Pracownicy Służby Więziennej szkolili kuratorów sądowych, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia

Prawie 50 kuratorów sądowych z katowickiego Sądu Okręgowego wzięło udział w szkoleniu Służby Więziennej prowadzonego w ramach kampanii "Bezpieczni w służbie i w pracy". Funkcjonariusze dzielili się cennym doświadczeniem i uczyli  jak radzić sobie w kontakcie z ,,trudnym klientem”, jego agresją werbalną i niewerbalną oraz jak dbać o  bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków służbowych.
 Pracownicy Służby Więziennej szkolili kuratorów sądowych, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia
/ ZK w Zabrzu
Ogólnopolska kampania społeczna Służby Więziennej „Bezpieczni w służbie i w pracy – czyli jak pracować z trudnym podopiecznym” ruszyła na Śląsku w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas więziennicy przeszkolili kilkudziesięciu pracowników pomocy społecznej i PUP z Zabrza. W marcu 2018 roku w drugiej edycji uczestniczyli m.in. pracownicy urzędu pracy, urzędu miasta oraz ośrodka pomocy społecznej z Jastrzębia Zdroju. Szkolenie dla kuratorów z Sądu Okręgowego w Katowicach, które odbyło się w dniach 25-26 października br. na terenie Zakładu Karnego w Zabrzu, to już trzecia edycja  programu.
 
- Zawsze dostosowujemy tematykę szkolenia do potrzeb i oczekiwań naszych odbiorców, dlatego tym razem skupiliśmy się na ćwiczeniach praktycznych. Bezpieczeństwo pracy i służby to podstawa. Bez niego nie moglibyśmy dobrze wykonywać swoich obowiązków. Dlatego warto o nie dbać, mieć świadomość zagrożeń i uczyć się im zapobiegać
- podkreśla mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach.

Funkcjonariusze Służby Więziennej wykonując swoje powinności służbowe dbają  o bezpieczeństwo państwa i obywateli. Codziennie mają kontakt z najgroźniejszymi przestępcami w kraju. Wśród nich są osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków, charakteryzujące się dyssocjalnymi cechami osobowości i mające poważne problemy z przestrzeganiem norm społecznych oraz prawnych. 
 
- Praca z nimi wymaga ogromnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, które zdobywa się przez lata. Dlatego też tą wiedzą i doświadczeniem funkcjonariusze chętnie dzielą się z innymi pracownikami administracji publicznej, którzy również pracują z trudnymi podopiecznymi i są narażeni na agresywne zachowania z ich strony
– dodaje z kolei Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Zabrzu.

Szkolenie dla kuratorów sądowych przeprowadzili funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Katowicach, czyli specjalna kadra instruktorów samoobrony, taktyki i technik interwencyjnych, na co dzień szkoląca funkcjonariuszy.

Warsztaty odbywały się w trzech grupach. Każda z nich uczestniczyła w trzech warsztatach specjalistycznych:
- „Biurko i komputer – przyjaciel czy wróg” – organizacja miejsca pracy – warsztat w biurze
- „Wybrane techniki interwencji i samoobrony” – warsztat na matach
- Pierwsza pomoc przedmedyczna - ćwiczenia

Pod okiem doświadczonych instruktorów kuratorzy uczyli się radzenia sobie m.in. w przypadku agresywnego zachowania się klienta podczas rozmowy w biurze czy też w miejscu jego zamieszkania. Kuratorzy często pracują w terenie, odwiedzają swoich podopiecznych w ich mieszkaniach i tam są zdani sami na siebie. Dlatego też zajęcia odbywały się głównie nie w sali gimnastycznej, a w pomieszczeniach zaaranżowanych tak, aby przypominały ich codzienne miejsce pracy. Dzięki temu każdy uczestnik mógł w bezpiecznych warunkach, pod fachowym okiem, ale z zachowaniem realizmu, ćwiczyć techniki samoobrony oraz radzenia sobie z negatywnymi i często niespodziewanymi zachowaniami podopiecznych w różnych sytuacjach. Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi, opartymi na ćwiczeniach, symulacjach i inscenizacjach, bazujących na wydarzeniach, które miały miejsce podczas wykonywanych przez uczestników obowiązków lub bardzo prawdopodobnych.
 
- W sytuacji zagrożenia życie lub zdrowie może nam uratować wszystko to, co mamy pod ręką: pęk kluczy, biurko, krzesło, monitor komputera, a nawet długopis. Ważne, aby zachować spokój i wykorzystać do samoobrony przedmioty z naszego otoczenia. Nie bez znaczenia jest również dokładna obserwacja klienta tj. wysyłanych przez niego sygnałów niewerbalnych, co pozwoli nam przygotować się do odparcia ataku, a nawet poprzez odpowiednią komunikację do niego nie dopuścić. Ważne jest także, aby pamiętać o właściwej organizacji miejsca pracy, np. o ustawieniu biurka, aby w przypadku ataku móc jak najszybciej opuścić pomieszczenie lub odgrodzić się od napastnika 
- podkreślał jeden z funkcjonariuszy prowadzący szkolenie. 

Kuratorzy uczyli się także udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej np. zaopatrywania ran, tamowania krwotoku. 
Podczas szkolenia kuratorzy wskazywali, że niejednokrotnie spotkali się z agresywnym zachowaniem ze strony podopiecznego. W rozmowach po szkoleniu przyznali, że dzięki wiedzy i zdobytym umiejętnościom m.in. w zakresie technik samoobrony będą się czuli znacznie pewniej i bezpieczniej podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych. 
Przemysław Jarasz

 

POLECANE
Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle inicjatywa pokojowa Wiadomości
Prezydent Brazylii spotka się z Władimirem Putinem. W tle "inicjatywa pokojowa"

Według medialnych doniesień prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ma udać się w podróż do Moskwy. Przywódca zamierza spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Miałby on przedstawić "inicjatywę pokojową" ws. zakończenia wojny na Ukrainie.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla kierowców i mieszkańców Wrocławia – miasto nie będzie musiało wprowadzać strefy czystego transportu w 2025 roku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że poziom dwutlenku azotu w powietrzu nie przekroczył dopuszczalnej normy. Ale czy to koniec tematu? Niekoniecznie.

Sławomir Nitras o opiłowywaniu katolików: To nie jest prawda Wiadomości
Sławomir Nitras o "opiłowywaniu katolików": "To nie jest prawda"

Sławomir Nitras w trakcie rozmowy na antenie Radia Zet został zapytany o kwestię "opiłowywania katolików". - To nie jest prawda - stwierdził w odpowiedzi minister sportu. Przypomnijmy, że chodzi o wypowiedź Nitrasa z 2021 roku z Campusu Polska Przyszłości na temat przyszłości katolików w Polsce.

Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia z ostatniej chwili
Polskie wojsko czekają wielkie zmiany? Generałowie chcą nowego systemu dowodzenia

– Musimy odejść od obecnego systemu dowodzenia w Wojsku Polskim; potrzebujemy dowództwa, które utrzyma siły zbrojne w gotowości – powiedział we wtorek szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła. – Pytanie nie brzmi, czy zmieniać system, tylko kiedy. Moim zdaniem najwyższa pora – wtórował mu szef BBN gen. Dariusz Łukowski.

Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja Wiadomości
Zakaz mediów społecznościowych dla nastolatków? Padła propozycja

Nowa Zelandia planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia. Firmy będą musiały weryfikować wiek użytkowników.

Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada z ostatniej chwili
Tusk atakuje Andrzeja Dudę po zawetowaniu ustawy ws. składki zdrowotnej. Prezydent odpowiada

"Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!" – pisze na platformie X prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na wpis premiera Donalda Tuska ws. obniżenia składki zdrowotnej.

Paweł Kukiz uderza w Szymona Hołownię ws. pisma do Karola Nawrockiego Wiadomości
Paweł Kukiz uderza w Szymona Hołownię ws. pisma do Karola Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował do kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego pismo z zaproszeniem na posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości. Na tę inicjatywę Nawrocki odpowiedział podczas rozmowy na kanale Rymanowski Live. Tę sprawę skomentował także poseł Paweł Kukiz.

Najnowszy sondaż. PiS i KO niemal ex aequo z ostatniej chwili
Najnowszy sondaż. PiS i KO niemal ex aequo

Z najnowszego sondażu preferencji partyjnych pracowni Pollster dla "Super Expressu" wynika, że poparcie dla dwóch największych ugrupowań jest praktycznie takie samo. Koalicja Obywatelska uzyskała 31,28 proc. poparcia, a Prawo i Sprawiedliwość – 31,05 proc. 

Wrocław: Zderzenie autobusu z tramwajem. Kilkanaście osób poszkodowanych Wiadomości
Wrocław: Zderzenie autobusu z tramwajem. Kilkanaście osób poszkodowanych

We wtorek na skrzyżowaniu ulic ulic Kochanowskiego i Różyckiego we Wrocławiu doszło do zderzenia autobusu MPK z tramwajem. Jak podaje PolsatNews.pl, w zdarzeniu ucierpiało 13 osób.

Niemcy zainwestowały miliardy w OZE, a produkcja energii mocno spadła tylko u nas
Niemcy zainwestowały miliardy w OZE, a produkcja energii mocno spadła

Produkcja energii elektrycznej w Niemczech mimo wielomiliardowych nakładów na rozwój energetyki odnawialnej w pierwszym kwartale 2025 roku zmalała. Odnawialne źródła energii wytworzyły zaledwie 47% zużycia energii elektrycznej brutto (ok. 63,5 mld kWh), co stanowi spadek o 16% w porównaniu z rokiem poprzednim (I kwartał 2024 r.: 75,5 mld kWh).

REKLAMA

Pracownicy Służby Więziennej szkolili kuratorów sądowych, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia

Prawie 50 kuratorów sądowych z katowickiego Sądu Okręgowego wzięło udział w szkoleniu Służby Więziennej prowadzonego w ramach kampanii "Bezpieczni w służbie i w pracy". Funkcjonariusze dzielili się cennym doświadczeniem i uczyli  jak radzić sobie w kontakcie z ,,trudnym klientem”, jego agresją werbalną i niewerbalną oraz jak dbać o  bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków służbowych.
 Pracownicy Służby Więziennej szkolili kuratorów sądowych, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia
/ ZK w Zabrzu
Ogólnopolska kampania społeczna Służby Więziennej „Bezpieczni w służbie i w pracy – czyli jak pracować z trudnym podopiecznym” ruszyła na Śląsku w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas więziennicy przeszkolili kilkudziesięciu pracowników pomocy społecznej i PUP z Zabrza. W marcu 2018 roku w drugiej edycji uczestniczyli m.in. pracownicy urzędu pracy, urzędu miasta oraz ośrodka pomocy społecznej z Jastrzębia Zdroju. Szkolenie dla kuratorów z Sądu Okręgowego w Katowicach, które odbyło się w dniach 25-26 października br. na terenie Zakładu Karnego w Zabrzu, to już trzecia edycja  programu.
 
- Zawsze dostosowujemy tematykę szkolenia do potrzeb i oczekiwań naszych odbiorców, dlatego tym razem skupiliśmy się na ćwiczeniach praktycznych. Bezpieczeństwo pracy i służby to podstawa. Bez niego nie moglibyśmy dobrze wykonywać swoich obowiązków. Dlatego warto o nie dbać, mieć świadomość zagrożeń i uczyć się im zapobiegać
- podkreśla mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach.

Funkcjonariusze Służby Więziennej wykonując swoje powinności służbowe dbają  o bezpieczeństwo państwa i obywateli. Codziennie mają kontakt z najgroźniejszymi przestępcami w kraju. Wśród nich są osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków, charakteryzujące się dyssocjalnymi cechami osobowości i mające poważne problemy z przestrzeganiem norm społecznych oraz prawnych. 
 
- Praca z nimi wymaga ogromnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, które zdobywa się przez lata. Dlatego też tą wiedzą i doświadczeniem funkcjonariusze chętnie dzielą się z innymi pracownikami administracji publicznej, którzy również pracują z trudnymi podopiecznymi i są narażeni na agresywne zachowania z ich strony
– dodaje z kolei Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Zabrzu.

Szkolenie dla kuratorów sądowych przeprowadzili funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Katowicach, czyli specjalna kadra instruktorów samoobrony, taktyki i technik interwencyjnych, na co dzień szkoląca funkcjonariuszy.

Warsztaty odbywały się w trzech grupach. Każda z nich uczestniczyła w trzech warsztatach specjalistycznych:
- „Biurko i komputer – przyjaciel czy wróg” – organizacja miejsca pracy – warsztat w biurze
- „Wybrane techniki interwencji i samoobrony” – warsztat na matach
- Pierwsza pomoc przedmedyczna - ćwiczenia

Pod okiem doświadczonych instruktorów kuratorzy uczyli się radzenia sobie m.in. w przypadku agresywnego zachowania się klienta podczas rozmowy w biurze czy też w miejscu jego zamieszkania. Kuratorzy często pracują w terenie, odwiedzają swoich podopiecznych w ich mieszkaniach i tam są zdani sami na siebie. Dlatego też zajęcia odbywały się głównie nie w sali gimnastycznej, a w pomieszczeniach zaaranżowanych tak, aby przypominały ich codzienne miejsce pracy. Dzięki temu każdy uczestnik mógł w bezpiecznych warunkach, pod fachowym okiem, ale z zachowaniem realizmu, ćwiczyć techniki samoobrony oraz radzenia sobie z negatywnymi i często niespodziewanymi zachowaniami podopiecznych w różnych sytuacjach. Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi, opartymi na ćwiczeniach, symulacjach i inscenizacjach, bazujących na wydarzeniach, które miały miejsce podczas wykonywanych przez uczestników obowiązków lub bardzo prawdopodobnych.
 
- W sytuacji zagrożenia życie lub zdrowie może nam uratować wszystko to, co mamy pod ręką: pęk kluczy, biurko, krzesło, monitor komputera, a nawet długopis. Ważne, aby zachować spokój i wykorzystać do samoobrony przedmioty z naszego otoczenia. Nie bez znaczenia jest również dokładna obserwacja klienta tj. wysyłanych przez niego sygnałów niewerbalnych, co pozwoli nam przygotować się do odparcia ataku, a nawet poprzez odpowiednią komunikację do niego nie dopuścić. Ważne jest także, aby pamiętać o właściwej organizacji miejsca pracy, np. o ustawieniu biurka, aby w przypadku ataku móc jak najszybciej opuścić pomieszczenie lub odgrodzić się od napastnika 
- podkreślał jeden z funkcjonariuszy prowadzący szkolenie. 

Kuratorzy uczyli się także udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej np. zaopatrywania ran, tamowania krwotoku. 
Podczas szkolenia kuratorzy wskazywali, że niejednokrotnie spotkali się z agresywnym zachowaniem ze strony podopiecznego. W rozmowach po szkoleniu przyznali, że dzięki wiedzy i zdobytym umiejętnościom m.in. w zakresie technik samoobrony będą się czuli znacznie pewniej i bezpieczniej podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych. 
Przemysław Jarasz


 

Polecane
Emerytury
Stażowe