IME na lodzie? Niech zimą u nas w żużlu też coś się dzieje!

To był doskonały rok dla naszych juniorów. A przecież mieliśmy obawy po tym, jak w 2020 roku wzbogaciliśmy się „tylko” o srebro Kubery w IMŚJ i srebro Miśkowiaka w IMEJ. No i 12 z 16 finalistów MIMP przeszło do grona seniorów. A tymczasem w 2021 roku, poza Pucharem Europy Par U-19, w którym Łotysze wygrali z nami w Gdańsku, resztę w kategorii U-21 zgarnęliśmy dla siebie. Miśkowiak ostatecznie został mistrzem świata juniorów, zaś Lampart był trzeci. W drużynówce też byliśmy najlepsi.

Rozmowa z Ryszardem Czarneckim, który objął honorowym patronatem wiele imprez speedwayowych.

– W sezonie ‘2021 polscy młodzieżowcy wywalczyli złoto w IMŚJ i DMŚJ, ale dla seniorów to był już „tylko” srebrny rok. Zmarzlik w GP przegrał z A. Łagutą, a nasi w SoN ulegli w finale Anglikom i to pod nieobecność faworyzowanych Rosjan. Winę tu zwalamy na niesprawiedliwy regulamin imprezy, lecz przecież był on taki sam dla wszystkich. Biało-czerwoni w finałowym biegu pojechali bez żadnej taktyki. Wiem, że masz inne zdanie. Jaki to był dla Ciebie sezon?

- To był doskonały rok dla naszych juniorów. A przecież mieliśmy obawy po tym, jak w 2020 roku wzbogaciliśmy się „tylko” o srebro Kubery w IMŚJ i srebro Miśkowiaka w IMEJ. No i 12 z 16 finalistów MIMP przeszło do grona seniorów. A tymczasem w 2021 roku, poza Pucharem Europy Par U-19, w którym Łotysze wygrali z nami w Gdańsku, resztę w kategorii U-21 zgarnęliśmy dla siebie. Miśkowiak ostatecznie został mistrzem świata juniorów, zaś Lampart był trzeci. W drużynówce też byliśmy najlepsi. To kolejny wielki sukces trenera Rafała Dobruckiego, który od lat pracuje z tymi zawodnikami. Jeśli chodzi o seniorów, to absolutnie i fundamentalnie nie zgodzę się z Tobą. Anglicy wygrali z nami w SoN tylko dzięki niesprawiedliwemu regulaminowi wprowadzonemu przez FIM i BSI. Wyobraź sobie, że w lekkiej atletyce uznano by, iż w dziesięcioboju dziewięć konkurencji miałoby stanowić tylko eliminacje, a dopiero dziesiąta decydowałaby o medalach! Albo w pięcioboju nowoczesnym wszystko zaczynałoby się od nowa po czterech konkurencjach! Nonsens! FIM zadecydowała o 2 żużlowcach w SoN (plus rezerwowy, który dotąd musiał być juniorem) likwidując DPŚ w czteroosobowych składach tylko i wyłącznie po to, żeby Polska nie mogła seryjnie wygrywać tych zawodów! To chore. Zresztą podobne idiotyzmy jak w SoN, gdy chodzi o zerowanie punktów, wprowadzono także i w DMŚJ! Jeśli chodzi o Zmarzlika to daj mu spokój, nie ma go o cokolwiek oskarżać, bo za ostatnie pięć lat za swoje sukcesy powinien dostać żużlowego Oscara. Nikt nie może się z nim równać. No cóż, Artiom Łaguta nie zostałby IMŚ, gdyby nie kasa z polskiej ligi, polscy mechanicy i polskie tory. Tak to wygląda, że my za nasze pieniądze budujemy zagranicznych żużlowców, którzy potem czasem wygrywają z Biało-Czerwonymi. Reasumując, jeśli chodzi o juniorów, to sezon ‘2021 zdecydowanie na plus, a jeżeli mówimy o seniorach, to odczuwamy niedosyt. Srebro w SoN trzeci raz z rzędu i czwarty już sezon w tych rozgrywkach bez Mazurka Dąbrowskiego...

*W przyszłym roku będziemy mieli więcej turniejów GP, ale w dobrze znanych miejscówkach. Nihil novi. Żadnego poszerzania geografii speedwaya. Co więcej - w przeciwieństwie do skoków narciarskich mówi się, że raczej nie zobaczymy tych zawodów w TVN, czy na Eurosporcie, tylko na jakimś niszowym kanale Discovery +. Po mojemu, to nowy właściciel cyklu GP w taki sposób zwija speedway, a nie go rozwija. Na szczęście ostatnio pojawiły się informacje, że są jednak wstępne przymiarki, by w TVN pokazać przynajmniej polskie rundy GP… I czy zanosi się na jakąś współpracę Discovery z naszą One Sport?

- Na razie wiemy, że nic nie wiemy w tej materii. Discovery, jeśli chodzi o GP, kieruje się swoim interesem i ja to rozumiem. Będę jednak kibicował staraniom, by pokazywać żużel w jakiejkolwiek otwartej telewizji, także w TVN, bo to by mocno propagowało tę dyscyplinę sportu. Natomiast będę równocześnie krytykował zamykanie speedwaya w telewizyjnej niszy, jeśli oczywiście tak się stanie. Discovery Events mają stałych współpracowników w naszym regionie Europy - na przykład dwóch Łotyszy. Jest też od niedawna jeden Polak. Nie jestem jednak upoważniony do podania jego nazwiska. Co do ewentualnej instytucjonalnej współpracy amerykańskiej firmy z polskim One Sport to mogę potwierdzić taką możliwość - to bardzo prawdopodobne. Ale rozmowy jeszcze trwają. Na razie proponuję nie wierzyć różnym plotkom: początkowo np. mówiono, że cztery polskie GP będą w kanale kodowanym, potem zaś to dementowano ...

*Proszę, podsumuj krótko swoje tegoroczne żużlowe patronaty i jakie są Twoje plany w tym zakresie na sezon ‘2022? Wiem, że zastanawiałeś się, czy nie ograniczyć swojej aktywności na tym polu do najbardziej prestiżowych imprez i tylko na nie skierować swoje wysiłki. Jak jest Twoja decyzja?

- To czego dokonaliśmy w sezonie ‘2021 uważam za udane ze wszech miar. Ze wszystkich imprez rozegranych pod moim Patronatem Honorowym jestem zadowolony, albo bardzo zadowolony. Wolałbym jednak zdecydowanie, aby MPPK miały najlepszą z możliwych obsadę, a nie były traktowane po macoszemu, jak to się zdarzyło w tym roku. Skrytykowałem to głośno i na szczęście władze polskiego żużla natychmiast zareagowały zmieniając termin tych zawodów w przyszłym roku: odbędą się one już na samym początku sezonu ‘2022. W przyszłym roku z pewnością obejmę swoim patronatem i realną opieką SEC, IMME, Złoty Kask i być może Kryterium Asów oraz na pewno tradycyjnie mecze żużlowej reprezentacji Polski. Do tego dodajmy po raz trzeci długi tor w Rzeszowie - IMŚ i ice speedway- IME w Tomaszowie Mazowieckim w hali lub w Sanoku na otwartej przestrzeni (stadionie).

*Właśnie. 4 grudnia w Tomaszowe Mazowieckim pod Twoim Honorowym Patronatem odbędą się IME w ice speedwayu. Jak zareklamujesz te lodowe zmagania?

- Wiem, że żużel na lodowym torze nie zyska w Polsce nigdy takiej popularności, jak w skutej lodem Rosji oraz jak klasyczny speedway, ale skoro są entuzjaści tej odmiany „czarnego sportu”, są organizatorzy, są chętni do jazdy i są środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki na przeprowadzenie takich zawodów, to dlaczego w to nie wejść? Niech zimą w żużlu u nas też coś się dzieje. Na razie nie mamy takiego mocnego zawodnika, jakim był śp. Grzegorz Knapp, lecz w Tomaszowie Mazowieckim pojedzie jego bratanek Michał. W zeszłym roku był on w IME - też pod moim patronatem i też właśnie w Tomaszowie Maz. - trzynasty. Oby w tym roku poprawił tę swoją pozycję.

*Uzbecka uczelnia o nazwie University of World Economy and Dyplomacy nadała Ci tytuł doktora honoris causa (gratulacje od „TŻ”!) za "wkład w partnerstwo strategiczne i stosunki dyplomatyczne oraz wzmacnianie obustronnych relacji i przyjaźni między Uzbekistanem a Unią Europejską". Skoro tak Cię szanują na Wschodzie, to może i tam rozpropagujesz czarny sport?

-W tamtym regionie świata, czyli w Azji Centralnej, na którą składają się dawne azjatyckie republiki Związku Radzieckiego żużel praktycznie nie istnieje. Sport tam to główne futbol i sporty walki, zwłaszcza zapasy. W swoim czasie przekonywałem ludzi, którzy mają wpływ na globalny speedway, że warto porozmawiać z najbogatszym i największym terytorialnie krajem regionu, sąsiadem Uzbekistanu, czyli z Kazachstanem. Skądinąd w momencie, w którym rozmawiamy właśnie przebywam w Kazachstanie i również odebrałem profesurę honoris causa na tamtejszej najbardziej prestiżowej uczelni: Euro-Azjatyckim Uniwersytecie Państwowym. Wracając zaś do mojego doktoratu h.c. w sąsiednim Uzbekistanie, to kraj ten otworzył się w ostatnich pięciu latach na Zachód: Niemcy i Holendrzy poczynili tam olbrzymie inwestycje, a nasi bratankowie Węgrzy kupili jeden z pięciu największych banków. Polska również jest tam coraz bardziej obecna, gdy chodzi o eksport medykamentów oraz artykułów spożywczych, ale też nie tylko: pierwsza europejska uczelnia, która otworzyła swoją filię w Uzbekistanie to Collegium Humanum z Warszawy, która zainwestowała tam kilkaset tysięcy euro. Mam zaszczyt być przewodniczącym jej Konwentu. Warto wiedzieć, że 16 tysięcy Uzbeków pracuje w Polsce, a w ankiecie polskich firm pokazującej z jakich krajów chciałyby one mieć pracowników, Uzbekistan znalazł się na bardzo poczesnym, bo trzecim miejscu. Musimy szukać lokalizacji dla polskich inwestycji i eksportu także poza UE, gdzie jest olbrzymia konkurencja. Zresztą wszystkie mądre kraje tak robią.

Rozmawiał Bartłomiej Czekański

 


 

POLECANE
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

IME na lodzie? Niech zimą u nas w żużlu też coś się dzieje!

To był doskonały rok dla naszych juniorów. A przecież mieliśmy obawy po tym, jak w 2020 roku wzbogaciliśmy się „tylko” o srebro Kubery w IMŚJ i srebro Miśkowiaka w IMEJ. No i 12 z 16 finalistów MIMP przeszło do grona seniorów. A tymczasem w 2021 roku, poza Pucharem Europy Par U-19, w którym Łotysze wygrali z nami w Gdańsku, resztę w kategorii U-21 zgarnęliśmy dla siebie. Miśkowiak ostatecznie został mistrzem świata juniorów, zaś Lampart był trzeci. W drużynówce też byliśmy najlepsi.

Rozmowa z Ryszardem Czarneckim, który objął honorowym patronatem wiele imprez speedwayowych.

– W sezonie ‘2021 polscy młodzieżowcy wywalczyli złoto w IMŚJ i DMŚJ, ale dla seniorów to był już „tylko” srebrny rok. Zmarzlik w GP przegrał z A. Łagutą, a nasi w SoN ulegli w finale Anglikom i to pod nieobecność faworyzowanych Rosjan. Winę tu zwalamy na niesprawiedliwy regulamin imprezy, lecz przecież był on taki sam dla wszystkich. Biało-czerwoni w finałowym biegu pojechali bez żadnej taktyki. Wiem, że masz inne zdanie. Jaki to był dla Ciebie sezon?

- To był doskonały rok dla naszych juniorów. A przecież mieliśmy obawy po tym, jak w 2020 roku wzbogaciliśmy się „tylko” o srebro Kubery w IMŚJ i srebro Miśkowiaka w IMEJ. No i 12 z 16 finalistów MIMP przeszło do grona seniorów. A tymczasem w 2021 roku, poza Pucharem Europy Par U-19, w którym Łotysze wygrali z nami w Gdańsku, resztę w kategorii U-21 zgarnęliśmy dla siebie. Miśkowiak ostatecznie został mistrzem świata juniorów, zaś Lampart był trzeci. W drużynówce też byliśmy najlepsi. To kolejny wielki sukces trenera Rafała Dobruckiego, który od lat pracuje z tymi zawodnikami. Jeśli chodzi o seniorów, to absolutnie i fundamentalnie nie zgodzę się z Tobą. Anglicy wygrali z nami w SoN tylko dzięki niesprawiedliwemu regulaminowi wprowadzonemu przez FIM i BSI. Wyobraź sobie, że w lekkiej atletyce uznano by, iż w dziesięcioboju dziewięć konkurencji miałoby stanowić tylko eliminacje, a dopiero dziesiąta decydowałaby o medalach! Albo w pięcioboju nowoczesnym wszystko zaczynałoby się od nowa po czterech konkurencjach! Nonsens! FIM zadecydowała o 2 żużlowcach w SoN (plus rezerwowy, który dotąd musiał być juniorem) likwidując DPŚ w czteroosobowych składach tylko i wyłącznie po to, żeby Polska nie mogła seryjnie wygrywać tych zawodów! To chore. Zresztą podobne idiotyzmy jak w SoN, gdy chodzi o zerowanie punktów, wprowadzono także i w DMŚJ! Jeśli chodzi o Zmarzlika to daj mu spokój, nie ma go o cokolwiek oskarżać, bo za ostatnie pięć lat za swoje sukcesy powinien dostać żużlowego Oscara. Nikt nie może się z nim równać. No cóż, Artiom Łaguta nie zostałby IMŚ, gdyby nie kasa z polskiej ligi, polscy mechanicy i polskie tory. Tak to wygląda, że my za nasze pieniądze budujemy zagranicznych żużlowców, którzy potem czasem wygrywają z Biało-Czerwonymi. Reasumując, jeśli chodzi o juniorów, to sezon ‘2021 zdecydowanie na plus, a jeżeli mówimy o seniorach, to odczuwamy niedosyt. Srebro w SoN trzeci raz z rzędu i czwarty już sezon w tych rozgrywkach bez Mazurka Dąbrowskiego...

*W przyszłym roku będziemy mieli więcej turniejów GP, ale w dobrze znanych miejscówkach. Nihil novi. Żadnego poszerzania geografii speedwaya. Co więcej - w przeciwieństwie do skoków narciarskich mówi się, że raczej nie zobaczymy tych zawodów w TVN, czy na Eurosporcie, tylko na jakimś niszowym kanale Discovery +. Po mojemu, to nowy właściciel cyklu GP w taki sposób zwija speedway, a nie go rozwija. Na szczęście ostatnio pojawiły się informacje, że są jednak wstępne przymiarki, by w TVN pokazać przynajmniej polskie rundy GP… I czy zanosi się na jakąś współpracę Discovery z naszą One Sport?

- Na razie wiemy, że nic nie wiemy w tej materii. Discovery, jeśli chodzi o GP, kieruje się swoim interesem i ja to rozumiem. Będę jednak kibicował staraniom, by pokazywać żużel w jakiejkolwiek otwartej telewizji, także w TVN, bo to by mocno propagowało tę dyscyplinę sportu. Natomiast będę równocześnie krytykował zamykanie speedwaya w telewizyjnej niszy, jeśli oczywiście tak się stanie. Discovery Events mają stałych współpracowników w naszym regionie Europy - na przykład dwóch Łotyszy. Jest też od niedawna jeden Polak. Nie jestem jednak upoważniony do podania jego nazwiska. Co do ewentualnej instytucjonalnej współpracy amerykańskiej firmy z polskim One Sport to mogę potwierdzić taką możliwość - to bardzo prawdopodobne. Ale rozmowy jeszcze trwają. Na razie proponuję nie wierzyć różnym plotkom: początkowo np. mówiono, że cztery polskie GP będą w kanale kodowanym, potem zaś to dementowano ...

*Proszę, podsumuj krótko swoje tegoroczne żużlowe patronaty i jakie są Twoje plany w tym zakresie na sezon ‘2022? Wiem, że zastanawiałeś się, czy nie ograniczyć swojej aktywności na tym polu do najbardziej prestiżowych imprez i tylko na nie skierować swoje wysiłki. Jak jest Twoja decyzja?

- To czego dokonaliśmy w sezonie ‘2021 uważam za udane ze wszech miar. Ze wszystkich imprez rozegranych pod moim Patronatem Honorowym jestem zadowolony, albo bardzo zadowolony. Wolałbym jednak zdecydowanie, aby MPPK miały najlepszą z możliwych obsadę, a nie były traktowane po macoszemu, jak to się zdarzyło w tym roku. Skrytykowałem to głośno i na szczęście władze polskiego żużla natychmiast zareagowały zmieniając termin tych zawodów w przyszłym roku: odbędą się one już na samym początku sezonu ‘2022. W przyszłym roku z pewnością obejmę swoim patronatem i realną opieką SEC, IMME, Złoty Kask i być może Kryterium Asów oraz na pewno tradycyjnie mecze żużlowej reprezentacji Polski. Do tego dodajmy po raz trzeci długi tor w Rzeszowie - IMŚ i ice speedway- IME w Tomaszowie Mazowieckim w hali lub w Sanoku na otwartej przestrzeni (stadionie).

*Właśnie. 4 grudnia w Tomaszowe Mazowieckim pod Twoim Honorowym Patronatem odbędą się IME w ice speedwayu. Jak zareklamujesz te lodowe zmagania?

- Wiem, że żużel na lodowym torze nie zyska w Polsce nigdy takiej popularności, jak w skutej lodem Rosji oraz jak klasyczny speedway, ale skoro są entuzjaści tej odmiany „czarnego sportu”, są organizatorzy, są chętni do jazdy i są środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki na przeprowadzenie takich zawodów, to dlaczego w to nie wejść? Niech zimą w żużlu u nas też coś się dzieje. Na razie nie mamy takiego mocnego zawodnika, jakim był śp. Grzegorz Knapp, lecz w Tomaszowie Mazowieckim pojedzie jego bratanek Michał. W zeszłym roku był on w IME - też pod moim patronatem i też właśnie w Tomaszowie Maz. - trzynasty. Oby w tym roku poprawił tę swoją pozycję.

*Uzbecka uczelnia o nazwie University of World Economy and Dyplomacy nadała Ci tytuł doktora honoris causa (gratulacje od „TŻ”!) za "wkład w partnerstwo strategiczne i stosunki dyplomatyczne oraz wzmacnianie obustronnych relacji i przyjaźni między Uzbekistanem a Unią Europejską". Skoro tak Cię szanują na Wschodzie, to może i tam rozpropagujesz czarny sport?

-W tamtym regionie świata, czyli w Azji Centralnej, na którą składają się dawne azjatyckie republiki Związku Radzieckiego żużel praktycznie nie istnieje. Sport tam to główne futbol i sporty walki, zwłaszcza zapasy. W swoim czasie przekonywałem ludzi, którzy mają wpływ na globalny speedway, że warto porozmawiać z najbogatszym i największym terytorialnie krajem regionu, sąsiadem Uzbekistanu, czyli z Kazachstanem. Skądinąd w momencie, w którym rozmawiamy właśnie przebywam w Kazachstanie i również odebrałem profesurę honoris causa na tamtejszej najbardziej prestiżowej uczelni: Euro-Azjatyckim Uniwersytecie Państwowym. Wracając zaś do mojego doktoratu h.c. w sąsiednim Uzbekistanie, to kraj ten otworzył się w ostatnich pięciu latach na Zachód: Niemcy i Holendrzy poczynili tam olbrzymie inwestycje, a nasi bratankowie Węgrzy kupili jeden z pięciu największych banków. Polska również jest tam coraz bardziej obecna, gdy chodzi o eksport medykamentów oraz artykułów spożywczych, ale też nie tylko: pierwsza europejska uczelnia, która otworzyła swoją filię w Uzbekistanie to Collegium Humanum z Warszawy, która zainwestowała tam kilkaset tysięcy euro. Mam zaszczyt być przewodniczącym jej Konwentu. Warto wiedzieć, że 16 tysięcy Uzbeków pracuje w Polsce, a w ankiecie polskich firm pokazującej z jakich krajów chciałyby one mieć pracowników, Uzbekistan znalazł się na bardzo poczesnym, bo trzecim miejscu. Musimy szukać lokalizacji dla polskich inwestycji i eksportu także poza UE, gdzie jest olbrzymia konkurencja. Zresztą wszystkie mądre kraje tak robią.

Rozmawiał Bartłomiej Czekański

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe