Słowacja: W pierwszym dniu testów na obecność koronawirusa wzięło udział 2,5 mln osób

– W niedzielę, która jest drugim dniem ogólnokrajowej akcji, testy przebiegają sprawnie i bez czekania w kolejach – podkreślił minister.
W całym kraju działają 4782 punkty pobrań, co według szefa resortu obrony stanowi 98 proc. wszystkich wcześniej planowanych placówek. Obsługuje je ponad 46 tysięcy lekarzy, pracowników medycznych, żołnierzy, policjantów, strażaków i wolontariuszy.
Liczba osób, które poddały się w sobotę testom, pozytywnie zaskoczyła organizatorów bezprecedensowej operacji prowadzonej pod hasłem "Wspólna Odpowiedzialność". Celem akcji jest wykazanie w ciągu dwóch dni, gdzie znajdują się ogniska zakażeń na Słowacji i podjęcie działań, które umożliwią ich zlokalizowanie, by w ten sposób zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Premier Igor Matovicz, minister zdrowia Marek Krejczi i minister obrony Jaroslav Nad’ na konferencji prasowej, którą zorganizowano w niedzielę na jednym punktów pobierania próbek, z szacunkiem wyrażali się o poziomie mobilizacji Słowaków. – Pokazaliśmy, że Republika Słowacka jest społecznością odpowiedzialnych ludzi – ocenił premier.
SOM DOJATÝ, HRDÝ A NESMIERNE VĎAČNÝ🙏#Spoločnázodpovednosť pokračuje aj dnes, preto pokojne navštívte svoje najbližšie odberové miesto, aby ste poznali svoj zdravotný stav a ochránili tak seba a svojich blízkych.
— Jaro Nad (@JaroNad) November 1, 2020
Slovensko, si úžasné! pic.twitter.com/xI44SK29Gj
Liczba przetestowanych osób, którą przedstawił minister obrony, nie uwzględnia testów zrealizowanych w szpitalach, domach opieki społecznej oraz wielkich zakładach pracy. Wojsko, które organizuje i realizuje operację, przekazało dla tych dodatkowych miejsc pobrań około 600 tys. testów. Pełne dane dotyczące dwóch dni testów mają zostać przedstawione w poniedziałek.
Premier zaapelował do osób z pozytywnym wynikiem testu, by zgodnie z przepisami pozostały w domach na 10 dniowej kwarantannie i skontaktowały się też z osobami, z którymi spotykały się wcześniej. Do osób, które miały wynik negatywny, zwrócił się zaś z wezwaniem, by nadal przestrzegały zaleceń higienicznych. – Jeśli zbyt szybko zaczniemy żyć, jak gdyby nigdy nic, sami to zepsujemy – powiedział.
Matovicz obiecał też, że powszechne badanie z pewnością zostanie powtórzone. – Byłoby idealne, gdyby przeprowadzone je w całej Słowacji, ale być może nie będziemy ich prowadzić w dwóch lub trzech powiatach – stwierdził. Według wcześniejszych planów, które muszą jeszcze potwierdzić eksperci, kolejna tura testów miałaby się odbyć się w dniach 8 i 9 listopada br.