Ważna zmiana na kolei. Ministerstwo wydało komunikat

Co musisz wiedzieć?
- Ministerstwo Infrastruktury zmienia przepisy dotyczące kolei
- Zostanie ograniczone użycie dźwiękowej komendy "Baczność"
- To duża ulga dla ludzi mieszkających w pobliżu kolei
Koniec z sygnałem "Baczność"
Ministerstwo Infrastruktury wydało komunikat, w którym informuje o wdrożeniu nowych przepisów.
Przed przejazdami kolejowo-drogowymi zabezpieczonymi rogatkami lub sygnalizacją dźwiękową i świetlną maszyniści nie będą już musieli obowiązkowo podawać sygnału dźwiękowego Rp1 "Baczność"
- podało resort infrastruktury.
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Czy Polacy obronią Krzyż przed Rafałem Trzaskowskim?
- "Odeszła królowa". Komunikat wrocławskiego zoo
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- "Wstyd mi za TVN". Burza po emisji popularnego programu TVN
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- "Znikają cicho". Smutny komunikat poznańskiego zoo
- II tura wyborów prezydenckich. Sławomir Mentzen podjął decyzję
Jak dodaje ministerstwo, nowa regulacja "znacząco poprawi komfort życia wszystkich tych, którzy mieszkają w pobliżu przejazdów". Dla przykładu - tylko na trasie z Warszawy przez Poznań do zachodniej granicy państwa o długości 470 km liczba sygnałów dźwiękowych podawanych przez maszynistę zostanie ograniczona z obecnych 139 do 9.
Resort infrastruktury podkreśla, że nowe regulacje są odpowiedzią na liczne skargi i postulaty osób mieszkających w pobliżu przejazdów kolejowo-drogowych, którzy zwracali uwagę na uciążliwości związane ze stosowaniem tego sygnału.
Nowe przepisy Ministerstwa Infrastruktury
15 kwietnia 2025 r. minister infrastruktury Dariusz Klimczak podpisał nowelizację rozporządzenia ws. ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji.
Na czym polega zmiana?
Jak wynika z komunikatu resortu, obowiązek podawania sygnału Rp 1 "Baczność" pozostanie tylko w przypadku przejazdów kolejowo-drogowych i przejść, które nie mają takich zabezpieczeń.
Nowelizacja wprowadza ważne zmiany w przepisach kolejowych służące poprawie przepustowości i funkcjonowania linii i bocznic, także w sytuacjach awaryjnych. Ponadto nowe rozwiązania posłużą codziennej poprawie funkcjonowania przewoźników kolejowych.
Od kiedy obowiązują?
Nowe przepisy rozporządzenia weszły w życie 20 maja 2025 r., z wyjątkiem nowych tablic hamowania, które będą obowiązywać od 14 grudnia 2025 r, a więc w dniu wejścia w życie nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów 2025/2026.
Zarządcy infrastruktury zostali zobowiązani do wprowadzenia stosownych zmian wynikających ze znowelizowanych przepisów w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji.