Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie 2022”

18 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Solidarni w Sporcie” za rok 2022. Była to 28. edycja konkursu organizowanego przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.
 Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie 2022”
/ fot. NSZZ "S" Region Małopolska

W konkursie wyróżnieni zostają nie tylko sportowcy z mistrzowskimi osiągami, ale także osoby, które rywalizację sportową wiążą z inną działalnością społeczną, w swej drodze do sukcesu musiały pokonać różne inne przeciwności losu lub maja duże zasługi w popularyzacji sporku w różnych środowiskach.

Kto otrzymał statuetki?

W tym roku statuetki otrzymali:

JERZY JAWORSKI – wiceprzewodniczący i skarbnik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, członek KZ w Polskim Radio Kraków. Poprzez swoją działalność związkową w regionie małopolskim i Komisji Krajowej aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy popularyzujące kulturę fizyczną i sport. Dużą wagę i zaangażowanie kieruje również w kierunku dużych imprez sportowych Solidarności, zarówno tych organizowanych przez poszczególne regiony, jak i Komisję Krajową /jak np. Wyścig Solidarności, Maraton Solidarności, Puchar Solidarności w skokach/. Poprzez swoje zaangażowanie aktywnie włącza się w ich organizację i proces poszukiwania środków.

CELINA SOKOŁOWSKA – wybitna w przeszłości polska lekkoatletka, specjalistka biegów średnio i długodystansowych, wielokrotna mistrzyni Polski. Specjalizowała się w biegu na 1500 metrów i biegu na 3000 metrów. Wystąpiła w finale Pucharu Europy w 1977 w Helsinkach, gdzie zajęła 7. miejsce w biegu na 1500 metrów. Siedemnaście razy była mistrzynią naszego kraju w biegach średnio i długodystansowych, a ustanowiony przez nią w roku 1979 rekord Polski na 3000 metrów przetrwał aż 11 lat. Była zawodniczką Budowlanych Kielce i Wisły Kraków. Po zakończeniu kariery sportowej od roku 1976 związała się z TS Wisła Kraków, jako działacz i pracownik, od roku 2006 pełniąc funkcję dyrektora klubu. W pracy swojej oddawała czas i własne serce. Po zmianach w Wiśle Kraków wycofała się z klubu i podjęła nowe wyzwania jako dyrektor WKS Wawel, powodując, że klub ten na nowo zaczął się rozwijać i aktualnie staje się bardzo stabilny i finansowo i sportowo.

HALINA KUŁAKOWSKA – O „chodzeniu z kijkami” – dla przyjemności i sportowego wyniku w każdym wieku – tak o sobie opowiada Pani Halina Kułakowska z Olkusza, brązowa medalistka mistrzostw świata 2022 roku /federacji INWA, które na początku września odbyły się w Szklarskiej Porębie/w półmaratonie 21,1 km w kategorii 45-49 lat. Uprawia nordic walking, który kojarzy się z popularnym sposobem na rekreację i zdrowy tryb życia. Tak zaangażowała się w to, że osiągnęła poziom dający miejsce wśród najlepszych na świecie. Jej rekord na pięć kilometrów to 33 minuty. Półmaraton przeszła w dwie godziny 26 minut. Poświęca sporo czasu by osiągać takie wyniki. W 2021 roku w oficjalnych zawodach przebyła 500 km. Ma też inną, ważną motywację. Jest w olkuskiej Drużynie SMA, która zaangażowana jest w pomoc osobom z rdzeniowym zanikiem mięśni. Każdy pokonany przez nią kilometr oznacza wsparcie finansowe od sponsorów fundacji. Ma satysfakcję, że robi się coś dobrego dla siebie, a także dla innych. Ta pasja, chęć wdrażania zdrowego trybu życia doprowadziły ją także do sukcesów sportowych.

ZBIGNIEW SUCHODOLSKI – przewodniczący MKZ NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty w Miechowie, w związku od 1980 roku. Przez lata zaangażowany w pomoc pokrzywdzonym, w latach 80 – tych XX wieku organizator prasy lokalnej. Od lat głęboko zaangażowany w działalność popularyzacji kultury fizycznej i sportu w lokalnej społeczności, m.in. poprzez organizację turniejów piłki nożnej drużyn zakładowych, miechowskiego biegu ulicznego przez wiele lat. Swoją postawą zachęca młodzież do aktywnego uprawiania sportu, organizując grupy młodzieży z Miechowa do udziału w Biegu Włosika i innych wydarzeniach sportowych.

MICHAŁ PIELA –18-letni pływak z Unii Oświęcim. Wielki talent w olimpijskiej dyscyplinie. Zdobył złoty medal na 400 m i brązowy na 200 stylem zmiennym podczas mistrzostw Europy juniorów w Bukareszcie. Na obu dystansach wygrał mistrzostwa Polski juniorów, a w letnich MP seniorów w Lublinie oraz zimowych w Bydgoszczy zdobył złoto na 400 metrów (wynik 4.08,01 jest rekordem Polski 18-latków). Ciągle poprawia rekordy życiowe. Skromny zawodnik, który potrafi połączyć profesjonalny trening sportowy z nauką.

SZYMON KURAL – zawodnik krakowskiego klubu TCF HUB Centrum Sportu i Integracji, specjalizujący się w bilardzie. Szymon ma 17 lat i jest uczniem III klasy XIV Liceum w Krakowie. Bilard trenuje od 9 roku życia. Od kilku lat odnosi sukcesy w gronie juniorów, a ukoronowaniem kariery w tej kategorii wiekowej był tytuł mistrza świata 18-latka zdobyty w listopadzie 2022 r. w Portoryko. Kilka tygodni wcześniej wygrał w Albanii turniej cyklu Best of East i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej sezonu.Podczas bilardowych mistrzostw Europy, które odbyły się w Słowenii, zdobył cztery medale (dwa złote, srebrny i brązowy) w grupie juniorów starszych oraz tytuł MVP imprezy. Szymon ma niesamowity talent do gry w bilard. Posiada ogromną zdolność koncentracji w czasie zawodów, ma bardzo dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, wspaniały zmysł taktyczny i motywację do ciężkiej pracy na treningu.

OSKAR KWIATKOWSKI – student AWF w Krakowie podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie awansował do ćwierćfinału slalomu równoległego. Mistrz Polski z 2021 i 2022 roku. Wraz z Aleksandrą Król stał na podium zawodów Pucharu Świata slalomu równoległego drużyn mieszanych w Winterbergu. W mistrzostwach Polski nie miał sobie równych. Snowboardzista AZS Zakopane napisał przepiękną historię podczas snowboardowego Pucharu Świata w konkurencji giganta równoległego w Scuol 13 stycznia 2023 roku. Jak sam przyznał po wygranych zawodach, kluczem do zwycięstwa było to, że miał okazję zaprezentować się na stoku, który w pucharowej rozgrywce zdecydowanie najbardziej preferuje. 10 lutego 2016 r. uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego doznał pęknięcia kręgosłupa w dwóch miejscach, złamania siedmiu żeber i pęknięcia obręczy biodrowej. Ciężka kontuzja nie złamała jego kariery, wrócił silniejszy.

MONIKA KUKLA – zawodniczka AZS AWF Kraków, pochodząca z Niepołomic, zamieszkała w Zabierzowie Bocheńskim. Uprawia parabiathlon oraz paranarciarstwo biegowe, uczestniczka igrzysk paraolimpijskich. Niewielu sportowców potrafi łączyć dwie dyscypliny. Jeszcze mniej startuje jednocześnie w sportach letnim i zimowym. Monika gra też w ampfutbol. I to w jednej drużynie z mężczyznami. Do tej dyscypliny trafiła przez przypadek. Była wolontariuszką na mistrzostwach Europy mężczyzn w Krakowie i tam po rozmowie z Łukaszem Matusikiem (koordynator kobiecego ampfutbolu) pojęła decyzję o udziale w tworzonej żeńskiej drużynie ampfutbolu. Gra w Warcie Poznań do dzisiaj. Ampfutbolistka i paraolimpijka na krakowskim AWF-ie studiuje zarządzanie rekreacją i rozrywką.

PIOTR TYMCZAK – w Dzienniku Polskim pracuje pod ponad 20 lat. Pisze o sprawach miejskich związanych z Krakowem oraz o sporcie, sprawach małych i dużych. Zawsze niezwykle profesjonalnie. Zajmuję się m.in. inwestycjami, komunikacją, samorządem. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku jego marzeniem była praca w redakcji gazety. Spełnił je przychodząc do redakcji Dziennika Polskiego i łącząc w niej pracę do działów miejskiego i sportowego. Własną pracę traktuje jako powołanie.

Niestety, nie wszyscy byli w stanie osobiście odebrać swoje wyróżnienia, ze względów zawodowych, sportowych lub zdrowotnych, dlatego statuetki będą sukcesywnie wręczane przy okazji innych spotkań i uroczystości.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kolizja łodzi na Dunaju. Są ofiary śmiertelne i zaginieni z ostatniej chwili
Kolizja łodzi na Dunaju. Są ofiary śmiertelne i zaginieni

Dwie osoby zginęły, a pięć innych uznano za zaginione zapewne w wyniku zderzenia małej motorówki ze statkiem wycieczkowym na Dunaju na północ od Budapesztu, które miało miejsce w sobotę późnym wieczorem – podała węgierska policja.

To skandal. Znany pięściarz wyprowadzony z samolotu z ostatniej chwili
"To skandal". Znany pięściarz wyprowadzony z samolotu

Tomasz Adamek opowiedział, co spotkało go w samolocie. Znany pięściarz zaplanował powrót do domu w Stanach Zjednoczonych, kiedy spotkała go niemiła przygoda.

Zamach na premiera Słowacji. Nowy trop śledczych z ostatniej chwili
Zamach na premiera Słowacji. Nowy trop śledczych

Ministrowie spraw wewnętrznych i obrony Słowacji Matusz Szutaj Esztok i Robert Kaliniak powiedzieli w niedzielę, że policja zaczęła pracować nad nową wersją śledczą.

Katastrofa lotnicza w Iranie. Na pokładzie prezydent Ebrahim Raisi z ostatniej chwili
Katastrofa lotnicza w Iranie. Na pokładzie prezydent Ebrahim Raisi

Trwają poszukiwania śmigłowca z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim na pokładzie po wypadku w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - przekazała telewizja Al_Dżazira, powołując się na irańskie media państwowe.

Dobrze, że umiem karate. Dramat Anny Lewandowskiej na lotnisku z ostatniej chwili
"Dobrze, że umiem karate". Dramat Anny Lewandowskiej na lotnisku

Anna Lewandowska, żona słynnego piłkarza opowiedziała, co niedawno spotkało ją na lotnisku w Barcelonie. Wystarczyła chwila nieuwagi, by trenerka padła ofiarą ataku.

Uderzenie w całą gospodarkę. Prezes PiS ostrzega przed euro w Polsce z ostatniej chwili
"Uderzenie w całą gospodarkę". Prezes PiS ostrzega przed euro w Polsce

Wprowadzenie euro w Polsce będzie uderzeniem w stopę życiową i w popyt, czyli uderzeniem w całą gospodarkę – ocenił w niedzielę w Tomaszowie Mazowieckim prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tak dla polskiej złotówki, to jest część polskiej racji stanu – powiedział.

Nie żyje dziennikarka CNN. Miała 58 lat z ostatniej chwili
Nie żyje dziennikarka CNN. Miała 58 lat

Media obiegły wieści o śmierci znanej prezenterki i dziennikarki CNN. Alicia Steward odeszła w wieku 58 lat. Okoliczności jej śmierci badają służby.

Czarnek ostro odpowiada Tuskowi: Niech Pan nie robi z siebie klauna z ostatniej chwili
Czarnek ostro odpowiada Tuskowi: "Niech Pan nie robi z siebie klauna"

Nie milkną echa niedzielnej awantury, która miała miejsce na antenie Polsat News. Były minister edukacji i poseł PiS Przemysław Czarnek w ostrych słowach odniósł się do wpisu Donalda Tuska.

Jarosław Kaczyński ogłosił plan Siedem razy tak z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński ogłosił plan "Siedem razy tak"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w niedzielę na konwencji PiS plan "Siedem razy tak", wymieniając na pierwszym miejscu potrzebę działań na rzecz rozwoju Polski. Podkreślił, że to konieczność realizowania wielkich inwestycji, takich jak Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Gorąco w Izraelu. Demonstranci blokują wjazd do Jerozolimy z ostatniej chwili
Gorąco w Izraelu. Demonstranci blokują wjazd do Jerozolimy

Grupa demonstrantów zablokowała w niedzielę główny wjazd do Jerozolimy, domagając się przeprowadzenia w Izraelu ogólnokrajowych wyborów - poinformował dziennik "Harec".

REKLAMA

Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie 2022”

18 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Solidarni w Sporcie” za rok 2022. Była to 28. edycja konkursu organizowanego przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.
 Rozdano statuetki „Solidarni w Sporcie 2022”
/ fot. NSZZ "S" Region Małopolska

W konkursie wyróżnieni zostają nie tylko sportowcy z mistrzowskimi osiągami, ale także osoby, które rywalizację sportową wiążą z inną działalnością społeczną, w swej drodze do sukcesu musiały pokonać różne inne przeciwności losu lub maja duże zasługi w popularyzacji sporku w różnych środowiskach.

Kto otrzymał statuetki?

W tym roku statuetki otrzymali:

JERZY JAWORSKI – wiceprzewodniczący i skarbnik Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, członek KZ w Polskim Radio Kraków. Poprzez swoją działalność związkową w regionie małopolskim i Komisji Krajowej aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy popularyzujące kulturę fizyczną i sport. Dużą wagę i zaangażowanie kieruje również w kierunku dużych imprez sportowych Solidarności, zarówno tych organizowanych przez poszczególne regiony, jak i Komisję Krajową /jak np. Wyścig Solidarności, Maraton Solidarności, Puchar Solidarności w skokach/. Poprzez swoje zaangażowanie aktywnie włącza się w ich organizację i proces poszukiwania środków.

CELINA SOKOŁOWSKA – wybitna w przeszłości polska lekkoatletka, specjalistka biegów średnio i długodystansowych, wielokrotna mistrzyni Polski. Specjalizowała się w biegu na 1500 metrów i biegu na 3000 metrów. Wystąpiła w finale Pucharu Europy w 1977 w Helsinkach, gdzie zajęła 7. miejsce w biegu na 1500 metrów. Siedemnaście razy była mistrzynią naszego kraju w biegach średnio i długodystansowych, a ustanowiony przez nią w roku 1979 rekord Polski na 3000 metrów przetrwał aż 11 lat. Była zawodniczką Budowlanych Kielce i Wisły Kraków. Po zakończeniu kariery sportowej od roku 1976 związała się z TS Wisła Kraków, jako działacz i pracownik, od roku 2006 pełniąc funkcję dyrektora klubu. W pracy swojej oddawała czas i własne serce. Po zmianach w Wiśle Kraków wycofała się z klubu i podjęła nowe wyzwania jako dyrektor WKS Wawel, powodując, że klub ten na nowo zaczął się rozwijać i aktualnie staje się bardzo stabilny i finansowo i sportowo.

HALINA KUŁAKOWSKA – O „chodzeniu z kijkami” – dla przyjemności i sportowego wyniku w każdym wieku – tak o sobie opowiada Pani Halina Kułakowska z Olkusza, brązowa medalistka mistrzostw świata 2022 roku /federacji INWA, które na początku września odbyły się w Szklarskiej Porębie/w półmaratonie 21,1 km w kategorii 45-49 lat. Uprawia nordic walking, który kojarzy się z popularnym sposobem na rekreację i zdrowy tryb życia. Tak zaangażowała się w to, że osiągnęła poziom dający miejsce wśród najlepszych na świecie. Jej rekord na pięć kilometrów to 33 minuty. Półmaraton przeszła w dwie godziny 26 minut. Poświęca sporo czasu by osiągać takie wyniki. W 2021 roku w oficjalnych zawodach przebyła 500 km. Ma też inną, ważną motywację. Jest w olkuskiej Drużynie SMA, która zaangażowana jest w pomoc osobom z rdzeniowym zanikiem mięśni. Każdy pokonany przez nią kilometr oznacza wsparcie finansowe od sponsorów fundacji. Ma satysfakcję, że robi się coś dobrego dla siebie, a także dla innych. Ta pasja, chęć wdrażania zdrowego trybu życia doprowadziły ją także do sukcesów sportowych.

ZBIGNIEW SUCHODOLSKI – przewodniczący MKZ NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty w Miechowie, w związku od 1980 roku. Przez lata zaangażowany w pomoc pokrzywdzonym, w latach 80 – tych XX wieku organizator prasy lokalnej. Od lat głęboko zaangażowany w działalność popularyzacji kultury fizycznej i sportu w lokalnej społeczności, m.in. poprzez organizację turniejów piłki nożnej drużyn zakładowych, miechowskiego biegu ulicznego przez wiele lat. Swoją postawą zachęca młodzież do aktywnego uprawiania sportu, organizując grupy młodzieży z Miechowa do udziału w Biegu Włosika i innych wydarzeniach sportowych.

MICHAŁ PIELA –18-letni pływak z Unii Oświęcim. Wielki talent w olimpijskiej dyscyplinie. Zdobył złoty medal na 400 m i brązowy na 200 stylem zmiennym podczas mistrzostw Europy juniorów w Bukareszcie. Na obu dystansach wygrał mistrzostwa Polski juniorów, a w letnich MP seniorów w Lublinie oraz zimowych w Bydgoszczy zdobył złoto na 400 metrów (wynik 4.08,01 jest rekordem Polski 18-latków). Ciągle poprawia rekordy życiowe. Skromny zawodnik, który potrafi połączyć profesjonalny trening sportowy z nauką.

SZYMON KURAL – zawodnik krakowskiego klubu TCF HUB Centrum Sportu i Integracji, specjalizujący się w bilardzie. Szymon ma 17 lat i jest uczniem III klasy XIV Liceum w Krakowie. Bilard trenuje od 9 roku życia. Od kilku lat odnosi sukcesy w gronie juniorów, a ukoronowaniem kariery w tej kategorii wiekowej był tytuł mistrza świata 18-latka zdobyty w listopadzie 2022 r. w Portoryko. Kilka tygodni wcześniej wygrał w Albanii turniej cyklu Best of East i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji końcowej sezonu.Podczas bilardowych mistrzostw Europy, które odbyły się w Słowenii, zdobył cztery medale (dwa złote, srebrny i brązowy) w grupie juniorów starszych oraz tytuł MVP imprezy. Szymon ma niesamowity talent do gry w bilard. Posiada ogromną zdolność koncentracji w czasie zawodów, ma bardzo dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, wspaniały zmysł taktyczny i motywację do ciężkiej pracy na treningu.

OSKAR KWIATKOWSKI – student AWF w Krakowie podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie awansował do ćwierćfinału slalomu równoległego. Mistrz Polski z 2021 i 2022 roku. Wraz z Aleksandrą Król stał na podium zawodów Pucharu Świata slalomu równoległego drużyn mieszanych w Winterbergu. W mistrzostwach Polski nie miał sobie równych. Snowboardzista AZS Zakopane napisał przepiękną historię podczas snowboardowego Pucharu Świata w konkurencji giganta równoległego w Scuol 13 stycznia 2023 roku. Jak sam przyznał po wygranych zawodach, kluczem do zwycięstwa było to, że miał okazję zaprezentować się na stoku, który w pucharowej rozgrywce zdecydowanie najbardziej preferuje. 10 lutego 2016 r. uczestniczył w wypadku drogowym, w wyniku którego doznał pęknięcia kręgosłupa w dwóch miejscach, złamania siedmiu żeber i pęknięcia obręczy biodrowej. Ciężka kontuzja nie złamała jego kariery, wrócił silniejszy.

MONIKA KUKLA – zawodniczka AZS AWF Kraków, pochodząca z Niepołomic, zamieszkała w Zabierzowie Bocheńskim. Uprawia parabiathlon oraz paranarciarstwo biegowe, uczestniczka igrzysk paraolimpijskich. Niewielu sportowców potrafi łączyć dwie dyscypliny. Jeszcze mniej startuje jednocześnie w sportach letnim i zimowym. Monika gra też w ampfutbol. I to w jednej drużynie z mężczyznami. Do tej dyscypliny trafiła przez przypadek. Była wolontariuszką na mistrzostwach Europy mężczyzn w Krakowie i tam po rozmowie z Łukaszem Matusikiem (koordynator kobiecego ampfutbolu) pojęła decyzję o udziale w tworzonej żeńskiej drużynie ampfutbolu. Gra w Warcie Poznań do dzisiaj. Ampfutbolistka i paraolimpijka na krakowskim AWF-ie studiuje zarządzanie rekreacją i rozrywką.

PIOTR TYMCZAK – w Dzienniku Polskim pracuje pod ponad 20 lat. Pisze o sprawach miejskich związanych z Krakowem oraz o sporcie, sprawach małych i dużych. Zawsze niezwykle profesjonalnie. Zajmuję się m.in. inwestycjami, komunikacją, samorządem. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od początku jego marzeniem była praca w redakcji gazety. Spełnił je przychodząc do redakcji Dziennika Polskiego i łącząc w niej pracę do działów miejskiego i sportowego. Własną pracę traktuje jako powołanie.

Niestety, nie wszyscy byli w stanie osobiście odebrać swoje wyróżnienia, ze względów zawodowych, sportowych lub zdrowotnych, dlatego statuetki będą sukcesywnie wręczane przy okazji innych spotkań i uroczystości.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe