Powstaną sądy regionalne, punkty sądowe w gminach. Zbigniew Ziobro ogłosił założenia nowej reformy sądownictwa

Poprzez spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego chcemy uzyskać efekt w postaci uwolnienia przeszło 2 tys. stanowisk sędziowskich - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zapewnił, że żaden sąd rejonowy nie zostanie zlikwidowany.
Przedstawiciele MS podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawili założenia projektów ustaw składających się na reformę sądów powszechnych.
Ziobro podkreślał, że sądownictwo działające dobrze, sprawnie, szybko i blisko ludzi jest warunkiem dobrze funkcjonującego, demokratycznego państwa.
Jak dodał, prezentowana reforma sprowadza się do likwidacji wielu obszarów biurokratycznie rozbudowanej machiny sądownictwa. "Poprzez spłaszczenie struktury sądownictwa chcemy po pierwsze uzyskać efekt w postaci uwolnienia przeszło 2 tys. stanowisk sędziowskich" - oświadczył.
Podkreślił, że będzie to bardzo istotne wzmocnienie sądów, gdyż po zmianach sędziowie zamiast angażować się w prace biurokratyczne, zajmą się orzekaniem, czyli tym na co liczy i czego oczekuje polskie społeczeństwo.
"Jesteśmy przekonani, że już tylko ta jedna zmiana istotnie i pozytywnie przełoży się na sposób funkcjonowania polskiego sądownictwa" - ocenił szef MS.
Ziobro dodał, że niezależnie od tego rodzaju zmian "wprowadzana struktura sprowadza się do tego, że w 350 miejscowościach w Polsce będą funkcjonować z jednej strony sądy regionalne - będzie ich 20 - ale z drugiej strony też sądy okręgowe".
"Nie likwidujemy żadnego sądu rejonowego. Żaden sąd, który dzisiaj działa, nie zostanie zlikwidowany" - zapewnił. Dodał, że obecnie działające sądy rejonowe będą miały statut sądu okręgowego.
Poinformował także o wprowadzeniu punktów sądowych w każdej gminie.
Chcemy spowodować, że sądy będą bliżej ludzi – wprowadzimy punkty sądowe w każdej gminie. Wykorzystując nowoczesną technologię, obywatel dowie się tam o stan swojej sprawy, sprawdzi terminy i weźmie udział w rozprawie online
- przekazał minister.
Chcemy, by każdy sędzia był tylko raz był powoływany i aby na cały okres służby powierzano mu władzę sędziowską. Tak, żeby nie obawiał się nacisków ze strony swojego środowiska, ale też KRS czy polityków. To ważny atut tej reformy, który zwiększa niezależność sędziów.
— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) November 15, 2021
@ZiobroPL ogłosił projekt zmian w sądownictwie powszechnym. Wracamy do reform, które zostały zatrzymane w 2017. Będą szybsze postępowania i mniej stanowisk funkcyjnych, co oznacza, że większość sędziów zostanie skierowana do orzekania.🇵🇱
— Michał Wójcik🇵🇱 (@mwojcik_) November 15, 2021