„Uleczyć tęsknotę”. XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

„Każda modlitwa w intencji Ukrainy i każda złotówka przekazana na wschód będzie owocować” – mówił ks. bp Witalij Krywicki, który przebywa w Polsce przy okazji XIV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przywołał świadectwo kapłana z diecezji kijowsko-żytomierskiej posługującego z własnej woli na terenach okupowanych. To przez ręce sióstr i księży, którzy zostali ze swoimi wiernymi, PKWP chce dotrzeć do najbardziej potrzebujących.
Borodianka pod Kijowem „Uleczyć tęsknotę”. XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Borodianka pod Kijowem / PAP/Vladyslav Musiienko

XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym odbywa się pod hasłem „Uleczyć tęsknotę”. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zaprosiło wiernych, by w tym roku pochylili się nad cierpiącą Ukrainą. W parafiach odbywa się modlitwa o pokój, której towarzyszy zbiórka pieniędzy.

Biskup Krywicki

Do udziału w wydarzeniu PKWP zaprosiła ks. bp. Witalija Krywickiego. Ordynariusz diecezji kijowsko-żytomierskiej modlił się wczoraj na Jasnej Górze. W trakcie Mszy św. i Apelu Jasnogórskiego dziękował za wsparcie, jakie płynie na Ukrainę od całego narodu polskiego. Prosił o modlitwę. Przywoływał też świadectwa chrześcijan ze swojej diecezji. - W trakcie rosyjskiego ostrzału wierni z jednej z naszych parafii klęczeli z różańcem w ręku. Gdy w pobliżu wybuchła rakieta, odłamki wleciały przez okno, jednak samo to, że klęczeli uratowało im życie. W tym budynku zginęło wielu ludzi, ale nie oni – podkreślał bp Krywicki. Nazwał to wydarzenie znakiem, jakie czyni Bóg w życiu potrzebujących.

Ordynariusz kijowsko-żytomierski przypomniał o wyzwoleniu Chersonia. Mówił, że wojna się nie skończyła, a przed Mszą św. rozmawiał z księdzem, z którym długo nie miał kontaktu. - To ksiądz, który świadomie wyjechał na tereny okupowane, by posługiwać wiernym. Prosił o modlitwę. Powiedziałem, że sam się będę modlił, ale poproszę o modlitwę w jego intencji Polaków – podkreślał.

Bp Krywicki przypomniał, że nadchodząca zima dla Ukrainy będzie nadzwyczajnie trudna, bo są już miejsca, gdzie ludzie nie mają prądu i ogrzewania. - Oni wszystko oddają w ręce Boga. Mówią: Ty poprowadź! – wskazywał. Ordynariusz kijowsko-żytomierski zaznaczył, że „każda modlitwa przynosi owoce”. - Kiedy 25 marca zawierzyliśmy Ukrainę i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, po tygodniu wojska rosyjskie odeszły z północy kraju – wyjaśnił. Dodał, że każda złotówka przekazana na wschód również będzie owocować, a sam – na co zwrócił uwagę – często przypomina swoim wiernym na Ukrainie, by modlili się za tych, którzy im pomagają.

Ks. prof. Cisło

Na Jasnej Górze bp. Krywickiemu towarzyszył ks. prof. Waldemar Cisło. Zauważył, że u Matki Bożej rozpoczynamy XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. - Kto lepiej od Matki Bożej Bolesnej zrozumie kobiety z dziećmi, które w jedną małą walizkę musiały spakować całe swoje życie – pytał.

- Ukraińcy walczą o swoją wolność, ale i o naszą - zauważył duchowny.

Dyrektor polskiej sekcji PKWP przypomniał również, że wsparcie humanitarne z Polski i Kościoła to 80 proc. całej pomocy, jaka trafia za wschodnią granicę.

Arcybiskup Depo

W trakcie Apelu Jasnogórskiego ks. abp Wacław Depo mówił, że to, co Polacy robią dla Ukrainy to odpowiedź na nauczanie św. Jana Pawła II.

- Co zostało w nas z dziedzictwa Ojca Świętego? Otwartość serc i domów na uchodźców z Ukrainy – tłumaczył metropolita częstochowski.

Pomoc prześladowanym

Przy okazji XIV Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym PKWP zwraca uwagę, że w kraju wojny zostają najbiedniejsi, którzy albo przez chorobę, albo brak środków nie mogą uciec. Na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się walki, ludzie ukrywają się w piwnicach. Nie przetrwają bez pomocy z zewnątrz. Dla uchodźców wewnętrznych, chroniących się w zachodnich regionach, domem, szpitalem, kuchnią stał się Kościół. Do obu tych grup wsparcie może trafić tylko przez ręce pracujących z nimi sióstr zakonnych i księży. Taki model pozwala PKWP dotrzeć do najbardziej potrzebujących.

- W diecezji kijowsko-żytomierskiej w każdej parafii powstaje jedno większe pomieszczenie, gdzie ktoś, kto w czasie zimy zostanie bez prądu i ciepła, będzie mógł przyjść, ogrzać się i zjeść ciepły posiłek – wyjaśnił ks. prof. Waldemar Cisło. Dodał, że posługujący na Ukrainie księża i siostry zakonne są gotowi podzielić się w potrzebującymi ostatnią kromką chleba.

Więcej o XIV Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym na pkwp.org/ukraina. Wpłaty można kierować na konto: 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990 z dopiskiem „Ukraina”.

Biuro Prasowe PKWP Polska / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta "Patriotów" dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania Wiadomości
Jerzy S. usłyszał zarzuty. Tak miał się tłumaczyć podczas przesłuchania

Aktor Jerzy S. pojawił się we wtorek w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Krowodrza. Ma to związek ze zdarzeniem, do którego doszło 17 października w Krakowie. S. został przesłuchany i miał usłyszeć zarzuty z art. 178a – prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Szczucie na Niemców. Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność Wiadomości
"Szczucie na Niemców". Znany dziennikarz GW niezadowolony z okładki Tygodnika Solidarność

„Nowy niemiecki lebensraum” – taki jest tytuł nowego numeru „Tygodnika Solidarność”, którego okładka wzbudziła poruszenie w proniemieckich środowiskach w Polsce.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe