Dziś mija ultimatum PE ws. mechanizmu praworządności. Deutschlandfunk się niecierpliwi: "A zatem co, drogi PE?!"

- Parlament Europejski chce wywrzeć presję na Komisję Europejską, aby wreszcie uczyniła więcej dla ochrony praworządności w krajach takich jak Węgry czy Polska. W projekcie rezolucji, która ma zostać przyjęta w przyszłym tygodniu, główne grupy polityczne wzywają Komisję do wdrożenia nowo utworzonego mechanizmu praworządności. Jeżeli Komisja nie podejmie działań do 1 czerwca, Parlament rozważy wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
- pisał Becker
No więc dziś mamy 1 czerwca i nic nie wskazuje na to żeby groźby Parlamentu Europejskiego miały przynieść skutek. A przynajmniej nie taki jakiego spodziewał się PE.
- W walce o ochronę praworządności czas jest jednak czynnikiem decydującym, gdyż kraje takie jak Węgry i Polska mogą tworzyć nieodwracalne fakty dokonane. Dlatego w marcu Parlament Europejski wydał rezolucję, w której proponował pozwać Komisję Europejską przed TSUE za jej bezczynność, o ile nie uruchomi ona mechanizmu do 1 czerwca, czyli jeśli do państw, których to dotyczy, nie zostanie wysłane co najmniej jedno wstępne pisemne powiadomienie. Dzisiaj mamy 1 czerwca, a zatem co, drogi Parlamencie Europejski?
- pisze teraz Paul Vorreiter na stronie Deutschalndfunk.de
- Komisja Europejska mówi teraz, że jesienią chce rozpocząć nieformalny dialog z państwami członkowskimi, na końcu którego być może w którymś momencie zacznie działać procedura mechanizmu praworządności. To największy prezent w kampanii wyborczej, jaki można podarować Viktorowi Orbanowi. Z pewnością bardzo się cieszy, że Komisja Europejska nie przeszkadza mu jakimiś procedurami praworządnościowymi
- mówi zaniepokojony, cytowany w artykule poseł niemieckich Zielonych Daniel Freund.
Vorreiter uważa, że "wydaje się jasne, że Parlament staje się coraz bardziej niecierpliwy. Jest sprawą otwartą, czy rzeczywiście pokaże zęby"
[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]