Piotr Duda: Po ponad pół roku trudnych rozmów i negocjacji mogę powiedzieć – mamy to! 

– Można powiedzieć – mamy to! Dzisiejsze posiedzenie Komisji Krajowej zwieńcza półroczne negocjacje z rządem pana premiera Mateusza Morawieckiego. Dzisiaj Komisja Krajowa, po długich rozmowach, gdy przedstawiłem projekt porozumienia, które ustaliliśmy z rządem, podjęła decyzję, żeby ten projekt został w najbliższym czasie podpisany – w trakcie briefingu prasowego, po dzisiejszym posiedzeniu Komisji Krajowej, powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Grzegorz Zawadzki

To ponad pół roku trudnych rozmów i negocjacji, ale jak Państwo sobie przypominają, to NSZZ „Solidarność” przygotowała w listopadzie ubiegłego roku akcję protestacyjną. Niestety w związku z dramatem w Przewodowie ta demonstracja się nie odbyła, Solidarność jej nie zorganizowała. Zostaliśmy zaproszeni na rozmowy do Kancelarii Premiera Morawieckiego, wtedy pojawił się pomysł by rozpocząć negocjacje na temat naszych postulatów. Były to postulaty dotyczące ochrony zakładów energochłonnych, podwyżek dla strefy finansów publicznych i emerytur stażowych. Rozszerzyliśmy te postulaty o inne ważne dla nas działania. Te półroczne rozmowy przyjęły efekt, dzisiejsza decyzja KK była bardzo ważna. Staramy się angażować sprawy chociażby szczególnej ochrony działaczy związkowych, to po wielu latach się udało. Będą zmiany w ustawie o kodeksie postępowania cywilnego, które dadzą faktyczną ochronę działaczom związkowych. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pracodawcy nadużywają swoje uprawnienia i zwalniają działaczy związkowych, tylko dlatego, że nie chcą by w ich zakładzie pracy funkcjonowała Solidarność, funkcjonował związek zawodowy

– dodał przewodniczący Piotr Duda. 

Istotna jest również zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. 


Wreszcie została odłączona od minimalnego wynagrodzenia ostatnia podwiązka, czyli tzw. dodatek za pracę w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych. Jak dotychczas udało nam się wysunąć zawieszkę przy minimalnym wynagrodzeniu dodatek za pracę w warunkach nocnych, a także wysługę lat. Teraz jeśli to porozumienie zostanie podpisane, to minimalne wynagrodzenie jest bez żadnych dodatkowych obciążeń 

– usłyszeliśmy. 


Kolejna, bardzo ważna rzecz, na którą czekamy od 2008 r., bo to rząd PO i PSL-u przyjął ustawę w Sejmie, która wygaszała tzw. emerytury pomostowe, które dawały szansę na odejście na zasłużony odpoczynek pracownikom, którzy pracują w warunkach trudnych, niebezpiecznych i szkodliwych. To nam także obiecał śp. prezydent Lech Kaczyński, który zawetował ustawę, te weto zostało jednak odrzucone. Przez kolejne lata musieliśmy walczyć o to, żeby kolejne rządy zrozumiały, że ta ustawa wygaszająca emerytury pomostowe jest zła. W porozumieniu jest wiele rozwiązań, które dają cień nadziei na to, że ruch związkowy w Polsce będzie się rozwijał. Wiemy, że tu również Konstytucja, artykuł 59, ustęp 1 gwarantuje nam funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Niestety niejednokrotnie działo się to inaczej 

– zaznaczył szef Komisji Krajowej. 


Kolejny aspekt, który promieniuje na wszystkich pracowników w zakładach pracy – jeszcze w tym roku odmrożenie składnika na odpis z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

To bardzo ważny element, przypomnę, gdy odchodził rząd PO i PSL, ale jeszcze w 2015 r. przygotowywał projekt budżetu na rok 2016 to wskaźnik do obliczenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na rok 2016 był obliczany z ostatniego półrocza 2010 r. Tam PO mroziła ten wskaźnik. Zmieniliśmy to. W tym porozumieniu będzie jeszcze w tym roku obliczany zakładowy fundusz świadczeń socjalnych z ostatniego półrocza 2021 r., a na rok 2024 już z roku 2022 r. To wielki skok do przodu. W porozumieniu nie zapominamy o pracownikach Domów Pomocy Społecznej. Będzie dla nich gratyfikacja finansowa. Ale również dla pracowników szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Nie dzielimy tylko na budżetówkę, czy urzędy wojewódzkie. Wchodzą w to też pracownicy sądownictwa i innych grup zawodowych. Widzimy wiele pozytywnych, ważnych rozwiązań. Rząd po raz pierwszy przyznał się, że chce rozmawiać na temat emerytur stażowych. Jest to zapisane w porozumieniu, że rząd jest za dalszymi rozmowami, ale nie akceptuje do emerytur stażowych tzw. okresu nieskładkowego, tylko okres składkowy. Przyjmujemy to i cieszymy się, że rząd pierwszy raz od kilku lat powiedział tak, że chce prowadzić dalsze rozmowy na temat emerytur stażowych

– zakończył Piotr Duda. 


 

POLECANE
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje Wiadomości
Warszawa: Wypadek z udziałem motocyklisty. Są nowe informacje

W Wielką Sobotę w Warszawie przy ul. Korkowej 152 doszło do wypadku z udziałem motocyklisty, który potrącił dwie starsze osoby. 68-letni mężczyzna potrącony przez motocyklistę, zmarł na miejscu zdarzenia, z kolei 63-letnia kobieta i sprawca trafili do szpitala. W niedzielę, asp. Kamil Sobótka ze stołecznej policji przekazał, że zmarł 36-latek, który kierował motocyklem.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W poniedziałek 21 kwietnia ulicami Warszawy będą kursować zabytkowe tramwaje. Wielkanocną atrakcję dla mieszkańców stolicy przygotowały Tramwaje Warszawskie wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy Wiadomości
Strzelanina w Niemczech. Policja poszukuje sprawcy

W sobotę w miejscowości Bad Nauheim w Hesji w zachodniej części Niemiec zostały zastrzelone dwie osoby. Policja prowadzi poszukiwania sprawcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia.

Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem. Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc Wiadomości
"Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem". Para prezydencka składa życzenia na Wielkanoc

- Niech ten świąteczny czas będzie wypełniony spokojem i radością. Niech w domach zagości nadzieja na zwycięstwo dobra nad złem, którą przynosi Chrystus - powiedział prezydent Andrzej Duda z okazji Świąt Wielkanocnych. Para prezydencka złożyła także życzenia rodakom w Polsce i przebywającym za granicą.

Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni Wiadomości
Wołodymyr Zełenski podał nowe informacje ws. zawieszenia broni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzucił w niedzielę Rosji łamanie ogłoszonego dzień wcześniej przez Władimira Putina rozejmu wielkanocnego, który Ukraina zobowiązała się respektować.

IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat na Wielkanoc. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w niedzielę wielkanocną temperatura maksymalna wyniesie do 24 st. C na zachodzie i południu Polski oraz na Górnym Śląsku. W świąteczny poniedziałek na zachodzie przelotny deszcz, a na południowym zachodzie możliwe burze.

Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja! Wiadomości
Jak przełamać antykulturę? Konferencja w Warszawie już 10 maja!

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na specjalną konferencję „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia”, która odbędzie się w sobotę 10 maja 2025 roku w godzinach 10.00-20.00 w Hotelu Gromada Centrum w Warszawie (ul. Plac Powstańców Warszawy 2).

REKLAMA

Piotr Duda: Po ponad pół roku trudnych rozmów i negocjacji mogę powiedzieć – mamy to! 

– Można powiedzieć – mamy to! Dzisiejsze posiedzenie Komisji Krajowej zwieńcza półroczne negocjacje z rządem pana premiera Mateusza Morawieckiego. Dzisiaj Komisja Krajowa, po długich rozmowach, gdy przedstawiłem projekt porozumienia, które ustaliliśmy z rządem, podjęła decyzję, żeby ten projekt został w najbliższym czasie podpisany – w trakcie briefingu prasowego, po dzisiejszym posiedzeniu Komisji Krajowej, powiedział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Grzegorz Zawadzki

To ponad pół roku trudnych rozmów i negocjacji, ale jak Państwo sobie przypominają, to NSZZ „Solidarność” przygotowała w listopadzie ubiegłego roku akcję protestacyjną. Niestety w związku z dramatem w Przewodowie ta demonstracja się nie odbyła, Solidarność jej nie zorganizowała. Zostaliśmy zaproszeni na rozmowy do Kancelarii Premiera Morawieckiego, wtedy pojawił się pomysł by rozpocząć negocjacje na temat naszych postulatów. Były to postulaty dotyczące ochrony zakładów energochłonnych, podwyżek dla strefy finansów publicznych i emerytur stażowych. Rozszerzyliśmy te postulaty o inne ważne dla nas działania. Te półroczne rozmowy przyjęły efekt, dzisiejsza decyzja KK była bardzo ważna. Staramy się angażować sprawy chociażby szczególnej ochrony działaczy związkowych, to po wielu latach się udało. Będą zmiany w ustawie o kodeksie postępowania cywilnego, które dadzą faktyczną ochronę działaczom związkowych. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat pracodawcy nadużywają swoje uprawnienia i zwalniają działaczy związkowych, tylko dlatego, że nie chcą by w ich zakładzie pracy funkcjonowała Solidarność, funkcjonował związek zawodowy

– dodał przewodniczący Piotr Duda. 

Istotna jest również zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. 


Wreszcie została odłączona od minimalnego wynagrodzenia ostatnia podwiązka, czyli tzw. dodatek za pracę w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych. Jak dotychczas udało nam się wysunąć zawieszkę przy minimalnym wynagrodzeniu dodatek za pracę w warunkach nocnych, a także wysługę lat. Teraz jeśli to porozumienie zostanie podpisane, to minimalne wynagrodzenie jest bez żadnych dodatkowych obciążeń 

– usłyszeliśmy. 


Kolejna, bardzo ważna rzecz, na którą czekamy od 2008 r., bo to rząd PO i PSL-u przyjął ustawę w Sejmie, która wygaszała tzw. emerytury pomostowe, które dawały szansę na odejście na zasłużony odpoczynek pracownikom, którzy pracują w warunkach trudnych, niebezpiecznych i szkodliwych. To nam także obiecał śp. prezydent Lech Kaczyński, który zawetował ustawę, te weto zostało jednak odrzucone. Przez kolejne lata musieliśmy walczyć o to, żeby kolejne rządy zrozumiały, że ta ustawa wygaszająca emerytury pomostowe jest zła. W porozumieniu jest wiele rozwiązań, które dają cień nadziei na to, że ruch związkowy w Polsce będzie się rozwijał. Wiemy, że tu również Konstytucja, artykuł 59, ustęp 1 gwarantuje nam funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Niestety niejednokrotnie działo się to inaczej 

– zaznaczył szef Komisji Krajowej. 


Kolejny aspekt, który promieniuje na wszystkich pracowników w zakładach pracy – jeszcze w tym roku odmrożenie składnika na odpis z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

To bardzo ważny element, przypomnę, gdy odchodził rząd PO i PSL, ale jeszcze w 2015 r. przygotowywał projekt budżetu na rok 2016 to wskaźnik do obliczenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na rok 2016 był obliczany z ostatniego półrocza 2010 r. Tam PO mroziła ten wskaźnik. Zmieniliśmy to. W tym porozumieniu będzie jeszcze w tym roku obliczany zakładowy fundusz świadczeń socjalnych z ostatniego półrocza 2021 r., a na rok 2024 już z roku 2022 r. To wielki skok do przodu. W porozumieniu nie zapominamy o pracownikach Domów Pomocy Społecznej. Będzie dla nich gratyfikacja finansowa. Ale również dla pracowników szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Nie dzielimy tylko na budżetówkę, czy urzędy wojewódzkie. Wchodzą w to też pracownicy sądownictwa i innych grup zawodowych. Widzimy wiele pozytywnych, ważnych rozwiązań. Rząd po raz pierwszy przyznał się, że chce rozmawiać na temat emerytur stażowych. Jest to zapisane w porozumieniu, że rząd jest za dalszymi rozmowami, ale nie akceptuje do emerytur stażowych tzw. okresu nieskładkowego, tylko okres składkowy. Przyjmujemy to i cieszymy się, że rząd pierwszy raz od kilku lat powiedział tak, że chce prowadzić dalsze rozmowy na temat emerytur stażowych

– zakończył Piotr Duda. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe