REKLAMA

"Głos pracownika": Rozmowa kwalifikacyjna "na próbę"?

Osoba poszukująca pracy na różne sposoby przygotowuje się do kluczowej rozmowy kwalifikacyjnej. Jak w wielu przypadkach, dobrą metodą okazuje się trening. Agnieszka Śladkowska, twórca Gorilla Job, firmy wspierającej kandydatów na rynku pracy przekonuje, że warto przećwiczyć taką rozmowę, zwłaszcza gdy długo nie znajdowaliśmy się w podobnej sytuacji.
/ Pixabay

- Rozmowa rekrutacyjna z reguły jest dla człowieka bardzo stresująca, bo po prostu jest nietypowa: rzadko występuje w naszym życiu, ale często powraca falami, wiąże się z bardzo dużym stresem, dużą świadomością tego, że jesteśmy oceniani i tego, że od tej oceny bardzo wiele zależy. Dlatego najważniejsze jest, żeby sobie przećwiczyć rzeczy, które na pewno zdarzą się na tej rozmowie, żeby mieć przygotowaną chociaż część bazową - radzi.

Gość Radia Gdańsk wskazuje, że nie powinno się ćwiczyć z nikim bliskim. - Im bliższa jest osoba, z którą ćwiczymy, tym gorzej, bo w przypadku bliskiej osoby mamy świadomość nienaturalności sytuacji. Zauważyłam, że jak ktoś ćwiczy z bliską osobą, często jest więcej śmiechu, wygłupiania się niż faktycznego treningu i albo po prostu szybko odpuszczamy, albo ta osoba nie wie, o co nas zapytać. Musimy pamiętać, że sytuacja treningowa jest sensowna wtedy, kiedy po drugiej stronie znajdzie się rekruter, a nie osoba, która jest na przykład naszym mężem, mamą czy kimś bliskim z rodziny, bo ona nie wie, o co prawdopodobnie zostaniemy zapytani. Chcemy, żeby sytuacja była jak najbardziej zbliżona do takiej, jaka faktycznie może wydarzyć się na rozmowie kwalifikacyjnej, czyli żeby "rekruter" wiedział, jak może przebiegać i nie był dla nas osobą komfortową, bo prawdziwy rekruter komfortowy dla nas nie będzie - podkreśla.

Kogo zatem poprosić, by zgodził się na odegranie roli rekrutera? Według ekspertki najlepiej wybrać profesjonalistę. - Możemy szukać wśród znajomych, którzy zajmują się rekrutacją, ale też wśród profesjonalnych firm. Z reguły jeżeli kandydaci chcą znaleźć kogoś takiego, powinni zwrócić się do osób zupełnie obcych, które po prostu mają wśród proponowanych usług przygotowanie do rekrutacji - mówi.

***

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura