Zakończył się IV Kongres św. Ojca Pio. „Katolicka nauka społeczna" tematem przewodnim debat

Dziś w dniu 16 października w Gdańsku odbył się IV Kongres św. Ojca Pio. Zaplanowane na ten dzień wydarzenia odbywały się zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. W ramach czwartej edycji Kongresu przeprowadzono trzy debaty, których tematem przewodnim była „Katolicka nauka społeczna".
 Zakończył się IV Kongres św. Ojca Pio. „Katolicka nauka społeczna
/ Fot. własne

Dziś w dniu 16 października w Gdańsku odbył się IV Kongres św. Ojca Pio. Zaplanowane na ten dzień wydarzenia odbywały się zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. W ramach czwartej edycji Kongresu przeprowadzono trzy debaty, których tematem przewodnim była „Katolicka nauka społeczna". IV Kongres św. Ojca Pio został zorganizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincja Krakowska. 

Bogaty program Kongresu rozpoczął się od Mszy Świętej w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, do którego przybyły relikwie I. stopnia św. Ojca Pio, w postaci bandaża okrywającego niegdyś ranę jego boku oraz rękawiczki zakrywającej stygmaty prawej dłoni.  

Należy podkreślić, że geneza tegorocznego Kongresu związana jest z mało upowszechnionym faktem, że działalność św. Stygmatyka, zarówno za jego życia jak i po Jego odejściu do Domu Ojca, przyczyniła się do powstania - tylko w samym San Giovanni Rotondo - ponad 15 tysięcy miejsc pracy. 

- IV Kongres św. Ojca Pio dotyczy przede wszystkim Katolickiej Nauki Społecznej, czyli tej dziedziny nauki Kościoła, która odnosi się do życia rodziny ludzkiej, jako społeczeństwa. Dlatego też podejmujemy tematy związane przede wszystkim z działalnością nas katolików, z działalnością nieewangelizacyjną, która jest najważniejsza w życiu Kościoła, ale z tą działalnością na rzecz dobra drugiego człowieka. Nie tylko charytatywną, ale również działalnością katolików jako przedsiębiorców, jako członków społeczeństwa. 

- powiedział br. Mateusz Magiera, rzecznik prasowy Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincji Krakowskiej w rozmowie z Tygodnikiem Solidarność.

Następnie, po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia przenieśli się do historycznej Sali BHP, gdzie miały miejsce trzy debaty, w których udział wzięły osoby posiadające różne doświadczenie życiowe i zawodowe m. in. menedżerowie, filozofowie, osoby związane z edukacją i duchowni. 

W debacie inaugurującej IV Kongres św. Ojca Pio pt. "Na nic się zda nasza wiara, jeśli nie będzie jej odpowiadać działanie", udział wzięli: ks. prałat Andrzej Kuflikowski - Proboszcz w parafii pw. Św. Ojca Pio w Warszawie, ks. dr Adam Jeszka - Kapelan Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba w Archidiecezji Gdańskiej, Jacek Barzowski - Menadżer, Mariusz Książek - Dyrektor Generalny, Tygodnik Katolicki "Niedziela" oraz Jolanta Piec z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Koszalina. Dyskutanci zwracali uwagę w czasie swoich wystąpień, że wiara jest nieodłącznie związana z działaniem, a działanie oznacza kontynuowanie dzieła stwórczego samego Boga. Działanie powinno być jednak podszyte wartościami i szacunkiem dla świata stworzonego, a siłą napędową działania chrześcijańskiego jest modlitwa. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do działania, a nasze działanie powinno mieć nastawienie na dobro drugiego człowieka. Wielokrotnie podkreślano również szeroką działalność św. Ojca Pio, która objawiała się m.in. poprzez utworzenie Domu Ulgi w Cierpieniu. 

W drugiej z debat pt. "Połóż nacisk na chrześcijańską sprawiedliwość i dobroć, buduj na ich fundamencie" uczestniczyli: o. Mariusz Bigiel SJ - Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - Patronki Warszawy, Michał Drozdek - socjolog zarządzania, filozof społeczny, Prezes Zarządu Fundacji SPES, Marek Lewandowski - Rzecznik Prasowy, NSZZ Solidarność, a także Maciej Trybuchowski - Prezes Zarządu, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. oraz Jolanta Nikiel z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Ełku. W trakcie dyskusji rozprawiano nad słowami św. Ojca Pio, które umieszczono w tytule tej debaty. Rzecznik “S” Marek Lewandowski zaznaczył, że Ojciec Pio zawsze mówił, aby niczego nie odkładać, wyzbyć się swojego lenistwa i w każdej sytuacji się modlić. Z kolei mówiąc z perspektywy związkowca zwrócił uwagę na konieczność wzajemnej troski, jaką powinni okazywać sobie pracownicy i pracodawcy. Uczestnicy debaty rozmawiali również na temat sprawiedliwości, a także relacji pomiędzy miłosierdziem a sprawiedliwością. Wskazywano, że tam gdzie jest miłosierdzie, tam jest i sprawiedliwość. 

Ostatnia z debat, która odbyła się w historycznej sali BHP nosiła nazwę: "Nie można myśleć o lataniu, trwając w bezczynności", a jej uczestnikami byli: ks. dr Jarosław Grabowski - Redaktor Naczelny, Tygodnik Katolicki "Niedziela", br. Roman Rusek - Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincja Krakowska, Katarzyna Duchlińska - Dyrektor Przedszkola Fregata-Ujeścisko, Arkadiusz Duchliński - Członek Zarządu Stowarzyszenia SKWER (organu prowadzącego Przedszkola i Szkoły Fregata) oraz Sebastian Jestadt - Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT. Dyskutanci zaznaczali, że człowiek musi działać i brać sprawy w swoje ręce. Wiara zawsze wymaga działania, a bezczynność jest pokusą, która pcha człowieka do grzechu. Wiara bez uczynków jest martwa. Br. Roman Rusek podkreślił, że Ojciec Pio “pokazał swoim zachowaniem, że nie może tylko żyć dla siebie, był cały dla ludzi. Spowiadał jak żaden inny kapłan w historii Kościoła Katolickiego takie mnóstwo ludzi. Obliczono, że przeżył około 1,8 mln spowiedzi w swoim życiu kapłańskim. Żaden inny kapłan w historii Kościoła Katolickiego nie wyspowiadał tylu ludzi”. 

Ostatnim punktem IV Kongresu św. Ojca Pio była Msza Święta, która odbyła się w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła. 

Patronat honorowy nad IV Kongresem św. Ojca Pio objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Gdański. Natomiast Partnerem Strategicznym była Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność". Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Tygodnik Solidarność oraz portal tysol.pl.


 

POLECANE
Protest Stop imigracji w Warszawie. Babcia Kasia wyprowadzona przez policję z ostatniej chwili
Protest "Stop imigracji" w Warszawie. "Babcia Kasia" wyprowadzona przez policję

W sobotę w Warszawie odbyła się manifestacja "Stop imigracji". Aktywistka Katarzyna Augustynek, czyli tzw. Babcia Kasia została wyprowadzona przez policjantów.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Sprzedaż biletów na wybrane pociągi wstrzymana z powodu zmiany rozkładu jazdy — informuje PKP Intercity. Sprawdź listę połączeń.

Polemika z listem pasterskim kard. Grzegorza Rysia ws. migrantów: Nie jesteśmy tchórzami gorące
Polemika z listem pasterskim kard. Grzegorza Rysia ws. migrantów: Nie jesteśmy tchórzami

Według kard. Rysia, jeśli nie wypowiadacie się o migrantach niezgodnie z "rzeczywistą nauką Chrystusa i Kościoła" jesteście tchórzami, którzy nie mieli odwagi milczeć. Właśnie trwają w całej Polsce protesty antyimigracyjne. Jaka jest zatem ta "rzeczywista nauka" Kościoła?

W całej Polsce rozpoczęły się manifestacje Stop imigracji z ostatniej chwili
W całej Polsce rozpoczęły się manifestacje "Stop imigracji"

W sobotę w 80 miastach o godz. 12.00 rozpoczęły się manifestacje pod hasłem "Stop imigracji!". Obywatele przeciw masowej migracji i bierności rządu.

Ekspert: wypowiedź prof. Zolla jest nie tylko błędna, jest również niebezpieczna tylko u nas
Ekspert: wypowiedź prof. Zolla jest nie tylko błędna, jest również niebezpieczna

W ostatniej publicznej wypowiedzi profesor Andrzej Zoll przedstawił pogląd, który mimo pozornie formalnego tonu w rzeczywistości uderza w sam fundament Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Według tej koncepcji, Zgromadzenie Narodowe, przed odebraniem przysięgi od nowo wybranego Prezydenta RP, miałoby najpierw przerwać obrady, wysłuchać wystąpienia Prokuratora Generalnego, który zgłosiłby uwagi wobec Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, a następnie podjąć uchwałę w sprawie ważności wyboru Prezydenta.

Duża awaria na polskich lotniskach z ostatniej chwili
Duża awaria na polskich lotniskach

Rano doszło do awarii systemu zarządzania ruchem lotniczym. Samoloty lądują, ale dochodzi do ograniczeń w startach na części polskich lotnisk – poinformował w sobotę rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Złe wieści dla Tuska. Sondaż nie pozostawia złudzeń z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Tylko 27,6 % Polaków wierzy, że rekonstrukcja rządu Donalda Tuska poprawi notowania koalicji — wynika z badania pracowni SW Research dla serwisu Onet.

WP: Jednak przyjęto od Niemiec więcej imigrantów. Są dane z ostatniej chwili
WP: Jednak przyjęto od Niemiec więcej imigrantów. Są dane

Niemcy przekazali Polsce prawie 900 migrantów mimo, że oficjalne statystyki wskazują na 314 przypadków. "Gdzie był błąd?" – pyta w sobotę Wirtualna Polska i wyjaśnia.

Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia

Na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów odbyły się kompleksowe ćwiczenia służb ratowniczych pod kryptonimem "Lotnisko 2025" – informuje port lotniczy Rzeszów Jasionka.

Trump pozywa Wall Street Journal. Gigantyczna kwota odszkodowania z ostatniej chwili
Trump pozywa "Wall Street Journal". Gigantyczna kwota odszkodowania

Donald Trump wniósł pozew o zniesławienie przeciwko wydawcy "Wall Street Journal", Rupertowi Murdochowi, w reakcji na artykuł, w którym mówi się o liście o charakterze seksualnym rzekomo sygnowanym przez Trumpa i dołączonym do albumu z okazji 50. urodzin finansisty Jeffreya Epsteina. Trump kategorycznie zaprzeczył doniesieniom gazety – podała agencja AP.

REKLAMA

Zakończył się IV Kongres św. Ojca Pio. „Katolicka nauka społeczna" tematem przewodnim debat

Dziś w dniu 16 października w Gdańsku odbył się IV Kongres św. Ojca Pio. Zaplanowane na ten dzień wydarzenia odbywały się zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. W ramach czwartej edycji Kongresu przeprowadzono trzy debaty, których tematem przewodnim była „Katolicka nauka społeczna".
 Zakończył się IV Kongres św. Ojca Pio. „Katolicka nauka społeczna
/ Fot. własne

Dziś w dniu 16 października w Gdańsku odbył się IV Kongres św. Ojca Pio. Zaplanowane na ten dzień wydarzenia odbywały się zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, jak i w historycznej Sali BHP w Gdańsku. W ramach czwartej edycji Kongresu przeprowadzono trzy debaty, których tematem przewodnim była „Katolicka nauka społeczna". IV Kongres św. Ojca Pio został zorganizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincja Krakowska. 

Bogaty program Kongresu rozpoczął się od Mszy Świętej w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła, do którego przybyły relikwie I. stopnia św. Ojca Pio, w postaci bandaża okrywającego niegdyś ranę jego boku oraz rękawiczki zakrywającej stygmaty prawej dłoni.  

Należy podkreślić, że geneza tegorocznego Kongresu związana jest z mało upowszechnionym faktem, że działalność św. Stygmatyka, zarówno za jego życia jak i po Jego odejściu do Domu Ojca, przyczyniła się do powstania - tylko w samym San Giovanni Rotondo - ponad 15 tysięcy miejsc pracy. 

- IV Kongres św. Ojca Pio dotyczy przede wszystkim Katolickiej Nauki Społecznej, czyli tej dziedziny nauki Kościoła, która odnosi się do życia rodziny ludzkiej, jako społeczeństwa. Dlatego też podejmujemy tematy związane przede wszystkim z działalnością nas katolików, z działalnością nieewangelizacyjną, która jest najważniejsza w życiu Kościoła, ale z tą działalnością na rzecz dobra drugiego człowieka. Nie tylko charytatywną, ale również działalnością katolików jako przedsiębiorców, jako członków społeczeństwa. 

- powiedział br. Mateusz Magiera, rzecznik prasowy Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincji Krakowskiej w rozmowie z Tygodnikiem Solidarność.

Następnie, po Mszy Świętej uczestnicy wydarzenia przenieśli się do historycznej Sali BHP, gdzie miały miejsce trzy debaty, w których udział wzięły osoby posiadające różne doświadczenie życiowe i zawodowe m. in. menedżerowie, filozofowie, osoby związane z edukacją i duchowni. 

W debacie inaugurującej IV Kongres św. Ojca Pio pt. "Na nic się zda nasza wiara, jeśli nie będzie jej odpowiadać działanie", udział wzięli: ks. prałat Andrzej Kuflikowski - Proboszcz w parafii pw. Św. Ojca Pio w Warszawie, ks. dr Adam Jeszka - Kapelan Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba w Archidiecezji Gdańskiej, Jacek Barzowski - Menadżer, Mariusz Książek - Dyrektor Generalny, Tygodnik Katolicki "Niedziela" oraz Jolanta Piec z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Koszalina. Dyskutanci zwracali uwagę w czasie swoich wystąpień, że wiara jest nieodłącznie związana z działaniem, a działanie oznacza kontynuowanie dzieła stwórczego samego Boga. Działanie powinno być jednak podszyte wartościami i szacunkiem dla świata stworzonego, a siłą napędową działania chrześcijańskiego jest modlitwa. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do działania, a nasze działanie powinno mieć nastawienie na dobro drugiego człowieka. Wielokrotnie podkreślano również szeroką działalność św. Ojca Pio, która objawiała się m.in. poprzez utworzenie Domu Ulgi w Cierpieniu. 

W drugiej z debat pt. "Połóż nacisk na chrześcijańską sprawiedliwość i dobroć, buduj na ich fundamencie" uczestniczyli: o. Mariusz Bigiel SJ - Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - Patronki Warszawy, Michał Drozdek - socjolog zarządzania, filozof społeczny, Prezes Zarządu Fundacji SPES, Marek Lewandowski - Rzecznik Prasowy, NSZZ Solidarność, a także Maciej Trybuchowski - Prezes Zarządu, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A. oraz Jolanta Nikiel z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Ełku. W trakcie dyskusji rozprawiano nad słowami św. Ojca Pio, które umieszczono w tytule tej debaty. Rzecznik “S” Marek Lewandowski zaznaczył, że Ojciec Pio zawsze mówił, aby niczego nie odkładać, wyzbyć się swojego lenistwa i w każdej sytuacji się modlić. Z kolei mówiąc z perspektywy związkowca zwrócił uwagę na konieczność wzajemnej troski, jaką powinni okazywać sobie pracownicy i pracodawcy. Uczestnicy debaty rozmawiali również na temat sprawiedliwości, a także relacji pomiędzy miłosierdziem a sprawiedliwością. Wskazywano, że tam gdzie jest miłosierdzie, tam jest i sprawiedliwość. 

Ostatnia z debat, która odbyła się w historycznej sali BHP nosiła nazwę: "Nie można myśleć o lataniu, trwając w bezczynności", a jej uczestnikami byli: ks. dr Jarosław Grabowski - Redaktor Naczelny, Tygodnik Katolicki "Niedziela", br. Roman Rusek - Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincja Krakowska, Katarzyna Duchlińska - Dyrektor Przedszkola Fregata-Ujeścisko, Arkadiusz Duchliński - Członek Zarządu Stowarzyszenia SKWER (organu prowadzącego Przedszkola i Szkoły Fregata) oraz Sebastian Jestadt - Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT. Dyskutanci zaznaczali, że człowiek musi działać i brać sprawy w swoje ręce. Wiara zawsze wymaga działania, a bezczynność jest pokusą, która pcha człowieka do grzechu. Wiara bez uczynków jest martwa. Br. Roman Rusek podkreślił, że Ojciec Pio “pokazał swoim zachowaniem, że nie może tylko żyć dla siebie, był cały dla ludzi. Spowiadał jak żaden inny kapłan w historii Kościoła Katolickiego takie mnóstwo ludzi. Obliczono, że przeżył około 1,8 mln spowiedzi w swoim życiu kapłańskim. Żaden inny kapłan w historii Kościoła Katolickiego nie wyspowiadał tylu ludzi”. 

Ostatnim punktem IV Kongresu św. Ojca Pio była Msza Święta, która odbyła się w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła. 

Patronat honorowy nad IV Kongresem św. Ojca Pio objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Gdański. Natomiast Partnerem Strategicznym była Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność". Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Tygodnik Solidarność oraz portal tysol.pl.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe