W Suchowoli upamiętniono 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Złożeniem kwiatów i mszą świętą upamiętniono w niedzielę w Suchowoli 38. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
 W Suchowoli upamiętniono 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
/ fot. NSZZ Solidarność Region Podlaski

Suchowola to parafia i miejsce nauki urodzonego w pobliskiej wsi Okopy ks. Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku.

Niedzielne uroczystości zorganizował zarząd regionu podlaskiego NSZZ „Solidarność” wspólnie z suchowolską parafią św. św. Apostołów Piotra i Pawła i władzami Suchowoli. Wzięli w nich udział rodzina ks. Popiełuszki, działacze związku z różnych regionów, władze regionalne, lokalne, parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe.

Kwiaty składano przy pomniku ks. Popiełuszki w Suchowoli oraz na grobie jego rodziców; uroczystość upamiętniała bowiem również rocznicę ich śmierci. Na zakończenie odprawiona została okolicznościowa msza święta.

Jak powiedział przed złożeniem kwiatów przy pomniku ks. Popiełuszki burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, mimo że od śmierci ks. Jerzego minęło 38 lat, to pozostało jego ogromne dziedzictwo, o którym pamiętamy. Podkreślał, że właśnie w dzisiejszych, trudnych czasach potrzebna jest ta solidarność, międzyludzka solidarność związkowa, ale też solidarność instytucji państwowych i samorządowych, by wspólnie rozwiązywać problemy.

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski podkreślił, że w czasach, gdy władza komunistyczna „brutalną siłą” stłumiła ten zryw wolnościowy polskiego narodu, potrzebna była nadzieja, że dążenia do wolności są nadal możliwe.

– Wtedy potrzebny był symbol, człowiek, który mówił to, co czuliśmy, i takim człowiekiem był właśnie ks. Jerzy. Nie była to co prawda postać z hierarchii kościelnej, osoba, która formalnie nie piastowała wysokich urzędów, ale to on uosabiał nadzieję i to, o czym marzyliśmy: zarówno te dążenia wolnościowe, ale również taką zwykłą, ludzką postawę, postawę solidarności, pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebowali – powiedział Piontkowski. Podkreślił, że władza komunistyczna postanowiła ten symbol „zlikwidować”.

– Na szczęście, chociaż ks. Jerzy stracił życie, to idee, które głosił, pozostały wśród nas, Polaków, i to dzięki niemu w ogromnej mierze możemy powiedzieć, że i Solidarność, i wolna Polska się odrodziła. Dlatego my (…) musimy pamiętać o ks. Jerzym, o jego przesłaniu i dawać świadectwo, bo historia naszego państwa, naszego narodu się nie skończyła, ona ciągle trwa i chociaż dziś nie ma władzy totalitarnej, to wciąż pojawiają się zagrożenia i idee, które głosił ks. Jerzy, są nadal aktualne – dodał Piontkowski.

Przewodniczący podlaskiej NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski podkreślił, że niedzielna uroczystość to także pamięć o rodzicach ks. Jerzego. – Nie byłoby ks. Jerzego, gdyby nie jego rodzice (…). A szczególnie pamiętamy o śp. Mariannie Popiełuszko, czyli matce ks. Jerzego. Była to szczególna postać, to nie ulega żadnej wątpliwości – ocenił Mozolewski. Dodał, że o ile ojca ks. Popiełuszki pamięta jako cichego i skromnego, to matka po śmierci syna „niosła ten sztandar, który on za swojego życia niósł, sztandar demokracji i wolności”.

Także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że to rodzice ks. Jerzego po jego śmierci kontynuowali idee syna. Dodał, że to z domu ks. Jerzy wyniósł ducha patriotycznego i przywiązanie do wiary i kościoła. W ocenie wojewody postać ks. Jerzego i głoszone przez niego idee solidarności i pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia, są aktualne i przemawiają do młodzieży. To był kapłan – jak mówił Paszkowski – który „bardzo praktycznie realizował przesłanie Ewangelii, przesłanie Kościoła, w silnym związku z ludźmi, którzy w tamtym okresie doznawali różnego rodzaju represji”.

W Okopach, rodzinnej miejscowości ks. Jerzego, ma powstać Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego. Inicjatorem jego powstania jest Fundacja „Dobro” rodziny Popiełuszków. We wrześniu fundacja przekazała muzeum działkę, na terenie której ma powstać instytucja, a wcześniej, w lipcu tego roku fundacja i muzeum podpisały porozumienie ws. utworzenia w Okopach muzeum. Jest gotowy projekt architektoniczny muzeum, który przygotował architekt Mirosław Nizio.

Upamiętnić ks. Jerzy Popiełuszkę jako swojego patrona chce powiat sokólski, na którego terenie znajdują się Okopy i Suchowola. Radni powiatu na sesji w miniony piątek jednogłośnie podjęli uchwałę o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem powiatu. Jak informuje powiat, podjęcie uchwały to pierwszy krok; kolejnym jest wystąpienie do archidiecezji białostockiej i wszczęcie odpowiedniej procedury kościelnej.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 roku. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Do 1971 roku nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 roku uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961–1965 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 roku. W 2010 roku został beatyfikowany.


 

POLECANE
Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Gratka dla fanów astronomii Wiadomości
Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Gratka dla fanów astronomii

Miłośnicy nocnego nieba mają powód, by spojrzeć w górę. Nad południowo-wschodnim horyzontem wznosi się właśnie jeden z najpiękniejszych obiektów, jakie można zobaczyć na wiosennym i letnim niebie - gromada kulista M13.

Donald Trump chce pomóc Meksykowi. Chodzi o walkę z kartelami Wiadomości
Donald Trump chce pomóc Meksykowi. Chodzi o walkę z kartelami

Prezydent USA Donald Trump chciał pomóc Meksykowi w walce z kartelami narkotykowymi. Zaproponował wysłanie amerykańskich wojsk. Jednakże prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum odrzuciła tę propozycję.

„To były obietnice Kaczyńskiego!”. Kuriozalne słowa sympatyka KO na jednym z wieców Wiadomości
„To były obietnice Kaczyńskiego!”. Kuriozalne słowa sympatyka KO na jednym z wieców

Adrian Borecki, reporter Telewizji Republika, pojawił się na wiecu Rafała Trzaskowskiego w Sopocie. Tam wdał się w kuriozalną rozmowę z jednym z sympatyków Koalicji Obywatelskiej, który twierdził, że obietnice zapowiedziane przez lidera tej partii Donalda Tuska należą do prezesa PiS.

Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Z utrudnieniami w ruchu muszą się liczyć w niedzielę w Poznaniu kierowcy w związku 12. edycją charytatywnego biegu Wings For Life World Run. Zmiany czekają także pasażerów komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Katastrofa lotnicza w Kalifornii. Na osiedle mieszkaniowe spadł samolot Wiadomości
Katastrofa lotnicza w Kalifornii. Na osiedle mieszkaniowe spadł samolot

W Simi Valley w Kalifornii jednosilnikowy samolot spadł na osiedle mieszkaniowe. W katastrofie lotniczej zginął pilot, uszkodzone zostały także dwa domy, a na miejscu wybuchł pożar.

Mieszkańcy Starbase podjęli decyzję ws. utworzenia miasta. Elon Musk ma powody do radości Wiadomości
Mieszkańcy Starbase podjęli decyzję ws. utworzenia miasta. Elon Musk ma powody do radości

Mieszkańcy Starbase zdecydowali w referendum o przyznaniu dotychczasowej bazie kosmicznej firmy SpaceX statusu miasta. Elon Musk wysunął propozycję utworzenia miasta już w 2021 r.

Silne trzęsienie ziemi w USA. Seria wstrząsów trwa Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w USA. Seria wstrząsów trwa

W sobotnią noc w rejonie Teksasu i Nowego Meksyku doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,3. Na szczęście region ten jest słabo zaludniony. Nie odnotowano więc większych zniszczeń.

Najważniejsze, to nie drażnić Niemców tylko u nas
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców

Trwa realna walka o Polskę, jej kształt, przyszłość i generalnie istnienie. Starcie miedzy prawda, a oczywistym i bijącym w oczy kłamstwem, bezczelnością w wielu przypadkach tak oczywista, że aż zapierająca dech w piersiach. Jednym z elementów tego starcia jest zmiana znaczenia słów, jest też i ściśle związana z powyższym konfrontacja w sferze historii przeplatającej się z nasza rzeczywistością.

Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski tylko u nas
Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski

3 maja 1945 r. dekretem Krajowej Rady Narodowej Michał Rola-Żymierski został mianowany marszałkiem Polski.A ponieważ komunistyczna KRN była tworem całkowicie marionetkowym wobec Moskwy, śmiało można powiedzieć, że renegata Żymierskiego marszałkiem Polski uczynił Józef Stalin. Co ma wspólnego z dwoma przedwojennymi marszałkami Polski: Józefem Piłsudskim i Edwardem Śmigłym-Rydzem. Nic.

Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen gorące
Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen

Tak spełnia się marzenia! Przed kilkoma dniami swoją światową premierę miał nowy latający rower, tworzony przez Tomasza Patana.

REKLAMA

W Suchowoli upamiętniono 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Złożeniem kwiatów i mszą świętą upamiętniono w niedzielę w Suchowoli 38. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
 W Suchowoli upamiętniono 38. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
/ fot. NSZZ Solidarność Region Podlaski

Suchowola to parafia i miejsce nauki urodzonego w pobliskiej wsi Okopy ks. Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku.

Niedzielne uroczystości zorganizował zarząd regionu podlaskiego NSZZ „Solidarność” wspólnie z suchowolską parafią św. św. Apostołów Piotra i Pawła i władzami Suchowoli. Wzięli w nich udział rodzina ks. Popiełuszki, działacze związku z różnych regionów, władze regionalne, lokalne, parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe.

Kwiaty składano przy pomniku ks. Popiełuszki w Suchowoli oraz na grobie jego rodziców; uroczystość upamiętniała bowiem również rocznicę ich śmierci. Na zakończenie odprawiona została okolicznościowa msza święta.

Jak powiedział przed złożeniem kwiatów przy pomniku ks. Popiełuszki burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, mimo że od śmierci ks. Jerzego minęło 38 lat, to pozostało jego ogromne dziedzictwo, o którym pamiętamy. Podkreślał, że właśnie w dzisiejszych, trudnych czasach potrzebna jest ta solidarność, międzyludzka solidarność związkowa, ale też solidarność instytucji państwowych i samorządowych, by wspólnie rozwiązywać problemy.

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski podkreślił, że w czasach, gdy władza komunistyczna „brutalną siłą” stłumiła ten zryw wolnościowy polskiego narodu, potrzebna była nadzieja, że dążenia do wolności są nadal możliwe.

– Wtedy potrzebny był symbol, człowiek, który mówił to, co czuliśmy, i takim człowiekiem był właśnie ks. Jerzy. Nie była to co prawda postać z hierarchii kościelnej, osoba, która formalnie nie piastowała wysokich urzędów, ale to on uosabiał nadzieję i to, o czym marzyliśmy: zarówno te dążenia wolnościowe, ale również taką zwykłą, ludzką postawę, postawę solidarności, pomocy tym, którzy tej pomocy potrzebowali – powiedział Piontkowski. Podkreślił, że władza komunistyczna postanowiła ten symbol „zlikwidować”.

– Na szczęście, chociaż ks. Jerzy stracił życie, to idee, które głosił, pozostały wśród nas, Polaków, i to dzięki niemu w ogromnej mierze możemy powiedzieć, że i Solidarność, i wolna Polska się odrodziła. Dlatego my (…) musimy pamiętać o ks. Jerzym, o jego przesłaniu i dawać świadectwo, bo historia naszego państwa, naszego narodu się nie skończyła, ona ciągle trwa i chociaż dziś nie ma władzy totalitarnej, to wciąż pojawiają się zagrożenia i idee, które głosił ks. Jerzy, są nadal aktualne – dodał Piontkowski.

Przewodniczący podlaskiej NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski podkreślił, że niedzielna uroczystość to także pamięć o rodzicach ks. Jerzego. – Nie byłoby ks. Jerzego, gdyby nie jego rodzice (…). A szczególnie pamiętamy o śp. Mariannie Popiełuszko, czyli matce ks. Jerzego. Była to szczególna postać, to nie ulega żadnej wątpliwości – ocenił Mozolewski. Dodał, że o ile ojca ks. Popiełuszki pamięta jako cichego i skromnego, to matka po śmierci syna „niosła ten sztandar, który on za swojego życia niósł, sztandar demokracji i wolności”.

Także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że to rodzice ks. Jerzego po jego śmierci kontynuowali idee syna. Dodał, że to z domu ks. Jerzy wyniósł ducha patriotycznego i przywiązanie do wiary i kościoła. W ocenie wojewody postać ks. Jerzego i głoszone przez niego idee solidarności i pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia, są aktualne i przemawiają do młodzieży. To był kapłan – jak mówił Paszkowski – który „bardzo praktycznie realizował przesłanie Ewangelii, przesłanie Kościoła, w silnym związku z ludźmi, którzy w tamtym okresie doznawali różnego rodzaju represji”.

W Okopach, rodzinnej miejscowości ks. Jerzego, ma powstać Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego. Inicjatorem jego powstania jest Fundacja „Dobro” rodziny Popiełuszków. We wrześniu fundacja przekazała muzeum działkę, na terenie której ma powstać instytucja, a wcześniej, w lipcu tego roku fundacja i muzeum podpisały porozumienie ws. utworzenia w Okopach muzeum. Jest gotowy projekt architektoniczny muzeum, który przygotował architekt Mirosław Nizio.

Upamiętnić ks. Jerzy Popiełuszkę jako swojego patrona chce powiat sokólski, na którego terenie znajdują się Okopy i Suchowola. Radni powiatu na sesji w miniony piątek jednogłośnie podjęli uchwałę o ustanowieniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki patronem powiatu. Jak informuje powiat, podjęcie uchwały to pierwszy krok; kolejnym jest wystąpienie do archidiecezji białostockiej i wszczęcie odpowiedniej procedury kościelnej.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 roku. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Do 1971 roku nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 roku uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961–1965 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 roku. W 2010 roku został beatyfikowany.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe