[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Italia, Bałkany. Muzułmańska okupacja

Muzułmanie okupowali południowe Włochy tylko dekady, na przykład Bari przez około 25 lat w IX w. Wyspy okoliczne miały mniej szczęścia.
Foto T. Gutry [Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Italia, Bałkany. Muzułmańska okupacja
Foto T. Gutry

Na Sycylii dżihadyści wylądowali w 827 r., a zostali stamtąd wyrzuceni dopiero w 1061 r. Okupacja trwała ponad 200 lat. W 870 r. po zdobyciu Malty mahometanie wyrżnęli część ludności, a resztę zniewolili i deportowali. Po kilkudziesięciu latach sprowadzili kolonistów muzułmańskich głównie z Sycylii, ale ich władza na Malcie padła w 1091 r. W międzyczasie w całej południowej Italii długo z powodzeniem walczyli przeciw miejscowym siłom włoskim, posiłkom frankijskim, a szczególnie przeciw Bizantyjczykom. Muzułmanie najeżdżali wybrzeża Italii i atakowali włoskie wyspy. W 846 r. zdobyli Rzym, złupili m.in. bazylikę św. Piotra.

W końcu na Sycylii zjawili się Normanowie, którzy pobili muzułmanów i złamali ich władzę w regionie do końca XI w. W sumie rekonkwistę italiańską ukończono po ponad 250 latach. Jednak dopiero w połowie XIII w. wyegzekwowano konwersję ludności muzułmańskiej na chrześcijaństwo. Aż do XIX w. nie uwolniono się od zmory islamskich piratów. W ostatnich latach problem islamu powrócił wraz z wielkimi falami migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Rekonkwista w Europie Południowo-Wschodniej trwa od wjazdu Turków osmańskich do Europy w 1345 r., gdy zajęli prowincje greckie Bizancjum. Najpierw pokonali Serbię w 1389 r., a potem Bułgarię w 1393 r. Po podboju Konstantynopola w 1453 r. nacierali ponownie na północ. Połknęli księstwa naddunajskie, a w tym Multany. Rządzili na Węgrzech, zwasalizowali Transylwanię. W 1529 r. z Sulejmanem Wspaniałym (1494–1566) stanęli pod Wiedniem. To był właściwie największy zasięg muzułmańskiej dominacji w Europie Południowo-Zachodniej, z wyjątkiem tymczasowego zdobycia Podola na Rzeczypospolitej w 1672 r.

Od początku ekspansja islamska spotkała się z chrześcijańskim oporem. Rekonkwista bałkańska wyszła niejako z krucjat. Początkowo ciężar jej spoczywał na miejscowych – posiłkowanych z czasem przez rycerstwo zachodnie. Jak w innych wypadkach, duchowym ojcem oporu był papież. Ale przecież od początku w walkę z islamem zaangażowany był też władca Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Począwszy od Karola Wielkiego, który osobiście uczestniczył w ekspedycjach po południowej stronie Pirenejów, cesarzowie byli nominalnymi panami świeckimi łacińskiego chrześcijaństwa. Zwykle rywalizowali z papieżami, a więc choćby z tego powodu interesowało ich kontrowanie dżihadu. Leżało to też ich własnym interesie, bowiem islam nie tylko opanował ponownie Ziemię Świętą, gdzie władcy Cesarstwa byli nominalnymi królami Jerozolimy, ale nieubłagalnie zbliżał się do ich własnych ziem.
Stąd Zygmunt Luksemburski (1368–1437), cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, władca Rzymian, król Niemiec, Węgier, Chorwacji, Czech i Moraw, stanął na czele wielonarodowej krucjaty rycerstwa z Anglii, Italii, Francji, Niemiec, Polski, Węgier, Wołoszczyzny i innych krajów. Kulminacją była zupełna klęska pod Nikopolis w 1396 r. Niebawem z cesarzami zaczęli konkurować Jagiellonowie. Jednak w ciągu następnego wieku ponieśli poważne klęski, szczególnie pod Warną w 1444 r., gdzie zginął król polski i węgierski Władysław III Jagiellończyk (1424–1444), oraz pod Mohaczem w 1526 r., gdzie padł król węgierski i czeski Ludwik II Jagiellończyk (1506–1526). Obaj piękni, dwudziestoletni.

Od tego czasu Korona przestała grać poważną rolę w obronie południowo-wschodniej Europy przed Osmanami. Pałeczkę od Jagiellonów przejęli Habsburgowie, którzy w międzyczasie wmanewrowali się na tron Świętego Cesarstwa. Pozycję tę utrzymają przez prawie przez następne 300 lat, aż do jego rozwiązania.

Rzeczpospolita tymczasem usiłowała najpierw zwasalizować wołoskich i multańskich wasali Istambułu. Gdy tureckie satelity zachowywały się krnąbrnie, sułtanowie wydawali pozwolenie Polakom na pokaranie naddunajskich buntowników. Czasami jednak Turcy usiłowali swych wasali wzmocnić i atakowali Rzeczpospolitą. Rzadko przechodzili przez barierę karpacką. Konflikt ograniczał się głównie do cyklicznych łupieskich wypraw osmańskich wasali – Tatarów krymskich – po jasyr oraz ekspedycji po łupy do ziemi osmańskich przez polskich Kozaków. Tylko wyjątkowo RP atakowali sami Turcy. Jednak tureckie zwycięstwo pod Cecorą w 1620 r. zostało natychmiast zniwelowane polską wiktorią pod Chocimiem w 1621 r., a potem w tym samym miejscu w 1673 r. Ostatni poważny marsz Osmanów do Europy zatrzymali Polacy pod Wiedniem w 1683 r.

cdn.

Marek Jan Chodakiewicz
Waszyngton, DC, 12 stycznia 2022
Intel z DC

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mirosławiec: Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona bojowego. Generał: To Rosjanie z ostatniej chwili
Mirosławiec: Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona bojowego. Generał: "To Rosjanie"

Jak donosi Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 18 marca po godz 23 w okolicach Mirosławca doszło do awaryjnego lądowania bezzałogowego statku powietrznego Sił Zbrojnych USA, który wykonywał loty w polskiej przestrzeni powietrznej.

Gen. Wiesław Kukuła: Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO z ostatniej chwili
Gen. Wiesław Kukuła: Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO

– Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO, z pełną świadomością tego, że Sojusz jest strukturą obronną – powiedział szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła.

Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w „Gościu Wydarzeń” na antenie Polsat News.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach

– Agnieszka Romaszewska-Guzy stworzyła wspaniałą instytucję. (…) Takie mafijno-ubeckie metody są masowo stosowane wobec niezależnych dyrektorów instytucji, które nie zostały opanowane przez obecną władzę. Ten szantaż i to przekupstwo mają miejsce – twierdzi były minister kultury Piotr Gliński.

Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny, dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny, dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ

W zeszłym tygodniu Instytut Gallupa ogłosił wyniki badań, które ujawniają wielką zmianę w społeczeństwie amerykańskim. Wszyscy są zgodni, że jest to kolosalna zmiana, wręcz rewolucyjna, pozostaje jedynie kwestią interpretacji i sporu, na czym ta zmiana naprawdę polega i o czym świadczy.

Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu z ostatniej chwili
Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu

„Wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia” – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Putin przegrał wybory w Polsce z ostatniej chwili
Putin przegrał wybory w Polsce

Polska jest jednym z krajów, gdzie Władimir Putin przegrał zakończone w niedzielę trzydniowe wybory prezydenckie w Rosji – wynika z informacji podanej przez rosyjski niezależny portal Meduza.

Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków z ostatniej chwili
Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków

Zdaniem znanego francuskiego europarlamentarzysty rząd Donalda Tuska „prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków”.

Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość jest najchętniej wybieraną partią polityczną w Polsce – wynika z najnowszego sondażu „Super Expressu” przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster.

REKLAMA

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Italia, Bałkany. Muzułmańska okupacja

Muzułmanie okupowali południowe Włochy tylko dekady, na przykład Bari przez około 25 lat w IX w. Wyspy okoliczne miały mniej szczęścia.
Foto T. Gutry [Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Italia, Bałkany. Muzułmańska okupacja
Foto T. Gutry

Na Sycylii dżihadyści wylądowali w 827 r., a zostali stamtąd wyrzuceni dopiero w 1061 r. Okupacja trwała ponad 200 lat. W 870 r. po zdobyciu Malty mahometanie wyrżnęli część ludności, a resztę zniewolili i deportowali. Po kilkudziesięciu latach sprowadzili kolonistów muzułmańskich głównie z Sycylii, ale ich władza na Malcie padła w 1091 r. W międzyczasie w całej południowej Italii długo z powodzeniem walczyli przeciw miejscowym siłom włoskim, posiłkom frankijskim, a szczególnie przeciw Bizantyjczykom. Muzułmanie najeżdżali wybrzeża Italii i atakowali włoskie wyspy. W 846 r. zdobyli Rzym, złupili m.in. bazylikę św. Piotra.

W końcu na Sycylii zjawili się Normanowie, którzy pobili muzułmanów i złamali ich władzę w regionie do końca XI w. W sumie rekonkwistę italiańską ukończono po ponad 250 latach. Jednak dopiero w połowie XIII w. wyegzekwowano konwersję ludności muzułmańskiej na chrześcijaństwo. Aż do XIX w. nie uwolniono się od zmory islamskich piratów. W ostatnich latach problem islamu powrócił wraz z wielkimi falami migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Rekonkwista w Europie Południowo-Wschodniej trwa od wjazdu Turków osmańskich do Europy w 1345 r., gdy zajęli prowincje greckie Bizancjum. Najpierw pokonali Serbię w 1389 r., a potem Bułgarię w 1393 r. Po podboju Konstantynopola w 1453 r. nacierali ponownie na północ. Połknęli księstwa naddunajskie, a w tym Multany. Rządzili na Węgrzech, zwasalizowali Transylwanię. W 1529 r. z Sulejmanem Wspaniałym (1494–1566) stanęli pod Wiedniem. To był właściwie największy zasięg muzułmańskiej dominacji w Europie Południowo-Zachodniej, z wyjątkiem tymczasowego zdobycia Podola na Rzeczypospolitej w 1672 r.

Od początku ekspansja islamska spotkała się z chrześcijańskim oporem. Rekonkwista bałkańska wyszła niejako z krucjat. Początkowo ciężar jej spoczywał na miejscowych – posiłkowanych z czasem przez rycerstwo zachodnie. Jak w innych wypadkach, duchowym ojcem oporu był papież. Ale przecież od początku w walkę z islamem zaangażowany był też władca Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Począwszy od Karola Wielkiego, który osobiście uczestniczył w ekspedycjach po południowej stronie Pirenejów, cesarzowie byli nominalnymi panami świeckimi łacińskiego chrześcijaństwa. Zwykle rywalizowali z papieżami, a więc choćby z tego powodu interesowało ich kontrowanie dżihadu. Leżało to też ich własnym interesie, bowiem islam nie tylko opanował ponownie Ziemię Świętą, gdzie władcy Cesarstwa byli nominalnymi królami Jerozolimy, ale nieubłagalnie zbliżał się do ich własnych ziem.
Stąd Zygmunt Luksemburski (1368–1437), cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, władca Rzymian, król Niemiec, Węgier, Chorwacji, Czech i Moraw, stanął na czele wielonarodowej krucjaty rycerstwa z Anglii, Italii, Francji, Niemiec, Polski, Węgier, Wołoszczyzny i innych krajów. Kulminacją była zupełna klęska pod Nikopolis w 1396 r. Niebawem z cesarzami zaczęli konkurować Jagiellonowie. Jednak w ciągu następnego wieku ponieśli poważne klęski, szczególnie pod Warną w 1444 r., gdzie zginął król polski i węgierski Władysław III Jagiellończyk (1424–1444), oraz pod Mohaczem w 1526 r., gdzie padł król węgierski i czeski Ludwik II Jagiellończyk (1506–1526). Obaj piękni, dwudziestoletni.

Od tego czasu Korona przestała grać poważną rolę w obronie południowo-wschodniej Europy przed Osmanami. Pałeczkę od Jagiellonów przejęli Habsburgowie, którzy w międzyczasie wmanewrowali się na tron Świętego Cesarstwa. Pozycję tę utrzymają przez prawie przez następne 300 lat, aż do jego rozwiązania.

Rzeczpospolita tymczasem usiłowała najpierw zwasalizować wołoskich i multańskich wasali Istambułu. Gdy tureckie satelity zachowywały się krnąbrnie, sułtanowie wydawali pozwolenie Polakom na pokaranie naddunajskich buntowników. Czasami jednak Turcy usiłowali swych wasali wzmocnić i atakowali Rzeczpospolitą. Rzadko przechodzili przez barierę karpacką. Konflikt ograniczał się głównie do cyklicznych łupieskich wypraw osmańskich wasali – Tatarów krymskich – po jasyr oraz ekspedycji po łupy do ziemi osmańskich przez polskich Kozaków. Tylko wyjątkowo RP atakowali sami Turcy. Jednak tureckie zwycięstwo pod Cecorą w 1620 r. zostało natychmiast zniwelowane polską wiktorią pod Chocimiem w 1621 r., a potem w tym samym miejscu w 1673 r. Ostatni poważny marsz Osmanów do Europy zatrzymali Polacy pod Wiedniem w 1683 r.

cdn.

Marek Jan Chodakiewicz
Waszyngton, DC, 12 stycznia 2022
Intel z DC

 

 

 

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe