Komendant Józef Piłsudski: Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały

„Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup Dopóki jednak nowy znaczek nie zostanie wam rozdany, rozkazuję, abyście zamienili ze sobą wasze dawne oznaki, jako symbol zupełnej zgody i braterstwa, jakie muszą wśród żołnierzy polskich panować. Niech Strzelcy przypną do czapek blachy Drużyniaków, a oddadzą im swoje orzełki. Wkrótce może pójdziecie na pola bitew, gdzie, mam nadzieję, zniknie najlżejszy nawet cień różnicy między wami” – mówił Józef Piłsudski do żołnierzy „Pierwszej Kadrowej”.
Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski (styczeń 1919) Komendant Józef Piłsudski: Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały
Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski (styczeń 1919) / Wikipedia, domena publiczna

Przemówienie komendant wygłosił w późnych godzinach popołudniowych  3 sierpnia 1914 we wsi Oleandry. Słuchaczami było 144 żołnierzy W skład kompanii, weszli uczniowie oficerskich szkół Związków i Drużyn Strzeleckich . Dowodził Tadeusz Kasprzycki. Pierwsza kadrowa była jedną z wielu formacji wojskowych, którą zorganizowali Polacy, aby zbrojnie walczyć o niepodległość.  

Rozpada się XIX wieczny porządek Europy
Podział Europy na początku XX wieku na dwa antagonistyczne bloki państw powiązanych różnymi układami wojskowymi niósł w sobie silne zarzewie konfliktu. Już w 1910 roku mówiono, że nawet lokalny konflikt może przerodzić się w wojnę powszechną. Tak się stało 28 czerwca 1914 roku, kiedy serbski nacjonalista zabił w Sarajewie austriackiego następce tronu, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. W odpowiedzi Austro-Węgry postanowiły rozprawić się ze zbyt samodzielną Serbią i mając poparcie Berlina miesiąc później  wypowiedziały jej wojnę. W obronie Serbii stanęła Rosja, która 1 sierpnia 1914 roku ogłosiła mobilizacje. Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji. Zareagowała Francja, sojuszniczka caratu. 3 sierpnia wypowiedziała wojnę Cesarstwu Niemieckiemu. 


Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski podczas internowania w twierdzy magdeburskiej Wikipedia, domena publiczna

W kolejnym dniu do wojny po stronie Rosji i Francji przystąpiła Anglia. Wybuch wojny zaważył na przyszłych losach Polski a w polskich patriotach obudził nadzieję na własne państwo, ponieważ pierwszy raz od przeszło stu lat zaborcy stanęli po przeciwnych stronach barykady. Zanim patrioci nadzieje przekuli w czyny wszyscy zaborcy powołali pod broń Polaków. 

Propozycje dla Polski
W czasie wojny zaborcy nie mieli określonego stanowiska w sprawie polskiej, a kolejne deklaracje poszczególnych państw dotyczące przyszłości Polaków miały na celu pozyskanie żołnierzy i przychylności ludności, na terenie której toczyły się działania wojenne.  
Aktywnie działali za to sami Polacy wszystkie partie z wyjątkiem komunistów dążyły do stworzenia niepodległego państwa i podejmowały szereg działań na arenie międzynarodowej, ażeby ten plan urzeczywistnić. 

 Żołnierze!... Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Wszyscy jesteście równi wobec ofiar, jakie ponieść macie. Wszyscy jesteście żołnierzami. Nie naznaczam szarż, każę tylko doświadczeńszym wśród was pełnić funkcje dowódców. Szarże uzyskacie w bitwach. Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było... Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię – mówił 3 sierpnia 1914 Józef Piłsudski.  


Józef Piłsudski (1867-1935)  Wikipedia, domena publiczna

Listopad 1918
Na jesieni 1918 roku sytuacja geopolityczna Polski stała się wyjątkowo korzystna. 

W tym wszystkim, co się wydarzyło w latach 1914-1918, było coś, co w odbiorze współczesnych mogło mieć charakter mistyczny. Wybuch powszechnej wojny, z której wyłoniła się Polska to spełnienie wezwania Adama Mickiewicza – o wojnę ludów prosimy Cię, Panie. Wcześniej o starciu między zaborcami marzył Adam Czartoryski. Mimo że wyczekiwano starcia, wszystkich zaskoczył bieg wypadków. Niewielu przewidziało sam wybuch wojny, powszechnie wierzono, że wszystko rozejdzie się +po kościach+. (...) Jednak ostateczny scenariusz – klęska mocarstw centralnych na zachodzie, bezowocne zwycięstwo na wschodzie, podwójna rewolucja w Rosji, to spowodowało, że Polska mogła się odrodzić – pisał prof. Roman Wapiński.


11 listopada 1918 r. utworzona przez Niemców Rada Regencyjna przekazała kompetencje Józefowi Piłsudskiemu. Komendantowi podporządkował się także rząd Ignacego Daszyńskiego oraz prawie wszystkie organizacje patriotyczne. Przyszły marszałek stał się rzeczywistym przywódcą tworzącego się państwa polskiego. 

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma [Niemców i Austryjaków]. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!  (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości i do tego rewolucja w Niemczech – był absolutnym zaskoczeniem - pisał premier rządu RP Jędrzej Moraczewski.
 

O różnych aspektach odzyskania niepodległości można przeczytac w artykułach:
Postulatem pierwszego rządu II RP był ośmiogodzinny dzień pracy. Postulat został zrealizowany

W roku 1919 Polska i Litwa, były traktowane jako państwa o interesach ograniczonych

Ilu Polaków walczyło w pierwszej wojnie światowej? Ilu zginęło?

Koniec pierwszej wojny światowej – koniec gorsetu​​​​​​​

​​​​​​​Andrzej Berezowski


 

POLECANE
Spektakularny atak. Ukraiński dron morski zestrzelił rosyjskiego Su-30 pilne
Spektakularny atak. Ukraiński dron morski zestrzelił rosyjskiego Su-30

Ukraińska armia opublikowała właśnie materiał potwierdzający zestrzelenie rosyjskiego Su-30 przez morskiego drona Magura w okolicach Noworosyjska. To pierwszy raz w historii, gdy nawodny bezzałogowiec strącił samolot.

Miasto pełne zieleni? Lider rankingu to niespodzianka Wiadomości
Miasto pełne zieleni? Lider rankingu to niespodzianka

Polskie miasta są coraz bardziej zielone. Eksperci GetHome.pl sprawdzili, które metropolie najlepiej łączą miejski styl życia z naturą.

30 lat temu uznano ją za wymarłą. Gigantyczna ryba wróciła i sieje spustoszenie Wiadomości
30 lat temu uznano ją za wymarłą. Gigantyczna ryba wróciła i sieje spustoszenie

Eksperci biją na alarm. To inwazyjny gatunek, który szybko się rozprzestrzenia i wyniszcza lokalną naturę: Arapaima trzy dekady temu została uznana za wymarłą. Jedna z największych ryb słodkowodnych jednak powróciła.

Znikająca planeta. Naukowcy uchwycili rzadkie zjawisko Wiadomości
Znikająca planeta. Naukowcy uchwycili rzadkie zjawisko

Naukowcy z MIT odkryli planetę, która dosłownie się rozpada - i robi to szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej zaobserwowano.

Miedwiediew grozi Ukrainie: Nie damy gwarancji, że Kijów dożyje 10 maja z ostatniej chwili
Miedwiediew grozi Ukrainie: "Nie damy gwarancji, że Kijów dożyje 10 maja"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał inicjatywę rosyjskiego przywódcy Władimira Putina o zawieszeniu broni od 7 do 9 maja, teatralną inscenizacją. Rosja zaproponowała 3-dniowe przerwanie działań z okazji Dnia Zwycięstwa, który ma być świętowany w Moskwie.

Jesteśmy głęboko zasmuceni. Nie żyje gwiazdor popularnego reality show Wiadomości
"Jesteśmy głęboko zasmuceni". Nie żyje gwiazdor popularnego reality show

Nie żyje Kirk Medas, znany z reality show "Floribama Shore" emitowanego na MTV. Miał zaledwie 33 lata. Jak potwierdził jego ojciec w rozmowie z TMZ, bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność wątroby, do której doszło po dwóch tygodniach walki o życie na oddziale intensywnej terapii.

Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. Wezwano policję Wiadomości
Groźny incydent w gdyńskim szpitalu. Wezwano policję

Kobieta, która została przywieziona w nocy z piątku na sobotę do gdyńskiego szpitala, zaatakowała ordynatora, lekarza i ratowniczkę medyczną - przekazała PAP rzeczniczka placówki Małgorzata Pisarewicz. Policja ustaliła, że 28-latka była pijana.

Chciała podłożyć bombę w bankomacie. Eksplodowała jej w rękach pilne
Chciała podłożyć bombę w bankomacie. Eksplodowała jej w rękach

Jak poinformowała grecka policja, w Salonikach doszło do eksplozji bomby. Ofiarą jest 38-letnia kobieta, która według funkcjonariuszy chciała podłożyć ładunek przy bankomacie.

Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Konstytucja 3 Maja była wzorem dla innych państw

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, że była ona niesłychanym osiągnięciem ówczesnej polskiej myśli prawniczej na światowym poziomie. Wskazał, że na majowej konstytucji wzorowały się inne państwa.

Polka pierwsza w Pucharze Świata we wspinaczce na czas z ostatniej chwili
Polka pierwsza w Pucharze Świata we wspinaczce na czas

Aleksandra Mirosław wygrała zawody Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas na Bali.

REKLAMA

Komendant Józef Piłsudski: Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały

„Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup Dopóki jednak nowy znaczek nie zostanie wam rozdany, rozkazuję, abyście zamienili ze sobą wasze dawne oznaki, jako symbol zupełnej zgody i braterstwa, jakie muszą wśród żołnierzy polskich panować. Niech Strzelcy przypną do czapek blachy Drużyniaków, a oddadzą im swoje orzełki. Wkrótce może pójdziecie na pola bitew, gdzie, mam nadzieję, zniknie najlżejszy nawet cień różnicy między wami” – mówił Józef Piłsudski do żołnierzy „Pierwszej Kadrowej”.
Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski (styczeń 1919) Komendant Józef Piłsudski: Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały
Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski (styczeń 1919) / Wikipedia, domena publiczna

Przemówienie komendant wygłosił w późnych godzinach popołudniowych  3 sierpnia 1914 we wsi Oleandry. Słuchaczami było 144 żołnierzy W skład kompanii, weszli uczniowie oficerskich szkół Związków i Drużyn Strzeleckich . Dowodził Tadeusz Kasprzycki. Pierwsza kadrowa była jedną z wielu formacji wojskowych, którą zorganizowali Polacy, aby zbrojnie walczyć o niepodległość.  

Rozpada się XIX wieczny porządek Europy
Podział Europy na początku XX wieku na dwa antagonistyczne bloki państw powiązanych różnymi układami wojskowymi niósł w sobie silne zarzewie konfliktu. Już w 1910 roku mówiono, że nawet lokalny konflikt może przerodzić się w wojnę powszechną. Tak się stało 28 czerwca 1914 roku, kiedy serbski nacjonalista zabił w Sarajewie austriackiego następce tronu, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. W odpowiedzi Austro-Węgry postanowiły rozprawić się ze zbyt samodzielną Serbią i mając poparcie Berlina miesiąc później  wypowiedziały jej wojnę. W obronie Serbii stanęła Rosja, która 1 sierpnia 1914 roku ogłosiła mobilizacje. Niemcy wypowiedziały wojnę Rosji. Zareagowała Francja, sojuszniczka caratu. 3 sierpnia wypowiedziała wojnę Cesarstwu Niemieckiemu. 


Józef Piłsudski i Kazimierz Sosnkowski podczas internowania w twierdzy magdeburskiej Wikipedia, domena publiczna

W kolejnym dniu do wojny po stronie Rosji i Francji przystąpiła Anglia. Wybuch wojny zaważył na przyszłych losach Polski a w polskich patriotach obudził nadzieję na własne państwo, ponieważ pierwszy raz od przeszło stu lat zaborcy stanęli po przeciwnych stronach barykady. Zanim patrioci nadzieje przekuli w czyny wszyscy zaborcy powołali pod broń Polaków. 

Propozycje dla Polski
W czasie wojny zaborcy nie mieli określonego stanowiska w sprawie polskiej, a kolejne deklaracje poszczególnych państw dotyczące przyszłości Polaków miały na celu pozyskanie żołnierzy i przychylności ludności, na terenie której toczyły się działania wojenne.  
Aktywnie działali za to sami Polacy wszystkie partie z wyjątkiem komunistów dążyły do stworzenia niepodległego państwa i podejmowały szereg działań na arenie międzynarodowej, ażeby ten plan urzeczywistnić. 

 Żołnierze!... Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Wszyscy jesteście równi wobec ofiar, jakie ponieść macie. Wszyscy jesteście żołnierzami. Nie naznaczam szarż, każę tylko doświadczeńszym wśród was pełnić funkcje dowódców. Szarże uzyskacie w bitwach. Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było... Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię – mówił 3 sierpnia 1914 Józef Piłsudski.  


Józef Piłsudski (1867-1935)  Wikipedia, domena publiczna

Listopad 1918
Na jesieni 1918 roku sytuacja geopolityczna Polski stała się wyjątkowo korzystna. 

W tym wszystkim, co się wydarzyło w latach 1914-1918, było coś, co w odbiorze współczesnych mogło mieć charakter mistyczny. Wybuch powszechnej wojny, z której wyłoniła się Polska to spełnienie wezwania Adama Mickiewicza – o wojnę ludów prosimy Cię, Panie. Wcześniej o starciu między zaborcami marzył Adam Czartoryski. Mimo że wyczekiwano starcia, wszystkich zaskoczył bieg wypadków. Niewielu przewidziało sam wybuch wojny, powszechnie wierzono, że wszystko rozejdzie się +po kościach+. (...) Jednak ostateczny scenariusz – klęska mocarstw centralnych na zachodzie, bezowocne zwycięstwo na wschodzie, podwójna rewolucja w Rosji, to spowodowało, że Polska mogła się odrodzić – pisał prof. Roman Wapiński.


11 listopada 1918 r. utworzona przez Niemców Rada Regencyjna przekazała kompetencje Józefowi Piłsudskiemu. Komendantowi podporządkował się także rząd Ignacego Daszyńskiego oraz prawie wszystkie organizacje patriotyczne. Przyszły marszałek stał się rzeczywistym przywódcą tworzącego się państwa polskiego. 

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma [Niemców i Austryjaków]. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!  (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości i do tego rewolucja w Niemczech – był absolutnym zaskoczeniem - pisał premier rządu RP Jędrzej Moraczewski.
 

O różnych aspektach odzyskania niepodległości można przeczytac w artykułach:
Postulatem pierwszego rządu II RP był ośmiogodzinny dzień pracy. Postulat został zrealizowany

W roku 1919 Polska i Litwa, były traktowane jako państwa o interesach ograniczonych

Ilu Polaków walczyło w pierwszej wojnie światowej? Ilu zginęło?

Koniec pierwszej wojny światowej – koniec gorsetu​​​​​​​

​​​​​​​Andrzej Berezowski



 

Polecane
Emerytury
Stażowe