Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej śp. Hannie Fidut

W poniedziałek 26 września w wydarzeniu odsłonięcia tablicy poświęconej śp. Hannie Fidut w Przychodni na ul. Dobrzyńskiej uczestniczyli tłumnie związkowcy nie tylko ze służby zdrowia z szefową Sekretariatu Krajowego Marią Ochman i Regionalnego Ewą Jakimowicz, ale także przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso i wielu członków ZR.
 Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej śp. Hannie Fidut
/ fot. Region Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność"

Wśród gości byli m.in. europoseł Beata Kempa, poseł Mirosława Stachowiak-Różecka, wicemarszałek Marcin Krzyżanowski, radna sejmiku Małgorzata Calińska-Mayer oraz córka Hanny Małgorzata, Grzegorz Kowal, dyr. Biura wojewody dolnośląskiego. Byli dyrektorzy placówek zdrowia z obecnym dyr. (Przychodni Dobrzyńskiej) Waldemarem Plińskim i wielu jej przyjaciół.

Przed odsłonięciem tablicy w Sali konferencyjnej odbyło się wspomnieniowe spotkanie, na którym mówiono o zasługach, charakterze i roli, jaką Hanna Fidut miała dla nie tylko w naszym regionie, ale i w kraju.

– Polska, Solidarność i Prawica – to były wartości, którym poświęciła swoje życie – mówiła Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność”. – Żyła poświęceniem dla ludzi pracy, najmocniej przeciwstawiała się prywatyzacji służby zdrowia. Hanka niczego i nikogo się nie bała. Jak ją nie wpuścili drzwiami, weszła oknem. Cieszę się możemy oddać jej hołd. Ta Przychodnia Dobrzyńska jest jej pełna. Zycie mocno ją zahartowało. Ona nawet na milimetr nie pozwalała nam zejść z obranego kursu – dodała.

– Ona miała Polskę w sercu, walczyła o wolną Polskę. Była w pełni profesjonalna w swoim działaniu. Ona mnie zainspirowała do tego, by też szukać osób z czasów podzielnej działalności „Solidarności”, którym można pomóc. Jej życiorys to wzór do naśladowania. Była bezkompromisowa w dążeniu do celów, które sobie stawiała – przypomniała europoseł Beata Kempa.

– Należała do wyjątkowych ludzi we Wrocławiu. Tacy ludzi jak pani Hania tworzyli to miasto, przybywając tu z odwagą i determinacją. Kiedy spotkałam ją po raz pierwszy, zauważyłam jej wielką ideowość i bezkompromisowość. Była zawsze dyspozycyjna i oddana służbie zdrowia. Otwarcie tej tablicy pokazuje, że najważniejsze cechy w ochronie zdrowia łączą się ze służbą, zaangażowaniem i oddaniem ludziom – mówiła poseł Mirosława Stachowiak-Różecka.

– Była szczera, otwarta i charyzmatyczna. Uczestniczyliśmy w niezliczonych manifestacjach. Hania była wszędzie, to była osoba niezłomna. Kiedy wynosili nas z Urzędu Wojewódzkiego, była w gorsecie. Brakuje Hani, ale najważniejsze, że jest w naszych sercach i pamięci – podkreślił przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso.

– W sierpniu 2002 roku poznałem panią Hanię. Przez te wszystkie lata różnie bywało, ale zawsze dochodziliśmy do porozumienia. Miała bardzo dużą wiedzę o ochronie zdrowia. Pani Hania kochała Dobrzyńską. Nie dożyła dokończenia remontu, ale byłaby na pewno z tego bardzo zadowolona – mówił były dyrektor Dobrzyńskiej Maciej Sokołowski.

– Poznaliśmy się z Hanią w stanie wojennym, kiedy kolportowała prasę. To była wspaniała kobieta, zawsze zostanie w naszych umysłach – mówił ze wzruszeniem Krzysztof Tenerowicz, przez wiele lat współpracujący z Hanią w Sekcji Zdrowia.

Córka Hani, pani Małgorzata podkreśliła, że dewizą jej matki było stwierdzenie – Życie to walka. Podziękowała Dyr. Sokołowskiemu, Komisji Zakładowej i wszystkim związkowcom, przewodniczącemu Kazimierzowi Kimso, pani Marii Ochman, Beacie Kempie za to, że zachowali ją w swojej wdzięcznej pamięci i pozostanie w tym kamieniu na tablicy.

Hanna Trochimczuk-Fidut – ur. 14 marca 1938 r. w Warszawie. Zmarła 4 czerwca 2018 r. Wykształcenie – absolutorium UWr, rehabilitant. W „Solidarności” od września 1980 roku. W podziemiu kolportowała prasę związkową. Zaangażowana w prace Uniwersytetu Latającego. Przewodnicząca MOZ przy Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej  Opieki Zdrowotnej. Przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Służby Zdrowia. Delegat na Walne Zebrania Delegatów. Członek Zarządu Regionu w latach 1998-2018. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i odznaczeniami związkowymi.

jw

KLIKNIJ, BY ZOBACZYĆ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA NA STRONIE REGIONU DOLNY ŚLĄSK.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam Wiadomości
"W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam"

Wiceszef MON Marcin Ociepa udzielił wywiadu Wprost.

Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. Przeszłam operację usunięcia Wiadomości
Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. "Przeszłam operację usunięcia"

Ewa Chodakowska podzieliła się z internautami przejmującym wyznaniem. Okazuje się, że niedawno przeszła zabieg, który był zabiegiem usunięcia nowotworu.

„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna Wiadomości
„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna

Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski poinformował na Twitterze o zaskakującej zmianie podjętej przez FIFA dot. sędziowania w meczu Polska–Argentyna.

Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik Wiadomości
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik

Strzelanina w Straszynie w gminie Pruszcz Gdańsku. Jak podało Radio Gdańsk do zajścia doszło w trakcie akcji zatrzymania podejrzanego przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Prokuratura potwierdziła, że doszło do użycia broni.

To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję Wiadomości
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję

Nowy prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen poinformował na Twitterze, iż ugrupowanie zmienia nazwę.

Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala Wiadomości
Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala

Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został poważnie pobity podczas balu charytatywnego. Mężczyzna trafił do szpitala. Sprawą zajęła się policja.

Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu” Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu”

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w „Strażniku Teksasu” oraz „Szklanej pułapce”. Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO] Wiadomości
Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO]

Obudził się największy czynny wulkan świata. Ostatni raz jego aktywność odnotowano w 1983 roku. W niedzielę tuż przed północą z krateru Mauna Loa wydostała się lawa.

 Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy” Wiadomości
Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy”

– Z pewnością w środę stawię się w pracy w sądzie; jestem jednak przygotowany na każdy zwrot – powiedział PAP warszawski sędzia Igor Tuleya, komentując orzeczenie nowej Izby Sądu Najwyższego, która przywróciła go do obowiązków sędziowskich. Dodał, że nadal nie uznaje tej izby za sąd.

„To była i jest obsesja Donalda Tuska” Wiadomości
„To była i jest obsesja Donalda Tuska”

– Zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, w postaci wartościowania moralnego, nie podoba się i osłabia zaufanie do Donalda Tuska. Nie udaje mu się stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – mówił w Radiu Gdańsk prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe