Ziobro po spotkaniu z liderami Zjednoczonej Prawicy: To nie jest czas na kłótnie

To nie jest czas na kłótnie i konflikty, które prowadziłyby do nowych wyborów; umówiliśmy się zresztą w najbliższym czasie na spotkanie programowe - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro Ziobro po spotkaniu z liderami Zjednoczonej Prawicy: To nie jest czas na kłótnie
Zbigniew Ziobro
(kf) PAP/Radek Pietruszka

W sobotę liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali nową umowę koalicyjną. Obecny był także premier Mateusz Morawiecki.

"Myślę, że ten jasny i czytelny sygnał, który został przekazany Polakom w czasie spotkania na Nowogrodzkiej, gdy podpisaliśmy umowę i wskazaliśmy, że przez kolejne trzy lata chcemy realizować uzgadniany w ramach kompromisów dobry program dla Polski" - powiedział Ziobro w TVP odnosząc się do tej umowy. Jak zaznaczył, "to nie jest czas na kłótnie i konflikty, które prowadziłyby do nowych wyborów".

Pytany, co najbardziej poróżniło koalicjantów, Ziobro odpowiedział, iż "wydaje się, że jednak sprawy programowe miały charakter zasadniczy". "Brak być może wcześniej wystarczająco długiej rozmowy" - dodał.

"Jest też faktem, że przed nami jest wiele kolejnych zmian, które musimy wprowadzać i niektóre z nich mogą faktycznie prowadzić do pewnych różnic w postrzeganiu i celów, i sensów wprowadzenia takich lub innych rozwiązań ustawowych. Do tego potrzebny jest dialog i pokazaliśmy, że potrafimy rozmawiać, potrafimy zawierać kompromisy, które nie zawsze są łatwe, ale one są konieczne" - mówił Ziobro.

"Umówiliśmy się zresztą na spotkanie w najbliższym czasie też i programowe - dalsze rozmowy nad szczegółami realizacji programu tej dobrej zmiany dla Polski przez kolejne trzy lata" - dodał.

Zapytany, czy istnieje konflikt "na linii Ziobro - Morawiecki" odpowiedział, że "w profesjonalnej polityce nie ma czegoś takiego, jak malowane przez niektóre media konflikty osobiste i personalne animozje". "W profesjonalnej polityce, jeśli są ludzie odpowiedzialni, którzy zdają sobie sprawę z powagi decyzji, jakie podejmują, to są skazani na współpracę i dialog, i zdarza się też tak, że są między nimi różnice" - powiedział Ziobro.

"Mogę powiedzieć, że premier Morawiecki jest bardzo doświadczonym bankowcem, bardzo doświadczonym człowiekiem w obszarze ekonomii, jego wiedza zwłaszcza w czasie pandemii jest niezwykle cenna i współpracujemy. W wielu wypadkach zgadzamy się, wspólnie popieramy ustawy i zmiany w kraju, są też między nami czasami różnice poglądów i zdań. Dobrze, żebyśmy mogli sobie o tym zawsze uczciwie zakomunikować" - powiedział Ziobro.

Według niego, "tego rodzaju profesjonalna, dobra współpraca była i jest możliwa". "I wierzę w nią przez najbliższe trzy lata pomiędzy Solidarną Polską, a premierem Morawieckim" - dodał.

"Jestem przekonany, że teraz, mając przed sobą kolejne trzy lata, będziemy mogli zgodnie rozmawiając i dyskutując, przyjąć taki plan, który pozwoli wdrożyć reformę sądownictwa do końca" - ocenił ponadto Ziobro. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mok/


Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy popierasz zniesienie przesłanki eugenicznej?
Tygodnik

Opinie

Popkultura