Watykan: Biskupi niemieccy z wizytą „ad limina”. Czy papież rozwiąże sprawę kontrowersji "Drogi Synodalnej"?

Podczas trwającej obecnie wizyty ad limina biskupów niemieckich w Watykanie otwarcie i szczerze poruszą oni tematy omawiane podczas drogi synodalnej – zapowiedział przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów (DBK) bp Georg Bätzing. 63 hierarchów odwiedza w tych dniach poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej. Zaplanowano także ich wspólną rozmowę z papieżem Franciszkiem.
Papież Franciszek Watykan: Biskupi niemieccy z wizytą „ad limina”. Czy papież rozwiąże sprawę kontrowersji
Papież Franciszek / EPA/Riccardo Antimiani Dostawca: PAP/EPA

Zdaniem niemieckiego hierarchy nieprzypadkowo właśnie teraz biskupi niemieccy zostali zaproszeni do Rzymu i wyraził nadzieję, że będzie to okazja do szczegółowego omówienia kontrowersji, jakie budzi proces prowadzony wspólnie przez biskupów i laikat reprezentowany przez Centralny Komitet Katolików Niemieckich. 

Homilia bp. Bätzinga

W homilii podczas Mszy św. sprawowanej 14 listopada przy grobie św. Piotra w Grotach watykańskich biskup Bätzing zaznaczył, że podstawowym wyzwaniem Kościoła w jego ojczyźnie jest zachowanie jedności, a jednocześnie umożliwienie nawrócenia i odnowy. Podkreślił długą historyczną drogę Kościoła, która jest drogą mediacji między kulturą a wiarą, drogą wzajemnego profilowania, krytycznego rozeznania i przenikania.

- Prawie wszystko, czym ludzie zachwycają się dziś w «chrześcijańskim Rzymie» i na «chrześcijańskim Zachodzie» pod względem osiągnięć architektonicznych, artystycznych, literackich, filozoficznych i naukowych, wynika z wzajemnego zapłodnienia kultury i wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec. 

Bp Bätzing podkreślił znaczenie inkulturacji wiary, co wymaga dobrego słuchania siebie nawzajem, starannej argumentacji i szczerego zmagania się ze sobą.

- Zachowanie jedności, a jednocześnie umożliwienie nawrócenia i odnowy to naprawdę niełatwe zadanie dla naszego Kościoła w dzisiejszych czasach – stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu. 

Przykład św. Alberta Wielkiego

Natomiast przewodniczący 15 listopada Mszy św. w bazylice Santa Maria Maggiore, kard. Rainer Maria Woelki przypominając postać patrona dnia, św. Alberta Wielkiego, podkreślił, że dom wewnętrzny człowieka buduje się przez kontemplację Bożej prawdy i przez wielokrotne rozważanie Pisma Świętego. Umacniany jest on także przy stole Eucharystii i przy stole miłosierdzia, które rzeczywiście praktykuje.

Kardynał zaznaczył również, że chrześcijanin jasność co do swojego życia zyskuje poprzez wewnętrzny kontakt z przykładem świętych i duchowe rozmowy z przyjaciółmi. Do spotkania z Chrystusem przygotowuje go głos sumienia i żal z powodu swoich upadków. Oczyszcza się przez spowiedź. A poprzez modlitwę poszerzają się jego serce i umysł.

- Tak więc wraz ze św. Albertem staje dziś przed nami człowiek nauki i wiary, który poprzez swoje życie, naukę i wiarę pokazuje nam, jak i my możemy patrzeć na dzisiejszy świat w świetle Bożej prawdy – zaznaczył arcybiskup metropolita Kolonii.

st (KAI) / Rzym


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że "cywilizowany świat go nie potrzebuje".

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. Trudno się odpowiednio przygotować Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. "Trudno się odpowiednio przygotować"

Już niedługo obejrzymy mecz Polska - Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). "Trudno się odpowiednio przygotować" - stwierdza trener biało-czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO] Wiadomości
Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO]

Od wielu miesięcy w mediach nie brakuje doniesień o pogarszającym się stanie zdrowia Władimira Putina. Według informacji, do których mieli dotrzeć dziennikarze "The Sun" rosyjski przywódca jest poważnie chory. W grę wchodzi nawet rak trzustki i prostaty, a także choroba Parkinsona.

10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość Wiadomości
10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada br. gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin Wiadomości
Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin

W wieku 96 lat z powodu białaczki i niewydolności organów zmarł w środę były przywódca Chin Jiang Zemin – poinformowały państwowe chińskie media. Był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w latach 1989-2002.

Wiadomości
Przesyłki kurierskie czy paczki pocztowe – które rozwiązanie jest lepsze? Poznaj ich zalety i wady!

Od wielu lat w Polsce kwitnie branża sprzedaży internetowej. Do jej wzrostu w ostatnim czasie przyczyniła się pandemia koronawirsua oraz wprowadzane ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów stacjonarnych. Dla wielu z nas zakupy online stały się codziennością. W naszym artykule podpowiadamy, co wybrać, jeżeli chodzi o wysyłkę zamówień – paczki kurierskie czy jednak paczki pocztowe?

Awantura w Sejmie. „Powiedziałem, żeby się nie wydzierał!” Mariusz Błaszczak starł się z Marcinem Kierwińskim [WIDEO] Wiadomości
Awantura w Sejmie. „Powiedziałem, żeby się nie wydzierał!” Mariusz Błaszczak starł się z Marcinem Kierwińskim [WIDEO]

Podczas środowego posiedzenia Sejmu nie brakowało burzliwych emocji. Polityk KO Marcin Kierwiński złożył wniosek formalny o przerwę w obradach, zwołanie Konwentu Seniorów oraz uzupełnienie porządku obrad. Chodzi o informacje ministra obrony narodowej w sprawie przekazania Polsce przez Niemców zestawów Patriot.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe