Andrzej Duda spotka się z Donaldem Tuskiem. Podano datę

Prezydent Andrzej Duda spotka się z szefem rządu Donaldem Tuskiem. Jak przekazał na antenie Polsat News szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek do spotkania dojdzie w poniedziałek i będzie ono poświęcone sprawom polityki międzynarodowej oraz współpracy w sprawach europejskich.
Warszawa, 08.01.2024. Prezydent RP Andrzej Duda przed spotkaniem z szefem MSZ Japonii Yoko Kamikawą Andrzej Duda spotka się z Donaldem Tuskiem. Podano datę
Warszawa, 08.01.2024. Prezydent RP Andrzej Duda przed spotkaniem z szefem MSZ Japonii Yoko Kamikawą / fot. PAP/Radek Pietruszka

Mastalerek był pytany jak po wydarzeniach, do jakich doszło przy zatrzymaniu przez policję Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, ma wyglądać współpraca prezydenta z rządem i z premierem Donaldem Tuskiem.

Normalnie. Są sprawy bezpieczeństwa, czy spraw międzynarodowych gdzie panowie muszą współpracować – odpowiedział szef Gabinetu Prezydenta.

Dopytywany, czy prezydent nie "obrazi się" na premiera czy szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego i nadal z premierem będą rozmawiać o sprawach ważnych dla państwa, Mastalerek odpowiedział:

Oczywiście. Na przykład w sprawach polityki międzynarodowej już jest umówione spotkanie między prezydentem a premierem, które odbędzie się w następnym tygodniu, w poniedziałek. Państwo musi działać

– Z jednej strony są zachowania skandaliczne, jak przy mediach publicznych czy sprawy parlamentarzystów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, ale z drugiej strony są sprawy państwowe, które muszą po prostu iść do przodu, będzie normalna współpraca – dodał minister.

Mastalerek dopytywany, czy prezydent nie będzie sabotował działań rządu powtórzył, że już jest umówione spotkanie prezydenta i premiera "w sprawach zagranicznych, w sprawach właśnie współpracy w sprawach europejskich".

CZYTAJ TAKŻE: Protest głodowy Mariusza Kamińskiego. Fala odrażającego hejtu

Będą rozmawiać o Kamińskim i Wąsiku?

Mastalerek dopytywany, czy Andrzej Duda i Donald Tusk nie będą rozmawiali na temat Kamińskiego i Wąsika, Mastalerek powiedział, że nie wie o czym premier i prezydent będą rozmawiali. – Wiem w jakiej sprawie jest to spotkanie – powtórzył. Jak dodał, "normalnie ze strony prezydenta będzie po prostu współpraca, państwo musi działać".

Pytany, czy prezydent myśli o rozwiązaniu Sejmu, Mastalerek zaprzeczył. – Dopiero co odbyły się wybory parlamentarne, jest nowo wyłoniona większość, nowo wyłoniony rząd, i tyle – podkreślił. Na uwagę, że prezydent mógłby też skierować ustawę budżetową do Trybunału Konstytucyjnego, Mastalerek powiedział, że "gdyby ją wysłał do TK, to nie powodowałoby to ogłoszenia nowych wyborów". – To jest jakieś nieporozumienie – ocenił.

Dopytywany, czy to oznacza, że prezydent nie będzie też kwestionował legalności Sejmu, w momencie gdy nie będzie w nim Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Mastalerek stwierdził, że "prezydent jeszcze się w tej sprawie nie wypowiedział". Dodał, że "dzisiaj są stawiane pytania o właśnie legalność".

Mastalerek zauważył, że "jeśli budżet zostanie przyjęty w sposób niekonstytucyjny, a jest to ustawa bardzo sformalizowana, to wówczas prezydent może ją skierować (do TK), bo będzie zmuszony, jeśli ktoś niekonstytucyjnie ją przyjmie". – Ale nie będzie to skutkowało przyspieszonymi wyborami – podkreślił. – A co do tego, że dwóch parlamentarzystów jest mniej - jest wiele wątpliwości, ale prezydent się tutaj jeszcze nie wypowiadał – powtórzył prezydencki minister.

Dodał, że prezydent "na pewno nie ma pomysłu na skracanie kadencji (Sejmu)". Mimo to – zaznaczył – "wielu poważnych prawników stawia tę sprawę, że jeżeli nie będzie tych dwóch parlamentarzystów, to przyjmowane przez ten Sejm ustawy będą nieważne".

CZYTAJ TAKŻE: Beata Szydło: Bruksela nabrała wody w usta

Zatrzymanie Kamińskiego i Wąsika

We wtorek policja zatrzymała polityków PiS, byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy przebywali wówczas w Pałacu Prezydenckim.

Politycy zostali skazani 20 grudnia ub.r. prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. W związku z tym marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu ich mandatów poselskich.

Zaskakujące kulisy zatrzymania

Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zdradziła szokujące kulisy zatrzymania polityków.

Żadnych dokumentów nie przedstawiono, po prostu wtargnięto do Kancelarii i aresztowano gości prezydenta, gości głowy państwa. Pan prezydent w tym czasie miał spotkanie z białoruską opozycją, z więźniami politycznymi, i to też jest chyba bardzo istotne. Mogę jeszcze powiedzieć jedną rzecz: kiedy pan prezydent został poinformowany, co dzieje się w Pałacu, chciał natychmiast wracać, ale wyjazd z Belwederu został zastawiony autobusem komunikacji miejskiej

– powiedziała prezydencka minister. Zaznaczyła, że „musimy wszyscy zdać sobie sprawę z tego, że zostały uruchomione mechanizmy niebezpieczne dla państwa”.

To złamanie wszelkich zasad i norm. Nie będzie na to zgody Prezydenta RP

– podkreśliła.

Czytaj więcej: Wtargnięcie do Kancelarii, zablokowanie pojazdu prezydenta RP autobusem. Szokujące kulisy zatrzymania posłów


 

POLECANE
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

Kosiniak-Kamysz wściekły na dziennikarkę: Polacy wybrali Nawrockiego, koniec tematu z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz wściekły na dziennikarkę: Polacy wybrali Nawrockiego, koniec tematu

– Polacy wybrali Karola Nawrockiego na prezydenta. Ktoś mógł głosować tak, ktoś inaczej, każdy miał swojego kandydata i wybór został dokonany. Wyniki są jasne – powiedział w środę zirytowany pytaniem dziennikarki wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Tuskiem. Podano datę

Prezydent Andrzej Duda spotka się z szefem rządu Donaldem Tuskiem. Jak przekazał na antenie Polsat News szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek do spotkania dojdzie w poniedziałek i będzie ono poświęcone sprawom polityki międzynarodowej oraz współpracy w sprawach europejskich.
Warszawa, 08.01.2024. Prezydent RP Andrzej Duda przed spotkaniem z szefem MSZ Japonii Yoko Kamikawą Andrzej Duda spotka się z Donaldem Tuskiem. Podano datę
Warszawa, 08.01.2024. Prezydent RP Andrzej Duda przed spotkaniem z szefem MSZ Japonii Yoko Kamikawą / fot. PAP/Radek Pietruszka

Mastalerek był pytany jak po wydarzeniach, do jakich doszło przy zatrzymaniu przez policję Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, ma wyglądać współpraca prezydenta z rządem i z premierem Donaldem Tuskiem.

Normalnie. Są sprawy bezpieczeństwa, czy spraw międzynarodowych gdzie panowie muszą współpracować – odpowiedział szef Gabinetu Prezydenta.

Dopytywany, czy prezydent nie "obrazi się" na premiera czy szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego i nadal z premierem będą rozmawiać o sprawach ważnych dla państwa, Mastalerek odpowiedział:

Oczywiście. Na przykład w sprawach polityki międzynarodowej już jest umówione spotkanie między prezydentem a premierem, które odbędzie się w następnym tygodniu, w poniedziałek. Państwo musi działać

– Z jednej strony są zachowania skandaliczne, jak przy mediach publicznych czy sprawy parlamentarzystów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, ale z drugiej strony są sprawy państwowe, które muszą po prostu iść do przodu, będzie normalna współpraca – dodał minister.

Mastalerek dopytywany, czy prezydent nie będzie sabotował działań rządu powtórzył, że już jest umówione spotkanie prezydenta i premiera "w sprawach zagranicznych, w sprawach właśnie współpracy w sprawach europejskich".

CZYTAJ TAKŻE: Protest głodowy Mariusza Kamińskiego. Fala odrażającego hejtu

Będą rozmawiać o Kamińskim i Wąsiku?

Mastalerek dopytywany, czy Andrzej Duda i Donald Tusk nie będą rozmawiali na temat Kamińskiego i Wąsika, Mastalerek powiedział, że nie wie o czym premier i prezydent będą rozmawiali. – Wiem w jakiej sprawie jest to spotkanie – powtórzył. Jak dodał, "normalnie ze strony prezydenta będzie po prostu współpraca, państwo musi działać".

Pytany, czy prezydent myśli o rozwiązaniu Sejmu, Mastalerek zaprzeczył. – Dopiero co odbyły się wybory parlamentarne, jest nowo wyłoniona większość, nowo wyłoniony rząd, i tyle – podkreślił. Na uwagę, że prezydent mógłby też skierować ustawę budżetową do Trybunału Konstytucyjnego, Mastalerek powiedział, że "gdyby ją wysłał do TK, to nie powodowałoby to ogłoszenia nowych wyborów". – To jest jakieś nieporozumienie – ocenił.

Dopytywany, czy to oznacza, że prezydent nie będzie też kwestionował legalności Sejmu, w momencie gdy nie będzie w nim Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Mastalerek stwierdził, że "prezydent jeszcze się w tej sprawie nie wypowiedział". Dodał, że "dzisiaj są stawiane pytania o właśnie legalność".

Mastalerek zauważył, że "jeśli budżet zostanie przyjęty w sposób niekonstytucyjny, a jest to ustawa bardzo sformalizowana, to wówczas prezydent może ją skierować (do TK), bo będzie zmuszony, jeśli ktoś niekonstytucyjnie ją przyjmie". – Ale nie będzie to skutkowało przyspieszonymi wyborami – podkreślił. – A co do tego, że dwóch parlamentarzystów jest mniej - jest wiele wątpliwości, ale prezydent się tutaj jeszcze nie wypowiadał – powtórzył prezydencki minister.

Dodał, że prezydent "na pewno nie ma pomysłu na skracanie kadencji (Sejmu)". Mimo to – zaznaczył – "wielu poważnych prawników stawia tę sprawę, że jeżeli nie będzie tych dwóch parlamentarzystów, to przyjmowane przez ten Sejm ustawy będą nieważne".

CZYTAJ TAKŻE: Beata Szydło: Bruksela nabrała wody w usta

Zatrzymanie Kamińskiego i Wąsika

We wtorek policja zatrzymała polityków PiS, byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy przebywali wówczas w Pałacu Prezydenckim.

Politycy zostali skazani 20 grudnia ub.r. prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. W związku z tym marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu ich mandatów poselskich.

Zaskakujące kulisy zatrzymania

Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zdradziła szokujące kulisy zatrzymania polityków.

Żadnych dokumentów nie przedstawiono, po prostu wtargnięto do Kancelarii i aresztowano gości prezydenta, gości głowy państwa. Pan prezydent w tym czasie miał spotkanie z białoruską opozycją, z więźniami politycznymi, i to też jest chyba bardzo istotne. Mogę jeszcze powiedzieć jedną rzecz: kiedy pan prezydent został poinformowany, co dzieje się w Pałacu, chciał natychmiast wracać, ale wyjazd z Belwederu został zastawiony autobusem komunikacji miejskiej

– powiedziała prezydencka minister. Zaznaczyła, że „musimy wszyscy zdać sobie sprawę z tego, że zostały uruchomione mechanizmy niebezpieczne dla państwa”.

To złamanie wszelkich zasad i norm. Nie będzie na to zgody Prezydenta RP

– podkreśliła.

Czytaj więcej: Wtargnięcie do Kancelarii, zablokowanie pojazdu prezydenta RP autobusem. Szokujące kulisy zatrzymania posłów



 

Polecane
Emerytury
Stażowe