwym stanie technicznym.
Prezes Wód Polskich podkreślił, że w latach 2013-2019 dokonano 45 zrzutów więcej niż dopuszczona została liczba w udzielonym pozwoleniu wodnoprawnym w ilości 5260960 mkw. ścieków komunalnych, co stanowi naruszenie pozwolenia.
Daca wskazał, że dane te nie obejmują ilości ścieków, które trafiły do Wisły w czasie ubiegłorocznej awarii kolektorów.
Co na to Greenpeace?
Przypomnijmy, że aktywiści Greenpeace we wtorek w nocy wspięli się na ponad stumetrową betonową wieżę znajdującą się na placu budowy elektrowni Ostrołęka C, gdzie umieścili baner z napisem: "NIE dla gazu, NIE dla węgla. TAK dla zielonej transformacji". Na wieży planują umieścić napis: "Węgiel, gaz, kryzys klimatyczny".
Aktywiści, którzy zakończyli protest i opuścili teren budowy we wtorek wieczorem bardzo chętnie umieszczali zdjęcia i filmy z całej akcji, pisząc przy tym m.in. o "interesach lobby paliw kopalnych".
Znamiennie jest jednak to, że próżno szukać jakiegokolwiek komentarza na temat zrzutu ścieków w Warszawie.
Obawa przed #kryzysklimatyczny to jedna z rzeczy, które - niezależnie od poglądów i preferencji politycznych - łączą nasze społeczeństwo. Zobacz, jak wspinaczki i wspinacze umieszczają na wieży niedoszłej elektrowni #OstrołękaC olbrzymi napis “Węgiel, gaz, kryzys klimatyczny”.???? pic.twitter.com/OOqAs0hrSQ
— Greenpeace Polska (@Greenpeace_PL) June 23, 2020
Nie zgadzam się, by interesy lobby paliw kopalnych były ważniejsze niż nasze prawo do życia w bezpiecznym
— Greenpeace Polska (@Greenpeace_PL) June 23, 2020
i czystym środowisku. Każdego, kto myśli podobnie namawiam do działania. Dołączajcie do ruchów klimatycznych i idźcie na wybory – mówi Wioletta Smul. https://t.co/fSOBBls9KY pic.twitter.com/7NQ2LSYLBy
