Prokuratura oskarża policjanta kryminalnego z Zabrza o oszukanie staruszka metodą… „na policjanta"!


Na rozpoczęcie procesu policjant – wyrzucony już pod koniec sierpnia z szeregów stróżów prawa – dowożony był w policyjnym konwoju z aresztu śledczego w Gliwicach, gdzie spędził za kratami ostatnie siedem miesięcy. Proces do łatwych jednak należeć nie będzie, bo ofiara Jonatana W. to niezwykle schorowany człowiek, który po dwóch udarach ma poważne problemy z pamięcią. Z tego też powodu sąd powołał biegłą psycholog, która przysłuchując się na sali zeznaniom ofiary, ma za zadanie określić stopień ich wiarygodności.
- Był u pana kolega z policji, bo zostały panu skradzione pieniądze – wyjaśnił na wstępie Jonatan W. powód swojej wizyty, trzymając w ręce policyjną legitymację. Domownik wpuścił więc go do środka. Kryminalny wyciągnął kopertę i poprosił o umieszczenie w niej pieniędzy. Jak wynika z treści aktu oskarżenia, starszy pan początkowo włożył gotówkę do koperty, ale zaraz też zmienił zdanie i je wyciągnął, oznajmiając, iż niczego nie będzie przekazywał. Zaczął bowiem słusznie podejrzewać, iż to kolejne oszustwo. Wtedy Jonatan W. miał wyrwać mu tysiące złotych i ruszyć do ucieczki schodami klatki schodowej wielopiętrowego bloku.
Ofiara wyskoczyła na korytarz i zaczęła głośnym krzykiem alarmować sąsiadów, że została okradziona, a złodziej ucieka. Rabusia z policyjną legitymacją próbowali jeszcze powstrzymać dwaj inni sąsiedzi, ale sprawca jednego miał odepchnąć siłą, a z drugim się szarpać. Ostatecznie się wyswobodził, po czym uciekając… zgubił reklamówkę ze swoim podręcznym, służbowym kalendarzem.
Prawdziwi śledczy działający w konsultacji z szefem prokuratury zabrzańskiej Wojciechem Czapczyńskim, bardzo szybko odkryli, kto naprawdę stoi za najnowszym rabunkiem. Kilkanaście godzin później na rękach Jonatana W. zacisnęły się kajdanki i skończył się świat, jaki znał dotychczas. Niepostrzeżenie dla siebie samego przeszedł na „drugą stronę” i trafił za kraty aresztu.
Jedno z głównych pytań jakie nurtowały śledczych było to, skąd policjant z Mikulczyc wiedział o pierwotnym zgłoszeniu z Rokitnicy, a więc terenu obsługiwanego przez zupełnie inny komisariat. Rozważano hipotezę, iż być może współpracował z którymś funkcjonariuszem z „piątki”, ale szybko zrezygnowano z tego podejrzenia. Okazało się bowiem, iż Jonatan W. o wszystkim dowiedział się z policyjnych, komputerowych baz danych, w których odnotowywane są wszystkie zgłoszenia i interwencje z całego terenu miasta. Jako policjant kryminalny miał uprawnienia do logowania się w tym systemie.
Idąc tym torem śledczy, rozpracowujący swojego niedawnego kolegę przy wsparciu Biura Spraw Wewnętrznych, odkryli coś jeszcze.
„W latach 2017-18 Jonatan W. wielokrotnie dokonywał sprawdzeń w bazie PESEL osób w podeszłym wieku. Jako kryterium sprawdzeń wpisywał różne imiona oraz zakres czasowy urodzin osób od 1925 do 1930 roku”
Dane tych ludzi odnaleziono potem w zgubionym przez policjanta kalendarzu oraz podczas przeszukania jego służbowego biurka w komisariacie. Nie znaleziono jednak dowodów na to, że funkcjonariusz ten okradł te osoby. Może wskazywać natomiast na to, że już od pewnego czasu szykował się do wejścia na przestępczą ścieżkę. On sam zaś tłumaczył w sądzie, iż sprawdzanie policyjnej bazy danych należało do jego codziennych obowiązków i miało na celu przeciwdziałanie przestępczym procederom i typowanie potencjalnych ofiar.
Sam domniemany sprawca podczas rozprawy w sądzie wyraził skruchę i przeprosił ofiarę, licząc zapewne na łagodny wymiar kary:
- Wyrażam realną skruchę. Prawie siedem miesięcy w tymczasowym aresztowaniu to niesamowita lekcja dla mnie, jako człowieka. To skutkuje też utratą rodziny, pracy, dziecka. Generalnie na relacjach z rodzicami to się negatywnie odbiło. Chciałem przeprosić poszkodowanego, zaproponować mu pomoc
Wcześniej pisemnie go też przeprosił odsyłając w kopercie 7 tys. złotych. Sam poszkodowany staruszek przeprosin jednak nie przyjął. Jak tłumaczył, nie godzi się, by policjant mający budzić zaufanie społeczne, dopuszczał się takich oszustw wykorzystując w dodatku wykonywany zawód.
To nie pierwsze problemy prawne Jonatana W. Jak ustalił lokalny Głos Zabrza i Rudy Śl., jeszcze na długo przed aresztowaniem zawiadomienie do prokuratury przeciwko niemu złożył były mąż urzędniczki miejskiej - obecnej partnerki Jonatana W. Podejrzewał, że funkcjonariusz być może stosuje lub akceptuje przemoc wobec syna dawnej pary. Rodzic dostarczył m.in. wyniki obdukcji obrażeń syna. Ostatecznie prokuratura w Rudzie Śląskiej umorzyła jednak wówczas tę sprawę nie dopatrując się dowodów winy.