Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie 2022”

18 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Solidarni w Sporcie” za rok 2022. Była to 28. edycja konkursu organizowanego przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.
 Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie 2022”
/ fot. NSZZ "S" Region Małopolska

W konkursie wyróżnieni zostają nie tylko sportowcy z mistrzowskimi osiągami, ale także osoby, które rywalizację sportową wiążą z inną działalnością społeczną, w swej drodze do sukcesu musiały pokonać różne inne przeciwności losu lub maja duże zasługi w popularyzacji sporku w różnych środowiskach.

Kto otrzymał statuetki?

W tym roku statuetki otrzymali:

JERZY JAWORSKI – wiceprzewodniczący i skarbnik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, członek KZ w Polskim Radio Kraków. Poprzez swoją działalność związkową w regionie małopolskim i Komisji Krajowej aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy popularyzujące kulturę fizyczną i sport. Dużą wagę i zaangażowanie kieruje również w kierunku dużych imprez sportowych Solidarności, zarówno tych organizowanych przez poszczególne regiony, jak i Komisję Krajową /jak np. Wyścig Solidarności, Maraton Solidarności, Puchar Solidarności w skokach/. Poprzez swoje zaangażowanie aktywnie włącza się w ich organizację i proces poszukiwania środków.

CELINA SOKOŁOWSKA – wybitna w przeszłości polska lekkoatletka, specjalistka biegów średnio i długodystansowych, wielokrotna mistrzyni Polski. Specjalizowała się w biegu na 1500 metrów i biegu na 3000 metrów. Wystąpiła w finale Pucharu Europy w 1977 w Helsinkach, gdzie zajęła 7. miejsce w biegu na 1500 metrów. Siedemnaście razy była mistrzynią naszego kraju w biegach średnio i długodystansowych, a ustanowiony przez nią w roku 1979 rekord Polski na 3000 metrów przetrwał aż 11 lat. Była zawodniczką Budowlanych Kielce i Wisły Kraków. Po zakończeniu kariery sportowej od roku 1976 związała się z TS Wisła Kraków, jako działacz i pracownik, od roku 2006 pełniąc funkcję dyrektora klubu. W pracy swojej oddawała czas i własne serce. Po zmianach w Wiśle Kraków wycofała się z klubu i podjęła nowe wyzwania jako dyrektor WKS Wawel, powodując, że klub ten na nowo zaczął się rozwijać i aktualnie staje się bardzo stabilny i finansowo i sportowo.

HALINA KUŁAKOWSKA – O „chodzeniu z kijkami” – dla przyjemności i sportowego wyniku w każdym wieku – tak o sobie opowiada Pani Halina Kułakowska z Olkusza, brązowa medalistka mistrzostw świata 2022 roku /federacji INWA, które na początku września odbyły się w Szklarskiej Porębie/w półmaratonie 21,1 km w kategorii 45-49 lat. Uprawia nordic walking, który kojarzy się z popularnym sposobem na rekreację i zdrowy tryb życia. Tak zaangażowała się w to, że osiągnęła poziom dający miejsce wśród najlepszych na świecie. Jej rekord na pięć kilometrów to 33 minuty. Półmaraton przeszła w dwie godziny 26 minut. Poświęca sporo czasu by osiągać takie wyniki. W 2021 roku w oficjalnych zawodach przebyła 500 km. Ma też inną, ważną motywację. Jest w olkuskiej Drużynie SMA, która zaangażowana jest w pomoc osobom z rdzeniowym zanikiem mięśni. Każdy pokonany przez nią kilometr oznacza wsparcie finansowe od sponsorów fundacji. Ma satysfakcję, że robi się coś dobrego dla siebie, a także dla innych. Ta pasja, chęć wdrażania zdrowego trybu życia doprowadziły ją także do sukcesów sportowych.

ZBIGNIEW SUCHODOLSKI – przewodniczący MKZ NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty w Miechowie, w związku od 1980 roku. Przez lata zaangażowany w pomoc pokrzywdzonym, w latach 80 – tych XX wieku organizator prasy lokalnej. Od lat głęboko zaangażowany w działalność popularyzacji kultury fizycznej i sportu w lokalnej społeczności, m.in. poprzez organizację turniejów piłki nożnej drużyn zakładowych, miechowskiego biegu ulicznego przez wiele lat. Swoją postawą zachęca młodzież do aktywnego uprawiania sportu, organizując grupy młodzieży z Miechowa do udziału w Biegu Włosika i innych wydarzeniach sportowych.

MICHAŁ PIELA –18-letni pływak z Unii Oświęcim. Wielki talent w olimpijskiej dyscyplinie. Zdobył złoty medal na 400 m i brązowy na 200 stylem zmiennym podczas mistrzostw Europy juniorów w Bukareszcie. Na obu dystansach wygrał mistrzostwa Polski juniorów, a w letnich MP seniorów w Lublinie oraz zimowych w Bydgoszczy zdobył złoto na 400 metrów (wynik 4.08,01 jest rekordem Polski 18-latków). Ciągle poprawia rekordy życiowe. Skromny zawodnik, który potrafi połączyć profesjonalny trening sportowy z nauką.

SZYMON KURAL – zawodnik krakowskiego klubu TCF HUB Centrum Sportu i Integracji, specjalizujący się w bilardzie. Szymon ma 17 lat i jest uczniem III klasy XIV Liceum w Krakowie. Bilard trenuje od 9 roku życia. Od kilku lat odnosi sukcesy w gronie juniorów, a ukoronowaniem kariery w tej kategorii wiekowej był tytuł mistrza świata 18-latka zdobyty w listopadzie 2022 r. w Portoryko. Kilka tygodni wcześniej wygrał w Albanii turniej cyklu Best of East i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej sezonu.Podczas bilardowych mistrzostw Europy, które odbyły się w Słowenii, zdobył cztery medale (dwa złote, srebrny i brązowy) w grupie juniorów starszych oraz tytuł MVP imprezy. Szymon ma niesamowity talent do gry w bilard. Posiada ogromną zdolność koncentracji w czasie zawodów, ma bardzo dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, wspaniały zmysł taktyczny i motywację do ciężkiej pracy na treningu.

OSKAR KWIATKOWSKI – student AWF w Krakowie podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie awansował do ćwierćfinału slalomu równoległego. Mistrz Polski z 2021 i 2022 roku. Wraz z Aleksandrą Król stał na podium zawodów Pucharu Świata slalomu równoległego drużyn mieszanych w Winterbergu. W mistrzostwach Polski nie miał sobie równych. Snowboardzista AZS Zakopane napisał przepiękną historię podczas snowboardowego Pucharu Świata w konkurencji giganta równoległego w Scuol 13 stycznia 2023 roku. Jak sam przyznał po wygranych zawodach, kluczem do zwycięstwa było to, że miał okazję zaprezentować się na stoku, który w pucharowej rozgrywce zdecydowanie najbardziej preferuje. 10 lutego 2016 r. uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego doznał pęknięcia kręgosłupa w dwóch miejscach, złamania siedmiu żeber i pęknięcia obręczy biodrowej. Ciężka kontuzja nie złamała jego kariery, wrócił silniejszy.

MONIKA KUKLA – zawodniczka AZS AWF Kraków, pochodząca z Niepołomic, zamieszkała w Zabierzowie Bocheńskim. Uprawia parabiathlon oraz paranarciarstwo biegowe, uczestniczka igrzysk paraolimpijskich. Niewielu sportowców potrafi łączyć dwie dyscypliny. Jeszcze mniej startuje jednocześnie w sportach letnim i zimowym. Monika gra też w ampfutbol. I to w jednej drużynie z mężczyznami. Do tej dyscypliny trafiła przez przypadek. Była wolontariuszką na mistrzostwach Europy mężczyzn w Krakowie i tam po rozmowie z Łukaszem Matusikiem (koordynator kobiecego ampfutbolu) pojęła decyzję o udziale w tworzonej żeńskiej drużynie ampfutbolu. Gra w Warcie Poznań do dzisiaj. Ampfutbolistka i paraolimpijka na krakowskim AWF-ie studiuje zarządzanie rekreacją i rozrywką.

PIOTR TYMCZAK – w Dzienniku Polskim pracuje pod ponad 20 lat. Pisze o sprawach miejskich związanych z Krakowem oraz o sporcie, sprawach małych i dużych. Zawsze niezwykle profesjonalnie. Zajmuję się m.in. inwestycjami, komunikacją, samorządem. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku jego marzeniem była praca w redakcji gazety. Spełnił je przychodząc do redakcji Dziennika Polskiego i łącząc w niej pracę do działów miejskiego i sportowego. Własną pracę traktuje jako powołanie.

Niestety, nie wszyscy byli w stanie osobiście odebrać swoje wyróżnienia, ze względów zawodowych, sportowych lub zdrowotnych, dlatego statuetki będą sukcesywnie wręczane przy okazji innych spotkań i uroczystości.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe