Zbigniew Kuźmiuk: Uderz w Niemcy, PO się odezwie

Platforma kierowana przez Donalda Tuska zawsze blisko współpracowała z politykami niemieckimi, szczególnie tymi z CDU, wtedy kiedy tą partią kierowała ówczesna kanclerz Angela Merkel. Co więcej, nigdy nie pozwoliła sobie na krytykę niemieckich decyzji, nawet wtedy, kiedy uderzały one w polskie interesy.
Donald Tusk Zbigniew Kuźmiuk: Uderz w Niemcy, PO się odezwie
Donald Tusk / Flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Platforma w obronie polityki Berlina 

Przypomnijmy, że Radosław Sikorski jako polski minister spraw zagranicznych na jednej z konferencji w Berlinie w listopadzie 2011 roku mówił nawet: „boję się niemieckiej bezczynności, a nie siły”, namawiając Niemcy do zdecydowanego przywództwa w UE. Z kolei Donald Tusk już jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, przemawiając do zebranych na zjeździe CDU w styczniu 2021 roku, stwierdził: „wasze rządy były błogosławieństwem dla Europy”, w sytuacji kiedy było już jasne, że wyniku bliskiej współpracy gospodarczej Niemiec z Rosją, i „futrowaniu” tego kraju miliardami euro, Rosjanie przygotowali się finansowo do wojny z Ukrainą.

Ale po agresji Rosji na Ukrainę, kiedy Niemcy zachowywały się wyjątkowo „wstrzemięźliwie”, jeżeli chodzi o pomoc Ukrainie, bronienie Niemców i w tej sprawie wydawało się wręcz absurdalne, ale politycy Platformy i tego się podejmowali. Najpierw Niemcy zadeklarowały 5 tysięcy hełmów dla ukraińskiego wojska, ale kiedy okazało się, że ich dostarczenie na Ukrainę trwa kolejne miesiące i nawet media niemieckie uznały to za skandal, to w Polsce politycy Platformy twierdzili, że to tylko trudności logistyczne. Gdy premier Morawiecki pojechał do Berlina jeszcze w lutym poprzedniego roku i na konferencji prasowej mówił, „że te 5 tys. hełmów to chyba jakiś żart”, otwarcie krytykując kanclerza Scholza za jego opieszałość w sprawie pomocy Ukrainie, w Polsce został zaatakowany przez polityków Platformy za nieodpowiedzialne psucie relacji polsko-niemieckich.

Gdy tylko w programach publicystycznych pojawiają się informacje, że Niemcy wprawdzie deklarują pomoc dla Ukrainy, ale bardzo często później ją blokują pod byle pretekstami, politycy Platformy natychmiast rzucają się do ich obrony, pokazując statystki, jak to Niemcy zajmują już 3. miejsce w pomocy dla Ukrainy po USA i Wielkiej Brytanii. Tyle tylko, że to dane niemieckiego instytutu, który zalicza do pomocy na rzecz Ukrainy także tę zadeklarowaną, co więcej, w stosunku do Polski prezentuje statystyki nierzetelne, ponieważ nie uwzględniają pomocy dla uchodźców z Ukrainy zarówno tej rządowej, samorządowej, jak i osób prywatnych tylko dlatego, że nie przetrzymujemy uchodźców w obozach.

Sprawa niemieckich Patriotów 

Zupełnie niedawno polski rząd, a szczególnie minister obrony Mariusz Błaszczak został wręcz w bezpardonowy sposób zaatakowany przez polityków Platformy w związku z niemiecką ofertą dostarczenia baterii rakiet Patriot. Wicepremier Błaszczak zaproponował, żeby te rakiety rozmieścić na Ukrainie, wtedy skuteczniej niż z terytorium Polski będą bronić także naszego nieba, ale Niemcy odmówili, obawiając się reakcji Rosji. Minister Błaszczak został odsądzony od czci i wiary przez polityków Platformy, posuwano się nawet do tego, że brak mu kompetencji do sprawowania tego stanowiska, co więcej, został nawet oskarżony, że swoją propozycją osłabia nasze zdolności obronne i godzi w polskie interesy. Gdy Niemcy pod naciskiem Amerykanów jednak zgodzili się na dostarczenie Ukrainie rakiet Patriot, podtrzymując jednocześnie ofertę dla Polski, politycy Platformy nabrali wody w usta, a o przeproszeniu ministra Błaszczaka nawet nie chcieli słyszeć.

Platforma, Niemcy i Rosja 

Szczególnie przez polityków Platformy była broniona niemiecka polityka bliskiej współpracy z Rosją, pewnie dlatego, że rząd PO-PSL przez 8 lat realizował całkiem podobną politykę. Jak się wydaje z obecnej perspektywy, to na skutek oczekiwań Niemiec Tusk i Platforma zdecydowali się na politykę resetu z Rosją, poświęcając fundamentalne polskie interesy, w tym godząc się nawet na 27-letni kontrakt gazowy na bardzo niekorzystnych warunkach finansowych (dopiero interwencja Komisji Europejskiej spowodowała, że ten kontrakt skrócono do 12 lat, choć warunki finansowe nie uległy zmianie).

Ani atak Rosji na Gruzję w 2008 roku, ani katastrofa smoleńska, a później atak na Ukrainę w 2014 roku nie zmieniły podejścia rządu Tuska i Platformy do Rosji, bo i Niemcy tego podejścia nie zmieniły. Jest takie polskie powiedzenie – uderz w stół, a nożyce się odezwą, nawiązując do przesłania, jakie z niego wynika, można bez żadnych wątpliwości napisać – uderz w Niemcy, Platforma się odezwie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada Wiadomości
USA złożyły propozycję pokojową Ukrainie i Rosji? Biały Dom odpowiada

Doniesienia szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung" o rzekomej propozycji pokojowej złożonej Ukrainie i Rosji są fałszywe - powiedział PAP zastępca rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Sean Savett. Według Białego Domu, szef CIA Bill Burns nie był w ostatnim czasie w Moskwie.

Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe