N. Röttgen [CDU]: Francja i Niemcy muszą stworzyć politykę zagraniczną UE, która odrzuci narodowe niuanse

"(...) Rdzeń Europy, który pozostał jednością, a więc Francja, Niemcy i niektóre inne kraje, musi wreszcie wysunąć się na czoło i stworzyć jądro polityki zagranicznej Unii oraz utworzyć grupę, która odrzuci wreszcie różne narodowe niuanse i porozumie się w tym, co dla wspólnoty najistotniejsze, robiąc z tego politykę" - mówi Norbert Röttgen, polityk CDU i przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundstagu.
 N. Röttgen [CDU]: Francja i Niemcy muszą stworzyć politykę zagraniczną UE, która odrzuci narodowe niuanse
/ Norbert Röttgen, screen YT
Studiowanie niemieckiej prasy mainstreamowej to sprawa niewdzięczna, ale jednak ważna. Przekonuję się o tym codziennie, odkąd robię tę niemiecką "prasówkę". Ważna choćby dlatego, że w tych ich komunikatach prasowych, komentarzach, wywiadach, felietonach znaleźć można całkiem czytelne zapowiedzi tego, co niebawem w ich polityce nastąpi. I to nie tylko w polityce niemieckiej, bo to mogłoby nas mniej obchodzić, ale przede wszystkim w polityce unijnej, co nie pozostaje bez wpływu na Polskę. 

Trzeba to robić, trzeba śledzić ich prasę po to, abyśmy nie byli zaskakiwani, abyśmy się nie budzili - jak to się mówi - z ręką w nocniku. A nikt mi nie powie, że ta rzeczywistość w ostatnim czasie nas nie zaskakiwała. Przypomnę choćby tę hecę z "uruchomieniem przeciwko Polsce procedury z art. 7 Traktatu Unii, z czego wielu naszych "znawców" sobie pokpiwało. No bo cóż nam mogą zrobić, skoro Orban wszystko zawetuje? A czy ktoś tak naprawdę ostrzegał przed tym, że ta "skarga przeciwko Polsce" tak szybko wyląduje w Trybunale Sprawiedliwości UE? A ten tak szybko zabierze głos i postawi nasz rząd przed nie lada zagwozdką? Jakoś sobie nie bardzo przypominam tego rodzaju ostrzeżeń ze strony naszych ekspertów rządowych czy mediów.

Tymczasem niemieckie media od co najmniej pół roku już to wieszczyły. Ktoś powie, że media to tylko media, a dziennikarze piszą różne rzeczy i czasami coś tam uda im się przewidzieć, coś zgadnąć, coś wydedukować, ale tak ogólnie to nie warto tego brać na serio. No tak, ale niemieckie media są jednak szczególne. Ich rola nie sprowadza się przecież do informowania (nie robią już tego od dawna, jeśli kiedykolwiek robiły). Ich rolą jest kształtowanie opinii i wpływanie na bieg wydarzeń. I one to potrafią w stopniu niespotykanym gdzie indziej. Również silniejsza niż gdzie indziej jest tam - i zawsze była - rola propagandy, co się oczywiście z tym pierwszym ściśle wiąże.

Sprawa jest w gruncie rzeczy bardzo prosta. Poprzez zmasowane oddziaływanie na opinię publiczną, urabianie jej, wymusza się w jakimś stopniu działania rządu. A rząd niemiecki jest akurat bardzo czuły na głos ludu - oczywiście tego prawomyślnego ludu (właściwie to powinno być "lewomyślnego"), bo jest tam również lud nieprawomyślny, z którym się zupełnie nie liczą. Tak że w efekcie trudno powiedzieć na ile ich media są tubą propagandową rządu, a na ile to raczej rząd jest posłusznym wykonawcą nacisków a czasami wręcz kreacji ze strony mediów. Jest tu jakby sprzężenie zwrotne.

Ale wracając do kwestii potrzeby śledzenia niemieckiej prasy. Już abstrahując od tych bardziej czy mniej trafnych przewidywać ich "dobrze poinformowanych" żurnalistów, które możemy ewentualnie zignorować - w końcu jasnowidzami nie są, a te ich prognozy też nie zawsze pokrywają się na pierwszy rzut oka z aktualną linią rządu i jego deklaracjami - to jednak nie możemy już ignorować występów w tychże mediach ich czołowych polityków. A nawet nie koniecznie tych czołowych, gdyż wiele ważnych informacji przemycanych jest najpierw przez polityków drugiego szeregu, na przykład posłów do Bundestagu czy niemieckich eurodeputowanych. Niestety ignoruje się u nas się wypowiedzi i jednych i drugich, o czym wielokrotnie się przekonywałem.

Szczególnie ważna wydaje się tu rola państwowej rozgłośni "Deutschlanfunk", która zwykle jako pierwsza robi tego rodzaju wywiady antycypujące jakieś ważne posunięcia w niemieckiej czy unijnej polityce, a czasami wręcz przechodzące do historii. Przykładem może tu być klasyczna już wypowiedź Martina Schulza o tym, że Polskę należy postawić "unter Aufsicht" (pod kuratelę). Tamta sprawa co prawda prawie natychmiast odbiła się głośnym echem w Polsce - bo też była to rzecz doprawdy kuriozalna - jednak większość tego rodzaju enuncjacji wydaje się zupełnie umykać uwadze naszych mediów i ekspertów, choć stanowią nierzadko czytelną zapowiedź tego, co w bliższej czy dalszej perspektywie zamierza zrobić Berlin i Bruksela, pomimo iż oficjalnie jeszcze swoich kart nie odkryli , a czasami wręcz głoszą coś przeciwnego.

I taką właśnie kolejną, moim zdaniem bardzo ważną wypowiedź niemieckiego polityka z CDU, Norberta Röttgena - przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Bundstagu - znalazłem wczoraj w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk. Wywiad koncentruje się głównie na wyborach do Kongresu w USA, które w niemieckiej prasie okrzyknięte zostały już jako klęska Trumpa, choć wiadomo, że nic takiego w istocie nie miało miejsca. Ale jest tam też taki, dla nas o wiele ważniejszy fragment:
 

(...)
Münchenberg: Mimo wszystko powstaje pytanie, w jaki sposób Europejczycy mogą temu przeciwdziałać [chodzi o amerykańskie sankcje nałożone na Iran i na tych, którzy zechcą z tym krajem handlować; M.P.] Jest wiele apeli o zachowanie jedności, o europejską suwerenność i samodzielność. A z drugiej strony Europejczycy są mocno podzieleni, jeśli na przykład popatrzy się na to co się dzieje we Włoszech, na Węgrzech czy w Polsce. Nie ma jednolitej linii. Czy zatem Europejczycy rzeczywiście mają co przeciwstawić (tym innym graczom)?

Röttgen: Pytanie jest absolutnie uprawnione i ja także uważam, iż dość już się naanalizowaliśmy i musimy wreszcie dojść do jakichś wniosków końcowych, uwzględniając oczywiście sytuację, z jaką mamy obecnie w Europie do czynienia, czyli również ten brak jedności. Dlatego też rdzeń Europy, który pozostał jednością, a więc Francja, Niemcy i niektóre inne kraje, musi wreszcie wysunąć się na czoło i stworzyć jądro polityki zagranicznej Unii oraz utworzyć grupę, która odrzuci wreszcie różne narodowe niuanse i porozumie się w tym, co dla wspólnoty najistotniejsze, robiąc z tego politykę. Już dostatecznie długo nad tym deliberowaliśmy, przyszedł wreszcie czas na działania. W przeciwnym razie Europejczycy nie powinni się dziwić, że wszyscy inni, z tym ich agresywnym podejściem i równie agresywnym tonem, przejmują i kształtują politykę.
(...)"


- czytamy na deutschlandfunk.de.

Marian Panic

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Przypadek cholery w Zachodniopomorskiem. Na kwarantannie jest już 20 osób z ostatniej chwili
Przypadek cholery w Zachodniopomorskiem. Na kwarantannie jest już 20 osób

Główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski poinformował w niedzielę, że w Stargardzie (Zachodniopomorskie) u starszej pacjentki wykryto cholerę. Zaznaczył, że kobieta nie opuszczała kraju. Obecnie na kwarantannie przebywa ponad 20 osób, które miały kontakt z chorą.

Moskwa zwiesza loty. Ukraińskie drony atakują czwartą noc z rzędu Wiadomości
Moskwa zwiesza loty. Ukraińskie drony atakują czwartą noc z rzędu

Kolejny dzień lotów ukraińskich lotów na Moskwę. "Armia ukraińska najwyraźniej zintensyfikowała własne działania mające na celu atakowanie stolicy Rosji" - pisze  The Kyiv Independent.  Cztery moskiewskie lotniska wstrzymały loty. 

Pilny komunikat IMGW. Niepokojące informacje m.in. dla mieszkańców i turystów na Mazurach z ostatniej chwili
Pilny komunikat IMGW. Niepokojące informacje m.in. dla mieszkańców i turystów na Mazurach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla czterech województw i przed upałami dla 2 województw. Dla obszarów występowania burz wydano również alerty hydrologiczne przed gwałtownymi wzrostami stanów wody.

Młodzi polscy matematycy czwarci na świecie i pierwsi w Europie gorące
Młodzi polscy matematycy czwarci na świecie i pierwsi w Europie

Polska najlepsza z matematyki w Europie w erze AI! Drużyna młodych Polaków osiągnęła dziś według naszych obliczeń na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej wynik najlepszy od co najmniej 20 lat.

Legendarny gitarzysta Maanamu nie żyje. Miał 71 lat z ostatniej chwili
Legendarny gitarzysta Maanamu nie żyje. Miał 71 lat

Nie mogę i nie chcę w to wierzyć. Na razie mogę napisać tylko, że mój przyjaciel, moja rodzina 'Placho' Ryszard Olesiński nie żyje" - napisała w mediach społecznościowych Karolina Leszko - wokalistka, która współpracowała z muzykiem.

200 imigrantów przypłynęło w nocy do Grecji. Nie jesteśmy hotelem, zaczynamy deportację pilne
200 imigrantów przypłynęło w nocy do Grecji. "Nie jesteśmy hotelem, zaczynamy deportację"

"Grecja zatrzymała prawie 200 migrantów, którzy przybyli drogą morską z Afryki Północnej" - poinformował w sobotę minister ds. migracji i azylu Thanos Plewris. „Nie mają prawa do ubiegania się o azyl, nie zostaną zabrani do ośrodków recepcyjnych, ale pozostaną zatrzymani przez policję do czasu rozpoczęcia procesu ich deportacji” - dodał polityk.

Nowy pomysł Nowackiej. Przedszkola zamiast nauczycieli zatrudnią osoby o kompetencjach pracy z dziećmi pilne
Nowy pomysł Nowackiej. Przedszkola zamiast nauczycieli zatrudnią osoby o "kompetencjach pracy z dziećmi"

W mediach zrobiło się głośno o nowej inicjatywie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chodzi o projekt ustawy przyjęty w lipcu przez Radę Ministrów, który przewiduje, że w przedszkolach będą mogły pracować osoby niebędące nauczycielami, ale posiadające "kompetencje do pracy z dziećmi".

Wjechał samochodem w tłum ludzi. Ranni w stanie krytycznym Wiadomości
Wjechał samochodem w tłum ludzi. Ranni w stanie krytycznym

W nocy z 18 na 19 lipca 2025 r. kierowca samochodu z niejasnych przyczyn wjechał w grupę osób zgromadzonych na bulwarze Santa Monica w Los Angeles. Jak poinformowała straż pożarna, aż 31 osób zostało rannych, a stan co najmniej siedmiu z nich określany jest jako krytyczny.

Tȟašúŋke Witkó: Raport z oblężonej twierdzy, czyli Donald musi odejść tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Raport z oblężonej twierdzy, czyli "Donald musi odejść"

Czy ktokolwiek z moich wspaniałych Czytelników próbował zwięźle nakreślić, jak przedstawiała się sytuacja Polski na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca roku Pańskiego 2025?

Reporter TV Republika fizycznie zaatakowany na proimigranckiej demonstracji. Jest nagranie z ostatniej chwili
Reporter TV Republika fizycznie zaatakowany na proimigranckiej demonstracji. Jest nagranie

Dziś w Warszawie odbyła się manifestacja przeciw nielegalnej imigracji. Podczas kontrmanifestacji środowisk lewicowych i skrajnie lewicowych, doszło do agresywnego ataku na dziennikarza Telewizji Republika.

REKLAMA

N. Röttgen [CDU]: Francja i Niemcy muszą stworzyć politykę zagraniczną UE, która odrzuci narodowe niuanse

"(...) Rdzeń Europy, który pozostał jednością, a więc Francja, Niemcy i niektóre inne kraje, musi wreszcie wysunąć się na czoło i stworzyć jądro polityki zagranicznej Unii oraz utworzyć grupę, która odrzuci wreszcie różne narodowe niuanse i porozumie się w tym, co dla wspólnoty najistotniejsze, robiąc z tego politykę" - mówi Norbert Röttgen, polityk CDU i przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundstagu.
 N. Röttgen [CDU]: Francja i Niemcy muszą stworzyć politykę zagraniczną UE, która odrzuci narodowe niuanse
/ Norbert Röttgen, screen YT
Studiowanie niemieckiej prasy mainstreamowej to sprawa niewdzięczna, ale jednak ważna. Przekonuję się o tym codziennie, odkąd robię tę niemiecką "prasówkę". Ważna choćby dlatego, że w tych ich komunikatach prasowych, komentarzach, wywiadach, felietonach znaleźć można całkiem czytelne zapowiedzi tego, co niebawem w ich polityce nastąpi. I to nie tylko w polityce niemieckiej, bo to mogłoby nas mniej obchodzić, ale przede wszystkim w polityce unijnej, co nie pozostaje bez wpływu na Polskę. 

Trzeba to robić, trzeba śledzić ich prasę po to, abyśmy nie byli zaskakiwani, abyśmy się nie budzili - jak to się mówi - z ręką w nocniku. A nikt mi nie powie, że ta rzeczywistość w ostatnim czasie nas nie zaskakiwała. Przypomnę choćby tę hecę z "uruchomieniem przeciwko Polsce procedury z art. 7 Traktatu Unii, z czego wielu naszych "znawców" sobie pokpiwało. No bo cóż nam mogą zrobić, skoro Orban wszystko zawetuje? A czy ktoś tak naprawdę ostrzegał przed tym, że ta "skarga przeciwko Polsce" tak szybko wyląduje w Trybunale Sprawiedliwości UE? A ten tak szybko zabierze głos i postawi nasz rząd przed nie lada zagwozdką? Jakoś sobie nie bardzo przypominam tego rodzaju ostrzeżeń ze strony naszych ekspertów rządowych czy mediów.

Tymczasem niemieckie media od co najmniej pół roku już to wieszczyły. Ktoś powie, że media to tylko media, a dziennikarze piszą różne rzeczy i czasami coś tam uda im się przewidzieć, coś zgadnąć, coś wydedukować, ale tak ogólnie to nie warto tego brać na serio. No tak, ale niemieckie media są jednak szczególne. Ich rola nie sprowadza się przecież do informowania (nie robią już tego od dawna, jeśli kiedykolwiek robiły). Ich rolą jest kształtowanie opinii i wpływanie na bieg wydarzeń. I one to potrafią w stopniu niespotykanym gdzie indziej. Również silniejsza niż gdzie indziej jest tam - i zawsze była - rola propagandy, co się oczywiście z tym pierwszym ściśle wiąże.

Sprawa jest w gruncie rzeczy bardzo prosta. Poprzez zmasowane oddziaływanie na opinię publiczną, urabianie jej, wymusza się w jakimś stopniu działania rządu. A rząd niemiecki jest akurat bardzo czuły na głos ludu - oczywiście tego prawomyślnego ludu (właściwie to powinno być "lewomyślnego"), bo jest tam również lud nieprawomyślny, z którym się zupełnie nie liczą. Tak że w efekcie trudno powiedzieć na ile ich media są tubą propagandową rządu, a na ile to raczej rząd jest posłusznym wykonawcą nacisków a czasami wręcz kreacji ze strony mediów. Jest tu jakby sprzężenie zwrotne.

Ale wracając do kwestii potrzeby śledzenia niemieckiej prasy. Już abstrahując od tych bardziej czy mniej trafnych przewidywać ich "dobrze poinformowanych" żurnalistów, które możemy ewentualnie zignorować - w końcu jasnowidzami nie są, a te ich prognozy też nie zawsze pokrywają się na pierwszy rzut oka z aktualną linią rządu i jego deklaracjami - to jednak nie możemy już ignorować występów w tychże mediach ich czołowych polityków. A nawet nie koniecznie tych czołowych, gdyż wiele ważnych informacji przemycanych jest najpierw przez polityków drugiego szeregu, na przykład posłów do Bundestagu czy niemieckich eurodeputowanych. Niestety ignoruje się u nas się wypowiedzi i jednych i drugich, o czym wielokrotnie się przekonywałem.

Szczególnie ważna wydaje się tu rola państwowej rozgłośni "Deutschlanfunk", która zwykle jako pierwsza robi tego rodzaju wywiady antycypujące jakieś ważne posunięcia w niemieckiej czy unijnej polityce, a czasami wręcz przechodzące do historii. Przykładem może tu być klasyczna już wypowiedź Martina Schulza o tym, że Polskę należy postawić "unter Aufsicht" (pod kuratelę). Tamta sprawa co prawda prawie natychmiast odbiła się głośnym echem w Polsce - bo też była to rzecz doprawdy kuriozalna - jednak większość tego rodzaju enuncjacji wydaje się zupełnie umykać uwadze naszych mediów i ekspertów, choć stanowią nierzadko czytelną zapowiedź tego, co w bliższej czy dalszej perspektywie zamierza zrobić Berlin i Bruksela, pomimo iż oficjalnie jeszcze swoich kart nie odkryli , a czasami wręcz głoszą coś przeciwnego.

I taką właśnie kolejną, moim zdaniem bardzo ważną wypowiedź niemieckiego polityka z CDU, Norberta Röttgena - przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Bundstagu - znalazłem wczoraj w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk. Wywiad koncentruje się głównie na wyborach do Kongresu w USA, które w niemieckiej prasie okrzyknięte zostały już jako klęska Trumpa, choć wiadomo, że nic takiego w istocie nie miało miejsca. Ale jest tam też taki, dla nas o wiele ważniejszy fragment:
 

(...)
Münchenberg: Mimo wszystko powstaje pytanie, w jaki sposób Europejczycy mogą temu przeciwdziałać [chodzi o amerykańskie sankcje nałożone na Iran i na tych, którzy zechcą z tym krajem handlować; M.P.] Jest wiele apeli o zachowanie jedności, o europejską suwerenność i samodzielność. A z drugiej strony Europejczycy są mocno podzieleni, jeśli na przykład popatrzy się na to co się dzieje we Włoszech, na Węgrzech czy w Polsce. Nie ma jednolitej linii. Czy zatem Europejczycy rzeczywiście mają co przeciwstawić (tym innym graczom)?

Röttgen: Pytanie jest absolutnie uprawnione i ja także uważam, iż dość już się naanalizowaliśmy i musimy wreszcie dojść do jakichś wniosków końcowych, uwzględniając oczywiście sytuację, z jaką mamy obecnie w Europie do czynienia, czyli również ten brak jedności. Dlatego też rdzeń Europy, który pozostał jednością, a więc Francja, Niemcy i niektóre inne kraje, musi wreszcie wysunąć się na czoło i stworzyć jądro polityki zagranicznej Unii oraz utworzyć grupę, która odrzuci wreszcie różne narodowe niuanse i porozumie się w tym, co dla wspólnoty najistotniejsze, robiąc z tego politykę. Już dostatecznie długo nad tym deliberowaliśmy, przyszedł wreszcie czas na działania. W przeciwnym razie Europejczycy nie powinni się dziwić, że wszyscy inni, z tym ich agresywnym podejściem i równie agresywnym tonem, przejmują i kształtują politykę.
(...)"


- czytamy na deutschlandfunk.de.

Marian Panic

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe