Europarlament w cieniu potencjalnej wojny

Europarlament w cieniu potencjalnej wojny

Lutowe posiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu upłynęło, jak nigdy dotąd, w cieniu wieści o  grożącej agresji Rosji na Ukrainę. Mimo tego jednak europarlamentarne życie toczyło się dalej. Czterodniową sesję rozpoczęto od uczczenia (sic!) dwudziestej rocznicy wprowadzenia euro, jakoś unikając dyskusji o niewątpliwych negatywnych aspektach istnienia wspólnej waluty dla szeregu krajów UE i to nie tylko z Europy Południowej, jak się czasem uważa.

Następnie omówiono roczne sprawozdania z dwóch ważnych unijnych instytucji: Europejskiego Banku Centralnego z siedzibą we Frankfurcie nad Menem i Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich z siedzibą skądinąd w tymże Strasburgu. Raport na temat EBC przygotowała Komisja Gospodarcza i Monetarna, a w jej imieniu wiceprzewodniczący europarlamentu - Grek, reprezentujący postkomunistyczną, do niedawna rządzącą Hellada partią Syriza – Dimitrios Papadimoulis.

Europosłowie wysłuchali wystąpienia prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde (wcześniej była prezesem Międzynarodowego Funduszu Walutowego – IMF).

Dyskusje na temat europejskiego „ombudsmana” przygotowała „moja” Komisja Petycji (jestem jej wiceprzewodniczącym już trzy lata). W jej imieniu wystąpiła Włoszka Eleonora Evi, z zawodu projektantka, do niedawna reprezentująca lewicowo- eurosceptyczny Ruch Pięciu Gwiazd.

 

Pegasus w Polsce (?) i dwie Unie

 

Już pierwszego dnia omówiliśmy również „Sprawozdanie wykonawcze w sprawie dobrostanu zwierząt w gospodarstwach”. Przygotowała je Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi , a jej sprawozdawca był Francuz Jeremy Decerle (zresztą ... liberał). Ponadto wysłuchaliśmy „Europejskiej strategii na rzecz energii morskich źródeł naturalnych” Sprawozdawca był Duńczyk Morten Petersen (syn szefa MSZ Danii i sam czterokrotny poseł do swojego parlamentu narodowego, liberał) , a raport został przygotowany w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Ponadto zaprezentowano następujące m.in. sprawozdania:

1.    „Wdrożenie szóstej dyrektywy w sprawie podatku VAT” (Komisja Gospodarcza i Monetarna, sprawozdawca Olivier Chastel),

2.    „Wpływ krajowych reform podatkowych na gospodarkę UE” (również Komisja Gospodarcza i Monetarna, sprawozdawca Niemiec Marcus Ferber)

3.    „Wyzwania stojące przed obszarami miejskimi w okresie po pandemii COVID-19” (Komisja Rozwoju Regionalnego, sprawozdawczyni Węgierka Katalin Cseh).

Przegłosowaliśmy również udzielenie pomocy makrofinansowej Ukrainie (chodzi o kwotę miliarda dwustu milionów euro). Uchyliliśmy także czworgu posłom immunitety, a także zaaprobowaliśmy przystąpienie UE do „Konwencji w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na północnym Pacyfiku i zarządzania nimi”.

W kolejnym dniu zajęliśmy się sprawozdaniem Komisji Specjalnej do spraw Walki z Rakiem i powstałym tam raportem „Wzmocnienie Europy w walce z chorobami nowotworowymi”. Sprawozdawcą była Francuzka Veronique Trillet-Lenoir. Odbyła się też debata na temat Pegasusa w Polsce. Ciekawe, że jej tytuł jednak nie miał z Polską nic wspólnego: „Inwigilacja polityków, prokuratorów, prawników i dziennikarzy oraz innych osób i jednostek w państwach członkowskich UE z wykorzystaniem oprogramowania do inwigilacji cyfrowej”.

Przemawiał też gość specjalny prezydent Kolumbii Ivan Duque Marquez. Przed zbliżającym się szczytem Unia Europejska –Unia Afrykańska, na którym bardzo zależy prezydentowi Macronowi, odbyła się debata „Stosunki UE-Afryka,” na której wystąpił szef unijnej dyplomacji, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa i Polityki Zagranicznej Hiszpan Josep Fontelles Borrell.

 

Polski głos przeciw barierom

 

Miały też miejsce debaty łączne dotyczące Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Obie przygotowała Komisja Spraw Zagranicznych. Sprawozdawcą pierwszego raportu był Niemiec, czołowy polityk CDU David McAllister. Sprawozdawca drugiego- Francuzka, była minister do spraw europejskich w rządzie Macrona, Nathalie Loiseau. Omówiliśmy także sprawozdanie roczne za rok 2021 „Prawa człowieka i demokracja na świecie”. Raport przygotowała Komisja Spraw Zagranicznych, a jego sprawozdawczynią była Hiszpanka Maria Soraya Rodriguez Ramos.

Również Komisja Spraw Zagranicznych przygotowała kolejny raport „Korupcja i prawa człowieka”, a jego sprawozdawczynią była wspomniana już tu Węgierka, choć przez parę lat mieszkająca w Kanadzie Katalin Cseh.

Dla rodziców dzieci pewnie ważniejsza jednak od polityki międzynarodowej była debata o „Wdrożeniu dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa zabawek”. Przygotowała ja  Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, a sprawozdawcą był Włoch Brando Benifei.

Polski europoseł Kosma Złotowski (PiS) była sprawozdawcą raportu „Zwalczanie barier pozataryfowych i pozapodatkowych na jednolitym rynku”. Sprawozdanie zostało przygotowane w ramach Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Z kolei w Komisji Prawnej powstał raport „Status europejskich stowarzyszeń transgranicznych i organizacji niekomercyjnych”. Jej sprawozdawcą był Niemiec z Partii Zielonych, jednak o swojsko brzmiącym nazwisku : Sergiej Lagodinsky.

 

Stosunki Unia Europejska- Rosja

 

Fundamentalna debata – mówię to jako przewodniczący Delegacji UE-Rosja – miała miejsce wczoraj, a jej tytuł mówił w zasadzie wszystko: „Stosunki UE-Rosja, bezpieczeństwo europejskie oraz wojskowe zagrożenie dla Ukrainy ze strony Rosji”. Była to najdłuższa debata w czasie tej sesji europarlamentu bo trwała przeszło trzy i pół godziny.

Tego samego dnia, tyle że po południu, po pierwszej turze głosowań (w sumie obie tury zajęły dwie i pół godziny) wysłuchaliśmy jeszcze w ramach „Debaty na aktualny temat” dyskusji „Jedna młodzież, jedna Europa”. Debata była mocno ideologiczna, ale przynajmniej politycy z Europy Południowej mogą pokazać swoim wyborcom, że europarlament pochylił się nad parudziesięcioprocentowym bezrobociem w ich krajach wśród osób w wieku miedzy 18 a 30 rokiem życia. Ponadto zajęliśmy się również „Pobraniem opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe”, ale też „Zharmonizowanym podejściem UE do środków dotyczących podróży”. Omówiliśmy też „Priorytety UE na 66 sesję Komisji ONZ do spraw statusu kobiet”. Wysłuchaliśmy również oświadczenia Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej na temat, który może szczególnie dotyczyć Polski. Chodzi o „Praworządność i konsekwencje wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości”.

 

W ostatni dzień obrad PE będziemy dyskutować nad oświadczeniem Komisji Europejskiej na temat „Susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe ma Półwyspie Iberyjskim i w innych częściach Europy”. Zajmiemy się także „Ochroną pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych, mutagenów i retrotoksyn podczas pracy”. Raport ten został przygotowany w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Jego sprawozdawczynią była Włoszka Stefania Zambelli z budującej z nami sojusz partii prawicowych w Europie formacji Lega, czyli Liga (dawna Lega Nord – Liga Północna)

Gwoli kronikarskiego obowiązku informuję, że na lutowej sesji PE zabrałem głos w debacie na temat sprawozdania europejskiego „ombudsmana” Irlandki Emilii O’Reilly. Zapisałem się też do dyskusji podczas debat na temat przestrzegania – a raczej nie przestrzegania - praw człowieka w świecie. A konkretnie - o Burkina Faso i Filipinach. Blokowaniem twittera i innych mediów społecznościowych w USA (i już nie tylko...) parlament w Strasburgu się nie zajął. Nie było ani woli, ani czasu...

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (17.02.2022)


 

POLECANE
Francuska prasa ujawniła tajny, przedwyborczy układ Tuska i von der Leyen tylko u nas
Francuska prasa ujawniła tajny, przedwyborczy układ Tuska i von der Leyen

Le Monde zrobił to, czego od dawna nie odważyły się zrobić media głównego nurtu w Polsce – podniosło kurtynę nad kulisami politycznej gry Komisji Europejskiej. Z opublikowanego materiału wyłania się obraz, który nie zostawia złudzeń: Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji, aktywnie wspierała i wspiera Donalda Tuska w kampanii wyborczej, stosując metody, które w innych okolicznościach zostałyby nazwane skandalicznym nadużyciem instytucji unijnych. Wszystko to – jak pisze Le Monde – po to, „by pomóc Tuskowi przed wyborami”.

Jest doniesienie ws. ingerencji w wybory w Polsce w ramach Europejskiej Tarczy Demokracji z ostatniej chwili
Jest doniesienie ws. ingerencji w wybory w Polsce w ramach Europejskiej Tarczy Demokracji

Beata Szydło wraz z Mariuszem Kamińskim przedstawili przewodniczącej Europejskiej Tarczy Demokracji informację o ingerencji w wybory prezydenckie w Polsce. - Ponieważ Parlamentowi Europejskiemu tak bardzo zależy na transparentności wyborów, ma teraz okazję zareagować - napisała europoseł PiS. 

Ruch Kontroli Wyborów ostrzega: widzimy przygotowania do nieuznania wyniku wyborów tylko u nas
Ruch Kontroli Wyborów ostrzega: widzimy przygotowania do nieuznania wyniku wyborów

- Państwowa Komisja Wyborcza nie wywiązała się ze swojego ustawowego obowiązku i wypuściła do obiegu nieważne karty do głosowania – mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim Marcin Dybowski prezes Ruchu Kontroli Wyborów.

Nowe informacje ws. ataku na posłów PiS w Sejmie. Są zarzuty dla napastnika z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. ataku na posłów PiS w Sejmie. Są zarzuty dla napastnika

Mężczyzna, który zaatakował posłów Dariusza Mateckiego i Krzysztofa Cieciórę w restauracji sejmowej, usłyszał dwa zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego. Podejrzanemu grozi do trzech lat więzienia.

Zaginęła 16-letnia Daria. Rodzina i policja proszą o pomoc z ostatniej chwili
Zaginęła 16-letnia Daria. Rodzina i policja proszą o pomoc

Policja w Krakowie prowadzi poszukiwania 16-letniej Darii. Miesiąc temu nastolatka, podczas powrotu do placówki opiekuńczo-wychowawczej w Węgrzynowie, oddaliła się na Dworcu Głównym w Krakowie. Od tamtej pory ślad po niej zaginął. Nie skontaktowała się z rodziną ani z placówką. Na prośbę rodziny w środę policja opublikowała wizerunek dziewczyny i zwróciła się o pomoc.

Jarosław Kaczyński zareagował na hitowy cytat, który podbija internet. Szanowni państwo, daję słowo honoru gorące
Jarosław Kaczyński zareagował na hitowy cytat, który podbija internet. "Szanowni państwo, daję słowo honoru"

Poseł Koalicji Obywatelskiej Przemysław Witek poruszył wszystkich swoją szczerą wypowiedzią w programie na żywo w Polsat News. Na jego słowa zareagował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Opinia polityka KO na temat obietnic wyborczych podbija internet. 

IPN odpowiada na naciski Sikorskiego ws. zdewastowanego cmentarza w Miednoje. Obrzydliwe działanie  pilne
IPN odpowiada na naciski Sikorskiego ws. zdewastowanego cmentarza w Miednoje. "Obrzydliwe działanie"

– Za opiekę nad Polskim Cmentarzem Wojennym w Miednoje, gdzie spoczywają ofiary zbrodni katyńskiej, odpowiada polski rząd – podkreślił rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz. To odpowiedź na słowa szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Rzecznik IPN ocenił też, że kierowanie oczekiwań wobec IPN, by podjął działania, jest "obrzydliwym działaniem o charakterze politycznym".

Unikalna Polska technologia elastycznych paneli fotowoltaicznych poważnie zagrożona z ostatniej chwili
Unikalna Polska technologia elastycznych paneli fotowoltaicznych poważnie zagrożona

Innowacyjna technologia perowskitowych ogniw fotowoltaicznych stworzona przez Olgę Malinkiewicz może zostać zmarnowana. Polska spółka Saule Technologies, odpowiedzialna za rozwój tego przełomowego rozwiązania, znalazła się w głębokim kryzysie – autorka technologii została odwołana z zarządu.

Zbigniew Ziobro: Zwycięstwo Karola Nawrockiego byłoby potężnym problemem dla Niemców z ostatniej chwili
Zbigniew Ziobro: Zwycięstwo Karola Nawrockiego byłoby potężnym problemem dla Niemców

"Potężnym problemem dla Niemców byłoby zwycięstwo Karola Nawrockiego. (…) Dlatego unijni komisarze zrobią wszystko, by wygrał ich kandydat" – pisze na platformie X były szef Ministerstwa Sprawiedliwości i wicepremier Zbigniew Ziobro.

Nowe informacje ws. ataku na posła w Sejmie. Zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Nowe informacje ws. ataku na posła w Sejmie. Zawiadomienie do prokuratury

Poseł Krzysztof Ciecióra był świadkiem ataku na Dariusza Mateckiego. Zaatakował, jak mówią posłowie PiS, pijany aktor Jacek Kopczyński. – Stanąłem mu naprzeciw, bo wiemy, że Darek Matecki ma problemy zdrowotne, jest po operacji – mówił Ciecióra i nie krył zaskoczenia wersją zajścia, rozgłaszaną przez marszałka Szymona Hołownię. Poseł stwierdził też, że składa zawiadomienie do prokuratury.

REKLAMA

Europarlament w cieniu potencjalnej wojny

Europarlament w cieniu potencjalnej wojny

Lutowe posiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu upłynęło, jak nigdy dotąd, w cieniu wieści o  grożącej agresji Rosji na Ukrainę. Mimo tego jednak europarlamentarne życie toczyło się dalej. Czterodniową sesję rozpoczęto od uczczenia (sic!) dwudziestej rocznicy wprowadzenia euro, jakoś unikając dyskusji o niewątpliwych negatywnych aspektach istnienia wspólnej waluty dla szeregu krajów UE i to nie tylko z Europy Południowej, jak się czasem uważa.

Następnie omówiono roczne sprawozdania z dwóch ważnych unijnych instytucji: Europejskiego Banku Centralnego z siedzibą we Frankfurcie nad Menem i Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich z siedzibą skądinąd w tymże Strasburgu. Raport na temat EBC przygotowała Komisja Gospodarcza i Monetarna, a w jej imieniu wiceprzewodniczący europarlamentu - Grek, reprezentujący postkomunistyczną, do niedawna rządzącą Hellada partią Syriza – Dimitrios Papadimoulis.

Europosłowie wysłuchali wystąpienia prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde (wcześniej była prezesem Międzynarodowego Funduszu Walutowego – IMF).

Dyskusje na temat europejskiego „ombudsmana” przygotowała „moja” Komisja Petycji (jestem jej wiceprzewodniczącym już trzy lata). W jej imieniu wystąpiła Włoszka Eleonora Evi, z zawodu projektantka, do niedawna reprezentująca lewicowo- eurosceptyczny Ruch Pięciu Gwiazd.

 

Pegasus w Polsce (?) i dwie Unie

 

Już pierwszego dnia omówiliśmy również „Sprawozdanie wykonawcze w sprawie dobrostanu zwierząt w gospodarstwach”. Przygotowała je Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi , a jej sprawozdawca był Francuz Jeremy Decerle (zresztą ... liberał). Ponadto wysłuchaliśmy „Europejskiej strategii na rzecz energii morskich źródeł naturalnych” Sprawozdawca był Duńczyk Morten Petersen (syn szefa MSZ Danii i sam czterokrotny poseł do swojego parlamentu narodowego, liberał) , a raport został przygotowany w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Ponadto zaprezentowano następujące m.in. sprawozdania:

1.    „Wdrożenie szóstej dyrektywy w sprawie podatku VAT” (Komisja Gospodarcza i Monetarna, sprawozdawca Olivier Chastel),

2.    „Wpływ krajowych reform podatkowych na gospodarkę UE” (również Komisja Gospodarcza i Monetarna, sprawozdawca Niemiec Marcus Ferber)

3.    „Wyzwania stojące przed obszarami miejskimi w okresie po pandemii COVID-19” (Komisja Rozwoju Regionalnego, sprawozdawczyni Węgierka Katalin Cseh).

Przegłosowaliśmy również udzielenie pomocy makrofinansowej Ukrainie (chodzi o kwotę miliarda dwustu milionów euro). Uchyliliśmy także czworgu posłom immunitety, a także zaaprobowaliśmy przystąpienie UE do „Konwencji w sprawie ochrony pełnomorskich zasobów rybnych na północnym Pacyfiku i zarządzania nimi”.

W kolejnym dniu zajęliśmy się sprawozdaniem Komisji Specjalnej do spraw Walki z Rakiem i powstałym tam raportem „Wzmocnienie Europy w walce z chorobami nowotworowymi”. Sprawozdawcą była Francuzka Veronique Trillet-Lenoir. Odbyła się też debata na temat Pegasusa w Polsce. Ciekawe, że jej tytuł jednak nie miał z Polską nic wspólnego: „Inwigilacja polityków, prokuratorów, prawników i dziennikarzy oraz innych osób i jednostek w państwach członkowskich UE z wykorzystaniem oprogramowania do inwigilacji cyfrowej”.

Przemawiał też gość specjalny prezydent Kolumbii Ivan Duque Marquez. Przed zbliżającym się szczytem Unia Europejska –Unia Afrykańska, na którym bardzo zależy prezydentowi Macronowi, odbyła się debata „Stosunki UE-Afryka,” na której wystąpił szef unijnej dyplomacji, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa i Polityki Zagranicznej Hiszpan Josep Fontelles Borrell.

 

Polski głos przeciw barierom

 

Miały też miejsce debaty łączne dotyczące Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Obie przygotowała Komisja Spraw Zagranicznych. Sprawozdawcą pierwszego raportu był Niemiec, czołowy polityk CDU David McAllister. Sprawozdawca drugiego- Francuzka, była minister do spraw europejskich w rządzie Macrona, Nathalie Loiseau. Omówiliśmy także sprawozdanie roczne za rok 2021 „Prawa człowieka i demokracja na świecie”. Raport przygotowała Komisja Spraw Zagranicznych, a jego sprawozdawczynią była Hiszpanka Maria Soraya Rodriguez Ramos.

Również Komisja Spraw Zagranicznych przygotowała kolejny raport „Korupcja i prawa człowieka”, a jego sprawozdawczynią była wspomniana już tu Węgierka, choć przez parę lat mieszkająca w Kanadzie Katalin Cseh.

Dla rodziców dzieci pewnie ważniejsza jednak od polityki międzynarodowej była debata o „Wdrożeniu dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa zabawek”. Przygotowała ja  Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, a sprawozdawcą był Włoch Brando Benifei.

Polski europoseł Kosma Złotowski (PiS) była sprawozdawcą raportu „Zwalczanie barier pozataryfowych i pozapodatkowych na jednolitym rynku”. Sprawozdanie zostało przygotowane w ramach Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Z kolei w Komisji Prawnej powstał raport „Status europejskich stowarzyszeń transgranicznych i organizacji niekomercyjnych”. Jej sprawozdawcą był Niemiec z Partii Zielonych, jednak o swojsko brzmiącym nazwisku : Sergiej Lagodinsky.

 

Stosunki Unia Europejska- Rosja

 

Fundamentalna debata – mówię to jako przewodniczący Delegacji UE-Rosja – miała miejsce wczoraj, a jej tytuł mówił w zasadzie wszystko: „Stosunki UE-Rosja, bezpieczeństwo europejskie oraz wojskowe zagrożenie dla Ukrainy ze strony Rosji”. Była to najdłuższa debata w czasie tej sesji europarlamentu bo trwała przeszło trzy i pół godziny.

Tego samego dnia, tyle że po południu, po pierwszej turze głosowań (w sumie obie tury zajęły dwie i pół godziny) wysłuchaliśmy jeszcze w ramach „Debaty na aktualny temat” dyskusji „Jedna młodzież, jedna Europa”. Debata była mocno ideologiczna, ale przynajmniej politycy z Europy Południowej mogą pokazać swoim wyborcom, że europarlament pochylił się nad parudziesięcioprocentowym bezrobociem w ich krajach wśród osób w wieku miedzy 18 a 30 rokiem życia. Ponadto zajęliśmy się również „Pobraniem opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe”, ale też „Zharmonizowanym podejściem UE do środków dotyczących podróży”. Omówiliśmy też „Priorytety UE na 66 sesję Komisji ONZ do spraw statusu kobiet”. Wysłuchaliśmy również oświadczenia Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej na temat, który może szczególnie dotyczyć Polski. Chodzi o „Praworządność i konsekwencje wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości”.

 

W ostatni dzień obrad PE będziemy dyskutować nad oświadczeniem Komisji Europejskiej na temat „Susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe ma Półwyspie Iberyjskim i w innych częściach Europy”. Zajmiemy się także „Ochroną pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych, mutagenów i retrotoksyn podczas pracy”. Raport ten został przygotowany w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Jego sprawozdawczynią była Włoszka Stefania Zambelli z budującej z nami sojusz partii prawicowych w Europie formacji Lega, czyli Liga (dawna Lega Nord – Liga Północna)

Gwoli kronikarskiego obowiązku informuję, że na lutowej sesji PE zabrałem głos w debacie na temat sprawozdania europejskiego „ombudsmana” Irlandki Emilii O’Reilly. Zapisałem się też do dyskusji podczas debat na temat przestrzegania – a raczej nie przestrzegania - praw człowieka w świecie. A konkretnie - o Burkina Faso i Filipinach. Blokowaniem twittera i innych mediów społecznościowych w USA (i już nie tylko...) parlament w Strasburgu się nie zajął. Nie było ani woli, ani czasu...

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (17.02.2022)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe