Przypomniano dwa wyroki NSA. "A teraz do Tuska i Bodnara..."
Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że "przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne".
Uchwałę podjął skład trzech sędziów Izby Karnej SN, przewodniczył mu prezes tej Izby Zbigniew Kapiński. Ponadto w składzie byli sędziowie Marek Siwek i Igor Zgoliński. Uchwałę podjęto w odpowiedzi na pytanie skierowane do SN w marcu br. przez gdański sąd rejonowy.
Oznacza to, że Prokuratorem Krajowym jest powołany przez byłego szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę prok. Dariusz Barski.
Adwokat zwraca uwagę na wyroki NSA
Adwokat Adam Gomoła zwrócił także uwagę na dwa wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2019 oraz 2023 roku. "W tzw «starych» składach [NSA - przyp. red.] doszedł do analogicznych wniosków w kwestii charakteru przepisów wprowadzających Prawo o prokuraturze, co Sąd Najwyższy w wydanej tydzień temu uchwale I Kzp 3/24" – zaznaczył.
Mocne słowa Ziobry do Tuska i Bodnara
Na słowa mec. Gomoły zwrócił uwagę w swoim wpisie Zbigniew Ziobro. "Zanim Sąd Najwyższy w swojej zeszłotygodniowej uchwale potwierdził, że Dariusz Barski był i jest Prokuratorem Krajowym, Naczelny Sąd Administracyjny de facto już dwukrotnie, mimochodem, rozstrzygnął tę sprawę" – czytamy.
Gdyby ktoś pokazał Donaldowi Tuskowi wyroki NSA dotyczące przepisów wprowadzających do ustawy o Prokuraturze, jeden z 2019 i drugi z 2023, to może zrozumiałby, że jego „genialna” interpretacja przepisów tej ustawy była całkowicie błędna i nieuprawniona. Z orzeczeń NSA jasno wynika, że Barski jest Prokuratorem Krajowym i Tusk nie miał żadnych podstaw, by go „pozbawiać” funkcji! Ale Tusk nie przejmuje się takimi drobiazgami jak prawo, prawda? NSA rozwiał wszelkie wątpliwości, stwierdzając, że interpretacja przepisów, na które powoływał się Tusk, była nieuprawniona i – uwaga – że przepisy te obowiązują nadal, a nie „przejściowo”, jak twierdzili Tusk i Bodnar. NSA rozstrzygnął, że tylko te przepisy wspomnianej ustawy mają charakter przejściowy, które ustawodawca wyraźnie tak określił, używając zwrotów zakreślających termin ich obowiązywania. Na przykład posługując się sformułowaniami typu: „do dnia, „z dniem”, „do czasu”. Mecenas Adam Gomoła przypomniał o tym na X – dziękuję mu za to, bo o farsie, jaką zgotował Polsce Tusk ze swoim szulerskim prokuratorem krajowym Kornelukiem, warto codziennie przypominać. A teraz do Tuska i Bodnara - za ten ustrojowy zamach na polskie organy ścigania i wymiar sprawiedliwości poniesiecie surową karną odpowiedzialność. Czas szybko płynie, panowie, a zegar Wam tyka...
– oświadczył Ziobro.