„Uleczyć tęsknotę”. XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

„Każda modlitwa w intencji Ukrainy i każda złotówka przekazana na wschód będzie owocować” – mówił ks. bp Witalij Krywicki, który przebywa w Polsce przy okazji XIV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przywołał świadectwo kapłana z diecezji kijowsko-żytomierskiej posługującego z własnej woli na terenach okupowanych. To przez ręce sióstr i księży, którzy zostali ze swoimi wiernymi, PKWP chce dotrzeć do najbardziej potrzebujących.
Borodianka pod Kijowem „Uleczyć tęsknotę”. XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Borodianka pod Kijowem / PAP/Vladyslav Musiienko

XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbywa się pod hasłem „Uleczyć tęsknotę”. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaprosiło wiernych, by w tym roku pochylili się nad cierpiącą Ukrainą. W parafiach odbywa się modlitwa o pokój, której towarzyszy zbiórka pieniędzy.

Biskup Krywicki

Do udziału w wydarzeniu PKWP zaprosiła ks. bp. Witalija Krywickiego. Ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej modlił się wczoraj na Jasnej Górze. W trakcie Mszy św. i Apelu Jasnogórskiego dziękował za wsparcie, jakie płynie na Ukrainę od całego narodu polskiego. Prosił o modlitwę. Przywoływał też świadectwa chrześcijan ze swojej diecezji. - W trakcie rosyjskiego ostrzału wierni z jednej z naszych parafii klęczeli z różańcem w ręku. Gdy w pobliżu wybuchła rakieta, odłamki wleciały przez okno, jednak samo to, że klęczeli uratowało im życie. W tym budynku zginęło wielu ludzi, ale nie oni – podkreślał bp Krywicki. Nazwał to wydarzenie znakiem, jakie czyni Bóg w życiu potrzebujących.

Ordynariusz kijowsko-żytomierski przypomniał o wyzwoleniu Chersonia. Mówił, że wojna się nie skończyła, a przed Mszą św. rozmawiał z księdzem, z którym długo nie miał kontaktu. - To ksiądz, który świadomie wyjechał na tereny okupowane, by posługiwać wiernym. Prosił o modlitwę. Powiedziałem, że sam się będę modlił, ale poproszę o modlitwę w jego intencji Polaków – podkreślał.

Bp Krywicki przypomniał, że nadchodząca zima dla Ukrainy będzie nadzwyczajnie trudna, bo są już miejsca, gdzie ludzie nie mają prądu i ogrzewania. - Oni wszystko oddają w ręce Boga. Mówią: Ty poprowadź! – wskazywał. Ordynariusz kijowsko-żytomierski zaznaczył, że „każda modlitwa przynosi owoce”. - Kiedy 25 marca zawierzyliśmy Ukrainę i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, po tygodniu wojska rosyjskie odeszły z północy kraju – wyjaśnił. Dodał, że każda złotówka przekazana na wschód również będzie owocować, a sam – na co zwrócił uwagę – często przypomina swoim wiernym na Ukrainie, by modlili się za tych, którzy im pomagają.

Ks. prof. Cisło

Na Jasnej Górze bp. Krywickiemu towarzyszył ks. prof. Waldemar Cisło. Zauważył, że u Matki Bożej rozpoczynamy XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. - Kto lepiej od Matki Bożej Bolesnej zrozumie kobiety z dziećmi, które w jedną małą walizkę musiały spakować całe swoje życie – pytał.

- Ukraińcy walczą o swoją wolność, ale i o naszą - zauważył duchowny.

Dyrektor polskiej sekcji PKWP przypomniał również, że wsparcie humanitarne z Polski i Kościoła to 80 proc. całej pomocy, jaka trafia za wschodnią granicę.

Arcybiskup Depo

W trakcie Apelu Jasnogórskiego ks. abp Wacław Depo mówił, że to, co Polacy robią dla Ukrainy to odpowiedź na nauczanie św. Jana Pawła II.

- Co zostało w nas z dziedzictwa Ojca Świętego? Otwartość serc i domów na uchodźców z Ukrainy – tłumaczył metropolita częstochowski.

Pomoc prześladowanym

Przy okazji XIV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym PKWP zwraca uwagę, że w kraju wojny zostają najbiedniejsi, którzy albo przez chorobę, albo brak środków nie mogą uciec. Na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się walki, ludzie ukrywają się w piwnicach. Nie przetrwają bez pomocy z zewnątrz. Dla uchodźców wewnętrznych, chroniących się w zachodnich regionach, domem, szpitalem, kuchnią stał się Kościół. Do obu tych grup wsparcie może trafić tylko przez ręce pracujących z nimi sióstr zakonnych i księży. Taki model pozwala PKWP dotrzeć do najbardziej potrzebujących.

- W diecezji kijowsko-żytomierskiej w każdej parafii powstaje jedno większe pomieszczenie, gdzie ktoś, kto w czasie zimy zostanie bez prądu i ciepła, będzie mógł przyjść, ogrzać się i zjeść ciepły posiłek – wyjaśnił ks. prof. Waldemar Cisło. Dodał, że posługujący na Ukrainie księża i siostry zakonne są gotowi podzielić się w potrzebującymi ostatnią kromką chleba.

Więcej o XIV Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym na pkwp.org/ukraina. Wpłaty można kierować na konto: 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990 z dopiskiem „Ukraina”.

Biuro Prasowe PKWP Polska / Warszawa


 

POLECANE
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

REKLAMA

„Uleczyć tęsknotę”. XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

„Każda modlitwa w intencji Ukrainy i każda złotówka przekazana na wschód będzie owocować” – mówił ks. bp Witalij Krywicki, który przebywa w Polsce przy okazji XIV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przywołał świadectwo kapłana z diecezji kijowsko-żytomierskiej posługującego z własnej woli na terenach okupowanych. To przez ręce sióstr i księży, którzy zostali ze swoimi wiernymi, PKWP chce dotrzeć do najbardziej potrzebujących.
Borodianka pod Kijowem „Uleczyć tęsknotę”. XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Borodianka pod Kijowem / PAP/Vladyslav Musiienko

XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbywa się pod hasłem „Uleczyć tęsknotę”. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaprosiło wiernych, by w tym roku pochylili się nad cierpiącą Ukrainą. W parafiach odbywa się modlitwa o pokój, której towarzyszy zbiórka pieniędzy.

Biskup Krywicki

Do udziału w wydarzeniu PKWP zaprosiła ks. bp. Witalija Krywickiego. Ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej modlił się wczoraj na Jasnej Górze. W trakcie Mszy św. i Apelu Jasnogórskiego dziękował za wsparcie, jakie płynie na Ukrainę od całego narodu polskiego. Prosił o modlitwę. Przywoływał też świadectwa chrześcijan ze swojej diecezji. - W trakcie rosyjskiego ostrzału wierni z jednej z naszych parafii klęczeli z różańcem w ręku. Gdy w pobliżu wybuchła rakieta, odłamki wleciały przez okno, jednak samo to, że klęczeli uratowało im życie. W tym budynku zginęło wielu ludzi, ale nie oni – podkreślał bp Krywicki. Nazwał to wydarzenie znakiem, jakie czyni Bóg w życiu potrzebujących.

Ordynariusz kijowsko-żytomierski przypomniał o wyzwoleniu Chersonia. Mówił, że wojna się nie skończyła, a przed Mszą św. rozmawiał z księdzem, z którym długo nie miał kontaktu. - To ksiądz, który świadomie wyjechał na tereny okupowane, by posługiwać wiernym. Prosił o modlitwę. Powiedziałem, że sam się będę modlił, ale poproszę o modlitwę w jego intencji Polaków – podkreślał.

Bp Krywicki przypomniał, że nadchodząca zima dla Ukrainy będzie nadzwyczajnie trudna, bo są już miejsca, gdzie ludzie nie mają prądu i ogrzewania. - Oni wszystko oddają w ręce Boga. Mówią: Ty poprowadź! – wskazywał. Ordynariusz kijowsko-żytomierski zaznaczył, że „każda modlitwa przynosi owoce”. - Kiedy 25 marca zawierzyliśmy Ukrainę i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, po tygodniu wojska rosyjskie odeszły z północy kraju – wyjaśnił. Dodał, że każda złotówka przekazana na wschód również będzie owocować, a sam – na co zwrócił uwagę – często przypomina swoim wiernym na Ukrainie, by modlili się za tych, którzy im pomagają.

Ks. prof. Cisło

Na Jasnej Górze bp. Krywickiemu towarzyszył ks. prof. Waldemar Cisło. Zauważył, że u Matki Bożej rozpoczynamy XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. - Kto lepiej od Matki Bożej Bolesnej zrozumie kobiety z dziećmi, które w jedną małą walizkę musiały spakować całe swoje życie – pytał.

- Ukraińcy walczą o swoją wolność, ale i o naszą - zauważył duchowny.

Dyrektor polskiej sekcji PKWP przypomniał również, że wsparcie humanitarne z Polski i Kościoła to 80 proc. całej pomocy, jaka trafia za wschodnią granicę.

Arcybiskup Depo

W trakcie Apelu Jasnogórskiego ks. abp Wacław Depo mówił, że to, co Polacy robią dla Ukrainy to odpowiedź na nauczanie św. Jana Pawła II.

- Co zostało w nas z dziedzictwa Ojca Świętego? Otwartość serc i domów na uchodźców z Ukrainy – tłumaczył metropolita częstochowski.

Pomoc prześladowanym

Przy okazji XIV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym PKWP zwraca uwagę, że w kraju wojny zostają najbiedniejsi, którzy albo przez chorobę, albo brak środków nie mogą uciec. Na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się walki, ludzie ukrywają się w piwnicach. Nie przetrwają bez pomocy z zewnątrz. Dla uchodźców wewnętrznych, chroniących się w zachodnich regionach, domem, szpitalem, kuchnią stał się Kościół. Do obu tych grup wsparcie może trafić tylko przez ręce pracujących z nimi sióstr zakonnych i księży. Taki model pozwala PKWP dotrzeć do najbardziej potrzebujących.

- W diecezji kijowsko-żytomierskiej w każdej parafii powstaje jedno większe pomieszczenie, gdzie ktoś, kto w czasie zimy zostanie bez prądu i ciepła, będzie mógł przyjść, ogrzać się i zjeść ciepły posiłek – wyjaśnił ks. prof. Waldemar Cisło. Dodał, że posługujący na Ukrainie księża i siostry zakonne są gotowi podzielić się w potrzebującymi ostatnią kromką chleba.

Więcej o XIV Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym na pkwp.org/ukraina. Wpłaty można kierować na konto: 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990 z dopiskiem „Ukraina”.

Biuro Prasowe PKWP Polska / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe