Kard. Parolin: Biskup oddaje życie za swoją trzodę i nie ucieka przed wilkami

W Bazylice św. Piotra sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin udzielił święceń biskupich ks. prałatowi Gian Luca Periciemu, mianowanemu 5 czerwca przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Zambii i Malawi. „Do czego powołany jest biskup?” było kluczowym pytaniem jakie towarzyszyło homilii podczas Mszy św. Sekretarz stanu zwrócił uwagę, że biskup jest powołany w szczególności do niesienia "dobrej nowiny nędzarzom", "do opatrywania ran złamanych na duchu".
kard. Pietro Parolin Kard. Parolin: Biskup oddaje życie za swoją trzodę i nie ucieka przed wilkami
kard. Pietro Parolin / wikimedia.commons CC BY 2.0/Saeima - Ināra Mūrniece piedalās Svētā Krēsla Valsts sekretāra kardināla Pjetro Parolina Svētajā Misē

Kim jest biskup?

- Biskup jest "znakiem Chrystusa"- powiedział kard. Parolin, przypominając słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas jego podróży apostolskiej do Kanady: "I właśnie dlatego, że jesteśmy znakiem Chrystusa, apostoł Piotr napomina nas: paście trzodę, prowadźcie ją, nie pozwólcie jej zbłądzić, podczas gdy wy zajmujcie się swoimi sprawami. Troszczcie się o nią z oddaniem i czułością". Kardynał podkreślił, że biskup jest jak "dobry strażnik", który patrząc po horyzont, "ostrzega wspólnotę przed zbliżającym się niebezpieczeństwem". Dobry strażnik, który wskazuje "w słuchaniu Słowa Bożego, w modlitwie, w przystępowaniu do sakramentów, w pokorze i w miłości na potężną broń, dzięki której można pokonać każdą przeszkodę i zachować braterską spójność i żywą nadzieję". 

- Aby nauczać z autorytetem i bez autorytaryzmu, aby rządzić ze stanowczością i łagodnością jednocześnie, aby rozdzielać chleb życia i całą sakramentalną skuteczność, biskup - podkreślił sekretarz stanu - znajduje w Chrystusie tak wspaniały i wzniosły wzór, że na początku może nawet wzbudzić w nim pewien paraliżujący strach. I rzeczywiście mogłoby tak być, gdyby nie doszło do wspaniałego spotkania potężnego i łagodnego działania Ducha Świętego - który konsekruje i umacnia, który pociesza i umacnia - z ufną i nieustanną modlitwą powołanego do episkopatu i całego Kościoła - mówił hierarcha.

Wzrok skierowany na Serce Jezusa

Watykański sekretarz stanu zauważył również, że prałat jest wezwany do skierowania wzroku na "serce Jezusa, które jaśnieje nieskończoną miłością", na Dobrego Pasterza, "gotowego oddać życie za owce" i "nie uciekać przed wilkami". Biskup, dodał kard. Parolin, jest wezwany do zwrócenia wszelkiej uwagi na "to serce, które świeci i promieniuje miłością", na to "źródło miłosierdzia", które nikogo nie odrzuca i oferuje wszystkim "radosne głoszenie prawdziwego wyzwolenia". Zaproszenie, które biskup musi przyjąć, polega na "integralnym przekształceniu każdego uczucia serca i przeniesieniu go do Boga". - Kto wpatruje się w Ukrzyżowanego Pana - wyjaśnił kardynał, przywołując słowa św. Bonawentury, którego Kościół dziś wspomina - czyni z Nim Wielkanoc - dodał. Jak podkreślił kardynał - biskup jest powołany do "ukazywania słodyczy jarzma Chrystusa, aby zdjąć z ramion powierzonych mu ludzi smutne jarzmo grzechu".

Budowanie pokoju

Na koniec kardynał Pietro Parolin przypomniał o konkretnym zadaniu powierzonym prałatowi Perici: "docieranie ze słowem papieża do Kościołów i rządów" państw, do których został posłany. Ale także bycie "niestrudzonym budowniczym pokoju w tym świecie nękanym wojnami i krwawymi konfliktami" oraz promowanie obrony "podstawowych praw osoby ludzkiej, często zagrożonych przez ideologie, które instrumentalizują je i manipulują nimi w imię humanizmu, który w rzeczywistości nie ma już w sobie nic ludzkiego". I być "autentycznym pomostem zdolnym do przedstawiania potrzeb, problemów, nadziei i obaw poszczególnych Kościołów lokalnych Kościołowi powszechnemu, sprawiając, że dostrzegają one ojcowską troskę następcy apostoła Piotra". 

Abp Perici wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r. i służył w nuncjaturach apostolskich w Meksyku, Haiti, na Malcie, w Angoli, Brazylii, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii.

tom (KAI) / Watykan

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niech mi pan wyjaśni dlaczego w Orlenie był zatrudniony Joschka Fischer?!. Polityk PO zamilkł z ostatniej chwili
"Niech mi pan wyjaśni dlaczego w Orlenie był zatrudniony Joschka Fischer?!". Polityk PO zamilkł

Marek Jakubiak w trakcie dyskusji na kanale "Super Expressu" zapytał polityka Koalicji Obywatelskiej – Piotra Borysa o zatrudnienie w PKN Orlen za czasów rządów PO-PSL Joschka Fischer — niemieckiego polityka, byłego wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec oraz byłego ministra spraw zagranicznych w czerwono-zielonej koalicji rządowej kanclerza Gerharda Schrödera.

TOK FM: Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił z ostatniej chwili
TOK FM: Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił

Jutro ma się odbyć tzw. "Marsz Miliona Serc", a prezydent Warszawy "odgraża się", że w stolicy ma autentycznie maszerować milion osób. Mało kto jednak pamięta o "Pani Joannie", której marsz zadedykował Donald Tusk.

Niemiecka minister: Wspólnie z Polakami i Czechami chcemy rozbić okrutny biznes przemytników ludzi z ostatniej chwili
Niemiecka minister: "Wspólnie z Polakami i Czechami chcemy rozbić okrutny biznes przemytników ludzi"

Niemcy, Polska i Czechy tworzą wspólną grupę zadaniową, która ma zwalczać gangi przemytników ludzi. Jest to sytuacja o tyle zaskakująca, ze do tej pory Niemcy nie tylko widziały problemu w nielegalnej imigracji, ale ostatnio wręcz finansują organizacje transportujące imigrantów przez Morze Śródziemne.

Olaf Scholz uderzył w Polskę z ostatniej chwili
Olaf Scholz uderzył w Polskę

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla ARD i RND odniósł się do tematu afery wizowej w Polsce i postawił zarzut pod adresem Polski w sprawie puszczania migrantów.

Horała: Chcą zatrzymać CPK z ostatniej chwili
Horała: Chcą zatrzymać CPK

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej na antenie Radia Maryja wypowiedział się na temat CPK — Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w centralnej Polsce. Jego zdaniem olbrzymie przedsięwzięcie ma wielu przeciwników w polskiej klasie politycznej.

Otwarto nową, kluczową drogę dla Zabrza, współfinansowaną z rządowego funduszu z ostatniej chwili
Otwarto nową, kluczową drogę dla Zabrza, współfinansowaną z rządowego funduszu

W atmosferze rodzinnego pikniku rowerowego z udziałem lokalnej społeczności, oddano oficjalnie do użytku zupełnie nową drogę w Zabrzu – kilometrowe połączenie alei Korfantego na os. Kopernika z ul. Brygadzistów w Mikulczycach. Jako pierwsi nowo wybudowanym odcinkiem tej newralgicznej dla układu komunikacyjnego miasta drogi przejechała ponad setka rowerzystów amatorów - często rodziców z dziećmi – którym przewodził policjant ruchu drogowego na służbowym motocyklu i z włączonymi „kogutami”. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w towarzystwie posła Wojciecha Szaramy oraz wiceprezydenta Borysa Borówki (obydwaj PiS).

Trzaskowski obiecuje ws. tzw. Marszu Miliona Serc: Będziemy mieli milion z ostatniej chwili
Trzaskowski obiecuje ws. tzw. "Marszu Miliona Serc": "Będziemy mieli milion"

Rafał Trzaskowski za pośrednictwem mediów społecznościowych zwrócił się do polityków Prawa i Sprawiedliwości w związku z działaniami władz stolicy przed weekendowym marszem opozycji.

Tragedia w słowackich Tatrach. Nie żyje 38-letni Polak z ostatniej chwili
Tragedia w słowackich Tatrach. Nie żyje 38-letni Polak

W słowach Tatrach Wysokich doszło do tragicznego zdarzenia, wskutek którego śmierć poniósł 38-letni turysta z Polski. Mężczyzna spadł z wysokości 50 metrów podczas wspinaczki.

Żaryn: Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów z ostatniej chwili
Żaryn: Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów

Rosja wykorzystuje kryzys na linii Warszawa-Kijów do uwiarygodniania swojej propagandy. Poprzez eksponowanie różnic interesów Rosjanie tworzą fałszywy dowód na skrywaną wcześniej wrogość między Polską i Ukrainą - napisał w sobotę w serii wpisów na Twitterze sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn.

Niemieckie media: żałosna polityka zagraniczna powoduje spadek znaczenia Warszawy z ostatniej chwili
Niemieckie media: "żałosna polityka zagraniczna powoduje spadek znaczenia Warszawy"

Tuż przed wyborami w Polsce w Niemczech zdaje się narastać negatywne emocje wobec Warszawy. Niemieccy politycy zdejmują "białe rękawiczki" i otwarcie, jak Olaf Scholz atakują Polskę. W niemieckich mediach pojawia się artykuł za artykułem, każdy przedstawiający Polaków i Polskę w negatywnym świetle.

REKLAMA

Kard. Parolin: Biskup oddaje życie za swoją trzodę i nie ucieka przed wilkami

W Bazylice św. Piotra sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin udzielił święceń biskupich ks. prałatowi Gian Luca Periciemu, mianowanemu 5 czerwca przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Zambii i Malawi. „Do czego powołany jest biskup?” było kluczowym pytaniem jakie towarzyszyło homilii podczas Mszy św. Sekretarz stanu zwrócił uwagę, że biskup jest powołany w szczególności do niesienia "dobrej nowiny nędzarzom", "do opatrywania ran złamanych na duchu".
kard. Pietro Parolin Kard. Parolin: Biskup oddaje życie za swoją trzodę i nie ucieka przed wilkami
kard. Pietro Parolin / wikimedia.commons CC BY 2.0/Saeima - Ināra Mūrniece piedalās Svētā Krēsla Valsts sekretāra kardināla Pjetro Parolina Svētajā Misē

Kim jest biskup?

- Biskup jest "znakiem Chrystusa"- powiedział kard. Parolin, przypominając słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas jego podróży apostolskiej do Kanady: "I właśnie dlatego, że jesteśmy znakiem Chrystusa, apostoł Piotr napomina nas: paście trzodę, prowadźcie ją, nie pozwólcie jej zbłądzić, podczas gdy wy zajmujcie się swoimi sprawami. Troszczcie się o nią z oddaniem i czułością". Kardynał podkreślił, że biskup jest jak "dobry strażnik", który patrząc po horyzont, "ostrzega wspólnotę przed zbliżającym się niebezpieczeństwem". Dobry strażnik, który wskazuje "w słuchaniu Słowa Bożego, w modlitwie, w przystępowaniu do sakramentów, w pokorze i w miłości na potężną broń, dzięki której można pokonać każdą przeszkodę i zachować braterską spójność i żywą nadzieję". 

- Aby nauczać z autorytetem i bez autorytaryzmu, aby rządzić ze stanowczością i łagodnością jednocześnie, aby rozdzielać chleb życia i całą sakramentalną skuteczność, biskup - podkreślił sekretarz stanu - znajduje w Chrystusie tak wspaniały i wzniosły wzór, że na początku może nawet wzbudzić w nim pewien paraliżujący strach. I rzeczywiście mogłoby tak być, gdyby nie doszło do wspaniałego spotkania potężnego i łagodnego działania Ducha Świętego - który konsekruje i umacnia, który pociesza i umacnia - z ufną i nieustanną modlitwą powołanego do episkopatu i całego Kościoła - mówił hierarcha.

Wzrok skierowany na Serce Jezusa

Watykański sekretarz stanu zauważył również, że prałat jest wezwany do skierowania wzroku na "serce Jezusa, które jaśnieje nieskończoną miłością", na Dobrego Pasterza, "gotowego oddać życie za owce" i "nie uciekać przed wilkami". Biskup, dodał kard. Parolin, jest wezwany do zwrócenia wszelkiej uwagi na "to serce, które świeci i promieniuje miłością", na to "źródło miłosierdzia", które nikogo nie odrzuca i oferuje wszystkim "radosne głoszenie prawdziwego wyzwolenia". Zaproszenie, które biskup musi przyjąć, polega na "integralnym przekształceniu każdego uczucia serca i przeniesieniu go do Boga". - Kto wpatruje się w Ukrzyżowanego Pana - wyjaśnił kardynał, przywołując słowa św. Bonawentury, którego Kościół dziś wspomina - czyni z Nim Wielkanoc - dodał. Jak podkreślił kardynał - biskup jest powołany do "ukazywania słodyczy jarzma Chrystusa, aby zdjąć z ramion powierzonych mu ludzi smutne jarzmo grzechu".

Budowanie pokoju

Na koniec kardynał Pietro Parolin przypomniał o konkretnym zadaniu powierzonym prałatowi Perici: "docieranie ze słowem papieża do Kościołów i rządów" państw, do których został posłany. Ale także bycie "niestrudzonym budowniczym pokoju w tym świecie nękanym wojnami i krwawymi konfliktami" oraz promowanie obrony "podstawowych praw osoby ludzkiej, często zagrożonych przez ideologie, które instrumentalizują je i manipulują nimi w imię humanizmu, który w rzeczywistości nie ma już w sobie nic ludzkiego". I być "autentycznym pomostem zdolnym do przedstawiania potrzeb, problemów, nadziei i obaw poszczególnych Kościołów lokalnych Kościołowi powszechnemu, sprawiając, że dostrzegają one ojcowską troskę następcy apostoła Piotra". 

Abp Perici wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r. i służył w nuncjaturach apostolskich w Meksyku, Haiti, na Malcie, w Angoli, Brazylii, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii.

tom (KAI) / Watykan

 

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe