REKLAMA

"Udało mi się przeprowadzić Region przez wszystkie zakręty i meandry"

- Zostałem wychowany na mocnych postawach patriotycznych, w duchu „Bóg, honor, ojczyzna”. Mój wujek, za swoją działalność w AK, był więźniem wielu obozów koncentracyjnych. Kiedy więc zaczęły się zmiany w Polsce, było mi łatwiej zrozumieć dążenia do wolności. Gdy w latach 80. pojawiła się na to szansa, zapisałem się do Solidarności - mówił Wojciech Grzeszek, w wywiadzie udzielonym w kwietniu 2020 r. Tygodnikowi Solidarność. Przewodniczący Małopolskiej Solidarności zmarł w piątek 25 czerwca.
/ Solidarność Kraków

- Pracowałem wówczas w Drukarni Narodowej. Zatrudnionych w niej było ok. 1200-1300 osób, z czego 1000 należało do Solidarności. W czasach stanu wojennego musieliśmy oczywiście działać w podziemiu, ale po 1989 r., gdy nastała możliwość formalnego funkcjonowania, zostałem przewodniczącym Solidarności w Drukarni Narodowej - wspominał Wojciech Grzeszek.

- W 1994 r. zaproponowano mi pracę w Zarządzie Regionu. Najpierw byłem sekretarzem, potem wiceprzewodniczącym. W 1998 r. zostałem wybrany na przewodniczącego ZR. Jest to trudna praca, ale jestem zadowolony, że udało mi się przeprowadzić Region przez te wszystkie zakręty i meandry, jakie pojawiały się przez ostatnie 22 lata. Jedną z najważniejszych rzeczy, z których jestem dumny, jest fakt, że udało mi się odzyskać dla Regionu majątek zagarnięty w stanie wojennym. Dzisiaj to procentuje, bo możemy cieszyć się połową budynku na pl. Szczepańskim w Krakowie, gdzie znajduje się siedziba Zarządu Regionu Małopolskiego - dodał.

 

 

To fragment wywiadu, który ukazał się w numerze 17/2020 TS.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura