Heroizm kolejarzy - obchody 41. rocznicy protestu głodowego kolejarzy we Wrocławiu

W dniach 21-27 października 1980 r. w świetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny 34 przedstawicieli Solidarności z całego kraju zatrudnionych w PKP rozpoczęło protest głodowy przeciwko władzy komunistycznej, żądając polepszenia warunków pracy na kolei i rejestracji NSZZ „Solidarność”.
 Heroizm kolejarzy - obchody 41. rocznicy protestu głodowego kolejarzy we Wrocławiu
/ fot. TS


W niedzielę, 25 października, odbyły się uroczyste obchody 41. rocznicy tego protestu i 40. rocznicy powstania Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. Rozpoczęła je Msza Święta w kaplicy dworca Wrocław Główny pod przewodnictwem o. bp. Jacka Kicińskiego CMF z udziałem m.in.: sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dery, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, wicewojewody dolnośląskiego Bogusława Szpytmy, radnej sejmiku dolnośląskiego Małgorzaty Calińskiej-Mayer, zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Bogdana Kubiaka, przewodniczących regionów i komisji zakładowych Solidarności, prezesa zarządu PKP Krzysztofa Mamińskiego, prezesów spółek kolejowych, uczestników głodówki sprzed 41 lat, pocztów sztandarowych z całej Polski oraz licznie zgromadzonej braci kolejarskiej.





W swojej homilii o. bp Kiciński porównał sytuację naszego narodu z przełomu lat 70. i 80. do losu niewidomego z Ewangelii (Mk 10, 46b-52).

– Jerycho to miasto najniżej położone na świecie. Totalna depresja. Dlatego to miasto z jednej strony było symbolem ciemności, a z drugiej strony przejawem niesamowitej Bożej mocy. 40 lat temu jako naród polski byliśmy w podobnej sytuacji do niewidomego Bartymeusza, który siedział przy drodze. A nasza Ojczyzna była niczym Jerycho po ludzku pogrążona w ciemności. Trudno było dojrzeć światło nadziei. I właśnie w takim trudnym momencie ludzkiej bezradności stało się coś niesamowitego. Oto dwa lata wcześniej do polskiego Jerycha przybył z pierwszą pielgrzymką apostolską św. Jan Paweł II. Powiew Ducha Świętego sprawił, że miliony Polaków uwierzyło w to, że może dokonać się kolejny cud nad Wisłą – przypomniał biskup Kiciński.

– Powstanie Solidarności i pragnienie wolności sprawiło, że naród polski zawołał do Pana, a Pan go wysłuchał. I choć wielu próbowało uciszyć ten głos, polski Bartymeusz wolał jeszcze głośniej: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną”. To było nasze ludzkie wołanie: „Ojczyznę wolną racz przywrócić, Panie”. Zanim to się stało, było jeszcze wiele cierpienia, strachu, osamotnienia, bólu i odrzucenia. Wielu z nas za otrzymaną wolność zapłaciło życiem czy utratą zdrowia. A jednak stał się cud – zaznaczył.



Po Eucharystii uczestnicy obchodów udali się przed pomnik Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. W 2020 roku dzięki przychylności PKP S.A. na wniosek Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność’ oraz Krajowej Sekcji Kolejarzy został on odrestaurowany i przeniesiony sprzed Lokomotywowni na ul. Paczkowskiej na teren dworca Wrocław Główny, od strony ul. Stawowej. Poświęcenia pomnika dokonał o. bp Jacek Kiciński.

Następnie minister Andrzej Dera odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości i przekazał rodzinie kolejarskiej flagę RP. „Eksponujcie ją, Państwo, z dumą i radością jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości, jako symbol znakomitego dorobku naszego narodu, który możemy pomnażać dzięki fachowej wiedzy, rzetelnej pracy i zaangażowaniu na rzecz dobra wspólnego” – napisał prezydent RP.

Swój list do uczestników uroczystości skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odczytała go Małgorzata Calińska-Mayer.

„Od paru lat jesteśmy świadkami wspaniałego zjawiska, jakim jest przywracanie wrocławskiemu protestowi głodowemu kolejarzy należnego mu miejsca w społecznej pamięci. Rocznicowe obchody, wystawy, publikacje przybliżają nam to wydarzenie, popularyzują wiedzę o nim, a przede wszystkim pokazują generacjom, dla których czas pierwszej Solidarności jest mniej lub bardziej odległą historią, ile zawdzięczamy tym, którzy 41 lat temu walczyli o naszą polską wolność” – zaznaczył prezes PiS.



Minister Andrzej Adamczyk w swoim wystąpieniu podkreślił, że po 1989 r. polska kolej była deprecjonowana i zubażana przez rządzących. – Kolej musi być odnawiania i tak się właśnie dzieje, i nie tylko infrastruktura, ale i tabor kolejowy. Ale także musi być odnowiony szacunek do munduru kolejarskiego, do służby, którą każdego dnia w swojej powinności czynicie tam, gdzie odbywa się ruch kolejowy. Jestem osobiście co do tego przekonany, że te mroczne czasy dla polskiej kolei już nie wrócą, dlatego że kustosze pamięci, jakimi jesteście, kolejarska Solidarność, będzie dbała przez kolejne pokolenia o pamięć tych, którzy o godność kolejarzy i polskiej kolei walczyli – powiedział. Następnie minister infrastruktury wręczył odznaczenia „Zasłużony dla kolejnictwa” wyróżnionym członkom Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.



Wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „Solidarność była dla świata prawdziwym objawieniem. Wyzwania komunizmowi nie były w stanie rzucić największe potęgi. Zrobili to Polacy. Ludzie Solidarności udowodnili, że nie ma takiej siły, która jest zdolna złamać ducha polskiej wolności. 41 lat temu wybuchła prawdziwa rewolucja godności, rewolucja, która chciała nie tylko obalić tyranię komunizmu, ale zbudować całkowicie nową Polskę, w której sprawiedliwość, szacunek dla człowieka i jego pracy będą rzeczywistymi wartościami” – napisał premier RP.

Głos zabrał również prezes zarządu PKP Krzysztof Mamiński. – Dziś po raz pierwszy gromadzimy się przed pomnikiem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. To był postulat i marzenie wielu tych, którzy uczestniczyli w tym proteście, wielu tych, którzy czynili wszystko, ażeby pamięć o tym wydarzeniu nie zagasła. Dziś wielu uczestników tego protestu jest z nami. Jest wielkim zaszczytem i godnością móc się z Wami po raz kolejny przywitać, po raz kolejny posłuchać Waszych mądrych rad. Ale są tacy, którzy odeszli… Nie sposób zapomnieć o opiekunie duchowym głodujących ks. Orzechu [zmarły w tym roku ks. Stanisław Orzechowski – przyp. red.]. O nim trzeba pamiętać. Bo bez jego wsparcia duchowego na pewno byłoby trudniej – zaznaczył.



W imieniu Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, wystąpił Bogdan Kubiak, jego zastępca odpowiedzialny za struktury branżowe. „Głodówka zakończyła się w nocy z 26/27 października podpisaniem porozumienia ze stroną rządową. Porozumienie to zostało jednak zerwane już w listopadzie 1980 r. To pokazuje, że nic nie jest dane nam raz na zawsze, a od zawieranych z tą czy inną władzą porozumień ważniejsze jest, aby mieć siłę, żeby wywalczone porozumienie obronić. Dlatego jesteśmy razem, dlatego jesteśmy Solidarnością” – napisał Piotr Duda.

Bogdan Kubiak i Henryk Grymel, przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, wręczyli wyróżnionym osobom nadane przez Radę Krajową Sekcji Kolejarzy odznaki Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” na Kolei.



– Symbole są niezwykle ważne i symbolem jest ten kamień, przeniesiony w to piękne miejsce w otoczeniu Dworca Głównego. Stoi tu, by każdy przyjeżdżający i odjeżdżający mógł zadumać się nad tym, czego dokonali kolejarze 41 lat temu – powiedział Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej „S”.

Decyzją Regionu Dolny Śląsk nadano również Medale 40-lecia NSZZ „Solidarność”, które wręczył Kazimierz Kimso. Uhonorowano również osoby odpowiedzialne za przeniesienie pomnika Świętej Katarzyny na teren dworca – Barbarę Miszczuk, członka Prezydium Krajowej Sekcji Kolejarzy, i Henryka Grymela.



Solidariusza – symbol Wrocławia i działającej tu opozycji, wręczanego osobom, które w sposób szczególny przysłużyły się Dolnośląskiej „S”, z rąk Kazimierza Kimso odebrał Krzysztof Mamiński.



Jako przedstawiciel uczestników protestu głodowego z 1980 r. głos zabrał Paweł Miśkowiec, który przybył wówczas do Wrocławia jako pracownik kolei z Krakowa. – Nie odbieramy zasług stoczniowcom z Wybrzeża, nie odbieramy zasług górnikom ze Śląska, nie odbieramy zasług przedstawicielom zakładów z całej Polski strajkującym w 1980 r., ale to właśnie kolejarze byli wówczas najliczniejszą grupą zawodową w Polsce. Było nas blisko pół miliona – zaznaczył.



Na zakończenie uroczystego apelu poszczególne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Świętej Katarzyny.

W niedzielę odbyło się również uroczyste Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” jako symboliczne nawiązanie do I Krajowego Zjazdu Delegatów Kolejarzy NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu sprzed 40 lat.


 

POLECANE
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus

Osobiście przewiduję – dziś nieco jeszcze żartobliwie i szyderczo – że w pomieszczeniach służbowych Bundeswehry, do tego na poczesnych miejscach, zawisną wkrótce konterfekty jakiegoś znanego działacza lewicowego. Na początek może to być Alfred Willi Rudi Dutschke, a z czasem – kiedy w miarę postępu niemieckiego socjalizmu, walka klas zaostrzy się – można go będzie wymienić, ot choćby na wizerunek Ulrike Marie Meinhof.

Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo Wiadomości
Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo

Joaquin Phoenix, jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia, znalazł się w centrum zainteresowania mediów. Tym razem nie z powodu nowej roli, lecz przykrego incydentu. Z jego posiadłości w Los Angeles skradziono luksusowy samochód marki Volvo. Sprawą zajmuje się policja.

Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi Wiadomości
Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi

Groźny incydent w Niemczech. Samochód wjechał w grupę pieszych.

Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły Wiadomości
Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o rozpoczęciu nowej operacji wojskowej, która ma zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę nad przestrzenią powietrzną w regionie Bałtyku, w obliczu m.in. niedawnych prowokacji ze strony Rosji.

Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie Wiadomości
Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie

To wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej, naszej części Europy, a także dla świata - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Niepokojąca wiadomość dla rodziców i opiekunów. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu dla dzieci. Chodzi o czekoladowego zajączka, sprzedawanego w okresie wielkanocnym przez firmę „Wolność” Sp. z o.o.

Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce Wiadomości
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce

W sobotnim meczu ligowym z Realem Valladolid w bramce FC Barcelony nie zobaczymy Wojciecha Szczęsnego. Trener „Blaugrany” Hansi Flick zapowiedział zmianę - między słupkami stanie Marc-André ter Stegen.

Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski Wiadomości
Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski

Piłkarze Legii Warszawa po raz 21. w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na stołecznym PGE Narodowym pokonali Pogoń Szczecin 4:3 (1:1). "Portowcy" zostali pokonani w drugim finale z rzędu, a swoim piątym w historii.

Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała kolejowych złodziei Wiadomości
Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała "kolejowych" złodziei

Policjanci z Jaworzna zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże elementów lokomotyw oraz infrastruktury kolejowej. Złodzieje, którym może grozić do 10 lat więzienia, decyzją sadu zostali aresztowani.

Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo? z ostatniej chwili
Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo?

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro opuścił oddział intensywnej terapii po operacji jamy brzusznej, którą przeszedł w kwietniu, ale nadal pozostanie w szpitalu - podała w piątek telewizja Globo, powołując się na dyrekcję kliniki w Brasilii, stolicy kraju. Lekarze nie sprecyzowali, kiedy polityk będzie mógł opuścić szpital.

REKLAMA

Heroizm kolejarzy - obchody 41. rocznicy protestu głodowego kolejarzy we Wrocławiu

W dniach 21-27 października 1980 r. w świetlicy Lokomotywowni Wrocław Główny 34 przedstawicieli Solidarności z całego kraju zatrudnionych w PKP rozpoczęło protest głodowy przeciwko władzy komunistycznej, żądając polepszenia warunków pracy na kolei i rejestracji NSZZ „Solidarność”.
 Heroizm kolejarzy - obchody 41. rocznicy protestu głodowego kolejarzy we Wrocławiu
/ fot. TS


W niedzielę, 25 października, odbyły się uroczyste obchody 41. rocznicy tego protestu i 40. rocznicy powstania Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. Rozpoczęła je Msza Święta w kaplicy dworca Wrocław Główny pod przewodnictwem o. bp. Jacka Kicińskiego CMF z udziałem m.in.: sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dery, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, wicewojewody dolnośląskiego Bogusława Szpytmy, radnej sejmiku dolnośląskiego Małgorzaty Calińskiej-Mayer, zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Bogdana Kubiaka, przewodniczących regionów i komisji zakładowych Solidarności, prezesa zarządu PKP Krzysztofa Mamińskiego, prezesów spółek kolejowych, uczestników głodówki sprzed 41 lat, pocztów sztandarowych z całej Polski oraz licznie zgromadzonej braci kolejarskiej.





W swojej homilii o. bp Kiciński porównał sytuację naszego narodu z przełomu lat 70. i 80. do losu niewidomego z Ewangelii (Mk 10, 46b-52).

– Jerycho to miasto najniżej położone na świecie. Totalna depresja. Dlatego to miasto z jednej strony było symbolem ciemności, a z drugiej strony przejawem niesamowitej Bożej mocy. 40 lat temu jako naród polski byliśmy w podobnej sytuacji do niewidomego Bartymeusza, który siedział przy drodze. A nasza Ojczyzna była niczym Jerycho po ludzku pogrążona w ciemności. Trudno było dojrzeć światło nadziei. I właśnie w takim trudnym momencie ludzkiej bezradności stało się coś niesamowitego. Oto dwa lata wcześniej do polskiego Jerycha przybył z pierwszą pielgrzymką apostolską św. Jan Paweł II. Powiew Ducha Świętego sprawił, że miliony Polaków uwierzyło w to, że może dokonać się kolejny cud nad Wisłą – przypomniał biskup Kiciński.

– Powstanie Solidarności i pragnienie wolności sprawiło, że naród polski zawołał do Pana, a Pan go wysłuchał. I choć wielu próbowało uciszyć ten głos, polski Bartymeusz wolał jeszcze głośniej: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną”. To było nasze ludzkie wołanie: „Ojczyznę wolną racz przywrócić, Panie”. Zanim to się stało, było jeszcze wiele cierpienia, strachu, osamotnienia, bólu i odrzucenia. Wielu z nas za otrzymaną wolność zapłaciło życiem czy utratą zdrowia. A jednak stał się cud – zaznaczył.



Po Eucharystii uczestnicy obchodów udali się przed pomnik Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. W 2020 roku dzięki przychylności PKP S.A. na wniosek Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność’ oraz Krajowej Sekcji Kolejarzy został on odrestaurowany i przeniesiony sprzed Lokomotywowni na ul. Paczkowskiej na teren dworca Wrocław Główny, od strony ul. Stawowej. Poświęcenia pomnika dokonał o. bp Jacek Kiciński.

Następnie minister Andrzej Dera odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości i przekazał rodzinie kolejarskiej flagę RP. „Eksponujcie ją, Państwo, z dumą i radością jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości, jako symbol znakomitego dorobku naszego narodu, który możemy pomnażać dzięki fachowej wiedzy, rzetelnej pracy i zaangażowaniu na rzecz dobra wspólnego” – napisał prezydent RP.

Swój list do uczestników uroczystości skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odczytała go Małgorzata Calińska-Mayer.

„Od paru lat jesteśmy świadkami wspaniałego zjawiska, jakim jest przywracanie wrocławskiemu protestowi głodowemu kolejarzy należnego mu miejsca w społecznej pamięci. Rocznicowe obchody, wystawy, publikacje przybliżają nam to wydarzenie, popularyzują wiedzę o nim, a przede wszystkim pokazują generacjom, dla których czas pierwszej Solidarności jest mniej lub bardziej odległą historią, ile zawdzięczamy tym, którzy 41 lat temu walczyli o naszą polską wolność” – zaznaczył prezes PiS.



Minister Andrzej Adamczyk w swoim wystąpieniu podkreślił, że po 1989 r. polska kolej była deprecjonowana i zubażana przez rządzących. – Kolej musi być odnawiania i tak się właśnie dzieje, i nie tylko infrastruktura, ale i tabor kolejowy. Ale także musi być odnowiony szacunek do munduru kolejarskiego, do służby, którą każdego dnia w swojej powinności czynicie tam, gdzie odbywa się ruch kolejowy. Jestem osobiście co do tego przekonany, że te mroczne czasy dla polskiej kolei już nie wrócą, dlatego że kustosze pamięci, jakimi jesteście, kolejarska Solidarność, będzie dbała przez kolejne pokolenia o pamięć tych, którzy o godność kolejarzy i polskiej kolei walczyli – powiedział. Następnie minister infrastruktury wręczył odznaczenia „Zasłużony dla kolejnictwa” wyróżnionym członkom Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.



Wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „Solidarność była dla świata prawdziwym objawieniem. Wyzwania komunizmowi nie były w stanie rzucić największe potęgi. Zrobili to Polacy. Ludzie Solidarności udowodnili, że nie ma takiej siły, która jest zdolna złamać ducha polskiej wolności. 41 lat temu wybuchła prawdziwa rewolucja godności, rewolucja, która chciała nie tylko obalić tyranię komunizmu, ale zbudować całkowicie nową Polskę, w której sprawiedliwość, szacunek dla człowieka i jego pracy będą rzeczywistymi wartościami” – napisał premier RP.

Głos zabrał również prezes zarządu PKP Krzysztof Mamiński. – Dziś po raz pierwszy gromadzimy się przed pomnikiem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. To był postulat i marzenie wielu tych, którzy uczestniczyli w tym proteście, wielu tych, którzy czynili wszystko, ażeby pamięć o tym wydarzeniu nie zagasła. Dziś wielu uczestników tego protestu jest z nami. Jest wielkim zaszczytem i godnością móc się z Wami po raz kolejny przywitać, po raz kolejny posłuchać Waszych mądrych rad. Ale są tacy, którzy odeszli… Nie sposób zapomnieć o opiekunie duchowym głodujących ks. Orzechu [zmarły w tym roku ks. Stanisław Orzechowski – przyp. red.]. O nim trzeba pamiętać. Bo bez jego wsparcia duchowego na pewno byłoby trudniej – zaznaczył.



W imieniu Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, wystąpił Bogdan Kubiak, jego zastępca odpowiedzialny za struktury branżowe. „Głodówka zakończyła się w nocy z 26/27 października podpisaniem porozumienia ze stroną rządową. Porozumienie to zostało jednak zerwane już w listopadzie 1980 r. To pokazuje, że nic nie jest dane nam raz na zawsze, a od zawieranych z tą czy inną władzą porozumień ważniejsze jest, aby mieć siłę, żeby wywalczone porozumienie obronić. Dlatego jesteśmy razem, dlatego jesteśmy Solidarnością” – napisał Piotr Duda.

Bogdan Kubiak i Henryk Grymel, przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, wręczyli wyróżnionym osobom nadane przez Radę Krajową Sekcji Kolejarzy odznaki Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” na Kolei.



– Symbole są niezwykle ważne i symbolem jest ten kamień, przeniesiony w to piękne miejsce w otoczeniu Dworca Głównego. Stoi tu, by każdy przyjeżdżający i odjeżdżający mógł zadumać się nad tym, czego dokonali kolejarze 41 lat temu – powiedział Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej „S”.

Decyzją Regionu Dolny Śląsk nadano również Medale 40-lecia NSZZ „Solidarność”, które wręczył Kazimierz Kimso. Uhonorowano również osoby odpowiedzialne za przeniesienie pomnika Świętej Katarzyny na teren dworca – Barbarę Miszczuk, członka Prezydium Krajowej Sekcji Kolejarzy, i Henryka Grymela.



Solidariusza – symbol Wrocławia i działającej tu opozycji, wręczanego osobom, które w sposób szczególny przysłużyły się Dolnośląskiej „S”, z rąk Kazimierza Kimso odebrał Krzysztof Mamiński.



Jako przedstawiciel uczestników protestu głodowego z 1980 r. głos zabrał Paweł Miśkowiec, który przybył wówczas do Wrocławia jako pracownik kolei z Krakowa. – Nie odbieramy zasług stoczniowcom z Wybrzeża, nie odbieramy zasług górnikom ze Śląska, nie odbieramy zasług przedstawicielom zakładów z całej Polski strajkującym w 1980 r., ale to właśnie kolejarze byli wówczas najliczniejszą grupą zawodową w Polsce. Było nas blisko pół miliona – zaznaczył.



Na zakończenie uroczystego apelu poszczególne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Świętej Katarzyny.

W niedzielę odbyło się również uroczyste Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” jako symboliczne nawiązanie do I Krajowego Zjazdu Delegatów Kolejarzy NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu sprzed 40 lat.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe