Ordo Iuris odpowiada na wątpliwości związane z kwarantanną

Zgodnie z ustawą o zwalczaniu zakażeń u ludzi, osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19, które były narażone na zarażenie koronawirusem, zobowiązane są do odbycia 10-dniowej kwarantanny, nawet jeśli nie wykazują objawów chorobowych. Decyzję w tej sprawie podejmuje Powiatowy lub Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny, w ramach prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego. Główny lub Państwowy Inspektorat Sanitarny mogą też żądać od każdego przekazania informacji m.in. o ludziach, którzy mogli mieć styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie, chorymi lub podejrzanymi o chorobę zakaźną.
Co istotne, osobie skierowanej na kwarantannę przysługuje wynagrodzenie, jeśli świadczyła pracę zdalną. W innych przypadkach, pracownik ma prawo do wynagrodzenia z tytułu nieświadczenia pracy spowodowanego niezdolnością do jej wykonywania albo do świadczenia z tytułu choroby.
Wątpliwości prawne może budzić kwestia możliwości odwiedzania osób przebywających na kwarantannie przez osoby trzecie. Jakkolwiek osoba objęta kwarantanną nie może opuszczać swojego miejsca pobytu, to jednak obecne przepisy nie regulują kwestii przyjmowania przez nią gości. Prawo nie zabrania zatem odwiedzania jej przez osoby spoza gospodarstwa domowego.
- Regulacje dotyczące kierowania na kwarantannę cieszą się domniemaniem konstytucyjności, które może zostać przełamane poprzez wydanie stosowanego orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny. Trzeba wskazać przy tym na możliwość zaskarżenia na zasadach ogólnych mandatów czy kar administracyjnych nakładanych w związku z tymi regulacjami - podkreślił Łukasz Bernaciński, dyrektor Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.