Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie 2022”

18 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Solidarni w Sporcie” za rok 2022. Była to 28. edycja konkursu organizowanego przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.
 Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie 2022”
/ fot. NSZZ "S" Region Małopolska

W konkursie wyróżnieni zostają nie tylko sportowcy z mistrzowskimi osiągami, ale także osoby, które rywalizację sportową wiążą z inną działalnością społeczną, w swej drodze do sukcesu musiały pokonać różne inne przeciwności losu lub maja duże zasługi w popularyzacji sporku w różnych środowiskach.

Kto otrzymał statuetki?

W tym roku statuetki otrzymali:

JERZY JAWORSKI – wiceprzewodniczący i skarbnik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, członek KZ w Polskim Radio Kraków. Poprzez swoją działalność związkową w regionie małopolskim i Komisji Krajowej aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy popularyzujące kulturę fizyczną i sport. Dużą wagę i zaangażowanie kieruje również w kierunku dużych imprez sportowych Solidarności, zarówno tych organizowanych przez poszczególne regiony, jak i Komisję Krajową /jak np. Wyścig Solidarności, Maraton Solidarności, Puchar Solidarności w skokach/. Poprzez swoje zaangażowanie aktywnie włącza się w ich organizację i proces poszukiwania środków.

CELINA SOKOŁOWSKA – wybitna w przeszłości polska lekkoatletka, specjalistka biegów średnio i długodystansowych, wielokrotna mistrzyni Polski. Specjalizowała się w biegu na 1500 metrów i biegu na 3000 metrów. Wystąpiła w finale Pucharu Europy w 1977 w Helsinkach, gdzie zajęła 7. miejsce w biegu na 1500 metrów. Siedemnaście razy była mistrzynią naszego kraju w biegach średnio i długodystansowych, a ustanowiony przez nią w roku 1979 rekord Polski na 3000 metrów przetrwał aż 11 lat. Była zawodniczką Budowlanych Kielce i Wisły Kraków. Po zakończeniu kariery sportowej od roku 1976 związała się z TS Wisła Kraków, jako działacz i pracownik, od roku 2006 pełniąc funkcję dyrektora klubu. W pracy swojej oddawała czas i własne serce. Po zmianach w Wiśle Kraków wycofała się z klubu i podjęła nowe wyzwania jako dyrektor WKS Wawel, powodując, że klub ten na nowo zaczął się rozwijać i aktualnie staje się bardzo stabilny i finansowo i sportowo.

HALINA KUŁAKOWSKA – O „chodzeniu z kijkami” – dla przyjemności i sportowego wyniku w każdym wieku – tak o sobie opowiada Pani Halina Kułakowska z Olkusza, brązowa medalistka mistrzostw świata 2022 roku /federacji INWA, które na początku września odbyły się w Szklarskiej Porębie/w półmaratonie 21,1 km w kategorii 45-49 lat. Uprawia nordic walking, który kojarzy się z popularnym sposobem na rekreację i zdrowy tryb życia. Tak zaangażowała się w to, że osiągnęła poziom dający miejsce wśród najlepszych na świecie. Jej rekord na pięć kilometrów to 33 minuty. Półmaraton przeszła w dwie godziny 26 minut. Poświęca sporo czasu by osiągać takie wyniki. W 2021 roku w oficjalnych zawodach przebyła 500 km. Ma też inną, ważną motywację. Jest w olkuskiej Drużynie SMA, która zaangażowana jest w pomoc osobom z rdzeniowym zanikiem mięśni. Każdy pokonany przez nią kilometr oznacza wsparcie finansowe od sponsorów fundacji. Ma satysfakcję, że robi się coś dobrego dla siebie, a także dla innych. Ta pasja, chęć wdrażania zdrowego trybu życia doprowadziły ją także do sukcesów sportowych.

ZBIGNIEW SUCHODOLSKI – przewodniczący MKZ NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty w Miechowie, w związku od 1980 roku. Przez lata zaangażowany w pomoc pokrzywdzonym, w latach 80 – tych XX wieku organizator prasy lokalnej. Od lat głęboko zaangażowany w działalność popularyzacji kultury fizycznej i sportu w lokalnej społeczności, m.in. poprzez organizację turniejów piłki nożnej drużyn zakładowych, miechowskiego biegu ulicznego przez wiele lat. Swoją postawą zachęca młodzież do aktywnego uprawiania sportu, organizując grupy młodzieży z Miechowa do udziału w Biegu Włosika i innych wydarzeniach sportowych.

MICHAŁ PIELA –18-letni pływak z Unii Oświęcim. Wielki talent w olimpijskiej dyscyplinie. Zdobył złoty medal na 400 m i brązowy na 200 stylem zmiennym podczas mistrzostw Europy juniorów w Bukareszcie. Na obu dystansach wygrał mistrzostwa Polski juniorów, a w letnich MP seniorów w Lublinie oraz zimowych w Bydgoszczy zdobył złoto na 400 metrów (wynik 4.08,01 jest rekordem Polski 18-latków). Ciągle poprawia rekordy życiowe. Skromny zawodnik, który potrafi połączyć profesjonalny trening sportowy z nauką.

SZYMON KURAL – zawodnik krakowskiego klubu TCF HUB Centrum Sportu i Integracji, specjalizujący się w bilardzie. Szymon ma 17 lat i jest uczniem III klasy XIV Liceum w Krakowie. Bilard trenuje od 9 roku życia. Od kilku lat odnosi sukcesy w gronie juniorów, a ukoronowaniem kariery w tej kategorii wiekowej był tytuł mistrza świata 18-latka zdobyty w listopadzie 2022 r. w Portoryko. Kilka tygodni wcześniej wygrał w Albanii turniej cyklu Best of East i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej sezonu.Podczas bilardowych mistrzostw Europy, które odbyły się w Słowenii, zdobył cztery medale (dwa złote, srebrny i brązowy) w grupie juniorów starszych oraz tytuł MVP imprezy. Szymon ma niesamowity talent do gry w bilard. Posiada ogromną zdolność koncentracji w czasie zawodów, ma bardzo dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, wspaniały zmysł taktyczny i motywację do ciężkiej pracy na treningu.

OSKAR KWIATKOWSKI – student AWF w Krakowie podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie awansował do ćwierćfinału slalomu równoległego. Mistrz Polski z 2021 i 2022 roku. Wraz z Aleksandrą Król stał na podium zawodów Pucharu Świata slalomu równoległego drużyn mieszanych w Winterbergu. W mistrzostwach Polski nie miał sobie równych. Snowboardzista AZS Zakopane napisał przepiękną historię podczas snowboardowego Pucharu Świata w konkurencji giganta równoległego w Scuol 13 stycznia 2023 roku. Jak sam przyznał po wygranych zawodach, kluczem do zwycięstwa było to, że miał okazję zaprezentować się na stoku, który w pucharowej rozgrywce zdecydowanie najbardziej preferuje. 10 lutego 2016 r. uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego doznał pęknięcia kręgosłupa w dwóch miejscach, złamania siedmiu żeber i pęknięcia obręczy biodrowej. Ciężka kontuzja nie złamała jego kariery, wrócił silniejszy.

MONIKA KUKLA – zawodniczka AZS AWF Kraków, pochodząca z Niepołomic, zamieszkała w Zabierzowie Bocheńskim. Uprawia parabiathlon oraz paranarciarstwo biegowe, uczestniczka igrzysk paraolimpijskich. Niewielu sportowców potrafi łączyć dwie dyscypliny. Jeszcze mniej startuje jednocześnie w sportach letnim i zimowym. Monika gra też w ampfutbol. I to w jednej drużynie z mężczyznami. Do tej dyscypliny trafiła przez przypadek. Była wolontariuszką na mistrzostwach Europy mężczyzn w Krakowie i tam po rozmowie z Łukaszem Matusikiem (koordynator kobiecego ampfutbolu) pojęła decyzję o udziale w tworzonej żeńskiej drużynie ampfutbolu. Gra w Warcie Poznań do dzisiaj. Ampfutbolistka i paraolimpijka na krakowskim AWF-ie studiuje zarządzanie rekreacją i rozrywką.

PIOTR TYMCZAK – w Dzienniku Polskim pracuje pod ponad 20 lat. Pisze o sprawach miejskich związanych z Krakowem oraz o sporcie, sprawach małych i dużych. Zawsze niezwykle profesjonalnie. Zajmuję się m.in. inwestycjami, komunikacją, samorządem. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku jego marzeniem była praca w redakcji gazety. Spełnił je przychodząc do redakcji Dziennika Polskiego i łącząc w niej pracę do działów miejskiego i sportowego. Własną pracę traktuje jako powołanie.

Niestety, nie wszyscy byli w stanie osobiście odebrać swoje wyróżnienia, ze względów zawodowych, sportowych lub zdrowotnych, dlatego statuetki będą sukcesywnie wręczane przy okazji innych spotkań i uroczystości.


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie 2022”

18 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Solidarni w Sporcie” za rok 2022. Była to 28. edycja konkursu organizowanego przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.
 Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie 2022”
/ fot. NSZZ "S" Region Małopolska

W konkursie wyróżnieni zostają nie tylko sportowcy z mistrzowskimi osiągami, ale także osoby, które rywalizację sportową wiążą z inną działalnością społeczną, w swej drodze do sukcesu musiały pokonać różne inne przeciwności losu lub maja duże zasługi w popularyzacji sporku w różnych środowiskach.

Kto otrzymał statuetki?

W tym roku statuetki otrzymali:

JERZY JAWORSKI – wiceprzewodniczący i skarbnik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, członek KZ w Polskim Radio Kraków. Poprzez swoją działalność związkową w regionie małopolskim i Komisji Krajowej aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy popularyzujące kulturę fizyczną i sport. Dużą wagę i zaangażowanie kieruje również w kierunku dużych imprez sportowych Solidarności, zarówno tych organizowanych przez poszczególne regiony, jak i Komisję Krajową /jak np. Wyścig Solidarności, Maraton Solidarności, Puchar Solidarności w skokach/. Poprzez swoje zaangażowanie aktywnie włącza się w ich organizację i proces poszukiwania środków.

CELINA SOKOŁOWSKA – wybitna w przeszłości polska lekkoatletka, specjalistka biegów średnio i długodystansowych, wielokrotna mistrzyni Polski. Specjalizowała się w biegu na 1500 metrów i biegu na 3000 metrów. Wystąpiła w finale Pucharu Europy w 1977 w Helsinkach, gdzie zajęła 7. miejsce w biegu na 1500 metrów. Siedemnaście razy była mistrzynią naszego kraju w biegach średnio i długodystansowych, a ustanowiony przez nią w roku 1979 rekord Polski na 3000 metrów przetrwał aż 11 lat. Była zawodniczką Budowlanych Kielce i Wisły Kraków. Po zakończeniu kariery sportowej od roku 1976 związała się z TS Wisła Kraków, jako działacz i pracownik, od roku 2006 pełniąc funkcję dyrektora klubu. W pracy swojej oddawała czas i własne serce. Po zmianach w Wiśle Kraków wycofała się z klubu i podjęła nowe wyzwania jako dyrektor WKS Wawel, powodując, że klub ten na nowo zaczął się rozwijać i aktualnie staje się bardzo stabilny i finansowo i sportowo.

HALINA KUŁAKOWSKA – O „chodzeniu z kijkami” – dla przyjemności i sportowego wyniku w każdym wieku – tak o sobie opowiada Pani Halina Kułakowska z Olkusza, brązowa medalistka mistrzostw świata 2022 roku /federacji INWA, które na początku września odbyły się w Szklarskiej Porębie/w półmaratonie 21,1 km w kategorii 45-49 lat. Uprawia nordic walking, który kojarzy się z popularnym sposobem na rekreację i zdrowy tryb życia. Tak zaangażowała się w to, że osiągnęła poziom dający miejsce wśród najlepszych na świecie. Jej rekord na pięć kilometrów to 33 minuty. Półmaraton przeszła w dwie godziny 26 minut. Poświęca sporo czasu by osiągać takie wyniki. W 2021 roku w oficjalnych zawodach przebyła 500 km. Ma też inną, ważną motywację. Jest w olkuskiej Drużynie SMA, która zaangażowana jest w pomoc osobom z rdzeniowym zanikiem mięśni. Każdy pokonany przez nią kilometr oznacza wsparcie finansowe od sponsorów fundacji. Ma satysfakcję, że robi się coś dobrego dla siebie, a także dla innych. Ta pasja, chęć wdrażania zdrowego trybu życia doprowadziły ją także do sukcesów sportowych.

ZBIGNIEW SUCHODOLSKI – przewodniczący MKZ NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty w Miechowie, w związku od 1980 roku. Przez lata zaangażowany w pomoc pokrzywdzonym, w latach 80 – tych XX wieku organizator prasy lokalnej. Od lat głęboko zaangażowany w działalność popularyzacji kultury fizycznej i sportu w lokalnej społeczności, m.in. poprzez organizację turniejów piłki nożnej drużyn zakładowych, miechowskiego biegu ulicznego przez wiele lat. Swoją postawą zachęca młodzież do aktywnego uprawiania sportu, organizując grupy młodzieży z Miechowa do udziału w Biegu Włosika i innych wydarzeniach sportowych.

MICHAŁ PIELA –18-letni pływak z Unii Oświęcim. Wielki talent w olimpijskiej dyscyplinie. Zdobył złoty medal na 400 m i brązowy na 200 stylem zmiennym podczas mistrzostw Europy juniorów w Bukareszcie. Na obu dystansach wygrał mistrzostwa Polski juniorów, a w letnich MP seniorów w Lublinie oraz zimowych w Bydgoszczy zdobył złoto na 400 metrów (wynik 4.08,01 jest rekordem Polski 18-latków). Ciągle poprawia rekordy życiowe. Skromny zawodnik, który potrafi połączyć profesjonalny trening sportowy z nauką.

SZYMON KURAL – zawodnik krakowskiego klubu TCF HUB Centrum Sportu i Integracji, specjalizujący się w bilardzie. Szymon ma 17 lat i jest uczniem III klasy XIV Liceum w Krakowie. Bilard trenuje od 9 roku życia. Od kilku lat odnosi sukcesy w gronie juniorów, a ukoronowaniem kariery w tej kategorii wiekowej był tytuł mistrza świata 18-latka zdobyty w listopadzie 2022 r. w Portoryko. Kilka tygodni wcześniej wygrał w Albanii turniej cyklu Best of East i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej sezonu.Podczas bilardowych mistrzostw Europy, które odbyły się w Słowenii, zdobył cztery medale (dwa złote, srebrny i brązowy) w grupie juniorów starszych oraz tytuł MVP imprezy. Szymon ma niesamowity talent do gry w bilard. Posiada ogromną zdolność koncentracji w czasie zawodów, ma bardzo dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, wspaniały zmysł taktyczny i motywację do ciężkiej pracy na treningu.

OSKAR KWIATKOWSKI – student AWF w Krakowie podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie awansował do ćwierćfinału slalomu równoległego. Mistrz Polski z 2021 i 2022 roku. Wraz z Aleksandrą Król stał na podium zawodów Pucharu Świata slalomu równoległego drużyn mieszanych w Winterbergu. W mistrzostwach Polski nie miał sobie równych. Snowboardzista AZS Zakopane napisał przepiękną historię podczas snowboardowego Pucharu Świata w konkurencji giganta równoległego w Scuol 13 stycznia 2023 roku. Jak sam przyznał po wygranych zawodach, kluczem do zwycięstwa było to, że miał okazję zaprezentować się na stoku, który w pucharowej rozgrywce zdecydowanie najbardziej preferuje. 10 lutego 2016 r. uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego doznał pęknięcia kręgosłupa w dwóch miejscach, złamania siedmiu żeber i pęknięcia obręczy biodrowej. Ciężka kontuzja nie złamała jego kariery, wrócił silniejszy.

MONIKA KUKLA – zawodniczka AZS AWF Kraków, pochodząca z Niepołomic, zamieszkała w Zabierzowie Bocheńskim. Uprawia parabiathlon oraz paranarciarstwo biegowe, uczestniczka igrzysk paraolimpijskich. Niewielu sportowców potrafi łączyć dwie dyscypliny. Jeszcze mniej startuje jednocześnie w sportach letnim i zimowym. Monika gra też w ampfutbol. I to w jednej drużynie z mężczyznami. Do tej dyscypliny trafiła przez przypadek. Była wolontariuszką na mistrzostwach Europy mężczyzn w Krakowie i tam po rozmowie z Łukaszem Matusikiem (koordynator kobiecego ampfutbolu) pojęła decyzję o udziale w tworzonej żeńskiej drużynie ampfutbolu. Gra w Warcie Poznań do dzisiaj. Ampfutbolistka i paraolimpijka na krakowskim AWF-ie studiuje zarządzanie rekreacją i rozrywką.

PIOTR TYMCZAK – w Dzienniku Polskim pracuje pod ponad 20 lat. Pisze o sprawach miejskich związanych z Krakowem oraz o sporcie, sprawach małych i dużych. Zawsze niezwykle profesjonalnie. Zajmuję się m.in. inwestycjami, komunikacją, samorządem. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku jego marzeniem była praca w redakcji gazety. Spełnił je przychodząc do redakcji Dziennika Polskiego i łącząc w niej pracę do działów miejskiego i sportowego. Własną pracę traktuje jako powołanie.

Niestety, nie wszyscy byli w stanie osobiście odebrać swoje wyróżnienia, ze względów zawodowych, sportowych lub zdrowotnych, dlatego statuetki będą sukcesywnie wręczane przy okazji innych spotkań i uroczystości.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe