[Tylko u nas] Dr Piotr Łysakowski: Propozycja Merkel ws europejskiej armii spotkała się z aplauzem Putina

– Niemcy mocno teraz mówią o powstaniu europejskiej armii i twierdzą, że Polska też powinna się orientować na ten kierunek, bo sprowadzenie stałych baz amerykańskich nad Wisłę sprowadzi niebezpieczeństwo. Jakby ono już nie istniało – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem, dr Piotr Łysakowski.
 [Tylko u nas] Dr Piotr Łysakowski: Propozycja Merkel ws europejskiej armii spotkała się z aplauzem Putina
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność
Tysol.pl: Jak Pan skomentuje deklarację kanclerz Angeli Merkel, która podpisuje się pod pomysłem prezydenta Francji i chce otworzyć europejska armię?
Dr Piotr Łysakowski:
Chcę zwrócić uwagę, że jest to akceptacja czy przystanie na propozycje Macrona, który odrobinę wcześniej tę propozycję wysunął. Drugie, że ta propozycja spotkała się z aplauzem, prezydenta Rosji, na to trzeba bardzo mocno zwrócić uwagę. Po trzecie powstaje pytanie skąd taki nagły zryw ku stworzeniu tej europejskiej armii. To pytanie tym bardziej nurtujące, że Macron mówił, iż ta armia ma bronić przed jakimś agresorem z zewnątrz, ale nie mówi tutaj wprost o Rosji, lecz tak naprawdę chodzi mu o Stany Zjednoczone.

To po co Niemcom ta armia?
Może to próba podpisania się pod francuskim planem wyrwania się Europy spod kurateli Stanów Zjednoczonych? Jeżeli tak jest, to nie bardzo rozumiem dlaczego, bo Niemcy zawdzięczają swoją suwerenność jak i dobrobyt ekonomiczny Stanom Zjednoczonym. Z tego punktu widzenia ten niemiecki antyamerykanizm jest nierozumny i temu należy się dokładnie przyjrzeć.

Czy w krajach europejskich o tak różnej historii i różnych punktach widzenia jedna armia jest w ogóle potrzebna?
Nie bardzo widzę jakie kierunki miałaby obrać ta armia i po co ona miałaby być. W UE mamy Włochy, Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia, Belgia, Polska itd., i każde z tych państw ma inny interes strategiczno-taktyczny. Wątpię, by taka armia była w stanie zabezpieczyć wschodnia flankę NATO.

A może ta armia będzie szkolona do zwalczania zagrożeń wewnątrz, np. będzie ścigać radykałów czy faszystów?
Dzisiaj tego nie przewiduje, ale biorąc pod uwagę radykalizowanie się lewicy europejskiej, która rządzi, to nie wykluczam użycia armii w tym celu. Ale to jeszcze nie dziś.

A może Angela Merkel realizuje marzenie niemieckich elit, które chcą wypchnąć USA z Europy, bo dwa razy przegrały przez nie wojnę i właściwie teraz tylko Ameryka psuje im szyki?
Trudno mi się odnieść do tej tezy. Może tak jest, jednak nie sądzę. Ja bym widział tu jednak bardziej rękę francuską w tym pomyśle armii europejskiej, bo tam się expressis verbis mówi o wypchnięciu Stanów Zjednoczonych z Europy. Francuzi z niewyjaśnionych przyczyn cierpią na nieuleczalna miłość do Rosji i daleko idącą od czasów De Gaulle niechęć do USA, które pozycji Francji chyba nie zagrażały. Jeśli Niemcy chcą budować z Francją wspólny projekt europejski, to muszą jej coś dać.

Czy taka armia europejska nie byłaby dla Polski zagrożeniem. Francuska nie jest już armią marszałka Focha i De Gaullea, którzy sprzyjali Polsce i tworzyli u siebie oddziały gen. Hallera?
W mojej opinii taka armia byłaby dla nas sporym kłopotem. Francja byłaby może nawet bardziej przeciw Polsce niż Niemcy. W momencie, kiedy nastąpiły pierwsze zamachy we Francji, to już wtedy mówiono o ograniczeniu się UE, zamknięciu jej i wypchnięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Francuzi chcą się pozbyć według nich zbędnego balastu wschodniej Europy. Niemcy tego nie chcą, ponieważ korzystają na Europie Środkowo-Wschodniej gospodarczo. Dziś Niemcom nie zależy na wypychaniu Polski z UE. Ostatnio się ukazał wywiad z Rolandem Freudensteinem, byłym szefem Kuratorium der Konrad-Adenauer-Stiftung w Polsce, a teraz jest szefem think tanku związanego w sposób pośredni z NATO i on tez bardzo mocno mówi o powstaniu armii europejskiej i twierdzi, że Polska powinna się orientować na ten kierunek, bo sprowadzenie stałych baz amerykańskich do Polski sprowadzi niebezpieczeństwo. Oni teraz bardzo mocno zastanawiają się nad kierunkiem naszej polityki zagranicznej i protestują przeciw tej stałej obecności baz amerykańskich w Polsce.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Donald Trump zabrał głos na temat kwestii pomocy dla Ukrainy gorące
Donald Trump zabrał głos na temat kwestii pomocy dla Ukrainy

Będę próbował pomagać Ukrainie, ale Europa też musi robić swoje, a tego nie robi - powiedział były prezydent Donald Trump w wywiadzie dla tygodnika "Time". Dodał też, że największym wrogiem USA nie są Chiny ani Rosja, lecz jego przeciwnicy wewnątrz kraju.

Zachód traci Afrykę. Po Chinach i Rosji, przegrywa nawet z Iranem Wiadomości
Zachód traci Afrykę. Po Chinach i Rosji, przegrywa nawet z Iranem

Ekonomiczna potęga Państwa Środka? Można zrozumieć. Ale jakim cudem USA czy Francja dają się w Afryce ogrywać takim międzynarodowym pariasom, jak Rosja, a już zwłaszcza Iran? O ile o moskiewskich działaniach na Czarnym Lądzie mówi się dużo i głośno, to gdzieś w tle, po cichu, coraz mocniej wchodzi do afrykańskich krajów reżim szyickich ajatollahów. W czym tkwi tajemnica sukcesu asymetrycznej strategii Islamskiej Republiki Iranu?

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. Zabrał głos na temat Unii Europejskiej z ostatniej chwili
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. Zabrał głos na temat Unii Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda podkreślił we wtorkowym orędziu, że obecność w Unii Europejskiej to polska racja stanu. Zastrzegł jednak, że opowiada się za Europą wolnych narodów, Europą ojczyzn, a nie ograniczaniem suwerenność państw członkowskich.

Czerwona kartka dla Luny - ta informacja to dla niej ogromny cios przed Eurowizją z ostatniej chwili
Czerwona kartka dla Luny - ta informacja to dla niej ogromny cios przed Eurowizją

Znamy już pełne wyniki głosowania OGAE Poll, w którym wzięli udział fani w międzynarodowym Stowarzyszeniu Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji. Fatalnie wyszła w nim polska reprezentantka - Luna - która otrzymała zaledwie jeden punkt.

Prezydent mianował nowego dowódcę generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gorące
Prezydent mianował nowego dowódcę generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało we wtorek wieczorem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Wie pan co.. Mazurek pojechał Millerowi [WIDEO] z ostatniej chwili
"Wie pan co.." Mazurek pojechał Millerowi [WIDEO]

- Ma pan liczne walory, bo w przeciwieństwie do pana, ja przyjmę teraz zasady, że będę teraz miły. Jednym z nich jest to, że pan, kiedy już nic nie musi, używa swojego intelektu oraz złośliwych, ciętych ripost. I to jest ten moment, kiedy Leszka Miller słucha się najchętniej. A kiedy Leszek Miller zamienia się w lizusa urzędującego premiera, to tego słucha się słabo - powiedział Robert Mazurek do Leszka Millera.

Redaktor naczelny „TS: Na demonstrację Solidarności 10 maja zapraszamy wszystkich z ostatniej chwili
Redaktor naczelny „TS": Na demonstrację Solidarności 10 maja zapraszamy wszystkich

Mamy nadzieję, że 10 maja w Warszawie nasz głos będzie silny. Że usłyszą go nie tylko politycy, którzy będą wówczas obradować w Sejmie, ale że usłyszy go cała Europa. W tym Bruksela.

Ukraina alarmuje: Rosjanie wywożą osoby niepełnosprawne z ostatniej chwili
Ukraina alarmuje: Rosjanie wywożą osoby niepełnosprawne

Rosjanie bezprawnie deportują z okupowanych terenów Ukrainy osoby niepełnosprawne; czworo pensjonariuszy domu opieki w Oleszkach, niezdolnych do pracy i pozbawionych opieki rodziny, wywieziono do Penzy w Rosji - zaalarmował we wtorek ukraiński rządowy portal wojskowy Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Tusk przypisał Obajtkowi rzekome związki z Hezbollahem. Samer A. zabiera głos z ostatniej chwili
Tusk przypisał Obajtkowi rzekome związki z Hezbollahem. Samer A. zabiera głos

Samer A. – pochodzący z Bliskiego Wschodu biznesmen, którego poprzedni zarząd Orlenu obsadził na stanowisku szefa szwajcarskiej spółki-córki koncernu – zabrał głos ws. doniesień Onetu, jakoby miałby być powiązany z Hezbollahem.

Jaki cel jest wysłania Sienkiewicza, Kierwińskiego, Szczerby, Jońskiego do PE? Prof. Krasnodębski przekazuje nieoficjalne informacje z ostatniej chwili
"Jaki cel jest wysłania Sienkiewicza, Kierwińskiego, Szczerby, Jońskiego do PE?" Prof. Krasnodębski przekazuje nieoficjalne informacje

- Celem jest otoczenie PiS już nie kordonem sanitarnym (jak było na początku mijającej kadencji, który jednak dzięki pracy i osobistemu prestiżowi wielu posłów PiS udało się skutecznie zlikwidować), lecz murem nienawiści i pozbawienie jakichkolwiek wpływów w PE - napisał europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski, informując o swoich informacjach na temat tego, dlaczego KO zdecydowało się wysłać swoich czołowych polityków do Brukseli.

REKLAMA

[Tylko u nas] Dr Piotr Łysakowski: Propozycja Merkel ws europejskiej armii spotkała się z aplauzem Putina

– Niemcy mocno teraz mówią o powstaniu europejskiej armii i twierdzą, że Polska też powinna się orientować na ten kierunek, bo sprowadzenie stałych baz amerykańskich nad Wisłę sprowadzi niebezpieczeństwo. Jakby ono już nie istniało – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem, dr Piotr Łysakowski.
 [Tylko u nas] Dr Piotr Łysakowski: Propozycja Merkel ws europejskiej armii spotkała się z aplauzem Putina
/ fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność
Tysol.pl: Jak Pan skomentuje deklarację kanclerz Angeli Merkel, która podpisuje się pod pomysłem prezydenta Francji i chce otworzyć europejska armię?
Dr Piotr Łysakowski:
Chcę zwrócić uwagę, że jest to akceptacja czy przystanie na propozycje Macrona, który odrobinę wcześniej tę propozycję wysunął. Drugie, że ta propozycja spotkała się z aplauzem, prezydenta Rosji, na to trzeba bardzo mocno zwrócić uwagę. Po trzecie powstaje pytanie skąd taki nagły zryw ku stworzeniu tej europejskiej armii. To pytanie tym bardziej nurtujące, że Macron mówił, iż ta armia ma bronić przed jakimś agresorem z zewnątrz, ale nie mówi tutaj wprost o Rosji, lecz tak naprawdę chodzi mu o Stany Zjednoczone.

To po co Niemcom ta armia?
Może to próba podpisania się pod francuskim planem wyrwania się Europy spod kurateli Stanów Zjednoczonych? Jeżeli tak jest, to nie bardzo rozumiem dlaczego, bo Niemcy zawdzięczają swoją suwerenność jak i dobrobyt ekonomiczny Stanom Zjednoczonym. Z tego punktu widzenia ten niemiecki antyamerykanizm jest nierozumny i temu należy się dokładnie przyjrzeć.

Czy w krajach europejskich o tak różnej historii i różnych punktach widzenia jedna armia jest w ogóle potrzebna?
Nie bardzo widzę jakie kierunki miałaby obrać ta armia i po co ona miałaby być. W UE mamy Włochy, Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia, Belgia, Polska itd., i każde z tych państw ma inny interes strategiczno-taktyczny. Wątpię, by taka armia była w stanie zabezpieczyć wschodnia flankę NATO.

A może ta armia będzie szkolona do zwalczania zagrożeń wewnątrz, np. będzie ścigać radykałów czy faszystów?
Dzisiaj tego nie przewiduje, ale biorąc pod uwagę radykalizowanie się lewicy europejskiej, która rządzi, to nie wykluczam użycia armii w tym celu. Ale to jeszcze nie dziś.

A może Angela Merkel realizuje marzenie niemieckich elit, które chcą wypchnąć USA z Europy, bo dwa razy przegrały przez nie wojnę i właściwie teraz tylko Ameryka psuje im szyki?
Trudno mi się odnieść do tej tezy. Może tak jest, jednak nie sądzę. Ja bym widział tu jednak bardziej rękę francuską w tym pomyśle armii europejskiej, bo tam się expressis verbis mówi o wypchnięciu Stanów Zjednoczonych z Europy. Francuzi z niewyjaśnionych przyczyn cierpią na nieuleczalna miłość do Rosji i daleko idącą od czasów De Gaulle niechęć do USA, które pozycji Francji chyba nie zagrażały. Jeśli Niemcy chcą budować z Francją wspólny projekt europejski, to muszą jej coś dać.

Czy taka armia europejska nie byłaby dla Polski zagrożeniem. Francuska nie jest już armią marszałka Focha i De Gaullea, którzy sprzyjali Polsce i tworzyli u siebie oddziały gen. Hallera?
W mojej opinii taka armia byłaby dla nas sporym kłopotem. Francja byłaby może nawet bardziej przeciw Polsce niż Niemcy. W momencie, kiedy nastąpiły pierwsze zamachy we Francji, to już wtedy mówiono o ograniczeniu się UE, zamknięciu jej i wypchnięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Francuzi chcą się pozbyć według nich zbędnego balastu wschodniej Europy. Niemcy tego nie chcą, ponieważ korzystają na Europie Środkowo-Wschodniej gospodarczo. Dziś Niemcom nie zależy na wypychaniu Polski z UE. Ostatnio się ukazał wywiad z Rolandem Freudensteinem, byłym szefem Kuratorium der Konrad-Adenauer-Stiftung w Polsce, a teraz jest szefem think tanku związanego w sposób pośredni z NATO i on tez bardzo mocno mówi o powstaniu armii europejskiej i twierdzi, że Polska powinna się orientować na ten kierunek, bo sprowadzenie stałych baz amerykańskich do Polski sprowadzi niebezpieczeństwo. Oni teraz bardzo mocno zastanawiają się nad kierunkiem naszej polityki zagranicznej i protestują przeciw tej stałej obecności baz amerykańskich w Polsce.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe