Ordo Iuris: Pracodawca nie powinien ponieść negatywnych konsekwencji z powodu niewypełnienia obowiązku szczepień przez pracowników

Obowiązek szczepień ochronnych przeciwko Covid-19 może rodzić niepokój wśród kierowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą w związku z weryfikacją wypełnienia tego obowiązku przez pracowników. Obawy te mogą dotyczyć ewentualnych konsekwencji braku działań podjętych przez pracodawcę w celu weryfikacji i egzekwowania wypełnienia obowiązku szczepień. Wydaje się, że wątpliwości związane z możliwym wyciągnięciem konsekwencji przez Państwową Inspekcję Sanitarną, Państwową Inspekcję Pracy, czy samych pacjentów są pozbawione podstaw prawnych. Zasadne, z kolei, mogą być możliwe argumenty podnoszone przez pracowników, wobec których pracodawca zastosuje instrumenty wskazane przez Ministerstwo Zdrowia w komunikacie medialnym z 21 lutego 2022 roku. W obecnym stanie niepewności prawnej, działania podejmowane przez dyrektorów zakładów prowadzących działalność leczniczą powinny być wyważone i skupiać się na analizie rzeczywistego zagrożenia występującego na danym stanowisku pracy i możliwości jego zminimalizowania poprzez przyjęcie szczepienia przez konkretnego pracownika. Powyższe zostanie zweryfikowane dopiero w chwili ukształtowania się w tym zakresie jednolitej linii orzeczniczej. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę na ten temat.

PRZECZYTAJ ANALIZĘ – LINK

Czy obawy pracodawców są zasadne?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 grudnia 2021 roku, na mocy którego wprowadzono obowiązek szczepień pracowników służby zdrowia przeciwko Covid-19, może powodować wątpliwości interpretacyjne. Formuła przepisów nie wskazuje, jakie obowiązki ciążą na kierownikach podmiotów prowadzących działalność leczniczą w związku z wprowadzonym obowiązkiem szczepień, zarówno w zakresie weryfikacji wypełnienia tego obowiązku, jak i możliwych konsekwencji jego niewypełnienia, czy też niezaszczepienia z uwagi na przewidziane w rozporządzeniu wyłączenia od tego obowiązku. Jak wynika z zapytań kierowanych do Instytutu Ordo Iuris, w ostatnich tygodniach, pracodawcy obawiają się konsekwencji niewypełnienia obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 przez pracowników, w formie dolegliwych działań ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej czy samych pacjentów, korzystających z usług danej placówki.

Komunikat medialny Ministerstwa Zdrowia z 21 lutego 2022 roku wskazuje, że pracodawcy mają możliwość weryfikacji wypełnienia przez pracowników, jak i osoby świadczące usługi pracownicze na podstawie umów cywilnoprawnych, wykonania zobowiązania wynikającego z rozporządzenia. Ustalenia te, zdaniem resortu, mogą stać się podstawą do dokonania zmian w rozkładzie pracy, czy nawet do rozwiązania umowy o pracę. Wydaje się jednak, że stanowisko to nie bierze pod uwagę ewentualnych zarzutów, które mogą zostać podniesione przez pracowników, wobec których zostaną zastosowane wskazane wyżej instrumenty. Rozbieżności interpretacyjne mogą stać się przyczyną sporów sądowych między pracodawcą, a pracownikiem, na co warto zwrócić uwagę.

Niemniej wprowadzony obowiązek szczepień personelu medycznego przeciwko Covid-19 wydaje się nie rodzić negatywnych konsekwencji po stronie pracodawców w związku z jego niewypełnieniem przez pracowników. W szczególności należy wskazać, że obowiązujące przepisy prawa nie wiążą możliwości do wykonywania zawodu medycznego z wypełnieniem obowiązku szczepień przeciwko Covid-19. Powyższe rzutuje na możliwość prowadzenia działalności leczniczej przez podmioty, których pracownicy zostali objęci obowiązkiem szczepień. Co więcej, interpretowanie obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 jako działanie zmierzające do uczynienia zadość przepisom BHP może spotkać się z argumentacją poddającą w wątpliwość taki tok rozumowania. Z kolei obawa przed ewentualnymi roszczeniami pacjentów, żądających zadośćuczynienia za zakażenie wirusem Sars-Cov-2 w placówce leczniczej w związku z niewypełnieniem wynikającego z rozporządzenia obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 wydają się niemal niemożliwe do udowodnienia.

Oczekiwanie na orzecznictwo

Pracodawcy, którzy odczuwają obecnie zarówno możliwość presji wywieranej przez pracowników, jak i podmioty, od których zależne jest prowadzenie dotychczasowej działalności, znajdują się w sytuacji, w której zasadne wydaje się ważenie możliwych korzyści i strat otrzymanych po wykonaniu danego działania. Dokonana analiza wskazuje, że możliwe dolegliwości mogą występować w szczególności ze strony pracowników dowodzących, iż działania pracodawcy podjęte w związku z omawianym rozporządzeniem, stanowiły zakazaną dyskryminację czy też godziły w ustawodawstwo unijne. Ponadto pracodawca może obawiać się roszczeń pracowników wynikających z faktu zakażenia się wirusem Sars-CoV-2 w miejscu pracy.  Celem zabezpieczenia się przed ewentualnymi roszczeniami pracowników, którzy na terenie zakładu pracy zakazili się chorobą Covid-19, zasadnym będzie pisemne poinformowanie pracowników o zagrożeniach tą chorobą, występujących na danym stanowisku pracy. Pracodawca powinien przy tym poinformować o możliwości przyjęcia szczepionki, o korzyściach które płyną z jej przyjęcia i możliwych ryzykach.

Jednakże z uwagi na ekstraordynaryjny tryb wprowadzenia obowiązku szczepień grup zawodowych przeciwko Covid-19, obowiązek ten może być kwestionowany pod kątem prawnym. W związku z tym, nie sposób ocenić jednoznacznie jego bytu w sferze prawnej, dopóki nie ukształtuje się w tym zakresie linia orzecznicza.

Apl. radc. Anna Wawrzyniak - analityk Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris


 

POLECANE
Europosłowie PiS ostrzegają przed planami KE. Chodzi o bezcłowy handel z Ukrainą Wiadomości
Europosłowie PiS ostrzegają przed planami KE. Chodzi o bezcłowy handel z Ukrainą

Europosłowie PiS ostrzegają, że Komisja Europejska planuje przedłużenie bezcłowego importu towarów z Ukrainy po 5 czerwca 2025 roku.

Projekt polsko-japońskiego reaktora wysokotemperaturowego poważnie zagrożony z ostatniej chwili
Projekt polsko-japońskiego reaktora wysokotemperaturowego poważnie zagrożony

Projekt budowy przemysłowego reaktora wysokotemperaturowego (HTGR), rozwijanego we współpracy Polski i Japonii, utknął w martwym punkcie. Choć jeszcze niedawno uznawany był za jeden z ważnych elementów transformacji energetycznej i sposób na uniezależnienie się od gazu, dziś wiemy – według oficjalnych informacji – że od pół roku nie podjęto żadnych działań.

Komunikat dla pasażerów tanich linii lotniczych. Zmieniają się ceny biletów z ostatniej chwili
Komunikat dla pasażerów tanich linii lotniczych. Zmieniają się ceny biletów

Pasażerowie tanich linii lotniczych Ryanair muszą się przygotować na wzrost cen biletów i to w najgorętszym okresie turystycznym. To skutek spadku rocznych zysków, które irlandzka spółka chce sobie powetować latem. 

Jak wzmocnić polską gospodarkę? Spotkanie z Danielem Obajtkiem i Piotrem Müllerem w Sali BHP w Gdańsku tylko u nas
Jak wzmocnić polską gospodarkę? Spotkanie z Danielem Obajtkiem i Piotrem Müllerem w Sali BHP w Gdańsku

Wyjątkowe spotkanie o przyszłości Europy Środkowej i roli Polski w promowaniu współpracy gospodarczej i solidarności w regionie już w najbliższy piątek w historycznej Salo BHP w Gdańsku. Gośćmi będą europosłowie Daniel Obajtek i Piotr Müller.

Podejrzane manewry rosyjskiego statku z floty cieni na Morzu Bałtyckim. Interweniowała polska Marynarka Wojenna Wiadomości
Podejrzane manewry rosyjskiego statku z "floty cieni" na Morzu Bałtyckim. Interweniowała polska Marynarka Wojenna

Rosyjski statek z "floty cieni" wykonywał podejrzane manewry przy kablu energetycznym Polska–Szwecja. Po interwencji Marynarki Wojennej jednostka odpłynęła.

Podejrzane manewry rosyjskiego statku na Bałtyku. Jest reakcja Kosiniaka-Kamysza z ostatniej chwili
Podejrzane manewry rosyjskiego statku na Bałtyku. Jest reakcja Kosiniaka-Kamysza

Po tym, gdy statek z rosyjskiej "floty cieni" wykonywał na Bałtyku podejrzane manewry w pobliżu kabla energetycznego PSE, w czwartek odbędzie się specjalna narada w Centrum Operacji Morskich w Gdyni - zapowiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany proponowane przez KE nie są wystarczające wobec napływu produktów rolnych z Ukrainy gorące
Zmiany proponowane przez KE nie są wystarczające wobec napływu produktów rolnych z Ukrainy

Przedstawiciele państw członkowskich w Specjalnym Komitecie ds. Rolnictwa (SCA) zatwierdzili mandat negocjacyjny Rady w sprawie ukierunkowanej zmiany rozporządzenia w sprawie wspólnej organizacji rynku produktów rolnych (CMO) i dwóch innych aktów regulujących wspólną politykę rolną. Zmiany te mają na celu stawienie czoła rosnącym wyzwaniom, przed którymi stoją rolnicy, i wzmocnienie ich pozycji w łańcuchu dostaw żywności. Są jednak niewystarczające, aby zapewnić rolnikom konkurencyjność i dobrą pozycję na rynku w sytuacji napływu produktów rolnych z Ukrainy.

Telewizja Republika: Trzaskowski kryje swojego zastępcę, oskarżonego ws. śmierci nastolatki z ostatniej chwili
Telewizja Republika: "Trzaskowski kryje swojego zastępcę, oskarżonego ws. śmierci nastolatki"

"Rafał Trzaskowski kryje szkolnego kolegę, który jest oskarżonym w procesie dotyczącym śmierci nastolatki" – twierdzi w środowej publikacji dziennikarz śledczy red. Marcin Dobski na łamach serwisu internetowego Telewizji Republika. 

Aktor M jak miłość miał pobić Dariusza Mateckiego. Jest zatrzymanie pilne
Aktor "M jak miłość" miał pobić Dariusza Mateckiego. Jest zatrzymanie

Poseł Dariusz Matecki miał zostać uderzony przez znanego aktora "M jak miłość". Według informacji medialnych podejrzany miał zostać zatrzymany.

Szokujące zabójstwo pod Madrytem. Były ukraiński polityk zginął, odprowadzając dzieci do szkoły z ostatniej chwili
Szokujące zabójstwo pod Madrytem. Były ukraiński polityk zginął, odprowadzając dzieci do szkoły

Były ukraiński polityk Andrij Portnow został zastrzelony w środę rano przez niezidentyfikowanego sprawcę przed wejściem do szkoły amerykańskiej w Madrycie – poinformowało źródło zbliżone do śledztwa, cytowane przez hiszpańskie radio Cadena SER.

REKLAMA

Ordo Iuris: Pracodawca nie powinien ponieść negatywnych konsekwencji z powodu niewypełnienia obowiązku szczepień przez pracowników

Obowiązek szczepień ochronnych przeciwko Covid-19 może rodzić niepokój wśród kierowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą w związku z weryfikacją wypełnienia tego obowiązku przez pracowników. Obawy te mogą dotyczyć ewentualnych konsekwencji braku działań podjętych przez pracodawcę w celu weryfikacji i egzekwowania wypełnienia obowiązku szczepień. Wydaje się, że wątpliwości związane z możliwym wyciągnięciem konsekwencji przez Państwową Inspekcję Sanitarną, Państwową Inspekcję Pracy, czy samych pacjentów są pozbawione podstaw prawnych. Zasadne, z kolei, mogą być możliwe argumenty podnoszone przez pracowników, wobec których pracodawca zastosuje instrumenty wskazane przez Ministerstwo Zdrowia w komunikacie medialnym z 21 lutego 2022 roku. W obecnym stanie niepewności prawnej, działania podejmowane przez dyrektorów zakładów prowadzących działalność leczniczą powinny być wyważone i skupiać się na analizie rzeczywistego zagrożenia występującego na danym stanowisku pracy i możliwości jego zminimalizowania poprzez przyjęcie szczepienia przez konkretnego pracownika. Powyższe zostanie zweryfikowane dopiero w chwili ukształtowania się w tym zakresie jednolitej linii orzeczniczej. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę na ten temat.

PRZECZYTAJ ANALIZĘ – LINK

Czy obawy pracodawców są zasadne?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 grudnia 2021 roku, na mocy którego wprowadzono obowiązek szczepień pracowników służby zdrowia przeciwko Covid-19, może powodować wątpliwości interpretacyjne. Formuła przepisów nie wskazuje, jakie obowiązki ciążą na kierownikach podmiotów prowadzących działalność leczniczą w związku z wprowadzonym obowiązkiem szczepień, zarówno w zakresie weryfikacji wypełnienia tego obowiązku, jak i możliwych konsekwencji jego niewypełnienia, czy też niezaszczepienia z uwagi na przewidziane w rozporządzeniu wyłączenia od tego obowiązku. Jak wynika z zapytań kierowanych do Instytutu Ordo Iuris, w ostatnich tygodniach, pracodawcy obawiają się konsekwencji niewypełnienia obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 przez pracowników, w formie dolegliwych działań ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej czy samych pacjentów, korzystających z usług danej placówki.

Komunikat medialny Ministerstwa Zdrowia z 21 lutego 2022 roku wskazuje, że pracodawcy mają możliwość weryfikacji wypełnienia przez pracowników, jak i osoby świadczące usługi pracownicze na podstawie umów cywilnoprawnych, wykonania zobowiązania wynikającego z rozporządzenia. Ustalenia te, zdaniem resortu, mogą stać się podstawą do dokonania zmian w rozkładzie pracy, czy nawet do rozwiązania umowy o pracę. Wydaje się jednak, że stanowisko to nie bierze pod uwagę ewentualnych zarzutów, które mogą zostać podniesione przez pracowników, wobec których zostaną zastosowane wskazane wyżej instrumenty. Rozbieżności interpretacyjne mogą stać się przyczyną sporów sądowych między pracodawcą, a pracownikiem, na co warto zwrócić uwagę.

Niemniej wprowadzony obowiązek szczepień personelu medycznego przeciwko Covid-19 wydaje się nie rodzić negatywnych konsekwencji po stronie pracodawców w związku z jego niewypełnieniem przez pracowników. W szczególności należy wskazać, że obowiązujące przepisy prawa nie wiążą możliwości do wykonywania zawodu medycznego z wypełnieniem obowiązku szczepień przeciwko Covid-19. Powyższe rzutuje na możliwość prowadzenia działalności leczniczej przez podmioty, których pracownicy zostali objęci obowiązkiem szczepień. Co więcej, interpretowanie obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 jako działanie zmierzające do uczynienia zadość przepisom BHP może spotkać się z argumentacją poddającą w wątpliwość taki tok rozumowania. Z kolei obawa przed ewentualnymi roszczeniami pacjentów, żądających zadośćuczynienia za zakażenie wirusem Sars-Cov-2 w placówce leczniczej w związku z niewypełnieniem wynikającego z rozporządzenia obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 wydają się niemal niemożliwe do udowodnienia.

Oczekiwanie na orzecznictwo

Pracodawcy, którzy odczuwają obecnie zarówno możliwość presji wywieranej przez pracowników, jak i podmioty, od których zależne jest prowadzenie dotychczasowej działalności, znajdują się w sytuacji, w której zasadne wydaje się ważenie możliwych korzyści i strat otrzymanych po wykonaniu danego działania. Dokonana analiza wskazuje, że możliwe dolegliwości mogą występować w szczególności ze strony pracowników dowodzących, iż działania pracodawcy podjęte w związku z omawianym rozporządzeniem, stanowiły zakazaną dyskryminację czy też godziły w ustawodawstwo unijne. Ponadto pracodawca może obawiać się roszczeń pracowników wynikających z faktu zakażenia się wirusem Sars-CoV-2 w miejscu pracy.  Celem zabezpieczenia się przed ewentualnymi roszczeniami pracowników, którzy na terenie zakładu pracy zakazili się chorobą Covid-19, zasadnym będzie pisemne poinformowanie pracowników o zagrożeniach tą chorobą, występujących na danym stanowisku pracy. Pracodawca powinien przy tym poinformować o możliwości przyjęcia szczepionki, o korzyściach które płyną z jej przyjęcia i możliwych ryzykach.

Jednakże z uwagi na ekstraordynaryjny tryb wprowadzenia obowiązku szczepień grup zawodowych przeciwko Covid-19, obowiązek ten może być kwestionowany pod kątem prawnym. W związku z tym, nie sposób ocenić jednoznacznie jego bytu w sferze prawnej, dopóki nie ukształtuje się w tym zakresie linia orzecznicza.

Apl. radc. Anna Wawrzyniak - analityk Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris



 

Polecane
Emerytury
Stażowe