Odszedł Stanisław Żytkowski

16 września 2022 roku zmarł Stanisław Żytkowski, wieloletni lider gorzowskiej Solidarności. "Odszedł Człowiek, który swoim życiem wskazywał potrzebę i olbrzymią wartość pomocy drugiemu człowiekowi" - pożegnali zmarłego koledzy z Regionu Gorzowskiego NSZZ "Solidarność".
 Odszedł Stanisław Żytkowski
/ fot. NSZZ "S" Region Gorzowski

Stanisław Żytkowski urodził się 1 stycznia 1948 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako sędzia i radca prawny, a od 1990 roku - adwokat.
Był członkiem założycielem w 1987 roku Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Gorzowie Wlkp. oraz jednym z założycieli i fundatorów „Fundacji dla Solidarności” w Gorzowie Wlkp. Był także Senatorem I kadencji Senatu RP w latach 1989-1991 i radnym Rady Miejskiej w Gorzowie Wlkp. kadencji 1994-1998 (przewodniczący komisji organizacyjno – prawnej).
W 1968 roku brał udział w wydarzeniach marcowych w wyniku czego ukarany został przez rektora UAM naganą.W NSZZ „Solidarność” od września 1980 roku. Od 18 maja 1981 roku do chwili wprowadzenia stanu wojennego zatrudniony w Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” w Gorzowie Wlkp. jako radca prawny.
Internowany od 13 grudnia 1981 do 23 lipca 1982 roku - pobyt w zakładach karnych w Gorzowie Wlkp., Głogowie, Ostrowie Wlkp. i Gębarzewie.
Od lipca 1982 roku członek, a od połowy marca 1983 roku przewodniczący Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność"w Gorzowie Wielkopolskim, która do 1987 roku koordynowała działalność środowisk i organizacji opozycji antykomunistycznej. Pseudonim: Zbigniew Wiśniewski.
Od 30 stycznia do 30 lipca 1984 roku tymczasowo aresztowany pod zarzutem zorganizowania gorzowskiego „Radia Solidarność” i kierowania podziemnymi strukturami Związku(pobyt w Areszcie Śledczym w Poznaniu). Zwolniony w wyniku amnestii.
Represjonowany - wielokrotnie zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa na 48 godzin, rewizje w mieszkaniu, trudno¬ści z uzyskaniem zatrudnienia w zawodzie.
Po reaktywacji Związku od 15 maja 1989 do 31 stycznia 1990 roku Przewodniczący Rady Regionu NSZZ „Solidarność” w Gorzowie Wielkopolskim. W 2010, na wniosek NSZZ „Solidarność”,wyróżniony tytułem honorowego obywatela Gorzowa Wielkopolskiego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe