Amerykanie zbadają jak Ukraińcy wydają ich pieniądze

Amerykański dziennik "Wall Street Journal" informuje, że trzej inspektorzy generalni z administracji rządu USA przekazali, że chcą wysłać rewidentów i urzędników śledczych bezpośrednio na na Ukrainę, aby wzmocnić monitorowanie pomocy amerykańskiej dla tego kraju.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Amerykanie zbadają jak Ukraińcy wydają ich pieniądze
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski / PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Inspektorzy generalni z Pentagonu, Departamentu Stanu i Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego powiedzieli w wywiadzie dla "Wall Street Journal", że dotychczas byli w stanie wykonywać najważniejsze zadania nadzoru zdalnie, wykorzystując personel stacjonujący w Waszyngtonie, Polsce i Niemczech.

Jednak po wizycie w Kijowie pod koniec stycznia powiedzieli, że będą naciskać, aby niektórzy z 177 rewidentów i urzędników śledczych nadzorujących pomoc zostali wysłani na Ukrainę. Dotychczas administracja Bidena ograniczała liczbę personelu rządowego w ambasadzie USA w Kijowie z powodów bezpieczeństwa.

"Nie można tego robić zdalnie"

Uważam, że byliśmy kreatywni i wychodzący poza ramy przy nadzorze, który udało nam się dotychczas osiągnąć. Ale dla rzeczywistego kompleksowego i skutecznego nadzoru nie można tego zrobić zdalnie

– powiedziała Nicole Angarella, pełniąca obowiązki zastępcy inspektora generalnego USAID.

Raportów o oszustwach brak

Urzędnicy powiedzieli, że na razie nie otrzymali żadnych raportów o poważnych oszustwach lub nielegalnościach związanych z amerykańską pomocą dla Ukrainy. Ta pomoc obejmuje drogie systemy wojskowe oraz środki finansowe, które pomagają utrzymać rząd w Kijowie na powierzchni.

Jednak przyznali również, że ogromna skala amerykańskiego pakietu pomocy i szybkość, z jaką został on zatwierdzony przez Kongres, stawiają przed nimi spore wyzwania.

Według dokumentów rządowych w 2022 roku Kongres USA przeznaczył ponad 113 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe