„Byłoby lepiej, gdyby Ukraina upadła”. Boris Johnson zdradza szokujące kulisy postawy Niemiec i Francji przed wybuchem wojny

W rozmowie z CNN Portugal były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zdradził kulisy postawy dyplomatycznej najważniejszych państw Unii Europejskiej, m.in. Francji i Niemiec, wobec nadchodzącej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson „Byłoby lepiej, gdyby Ukraina upadła”. Boris Johnson zdradza szokujące kulisy postawy Niemiec i Francji przed wybuchem wojny
Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson / gov.uk

Ta sprawa [inwazja Rosji na Ukrainę – przyp. red.] była ogromnym szokiem. Widzieliśmy gromadzenie się rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą, ale różne kraje miały bardzo różne perspektywy

– oznajmił Boris Johnson.

„Byłoby lepiej, gdyby cała sprawa szybko się skończyła”

Okazuje się, że poparcie krajów Europy Zachodniej dla napadniętej przez Rosję Ukrainy nie było wcale pewne ani oczywiste, nawet tuż przed rosyjską inwazją. 

Na początkowym etapie w Niemczech przeważał pogląd, że gdyby do tego doszło [do napaści Rosji na Ukrainę – red.], co byłoby katastrofą, byłoby lepiej, gdyby cała sprawa szybko się skończyła, a Ukraina upadła

– powiedział były premier Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem istnieją „wszelkiego rodzaju uzasadnione powody ekonomiczne ”dla takiego podejścia, ale on sam „nie mógł tego poprzeć”.

Pomyślałem, że to katastrofalny sposób patrzenia na to. Ale rozumiem, dlaczego Niemcy myśleli i czuli tak, jak myśleli 

– podkreślił polityk i dodał, że po inwazji na Ukrainę Niemcy podjęły zakrojone na szeroką skalę działania, by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej energii.

Postawa Francji i Włoch

Z kolei Francja od samego początku miała bagatelizować fakt, że może w ogóle wybuchnąć wojna. Emmanuel Macron często dzwonił do Władimira Putina i starał się odwieść go od planów inwazji na Ukrainę, a nawet odwiedził go w Moskwie kilka tygodni przed atakiem Rosjan.

Johnson gorzko podsumował także początkową postawę Włoch wobec potencjalnej inwazji. Rząd Mario Draghiego, powołując się na „masową zależność od rosyjskich węglowodorów”, poinformował, że nie będzie popierał ostrej reakcji UE wobec inwazji na Ukrainę.

Na pewnym etapie po prostu mówił, że nie będzie w stanie poprzeć zajmowanego przez nas stanowiska

– podsumował Johnson.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej - 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków : "Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?". Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe