W Niemczech rośnie liczba antysemickich ataków. „Życie żydowskie bez strachu nie jest jeszcze w Niemczech możliwe”

Choć rok 2021 jest obchodzony w Niemczech pod hasłem „1700 lat żydowskiego życia w Niemczech”, to liczba przestępstw antysemickich w tym kraju niepokojąco rośnie. We wrześniu zatrzymano 16-letniego Syryjczyka, który miał planować zamach bombowy na synagogę w Hagen, a w październiku zaatakowano młodego Żyda w Berlinie.
Niemiecka policja W Niemczech rośnie liczba antysemickich ataków. „Życie żydowskie bez strachu nie jest jeszcze w Niemczech możliwe”
Niemiecka policja / Pixabay

Statystyki policyjne za rok 2020 pokazują zaś, że liczba przestępstw na tle antysemickim wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 15,7 proc.

W środę, 15 września, w dniu jednego z najważniejszych żydowskich świąt religijnych Jom Kipur, policja w Nadrenii Północnej-Westfalii poinformowała o możliwym zagrożeniu dla synagogi w Hagen. Przybyli na miejsce funkcjonariusze nie wykryli żadnego niebezpieczeństwa, ale następnego dnia zatrzymano 16-letniego Syryjczyka podejrzewanego o planowanie zamachu bombowego na synagogę. Młody człowiek miał zapowiadać atak na monitorowanym przez służby czacie i kontaktować się ze specjalizującym się w budowie bomb instruktorem terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie.

„Życie żydowskie bez strachu nie jest jeszcze w Niemczech możliwe, mimo wszystkich dobrych słów” – skomentowała to wydarzenie przewodnicząca gminy żydowskiej w Monachium Charlotte Knobloch.

Na początku października br. ofiarą antysemickiej napaści padł 29-letni Żyd z Berlina. Został zaatakowany gazem i przewrócony na ziemię na stacji kolei miejskiej. Policja wciąż prowadzi śledztwo w sprawie ciężkiego uszkodzenia ciała.

We wrześniu w centrum Hamburga grupa kilku młodych ludzi zaczepiała i obrażała uczestników „Czuwania dla Izraela – Przeciw Antysemityzmowi”. Ich zachowaniu sprzeciwił się biorący udział w zgromadzeniu 60-letni Żyd, który w odpowiedzi został fizycznie zaatakowany i pobity przez jednego z napastników. Mężczyzna wylądował w szpitalu, doznał złamań kości policzkowej i nosa, musiał być dwa razy operowany.

Pod koniec sierpnia w Kolonii 18-letni Żyd został zaatakowany przez grupę około 10 napastników, którzy obrzucili go antysemickimi wyzwiskami, zerwali z głowy jarmułkę i pobili go. Poszkodowanego przewieziono do szpitala ze złamanym nosem i kością policzkową. Policja zatrzymała dwóch podejrzanych o udział w napaści.

Według opublikowanych w maju statystyk Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) w 2020 r. w Niemczech liczba przestępstw o podłożu antysemickim wzrosła o 15,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i była najwyższa w historii prowadzonych od 2001 r. statystyk. Odnotowano 2351 takich czynów (wśród nich 57 przestępstw z użyciem przemocy fizycznej), 2224 z nich (94,6 proc.) przypisano prawicowemu radykalizmowi, 10 – radykalizmowi lewicowemu, 40 – „zagranicznym ideologiom”, 31 – ekstremizmowi o podłożu religijnym.

Działające w całym kraju Centrum Badań i Informacji o Antysemityzmie (Rias) udokumentowało w 2020 r. 1909 antysemickich incydentów w Niemczech. Wyszczególniono 1449 przypadków krzywdzących zachowań – w tym wyzwisk, a także antysemickich plakatów i naklejek. Organizacja naliczyła również 167 przypadków celowego uszkodzenia mienia, 157 antysemickich listów otwartych, 96 gróźb i 39 ataków.

W statystykach Rias pojawił się również jeden przypadek skrajnej przemocy: w październiku 2020 r. 26-letni student udający się do synagogi w Hamburgu został pobity szpadlem i poważnie ranny.

Raport Rias podkreśla, że antysemityzm był szczególnie silnie obecny podczas demonstracji przeciwko koronarestrykcjom. Organizacja udokumentowała 284 zgromadzenia, na których związane z epidemią Covid-19 działania państwa zostały zrównane z prześladowaniami Żydów przez nazistów lub padały antysemickie stwierdzenia.

– Życie żydowskie wciąż jest zagrożone i nie wszyscy akceptują je jako naturalną część społeczeństwa. Oprócz rosnącego prawicowego ekstremizmu i trwałego zagrożenia ze strony islamistów, kryzys koronawirusa doprowadził również do wzrostu antysemityzmu. Dlatego potrzebujemy ofensywnego szacunku we wszystkich dziedzinach życia społecznego, w szkole, w sporcie, w kulturze i oczywiście w polityce. Obecny kryzys nie może doprowadzić do tego, że ludzie zapomną, do czego ludzka nienawiść już doprowadziła w historii Niemiec – mówił blisko rok temu przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech dr. Josef Schuster podczas obchodów 82. rocznicy nocy kryształowej – w 1938 r. Niemcy dokonali pogromu ludności żydowskiej, zabito blisko 100 Żydów i spalono lub zniszczono setki synagog i żydowskich sklepów.

„Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wciąż wysokim poziomem – a w niektórych miejscach wzrastającymi liczbami incydentów – antysemityzmu w wielu krajach. Stany Zjednoczone nie są obojętne na te incydenty i musimy traktować poważnie przemoc, która często towarzyszy antysemityzmowi oraz niebezpieczne kłamstwa, które leżą u jej podłoża. Musimy zestawiać kłamstwa z faktami oraz odpowiadać sprawiedliwością na przestępstwa na tle nienawiści” – przekazał Departament Stanu USA w czerwcu PAP w odpowiedzi na pytanie o rosnącą liczbę antysemickich przestępstw w Niemczech.

Większość synagog, żydowskich domów kultury, szkół i przedszkoli podlega w Niemczech ochronie.

– Chciałabym, żeby policja nie musiała już stać przed szkołą moich dzieci, ale niestety są to fakty, na które jesteśmy skazani – mówiła w wywiadzie dla dziennika „B.Z.” mieszkająca w Berlinie aktorka Susan Sideropoulos, której synowie chodzą do żydowskiej szkoły. – Antysemityzm i rasizm dotyka każdego z nas (…) niestety musimy o tym mówić tak długo, jak długo jest, jak jest – dodała. (PAP)

adj/ jar/

arch.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

Mówił o religii i męskim organie, teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO] z ostatniej chwili
Mówił o religii i "męskim organie", teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO]

– Religia jest jak pewien męski organ (...) Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nami nosem, to już mamy pewien problem – mówił poseł KO Marcin Józefaciuk

Majówka tuż, tuż. Jest prognoza pogody z ostatniej chwili
Majówka tuż, tuż. Jest prognoza pogody

Majówka zapowiada się ciepło i słonecznie. W poniedziałek temperatura maksymalna w Polsce wyniesie od 23 st. C do 24 st. C - poinformowała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Śmigrocka.

Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę z ostatniej chwili
Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę

Sąd zwolnił z aresztu ministra rolnictwa Ukrainy Mykołę Solskiego po wpłaceniu przez niego kaucji w wysokości 75,7 mln hrywien (1,9 mln dolarów) – poinformowała w piątek służba prasowa resortu rolnictwa. Solski nadal wykonuje obowiązki ministra – dodano w komunikacie.

Burza w Polsacie. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Burza w Polsacie. Wydano oświadczenie

W mediach wrze wokół osoby Dagmary Kaźmierskiej, która w ostatnim czasie wystąpiła w popularnym programie Polsatu "Taniec z gwiazdami". Wydano oświadczenie w tej sprawie.

Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Książę Walii wydał nowy komunikat.

Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens z ostatniej chwili
Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens

– Proszę ode mnie nie wymagać udowodnienia, że może śląszczyzna jest odrębnym językiem, nie żądać jej kodyfikacji, bo to jest nonsens. Naiwność połączona z fanatyzmem. (…) Kapitałem dialektu śląskiego jest jego mozaikowość. Na ten dialekt śląski składa się kilkadziesiąt gwar. Próba kodyfikacji będzie zawsze z krzywdą dla którejś z tych gwar. Nie dajmy się zwariować – twierdzi językoznawca prof. Jan Miodek.

Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję

– Rosja od lat łamie porozumienia ws. rozprzestrzeniania broni nuklearnej, relokuje tę broń na Białoruś, stwarza zagrożenie, w związku z tym program Nuclear Sharing powinien być rozszerzony na wschodnią flankę NATO – uważa prezydent Andrzej Duda. – Byłaby to adekwatna odpowiedź na działania Rosji – ocenił.

Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO] z ostatniej chwili
Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO]

Podczas przemówienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni doszło do niecodziennej sytuacji.

REKLAMA

W Niemczech rośnie liczba antysemickich ataków. „Życie żydowskie bez strachu nie jest jeszcze w Niemczech możliwe”

Choć rok 2021 jest obchodzony w Niemczech pod hasłem „1700 lat żydowskiego życia w Niemczech”, to liczba przestępstw antysemickich w tym kraju niepokojąco rośnie. We wrześniu zatrzymano 16-letniego Syryjczyka, który miał planować zamach bombowy na synagogę w Hagen, a w październiku zaatakowano młodego Żyda w Berlinie.
Niemiecka policja W Niemczech rośnie liczba antysemickich ataków. „Życie żydowskie bez strachu nie jest jeszcze w Niemczech możliwe”
Niemiecka policja / Pixabay

Statystyki policyjne za rok 2020 pokazują zaś, że liczba przestępstw na tle antysemickim wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 15,7 proc.

W środę, 15 września, w dniu jednego z najważniejszych żydowskich świąt religijnych Jom Kipur, policja w Nadrenii Północnej-Westfalii poinformowała o możliwym zagrożeniu dla synagogi w Hagen. Przybyli na miejsce funkcjonariusze nie wykryli żadnego niebezpieczeństwa, ale następnego dnia zatrzymano 16-letniego Syryjczyka podejrzewanego o planowanie zamachu bombowego na synagogę. Młody człowiek miał zapowiadać atak na monitorowanym przez służby czacie i kontaktować się ze specjalizującym się w budowie bomb instruktorem terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie.

„Życie żydowskie bez strachu nie jest jeszcze w Niemczech możliwe, mimo wszystkich dobrych słów” – skomentowała to wydarzenie przewodnicząca gminy żydowskiej w Monachium Charlotte Knobloch.

Na początku października br. ofiarą antysemickiej napaści padł 29-letni Żyd z Berlina. Został zaatakowany gazem i przewrócony na ziemię na stacji kolei miejskiej. Policja wciąż prowadzi śledztwo w sprawie ciężkiego uszkodzenia ciała.

We wrześniu w centrum Hamburga grupa kilku młodych ludzi zaczepiała i obrażała uczestników „Czuwania dla Izraela – Przeciw Antysemityzmowi”. Ich zachowaniu sprzeciwił się biorący udział w zgromadzeniu 60-letni Żyd, który w odpowiedzi został fizycznie zaatakowany i pobity przez jednego z napastników. Mężczyzna wylądował w szpitalu, doznał złamań kości policzkowej i nosa, musiał być dwa razy operowany.

Pod koniec sierpnia w Kolonii 18-letni Żyd został zaatakowany przez grupę około 10 napastników, którzy obrzucili go antysemickimi wyzwiskami, zerwali z głowy jarmułkę i pobili go. Poszkodowanego przewieziono do szpitala ze złamanym nosem i kością policzkową. Policja zatrzymała dwóch podejrzanych o udział w napaści.

Według opublikowanych w maju statystyk Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) w 2020 r. w Niemczech liczba przestępstw o podłożu antysemickim wzrosła o 15,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i była najwyższa w historii prowadzonych od 2001 r. statystyk. Odnotowano 2351 takich czynów (wśród nich 57 przestępstw z użyciem przemocy fizycznej), 2224 z nich (94,6 proc.) przypisano prawicowemu radykalizmowi, 10 – radykalizmowi lewicowemu, 40 – „zagranicznym ideologiom”, 31 – ekstremizmowi o podłożu religijnym.

Działające w całym kraju Centrum Badań i Informacji o Antysemityzmie (Rias) udokumentowało w 2020 r. 1909 antysemickich incydentów w Niemczech. Wyszczególniono 1449 przypadków krzywdzących zachowań – w tym wyzwisk, a także antysemickich plakatów i naklejek. Organizacja naliczyła również 167 przypadków celowego uszkodzenia mienia, 157 antysemickich listów otwartych, 96 gróźb i 39 ataków.

W statystykach Rias pojawił się również jeden przypadek skrajnej przemocy: w październiku 2020 r. 26-letni student udający się do synagogi w Hamburgu został pobity szpadlem i poważnie ranny.

Raport Rias podkreśla, że antysemityzm był szczególnie silnie obecny podczas demonstracji przeciwko koronarestrykcjom. Organizacja udokumentowała 284 zgromadzenia, na których związane z epidemią Covid-19 działania państwa zostały zrównane z prześladowaniami Żydów przez nazistów lub padały antysemickie stwierdzenia.

– Życie żydowskie wciąż jest zagrożone i nie wszyscy akceptują je jako naturalną część społeczeństwa. Oprócz rosnącego prawicowego ekstremizmu i trwałego zagrożenia ze strony islamistów, kryzys koronawirusa doprowadził również do wzrostu antysemityzmu. Dlatego potrzebujemy ofensywnego szacunku we wszystkich dziedzinach życia społecznego, w szkole, w sporcie, w kulturze i oczywiście w polityce. Obecny kryzys nie może doprowadzić do tego, że ludzie zapomną, do czego ludzka nienawiść już doprowadziła w historii Niemiec – mówił blisko rok temu przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech dr. Josef Schuster podczas obchodów 82. rocznicy nocy kryształowej – w 1938 r. Niemcy dokonali pogromu ludności żydowskiej, zabito blisko 100 Żydów i spalono lub zniszczono setki synagog i żydowskich sklepów.

„Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wciąż wysokim poziomem – a w niektórych miejscach wzrastającymi liczbami incydentów – antysemityzmu w wielu krajach. Stany Zjednoczone nie są obojętne na te incydenty i musimy traktować poważnie przemoc, która często towarzyszy antysemityzmowi oraz niebezpieczne kłamstwa, które leżą u jej podłoża. Musimy zestawiać kłamstwa z faktami oraz odpowiadać sprawiedliwością na przestępstwa na tle nienawiści” – przekazał Departament Stanu USA w czerwcu PAP w odpowiedzi na pytanie o rosnącą liczbę antysemickich przestępstw w Niemczech.

Większość synagog, żydowskich domów kultury, szkół i przedszkoli podlega w Niemczech ochronie.

– Chciałabym, żeby policja nie musiała już stać przed szkołą moich dzieci, ale niestety są to fakty, na które jesteśmy skazani – mówiła w wywiadzie dla dziennika „B.Z.” mieszkająca w Berlinie aktorka Susan Sideropoulos, której synowie chodzą do żydowskiej szkoły. – Antysemityzm i rasizm dotyka każdego z nas (…) niestety musimy o tym mówić tak długo, jak długo jest, jak jest – dodała. (PAP)

adj/ jar/

arch.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe