Bartłomiej Mickiewicz: Fundusz Pracy to nie są prywatne pieniądze Pani Minister

- Pilotaż będzie kosztował 10 milionów złotych, a pieniądze pochodzić mają z Funduszu Pracy. Ten Fundusz Pracy to nie są prywatne pieniądze albo partyjne pieniądze Pani Minister, które można przeznaczyć na zabiegi przedwyborcze (a jest nim moim zdaniem pilotaż tzw. czterodniowego tygodnia pracy). To pieniądze, które mają pomóc ludziom, którzy mają problem ze znalezieniem pracy. Jedno z drugim nie ma absolutnie nic wspólnego - mówił wczoraj w programie "Polski punkt widzenia" na antenie TV Trwam zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Bartłomiej Mickiewicz Bartłomiej Mickiewicz: Fundusz Pracy to nie są prywatne pieniądze Pani Minister
Bartłomiej Mickiewicz / fot. screen/TV Trwam

W programie poruszono kwestię obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i konsultacji, jakie mają odbyć się w tej sprawie w Pałacu Prezydenckim w najbliższy poniedziałek.

"Mamy wiele argumentów"

- NSZZ "Solidarność" jest absolutnie przeciwko obniżaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Mamy wiele argumentów, że jest to zła decyzja. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby wszyscy pracownicy pracujący na etatach de facto płacili za przedsiębiorców, którzy będą mieli niższą składkę zdrowotną. Jest to po prostu najzwyczajniej w świecie niesprawiedliwe. My jako związek zawodowy nie jesteśmy w stanie się zgodzić. Będziemy radzili Panu Prezydentowi na pewno, aby zawetował tę ustawę, żeby te szkodliwe naszym zdaniem przepisy nie weszły w życie

- powiedział Bartłomiej Mickiewicz.

"Nie jesteśmy w stanie jako państwo sobie na to pozwolić"

Odniósł się także do propozycji pilotażu tzw. czterodniowego tygodnia pracy, zapowiedzianego kilka dni temu przez MRPiPS.

- Z jednej strony postępuje się, najdelikatniej mówiąc, niesprawiedliwie z pracownikami etatowymi, na siłę zmniejszając składkę zdrowotną przedsiębiorcom, a z drugiej strony okazuje się, że przedsiębiorcy będą musieli zapłacić horrendalne pieniądze za to, że ktoś proponuje im czterodniowy tydzień pracy, pomimo tego, że nie wszyscy przedsiębiorcy się na to zgadzają, resztą nawet nikt ich o to nie pytał. Takie rzeczy powinny być dyskutowane w ramach Rady Dialogu Społecznego

- zaznaczył przewodniczący Mickiewicz.

- Pilotaż będzie kosztował 10 milionów złotych, a pieniądze pochodzić mają z Funduszu Pracy. Ten Fundusz Pracy to nie są prywatne pieniądze albo partyjne pieniądze Pani Minister, które można przeznaczyć na zabiegi przedwyborcze (a jest nim moim zdaniem pilotaż tzw. czterodniowego tygodnia pracy). To pieniądze, które mają pomóc ludziom, którzy mają problem ze znalezieniem pracy. Jedno z drugim nie ma absolutnie nic wspólnego

- zaznaczył. Dodał, że zapowiedziane wydatki na pilotaż to tylko niewielka część kosztów, jeśli tzw. czterodniowy tydzień pracy wszedłby na stałe. Te zdaniem Bartłomieja Mickiewicza trzeba by liczyć w miliardach złotych.

- Przepraszam bardzo, ale nie jesteśmy w stanie jako państwo sobie na to pozwolić

- podkreślił.

"W wielu miejscach dialog jest symboliczny"

Przewodniczący mówił także o ogólnej sytuacji na rynku pracy.

- Pracownicy w bardzo wielu zakładach borykają się z ogromnymi problemami związanymi ze zwolneiniami grupowymi. W wielu miejscach dialog z pracownikami jest tylko symboliczny, albo w ogóle go nie ma. Jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą, Zielony Ład i to całe wariactwo, które się z nim wiąże, powoduje naprawdę ogromne kłopoty dla przedsiębiorstw i wbrew pozorom my jako związek zawodowy Solidarność musimy dbać oczywiście o pracowników, ale musimy też dbać o ich zakłady pracy. To proste - jak nie będzie zakładów pracy, to nie będzie miejsc pracy

- powiedział Bartłomiej Mickiewicz.

- Łatanie tych dziur mglistą propozycją czterodniowego tygodnia pracy naprawdę nic nie da. Polacy chcą zarabiać więcej, Polacy potrafią pracować, Polacy to jest naprawdę bardzo pracowity naród, więc dajmy im pracować i zarabiać więcej i nie mammy ich tym, że damy im czterodniowy tydzień pracy i wszystkie ich problemy się rozwiążą

- dodał.

Bartłomiej Mickiewicz mówił także o poparciu przez Solidarność kandydata na Prezydenta RP Karola Nawrockiego i o tym, że w poczuciu związkowców może on być kontynuatorem działań socjalnych Andrzeja Dudy.

- Za chwilę wybory prezydenckie i muszę jasno powiedzieć, moim zdaniem są to chyba najważniejsze wybory w wolnej Polsce, także naprawdę bardzo serdecznie zachęcam wszystkich do tego, żeby w tych wyborach wziąć udział

- podkreślił.

W stronę referendum ws. Zielonego Ładu

Przewodniczący dodał, że jedną z obietnic Karola Nawrockiego jest doprowadzenie w trybie prezydenckim do rozpisania referendum w sprawie Zielonego Ładu. Przypomnijmy, obecnie Solidarność zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum w tej sprawie.

- Podpisy zbieramy cały czas i zachęcam serdecznie do tego, żeby je składać. Chcemy zebrać tych podpisów jak najwięcej, dlatego że zdajemy sobie z tego sprawę, że kiedy zostaną one złożone, to strona rządowa będzie próbowała zrobić wszystko, żeby tego wniosku o referendum nie przyjąć. A najprostsza droga do tego, żeby ich nie przyjąć, to nie uznać części złożonych podpisów

- powiedział Bartłomiej Mickiewicz.

- Zielony Ład dotknie każdego, już dotyka, jeśli patrzymy na rachunki za energię elektryczną, nie mówiąc o przedsiębiorstwach, w których kilkukrotnie wzrosły ceny energii. A to dopiero początek. Będzie dużo gorzej, Solidarność o tym mówiła już kilkanaście miesięcy temu, przygotowaliśmy specjalny raport w tej sprawie, zachęcam do zapoznania się z tym raportem, kto tego jeszcze nie zrobił. Tam wszystko jest dokładnie opisane, również koszty, jakie poniosą w związku z polityką klimatyczną wszystkie gospodarstwa domowe. Patrząc poważnie na Polskę, patrząc poważnie na nasz kochany kraj, musimy to zatrzymać i przyszły Pan Prezydent, mam nadzieję, że nam w tym pomoże

- zaznaczył przewodniczący Mickiewicz.


 

POLECANE
Decyzja ws. Igi Świątek. Sztab wydał komunikat Wiadomości
Decyzja ws. Igi Świątek. Sztab wydał komunikat

Decyzja ws. Igi Świątek zapadła. Sztab tenisistki wydał komunikat.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Nowy komunikat IMGW. Jaka pogoda na najbliższe dni?

„W środku nigdy nie stałam się dorosła”. Łzy w popularnym programie TVN Wiadomości
„W środku nigdy nie stałam się dorosła”. Łzy w popularnym programie TVN

Aktorka Danuta Stenka w porannym programie „Dzień Dobry TVN” dała się poznać z osobistej strony - mówiła o mężu, córkach i emocjach, które czasem trudno jej było ukryć.

USA przygotowały nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji polityka
USA przygotowały nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji

Amerykańscy urzędnicy przygotowali nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, w tym na sektor energetyczny i bankowy, by skłonić ją do zakończenia wojny w Ukrainie - podała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzech przedstawicieli administracji. Według agencji, nie jest jednak jasne, czy Trump zatwierdzi nowe restrykcje.

Spektakularny atak. Ukraiński dron morski zestrzelił rosyjskiego Su-30 pilne
Spektakularny atak. Ukraiński dron morski zestrzelił rosyjskiego Su-30

Ukraińska armia opublikowała właśnie materiał potwierdzający zestrzelenie rosyjskiego Su-30 przez morskiego drona Magura w okolicach Noworosyjska. To pierwszy raz w historii, gdy nawodny bezzałogowiec strącił samolot.

Miasto pełne zieleni? Lider rankingu to niespodzianka Wiadomości
Miasto pełne zieleni? Lider rankingu to niespodzianka

Polskie miasta są coraz bardziej zielone. Eksperci GetHome.pl sprawdzili, które metropolie najlepiej łączą miejski styl życia z naturą.

30 lat temu uznano ją za wymarłą. Gigantyczna ryba wróciła i sieje spustoszenie Wiadomości
30 lat temu uznano ją za wymarłą. Gigantyczna ryba wróciła i sieje spustoszenie

Eksperci biją na alarm. To inwazyjny gatunek, który szybko się rozprzestrzenia i wyniszcza lokalną naturę: Arapaima trzy dekady temu została uznana za wymarłą. Jedna z największych ryb słodkowodnych jednak powróciła.

Znikająca planeta. Naukowcy uchwycili rzadkie zjawisko Wiadomości
Znikająca planeta. Naukowcy uchwycili rzadkie zjawisko

Naukowcy z MIT odkryli planetę, która dosłownie się rozpada - i robi to szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej zaobserwowano.

Miedwiediew grozi Ukrainie: Nie damy gwarancji, że Kijów dożyje 10 maja z ostatniej chwili
Miedwiediew grozi Ukrainie: "Nie damy gwarancji, że Kijów dożyje 10 maja"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał inicjatywę rosyjskiego przywódcy Władimira Putina o zawieszeniu broni od 7 do 9 maja, teatralną inscenizacją. Rosja zaproponowała 3-dniowe przerwanie działań z okazji Dnia Zwycięstwa, który ma być świętowany w Moskwie.

Jesteśmy głęboko zasmuceni. Nie żyje gwiazdor popularnego reality show Wiadomości
"Jesteśmy głęboko zasmuceni". Nie żyje gwiazdor popularnego reality show

Nie żyje Kirk Medas, znany z reality show "Floribama Shore" emitowanego na MTV. Miał zaledwie 33 lata. Jak potwierdził jego ojciec w rozmowie z TMZ, bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność wątroby, do której doszło po dwóch tygodniach walki o życie na oddziale intensywnej terapii.

REKLAMA

Bartłomiej Mickiewicz: Fundusz Pracy to nie są prywatne pieniądze Pani Minister

- Pilotaż będzie kosztował 10 milionów złotych, a pieniądze pochodzić mają z Funduszu Pracy. Ten Fundusz Pracy to nie są prywatne pieniądze albo partyjne pieniądze Pani Minister, które można przeznaczyć na zabiegi przedwyborcze (a jest nim moim zdaniem pilotaż tzw. czterodniowego tygodnia pracy). To pieniądze, które mają pomóc ludziom, którzy mają problem ze znalezieniem pracy. Jedno z drugim nie ma absolutnie nic wspólnego - mówił wczoraj w programie "Polski punkt widzenia" na antenie TV Trwam zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Bartłomiej Mickiewicz Bartłomiej Mickiewicz: Fundusz Pracy to nie są prywatne pieniądze Pani Minister
Bartłomiej Mickiewicz / fot. screen/TV Trwam

W programie poruszono kwestię obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i konsultacji, jakie mają odbyć się w tej sprawie w Pałacu Prezydenckim w najbliższy poniedziałek.

"Mamy wiele argumentów"

- NSZZ "Solidarność" jest absolutnie przeciwko obniżaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Mamy wiele argumentów, że jest to zła decyzja. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby wszyscy pracownicy pracujący na etatach de facto płacili za przedsiębiorców, którzy będą mieli niższą składkę zdrowotną. Jest to po prostu najzwyczajniej w świecie niesprawiedliwe. My jako związek zawodowy nie jesteśmy w stanie się zgodzić. Będziemy radzili Panu Prezydentowi na pewno, aby zawetował tę ustawę, żeby te szkodliwe naszym zdaniem przepisy nie weszły w życie

- powiedział Bartłomiej Mickiewicz.

"Nie jesteśmy w stanie jako państwo sobie na to pozwolić"

Odniósł się także do propozycji pilotażu tzw. czterodniowego tygodnia pracy, zapowiedzianego kilka dni temu przez MRPiPS.

- Z jednej strony postępuje się, najdelikatniej mówiąc, niesprawiedliwie z pracownikami etatowymi, na siłę zmniejszając składkę zdrowotną przedsiębiorcom, a z drugiej strony okazuje się, że przedsiębiorcy będą musieli zapłacić horrendalne pieniądze za to, że ktoś proponuje im czterodniowy tydzień pracy, pomimo tego, że nie wszyscy przedsiębiorcy się na to zgadzają, resztą nawet nikt ich o to nie pytał. Takie rzeczy powinny być dyskutowane w ramach Rady Dialogu Społecznego

- zaznaczył przewodniczący Mickiewicz.

- Pilotaż będzie kosztował 10 milionów złotych, a pieniądze pochodzić mają z Funduszu Pracy. Ten Fundusz Pracy to nie są prywatne pieniądze albo partyjne pieniądze Pani Minister, które można przeznaczyć na zabiegi przedwyborcze (a jest nim moim zdaniem pilotaż tzw. czterodniowego tygodnia pracy). To pieniądze, które mają pomóc ludziom, którzy mają problem ze znalezieniem pracy. Jedno z drugim nie ma absolutnie nic wspólnego

- zaznaczył. Dodał, że zapowiedziane wydatki na pilotaż to tylko niewielka część kosztów, jeśli tzw. czterodniowy tydzień pracy wszedłby na stałe. Te zdaniem Bartłomieja Mickiewicza trzeba by liczyć w miliardach złotych.

- Przepraszam bardzo, ale nie jesteśmy w stanie jako państwo sobie na to pozwolić

- podkreślił.

"W wielu miejscach dialog jest symboliczny"

Przewodniczący mówił także o ogólnej sytuacji na rynku pracy.

- Pracownicy w bardzo wielu zakładach borykają się z ogromnymi problemami związanymi ze zwolneiniami grupowymi. W wielu miejscach dialog z pracownikami jest tylko symboliczny, albo w ogóle go nie ma. Jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą, Zielony Ład i to całe wariactwo, które się z nim wiąże, powoduje naprawdę ogromne kłopoty dla przedsiębiorstw i wbrew pozorom my jako związek zawodowy Solidarność musimy dbać oczywiście o pracowników, ale musimy też dbać o ich zakłady pracy. To proste - jak nie będzie zakładów pracy, to nie będzie miejsc pracy

- powiedział Bartłomiej Mickiewicz.

- Łatanie tych dziur mglistą propozycją czterodniowego tygodnia pracy naprawdę nic nie da. Polacy chcą zarabiać więcej, Polacy potrafią pracować, Polacy to jest naprawdę bardzo pracowity naród, więc dajmy im pracować i zarabiać więcej i nie mammy ich tym, że damy im czterodniowy tydzień pracy i wszystkie ich problemy się rozwiążą

- dodał.

Bartłomiej Mickiewicz mówił także o poparciu przez Solidarność kandydata na Prezydenta RP Karola Nawrockiego i o tym, że w poczuciu związkowców może on być kontynuatorem działań socjalnych Andrzeja Dudy.

- Za chwilę wybory prezydenckie i muszę jasno powiedzieć, moim zdaniem są to chyba najważniejsze wybory w wolnej Polsce, także naprawdę bardzo serdecznie zachęcam wszystkich do tego, żeby w tych wyborach wziąć udział

- podkreślił.

W stronę referendum ws. Zielonego Ładu

Przewodniczący dodał, że jedną z obietnic Karola Nawrockiego jest doprowadzenie w trybie prezydenckim do rozpisania referendum w sprawie Zielonego Ładu. Przypomnijmy, obecnie Solidarność zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum w tej sprawie.

- Podpisy zbieramy cały czas i zachęcam serdecznie do tego, żeby je składać. Chcemy zebrać tych podpisów jak najwięcej, dlatego że zdajemy sobie z tego sprawę, że kiedy zostaną one złożone, to strona rządowa będzie próbowała zrobić wszystko, żeby tego wniosku o referendum nie przyjąć. A najprostsza droga do tego, żeby ich nie przyjąć, to nie uznać części złożonych podpisów

- powiedział Bartłomiej Mickiewicz.

- Zielony Ład dotknie każdego, już dotyka, jeśli patrzymy na rachunki za energię elektryczną, nie mówiąc o przedsiębiorstwach, w których kilkukrotnie wzrosły ceny energii. A to dopiero początek. Będzie dużo gorzej, Solidarność o tym mówiła już kilkanaście miesięcy temu, przygotowaliśmy specjalny raport w tej sprawie, zachęcam do zapoznania się z tym raportem, kto tego jeszcze nie zrobił. Tam wszystko jest dokładnie opisane, również koszty, jakie poniosą w związku z polityką klimatyczną wszystkie gospodarstwa domowe. Patrząc poważnie na Polskę, patrząc poważnie na nasz kochany kraj, musimy to zatrzymać i przyszły Pan Prezydent, mam nadzieję, że nam w tym pomoże

- zaznaczył przewodniczący Mickiewicz.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe