Piotr Duda: Z przedstawicielami rządu będziemy rozmawiać przede wszystkim o zakładach energochłonnych 

W czwartek i piątek w hotelu Hyrny w Zakopanem odbywa się posiedzenie Komisji Krajowej. W dniu dzisiejszym obrady rozpoczynają się spotkaniem z przedstawicielami strony rządowej. 
spotkanie KK z przedstawicielami rządu  Piotr Duda: Z przedstawicielami rządu będziemy rozmawiać przede wszystkim o zakładach energochłonnych 
spotkanie KK z przedstawicielami rządu / foto. Marek Lewandowski

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego reprezentują ministrowie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, i Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.  

Witam na posiedzeniu Komisji Krajowej, ostatnie posiedzenie odbyło się kilka miesięcy temu, w maju, wtedy Komisja Krajowa poprzedzała XXX Krajowy Zjazd Delegatów. Wówczas dyskutowaliśmy na temat ważnych spraw związanych z gospodarką, nie sądziliśmy, że za kilka miesięcy będziemy znów rozmawiać o sprawach społeczno-gospodarczych. Dzisiaj największym problemem jest uchronienie miejsc pracy w tzw. firmach energochłonnych, wiemy, jakie są galopujące ceny gazu, energii. Sytuacja w tych zakładach jest trudna, informują nas o tym przewodniczący komisji zakładowych. Po spotkaniu z przedstawicielami rządu w Regionie Śląsko-Dąbrowskim odbyło się spotkanie w Warszawie na Prostej, gdzie byli przedstawiciele zainteresowanych sekcji, regionów. Rozmawialiśmy z panem ministrem Budą, jakie przygotować rozwiązania, umówiliśmy się, że kolejne spotkanie będzie z panem premierem, jednak po rozmowie z premierem Morawieckim zdecydowaliśmy, że poświęcimy temu, ale nie tylko temu czas w trakcie dzisiejszego spotkania z przedstawicielami rządu

– spotkanie otworzył Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 

W trakcie debaty głos zabrał pan minister Waldemar Buda: 

Wszyscy mamy świadomość, że czas w jakim nam przyszło funkcjonować w różnych rolach jest niezwykle trudny. Rok temu, kiedy zastanawialiśmy się co po COVID-19 każdy był optymistą, że wracamy do pewnej normalności. Przyszła wojna, agresja Rosji, która wywróciła wszelki porządek, a w szczególności w energetyce, zatrudnieniu, gospodarce. Obserwowaliśmy tę sytuację od samego początku w z punktu widzenia gospodarki, świadomość, że kryzys energetyczny będzie wpływał na tę sytuację była oczywista. Rozmawialiśmy w Warszawie na temat wyzwań, które należy w pierwszej kolejności podjąć, mamy świadomość, że ceny energii, gazu dotykają przedsiębiorców w równym stopniu. Nie jesteśmy w stanie rekompensować wzrostów w całej gospodarce. To setki miliardów złotych. 

Minister Anna Moskwa oceniła, kto winny jest zachwiana rynku:

Jesteśmy zawsze do państwa dyspozycji. Rzeczywiście przed jesienią zeszłego roku rozmawialiśmy w domach o piłce nożnej, zdrowiu, polityce, dzisiaj wszędzie rozmawia się o energetyce – o gazie, cieple, węglu, energii, dostępności i cenach. To temat, który dominuje wszystkie gospodarstwa domowe. Również 80 proc. posiedzenia rady ministrów jest o energetyce. Również jako resort głównie zajmujemy się energetyką. W tym gronie musimy sobie wyjaśnić jak koalicja Putin-Merkel-Tusk z udziałem wielu europejskich polityków rozchwiała rynek energetyczny i jakie tego mamy konsekwencje uzależnienia od Federacji Rosyjskiej w bardzo wielu obszarach. 

Minister Marlena Maląg mówiła m.in. o kwestii wzrostu minimalnego wynagrodzenia i poziomu bezrobocia: 

Wzrost wynagrodzenia minimalnego jest znaczny, oczywiście wiem, że oczekiwania są pewnie większe, ale patrząc na galopującą inflację taki poziom możemy zaplanować od 2023 r. Dzisiaj rynek pracy ma historycznie najniższe bezrobocie – 4,9 proc., ale patrzymy na to z umiarkowanym optymizme, sytuacja związana z energetyką, kosztami funkcjonowania firm przekłada się bezpośrednio na rynek pracy. Chciałabym zwrócić uwagę, że GUS zapowiedział na swojej konferencji prasowej, że będzie dokonywał rewizji stopy bezrobocia. Dzieje się to co roku, ale raz na dziesięć lat, gdy są wyniki spisu powszechnego ma miejsce dogłębna weryfikacja, ona w związku z tym, że jest nas mniej pokaże nieco inny poziom bezrobocia.

Piotr Duda skrytykował europarlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy, którzy zagłosowali w Parlamencie Europejskim przeciwko projektowi Europejskiej Płacy Minimalnej. – To lista hańby, ten projekt to projekt „Solidarności”, przez długie lata przekonywaliśmy związkowców z Europy, polscy posłowie byli o tym poinformowani – zwrócił uwagę Piotr Duda. 

To dla nas bardzo ważne, musi być dialog na ten temat. Jest projekt obywatelski, jest projekt prezydencki, który leży od grudnia i nawet nie był czytany po raz pierwszy. Emerytury stażowe były wpisane w porozumieniu między Andrzejem Dudą, kandydatem PiS-u w 2015 r. w wyborach prezydenckich a mną. To nie zostało spełnione. Nie odpuścimy tego tematu

– usłyszeliśmy. 


 

POLECANE
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

REKLAMA

Piotr Duda: Z przedstawicielami rządu będziemy rozmawiać przede wszystkim o zakładach energochłonnych 

W czwartek i piątek w hotelu Hyrny w Zakopanem odbywa się posiedzenie Komisji Krajowej. W dniu dzisiejszym obrady rozpoczynają się spotkaniem z przedstawicielami strony rządowej. 
spotkanie KK z przedstawicielami rządu  Piotr Duda: Z przedstawicielami rządu będziemy rozmawiać przede wszystkim o zakładach energochłonnych 
spotkanie KK z przedstawicielami rządu / foto. Marek Lewandowski

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego reprezentują ministrowie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, i Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.  

Witam na posiedzeniu Komisji Krajowej, ostatnie posiedzenie odbyło się kilka miesięcy temu, w maju, wtedy Komisja Krajowa poprzedzała XXX Krajowy Zjazd Delegatów. Wówczas dyskutowaliśmy na temat ważnych spraw związanych z gospodarką, nie sądziliśmy, że za kilka miesięcy będziemy znów rozmawiać o sprawach społeczno-gospodarczych. Dzisiaj największym problemem jest uchronienie miejsc pracy w tzw. firmach energochłonnych, wiemy, jakie są galopujące ceny gazu, energii. Sytuacja w tych zakładach jest trudna, informują nas o tym przewodniczący komisji zakładowych. Po spotkaniu z przedstawicielami rządu w Regionie Śląsko-Dąbrowskim odbyło się spotkanie w Warszawie na Prostej, gdzie byli przedstawiciele zainteresowanych sekcji, regionów. Rozmawialiśmy z panem ministrem Budą, jakie przygotować rozwiązania, umówiliśmy się, że kolejne spotkanie będzie z panem premierem, jednak po rozmowie z premierem Morawieckim zdecydowaliśmy, że poświęcimy temu, ale nie tylko temu czas w trakcie dzisiejszego spotkania z przedstawicielami rządu

– spotkanie otworzył Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 

W trakcie debaty głos zabrał pan minister Waldemar Buda: 

Wszyscy mamy świadomość, że czas w jakim nam przyszło funkcjonować w różnych rolach jest niezwykle trudny. Rok temu, kiedy zastanawialiśmy się co po COVID-19 każdy był optymistą, że wracamy do pewnej normalności. Przyszła wojna, agresja Rosji, która wywróciła wszelki porządek, a w szczególności w energetyce, zatrudnieniu, gospodarce. Obserwowaliśmy tę sytuację od samego początku w z punktu widzenia gospodarki, świadomość, że kryzys energetyczny będzie wpływał na tę sytuację była oczywista. Rozmawialiśmy w Warszawie na temat wyzwań, które należy w pierwszej kolejności podjąć, mamy świadomość, że ceny energii, gazu dotykają przedsiębiorców w równym stopniu. Nie jesteśmy w stanie rekompensować wzrostów w całej gospodarce. To setki miliardów złotych. 

Minister Anna Moskwa oceniła, kto winny jest zachwiana rynku:

Jesteśmy zawsze do państwa dyspozycji. Rzeczywiście przed jesienią zeszłego roku rozmawialiśmy w domach o piłce nożnej, zdrowiu, polityce, dzisiaj wszędzie rozmawia się o energetyce – o gazie, cieple, węglu, energii, dostępności i cenach. To temat, który dominuje wszystkie gospodarstwa domowe. Również 80 proc. posiedzenia rady ministrów jest o energetyce. Również jako resort głównie zajmujemy się energetyką. W tym gronie musimy sobie wyjaśnić jak koalicja Putin-Merkel-Tusk z udziałem wielu europejskich polityków rozchwiała rynek energetyczny i jakie tego mamy konsekwencje uzależnienia od Federacji Rosyjskiej w bardzo wielu obszarach. 

Minister Marlena Maląg mówiła m.in. o kwestii wzrostu minimalnego wynagrodzenia i poziomu bezrobocia: 

Wzrost wynagrodzenia minimalnego jest znaczny, oczywiście wiem, że oczekiwania są pewnie większe, ale patrząc na galopującą inflację taki poziom możemy zaplanować od 2023 r. Dzisiaj rynek pracy ma historycznie najniższe bezrobocie – 4,9 proc., ale patrzymy na to z umiarkowanym optymizme, sytuacja związana z energetyką, kosztami funkcjonowania firm przekłada się bezpośrednio na rynek pracy. Chciałabym zwrócić uwagę, że GUS zapowiedział na swojej konferencji prasowej, że będzie dokonywał rewizji stopy bezrobocia. Dzieje się to co roku, ale raz na dziesięć lat, gdy są wyniki spisu powszechnego ma miejsce dogłębna weryfikacja, ona w związku z tym, że jest nas mniej pokaże nieco inny poziom bezrobocia.

Piotr Duda skrytykował europarlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy, którzy zagłosowali w Parlamencie Europejskim przeciwko projektowi Europejskiej Płacy Minimalnej. – To lista hańby, ten projekt to projekt „Solidarności”, przez długie lata przekonywaliśmy związkowców z Europy, polscy posłowie byli o tym poinformowani – zwrócił uwagę Piotr Duda. 

To dla nas bardzo ważne, musi być dialog na ten temat. Jest projekt obywatelski, jest projekt prezydencki, który leży od grudnia i nawet nie był czytany po raz pierwszy. Emerytury stażowe były wpisane w porozumieniu między Andrzejem Dudą, kandydatem PiS-u w 2015 r. w wyborach prezydenckich a mną. To nie zostało spełnione. Nie odpuścimy tego tematu

– usłyszeliśmy. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe