TRT World Forum w Stambule (Konstantynopolu)

TRT World Forum w Stambule (Konstantynopolu)

Piszę te słowa w Turcji - w dawnym Bizancjum, dawnym Konstantynopolu, obecnie Stambule czy Istambule. Jestem na otwartym niedawno jednym z największych i najnowocześniejszych lotnisk w Europie. Wracam z TRT World Forum, na którym uczestniczyłem w dwóch panelach. Jeden z nich poświęcony był europejskiemu bezpieczeństwu i przyszłości relacji transatlantyckich, a drugi wojnie w Europie Wschodniej i implikacji z tym związanych oraz lekcji, jakie należy z tego wyciągnąć. Forum organizowała turecka telewizja TRT a ściślej jej mający wielomilionową publiczność poza Turcją anglojęzyczny kanał.

 

To charakterystyczne, że Turcja chcąca być ponadregionalnym graczem stara się stosować klasyczną „soft dyplomacy” poprzez organizację lub współorganizację różnego rodzaju szczytów, konferencji, seminariów i forów. Sam ostatnio w takich uczestniczyłem jako prelegent - w Amsterdamie czy Brukseli. Chyba najbardziej znanym jest odbywający się w kwietniu Antalya Diplomatic Forum wzorowany na mającym już wieloletnią tradycję Doha Forum (w dużym stopniu oba fora przygotowuje ta sama profesjonalna ekipa). Skądinąd nie jest tajemnicą, że oba państwa ze sobą blisko politycznie współpracują.

To właśnie na Antalya Diplomatic Forum doszło do pierwszego spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy kilka tygodni po agresji Moskwy. Turcja skutecznie starała się międzynarodowej opinii publicznej przedstawić jako negocjatora dwóch stron i w ten sposób zwiększyć swoją rolę na boisku polityki zagranicznej. Podobnie w pierwszych parudziesięciu dniach wojny czynił Izrael, ale ten wyścig wygrała Ankara.

Turcja uwiarygodniła się w roli „pomostu” między Rosją a Ukrainą, pomagając w kluczowy sposób w doprowadzeniu do otwarcia kanału przerzutu Morzem Czarnym ukraińskiego zboża, a potem po jego „zamrożeniu” przez Rosję do jego finalnego odblokowania po krótkiej przerwie.

Na TRT World Forum pierwszego dnia przemawiał prezydent Turcji Recep Erdogan, a drugiego minister spraw zagranicznych Mevlut Cavasoglu. W moim panelu o lekcjach wynikających z wojny Rosji z Ukrainą wystąpili m.in. b. minister spraw zagranicznych Malty oraz b. minister ds. europejskich Portugalii czy szef szwajcarskiego instytutu zajmującego się polityką międzynarodową oraz turecki naukowiec pracujący w USA. Była to prezentacja bardzo różnych poglądów i punktów widzenia. Gdy Maltańczyk porównał wojnę w Europie Wschodniej z wojną koreańską pomyślałem, że choć obaj jesteśmy z Unii Europejskiej to jednak różni nas bardzo wiele...

 

  • Tekst ukazał się na portalu wprost.pl (12.12.2022)

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje znany dziennikarz. Miał zaledwie 44 lata Wiadomości
Nie żyje znany dziennikarz. Miał zaledwie 44 lata

Nie żyje Adam Barański, wieloletni wydawca i prezenter wiadomości Radia Wrocław oraz Radia RAM. Miał 44 lata.

Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw Wiadomości
Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw

Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w czwartek w wieczornym wystąpieniu wideo.

„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę” Wiadomości
„Decyzja Niemiec ws. Leopardów została wymuszona m.in. przez Polskę”

– Zgoda niemieckiego rządu na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 została na Berlinie wymuszona; ważną rolę w przekonaniu kanclerza RFN odegrała Polska – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Wiadomości
78 lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau kojarzy się światu jako największe cmentarzysko i symbol eksterminacji europejskich Żydów, choć obóz powstał jako miejsce kaźni Polaków. To tutaj, w widłach rzek Wisły i Soły, z dala od berlińskich i paryskich kawiarenek, naziści postanowili utworzyć sztandarowy ośrodek niemieckiego terroru skierowanego przeciwko narodom Europy. 78 lat temu bramę z cynicznym napisem „Arbeit macht frei” przekroczyli żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Tym samym oświęcimski kombinat śmierci został wyzwolony.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych Wiadomości
Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych

W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ataku z powietrza na terenie całej Ukrainy śmierć poniosło 11 osób – poinformowały ukraińskie służby.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie

Polacy stworzyli pierwszego cywilnego drona, którym można sterować zdalnie na odległość nawet międzykontynentalną!

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował Wiadomości
Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował

Podczas czwartkowego posiedzenie Sejmu przyjęto nowelizację Kodeksu wyborczego. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos Wiadomości
Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos

Transseksualna osoba, która będąc mężczyzną zgwałciła dwie kobiety, po czym dokonała prawnej zmiany płci, nie będzie odsiadywać wyroku w kobiecym więzieniu – oświadczyła w czwartek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów Wiadomości
Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów

„Tak, żyję. Nigdy nie myślałem, że będę musiał to napisać w sieci” – przekazał w czwartek na Twitterze kandydat na prezydenta Czech generał Petr Pavel.

Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu Wiadomości
Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe