Zbigniew Kuźmiuk: Uderz w Niemcy, PO się odezwie

Platforma kierowana przez Donalda Tuska zawsze blisko współpracowała z politykami niemieckimi, szczególnie tymi z CDU, wtedy kiedy tą partią kierowała ówczesna kanclerz Angela Merkel. Co więcej, nigdy nie pozwoliła sobie na krytykę niemieckich decyzji, nawet wtedy, kiedy uderzały one w polskie interesy.
Donald Tusk Zbigniew Kuźmiuk: Uderz w Niemcy, PO się odezwie
Donald Tusk / Flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Platforma w obronie polityki Berlina 

Przypomnijmy, że Radosław Sikorski jako polski minister spraw zagranicznych na jednej z konferencji w Berlinie w listopadzie 2011 roku mówił nawet: „boję się niemieckiej bezczynności, a nie siły”, namawiając Niemcy do zdecydowanego przywództwa w UE. Z kolei Donald Tusk już jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, przemawiając do zebranych na zjeździe CDU w styczniu 2021 roku, stwierdził: „wasze rządy były błogosławieństwem dla Europy”, w sytuacji kiedy było już jasne, że wyniku bliskiej współpracy gospodarczej Niemiec z Rosją, i „futrowaniu” tego kraju miliardami euro, Rosjanie przygotowali się finansowo do wojny z Ukrainą.

Ale po agresji Rosji na Ukrainę, kiedy Niemcy zachowywały się wyjątkowo „wstrzemięźliwie”, jeżeli chodzi o pomoc Ukrainie, bronienie Niemców i w tej sprawie wydawało się wręcz absurdalne, ale politycy Platformy i tego się podejmowali. Najpierw Niemcy zadeklarowały 5 tysięcy hełmów dla ukraińskiego wojska, ale kiedy okazało się, że ich dostarczenie na Ukrainę trwa kolejne miesiące i nawet media niemieckie uznały to za skandal, to w Polsce politycy Platformy twierdzili, że to tylko trudności logistyczne. Gdy premier Morawiecki pojechał do Berlina jeszcze w lutym poprzedniego roku i na konferencji prasowej mówił, „że te 5 tys. hełmów to chyba jakiś żart”, otwarcie krytykując kanclerza Scholza za jego opieszałość w sprawie pomocy Ukrainie, w Polsce został zaatakowany przez polityków Platformy za nieodpowiedzialne psucie relacji polsko-niemieckich.

Gdy tylko w programach publicystycznych pojawiają się informacje, że Niemcy wprawdzie deklarują pomoc dla Ukrainy, ale bardzo często później ją blokują pod byle pretekstami, politycy Platformy natychmiast rzucają się do ich obrony, pokazując statystki, jak to Niemcy zajmują już 3. miejsce w pomocy dla Ukrainy po USA i Wielkiej Brytanii. Tyle tylko, że to dane niemieckiego instytutu, który zalicza do pomocy na rzecz Ukrainy także tę zadeklarowaną, co więcej, w stosunku do Polski prezentuje statystyki nierzetelne, ponieważ nie uwzględniają pomocy dla uchodźców z Ukrainy zarówno tej rządowej, samorządowej, jak i osób prywatnych tylko dlatego, że nie przetrzymujemy uchodźców w obozach.

Sprawa niemieckich Patriotów 

Zupełnie niedawno polski rząd, a szczególnie minister obrony Mariusz Błaszczak został wręcz w bezpardonowy sposób zaatakowany przez polityków Platformy w związku z niemiecką ofertą dostarczenia baterii rakiet Patriot. Wicepremier Błaszczak zaproponował, żeby te rakiety rozmieścić na Ukrainie, wtedy skuteczniej niż z terytorium Polski będą bronić także naszego nieba, ale Niemcy odmówili, obawiając się reakcji Rosji. Minister Błaszczak został odsądzony od czci i wiary przez polityków Platformy, posuwano się nawet do tego, że brak mu kompetencji do sprawowania tego stanowiska, co więcej, został nawet oskarżony, że swoją propozycją osłabia nasze zdolności obronne i godzi w polskie interesy. Gdy Niemcy pod naciskiem Amerykanów jednak zgodzili się na dostarczenie Ukrainie rakiet Patriot, podtrzymując jednocześnie ofertę dla Polski, politycy Platformy nabrali wody w usta, a o przeproszeniu ministra Błaszczaka nawet nie chcieli słyszeć.

Platforma, Niemcy i Rosja 

Szczególnie przez polityków Platformy była broniona niemiecka polityka bliskiej współpracy z Rosją, pewnie dlatego, że rząd PO-PSL przez 8 lat realizował całkiem podobną politykę. Jak się wydaje z obecnej perspektywy, to na skutek oczekiwań Niemiec Tusk i Platforma zdecydowali się na politykę resetu z Rosją, poświęcając fundamentalne polskie interesy, w tym godząc się nawet na 27-letni kontrakt gazowy na bardzo niekorzystnych warunkach finansowych (dopiero interwencja Komisji Europejskiej spowodowała, że ten kontrakt skrócono do 12 lat, choć warunki finansowe nie uległy zmianie).

Ani atak Rosji na Gruzję w 2008 roku, ani katastrofa smoleńska, a później atak na Ukrainę w 2014 roku nie zmieniły podejścia rządu Tuska i Platformy do Rosji, bo i Niemcy tego podejścia nie zmieniły. Jest takie polskie powiedzenie – uderz w stół, a nożyce się odezwą, nawiązując do przesłania, jakie z niego wynika, można bez żadnych wątpliwości napisać – uderz w Niemcy, Platforma się odezwie.


 

POLECANE
Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało Wiadomości
Globalne zakłócenia radiowe. NASA nie ma wątpliwości, co się stało

W środę, 14 maja 2025 roku, Słońce wygenerowało najpotężniejszy rozbłysk od początku roku. O godzinie 10:25 czasu polskiego doszło do emisji promieniowania o sile X2.7, którego źródłem był aktywny obszar plam słonecznych oznaczony jako AR 4087. Zjawisko zostało zarejestrowane przez Solar Dynamics Observatory - należące do NASA.

Dzieciom kazano się przebrać za przeciwną płeć. Miesiąc różnorodności we wrocławskiej podstawówce Wiadomości
Dzieciom kazano się przebrać za przeciwną płeć. "Miesiąc różnorodności" we wrocławskiej podstawówce

W ramach "Miesiąca różnorodności" psycholog jednej z wrocławskich podstawówek kazała uczniom przyjść przebranymi za płeć przeciwną. Akcja miała być obowiązkowa. O planowanej "zabawie" nie powiadomiono rodziców.

Nieoczekiwana dymisja w rosyjskiej armii. Putin odwołał ważnego generała Wiadomości
Nieoczekiwana dymisja w rosyjskiej armii. Putin odwołał ważnego generała

Przywódca Rosji Władimir Putin odwołał gen. Olega Salukowa z funkcji dowódcy rosyjskich Wojsk Lądowych - poinformowały w czwartek rosyjskie media. Generał, który odbierał niedawną defiladę wojskową na Placu Czerwonym 9 maja, został skierowany do Rady Bezpieczeństwa.

Ujawniono 169 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców Wiadomości
Ujawniono 169 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Sosnowca zakończyli kontrolę legalności zatrudnienia jednej z firm działających w Katowicach - przekazał w czwartek Śląski Oddział Straży Granicznej. Okazało się, że pracodawca zatrudnił nielegalnie 169 osób.

Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech pilne
Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech

To będzie historyczny moment - zapowiadają organizatorzy. W sobotę 17 maja w Görlitz tuż za granicą z Polską, odbędzie się manifestacja zorganizowana przez Ruch Obrony Granic. Protest ma być wyrazem sprzeciwu wobec systematycznego odsyłania nielegalnych migrantów z Niemiec do Polski oraz polityki migracyjnej rządu federalnego w Berlinie.

Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: Wyborcza to sobie zmyśliła z ostatniej chwili
Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: "Wyborcza to sobie zmyśliła"

W czwartek Wirtualna Polska poinformowała, że to fundacja Akcja Demokracja, której prezesem jest Jakub Kocjan, jest powiązana z publikowaniem reklam politycznych na Facebooku. Reklamy te miały promować Rafała Trzaskowskiego i atakować jego konkurentów.

IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat Wiadomości
IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla części powiatów z dziewięciu województw, głównie w centralnej Polsce. Ostrzega też przed przymrozkami na południu Polski i przed silnym wiatrem na północy kraju.

TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje gorące
TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje

Sztaby kandydatów na prezydenta otrzymały szczegóły dotyczące debaty prezydenckiej przed drugą turą. Ostatnie przedwyborcze spotkanie dwóch kandydatów transmitowane będzie przez Polsat, TVN i TVP - informuje Polsat News.

Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo z ostatniej chwili
Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo

W czwartek FC Barcelona zmierzy się z RCD Espanyolem w meczu, który może przesądzić o mistrzostwie Hiszpanii. Po wygranej Realu Madryt z Mallorcą (2:1), drużyna Hansiego Flicka musi zdobyć komplet punktów, by przypieczętować swój tytuł.

PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. Wstydu nie mają polityka
PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. "Wstydu nie mają"

Sławomir Mentzen w opublikowanym na swoim koncie w mediach społecznościowych filmie powiedział, odnosząc się do artykułu Wirtualnej Polski, że za kampanią dezinformacyjną stoją ludzie związani z Platformą Obywatelską Jego wypowiedź ma związek z dyskusją wokół spotów autorstwa osób związanych z fundacją Akcja Demokracja

REKLAMA

Zbigniew Kuźmiuk: Uderz w Niemcy, PO się odezwie

Platforma kierowana przez Donalda Tuska zawsze blisko współpracowała z politykami niemieckimi, szczególnie tymi z CDU, wtedy kiedy tą partią kierowała ówczesna kanclerz Angela Merkel. Co więcej, nigdy nie pozwoliła sobie na krytykę niemieckich decyzji, nawet wtedy, kiedy uderzały one w polskie interesy.
Donald Tusk Zbigniew Kuźmiuk: Uderz w Niemcy, PO się odezwie
Donald Tusk / Flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Platforma w obronie polityki Berlina 

Przypomnijmy, że Radosław Sikorski jako polski minister spraw zagranicznych na jednej z konferencji w Berlinie w listopadzie 2011 roku mówił nawet: „boję się niemieckiej bezczynności, a nie siły”, namawiając Niemcy do zdecydowanego przywództwa w UE. Z kolei Donald Tusk już jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, przemawiając do zebranych na zjeździe CDU w styczniu 2021 roku, stwierdził: „wasze rządy były błogosławieństwem dla Europy”, w sytuacji kiedy było już jasne, że wyniku bliskiej współpracy gospodarczej Niemiec z Rosją, i „futrowaniu” tego kraju miliardami euro, Rosjanie przygotowali się finansowo do wojny z Ukrainą.

Ale po agresji Rosji na Ukrainę, kiedy Niemcy zachowywały się wyjątkowo „wstrzemięźliwie”, jeżeli chodzi o pomoc Ukrainie, bronienie Niemców i w tej sprawie wydawało się wręcz absurdalne, ale politycy Platformy i tego się podejmowali. Najpierw Niemcy zadeklarowały 5 tysięcy hełmów dla ukraińskiego wojska, ale kiedy okazało się, że ich dostarczenie na Ukrainę trwa kolejne miesiące i nawet media niemieckie uznały to za skandal, to w Polsce politycy Platformy twierdzili, że to tylko trudności logistyczne. Gdy premier Morawiecki pojechał do Berlina jeszcze w lutym poprzedniego roku i na konferencji prasowej mówił, „że te 5 tys. hełmów to chyba jakiś żart”, otwarcie krytykując kanclerza Scholza za jego opieszałość w sprawie pomocy Ukrainie, w Polsce został zaatakowany przez polityków Platformy za nieodpowiedzialne psucie relacji polsko-niemieckich.

Gdy tylko w programach publicystycznych pojawiają się informacje, że Niemcy wprawdzie deklarują pomoc dla Ukrainy, ale bardzo często później ją blokują pod byle pretekstami, politycy Platformy natychmiast rzucają się do ich obrony, pokazując statystki, jak to Niemcy zajmują już 3. miejsce w pomocy dla Ukrainy po USA i Wielkiej Brytanii. Tyle tylko, że to dane niemieckiego instytutu, który zalicza do pomocy na rzecz Ukrainy także tę zadeklarowaną, co więcej, w stosunku do Polski prezentuje statystyki nierzetelne, ponieważ nie uwzględniają pomocy dla uchodźców z Ukrainy zarówno tej rządowej, samorządowej, jak i osób prywatnych tylko dlatego, że nie przetrzymujemy uchodźców w obozach.

Sprawa niemieckich Patriotów 

Zupełnie niedawno polski rząd, a szczególnie minister obrony Mariusz Błaszczak został wręcz w bezpardonowy sposób zaatakowany przez polityków Platformy w związku z niemiecką ofertą dostarczenia baterii rakiet Patriot. Wicepremier Błaszczak zaproponował, żeby te rakiety rozmieścić na Ukrainie, wtedy skuteczniej niż z terytorium Polski będą bronić także naszego nieba, ale Niemcy odmówili, obawiając się reakcji Rosji. Minister Błaszczak został odsądzony od czci i wiary przez polityków Platformy, posuwano się nawet do tego, że brak mu kompetencji do sprawowania tego stanowiska, co więcej, został nawet oskarżony, że swoją propozycją osłabia nasze zdolności obronne i godzi w polskie interesy. Gdy Niemcy pod naciskiem Amerykanów jednak zgodzili się na dostarczenie Ukrainie rakiet Patriot, podtrzymując jednocześnie ofertę dla Polski, politycy Platformy nabrali wody w usta, a o przeproszeniu ministra Błaszczaka nawet nie chcieli słyszeć.

Platforma, Niemcy i Rosja 

Szczególnie przez polityków Platformy była broniona niemiecka polityka bliskiej współpracy z Rosją, pewnie dlatego, że rząd PO-PSL przez 8 lat realizował całkiem podobną politykę. Jak się wydaje z obecnej perspektywy, to na skutek oczekiwań Niemiec Tusk i Platforma zdecydowali się na politykę resetu z Rosją, poświęcając fundamentalne polskie interesy, w tym godząc się nawet na 27-letni kontrakt gazowy na bardzo niekorzystnych warunkach finansowych (dopiero interwencja Komisji Europejskiej spowodowała, że ten kontrakt skrócono do 12 lat, choć warunki finansowe nie uległy zmianie).

Ani atak Rosji na Gruzję w 2008 roku, ani katastrofa smoleńska, a później atak na Ukrainę w 2014 roku nie zmieniły podejścia rządu Tuska i Platformy do Rosji, bo i Niemcy tego podejścia nie zmieniły. Jest takie polskie powiedzenie – uderz w stół, a nożyce się odezwą, nawiązując do przesłania, jakie z niego wynika, można bez żadnych wątpliwości napisać – uderz w Niemcy, Platforma się odezwie.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe