Premier: "To przełomowy moment". Podpisano umowę z Koreańczykami ws. budowy CPK

Polska i Korea Południowa podpisały umowę o współpracy między Centralnym Portem Komunikacyjnym i Incheon – lotniskiem ze światowej czołówki. To przełomowy moment dla jednej z największych inwestycji w historii Polski. Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko port lotniczy, to tysiące kilometrów szlaków kolejowych i drogowych. Współpraca z Incheon to dla nas ogromna szansa rozwojowa i gospodarcza. Inwestycja CPK to ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W okolicy powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.
 Premier:
/ screen YT - Kancelaria Premiera

Podczas zdalnej konferencji Polska i Korea Południowa podpisały porozumienie o współpracy. Kraje zadeklarowały współpracę nie tylko w ramach wymiany wiedzy podczas planowania i projektowania Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale też na poziomie międzyrządowym: inwestycyjnym i gospodarczym. Podpisany dokument jest także istotnym krokiem w kierunku partnerstwa strategicznego z Koreą Południową przy budowie CPK.

 

Każdy wielki projekt ma swoje kamienie milowe. Dziś taki moment przełomowy nastał dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podpisanie współpracy z koreańskim lotniskiem Incheon wprowadza budowę CPK w inny poziom realizacji

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

CPK – szansa rozwojowa i gospodarcza dla Polski
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. CPK połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od stolicy, w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, zostanie wybudowany Port Lotniczy „Solidarność”. To korzystna lokalizacja ze względu na bliskość Warszawy oraz odpowiednią wielkość terenu – ok. 3 000 hektarów.

Według dotychczasowych założeń, port w ramach pierwszego etapu będzie posiadał dwie drogi startowe o długości 4 000 m każda i możliwość obsłużenia około 45 mln pasażerów. Liczbę tę będzie można zwiększać poprzez kolejne inwestycje, pod które zostanie zabezpieczony teren.

CPK będzie posiadał stację kolejową zintegrowaną z portem lotniczym. Planowany czas podróży pociągiem z postojem na CPK i w centrum Warszawy to ok. 15 minut. Inwestycja pozwoli na stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rozpoczęcie inwestycji to nowy rozdział w historii polskiej modernizacji i ważny krok w stronę wyczekiwanego odbicia gospodarczego.

Korea Południowa naszym doradcą strategicznym
Lotnisko Incheon będzie pełnić funkcję doradcy strategicznego, który zapewnia CPK wiedzę i doświadczenie niezbędne do zaplanowania i zaprojektowania nowego portu lotniczego. Eksperci z Korei Południowej pracują już w siedzibie spółki CPK.

Pierwszym elementem współpracy jest przygotowany przez przedstawicieli lotniska Incheon raport otwierający. Zawiera on szczegółowy opis kluczowych doświadczeń nabytych przez Incheon w ciągu 20-letniej praktyki. Stanowi punkt odniesienia do realizacji planu CPK.

 

Transfer wiedzy między Incheon i Centralnym Portem Komunikacyjnym już na etapie planowania i projektowania to dla nas ogromny skok rozwojowy

– podkreślił szef polskiego rządu.

Doświadczenia ekspertów z Korei Południowej dotyczą m.in. zarządzania portem, łączenia lotniska z koleją, podział inwestycji na etapy, otwarte podejście do innowacji, rozwój Airport City – w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. Propozycje Incheonu będą rozwijane w ścisłej współpracy z CPK. Kontrakt został zawarty na trzy lata, obejmuje okres planowania, projektowania i wykupu gruntów.

Współpraca, którą dziś rozpoczynamy, to połączenie wiedzy i ambicji, doświadczenia i potencjału

– podsumował podczas wideokonferencji premier Mateusz Morawiecki.

Incheon to główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej
Port lotniczy Incheon zajmuje czwarte miejsce na świecie w aktualnym rankingu Skytrax – prestiżowym zestawieniu najlepszych portów przesiadkowych świata. Lotnisko było budowane etapami, zostało otwarte w 2001 r. W fazie pierwszej powstały dwie równoległe drogi startowe, a port miał przepustowość 30 mln pasażerów i 1,7 mln ton towarów rocznie. W wyniku dynamicznego rozwoju rynku rząd Korei Południowej wdrażał kolejne etapy rozbudowy. W 2019 r. – przed wybuchem pandemii COVID-19 – Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów, co stanowi 20. wynik na świecie, i 2,8 mln ton towarów (piąty wynik na kuli ziemskiej).

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niesamowite odkrycie: odnaleziono gigantyczne jezioro lawy z ostatniej chwili
Niesamowite odkrycie: odnaleziono gigantyczne jezioro lawy

NASA odkryła gigantyczne jezioro lawy na wulkanicznym księżycu Jowisza. Na podstawie zebranych danych stworzono animację przedstawiającą to niezwykłe odkrycie.

Polacy uwielbiają wakacje all inclusive w Turcji, ale czy jest to bezpieczne? z ostatniej chwili
Polacy uwielbiają wakacje all inclusive w Turcji, ale czy jest to bezpieczne?

Turcja jest niezwykle popularnym kierunkiem wypoczynkowym zarówno Polaków, jak i innych europejskich turystów. Do odwiedzenia Turcji kuszą szczególnie pewna pogoda, przystępne ceny oraz bogata oferta hotelowa. Bliski Wschód nie należy jednak obecnie do najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Sytuacja zaognia dodatkowa napięta sytuacja pomiędzy Iranem a Izraelem.

[NASZ PATRONAT] 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II. Transmisja na żywo z ostatniej chwili
[NASZ PATRONAT] 10-lecie kanonizacji św. Jana Pawła II. Transmisja na żywo

W historycznej Sali „Sokoła” w Krakowie trwają organizowane przez wydawnictwo Biały Kruk uroczystości związane z 10-leciem kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.

Jasna deklaracja ze strony Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o Zielony Ład z ostatniej chwili
Jasna deklaracja ze strony Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o Zielony Ład

Idziemy do Parlamentu Europejskiego, żeby odrzucić Zielony Ład - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w sobotę wziął udział w konwencji PiS. Jak przekonywał, Zielony Ład oznacza m.in. wyższe ceny energii, a także wyższe ceny działalności gospodarczej.

Wysoka stawka tegorocznych wyborów PE. Mateusz Morawiecki ujawnił swoje oczekiwania z ostatniej chwili
Wysoka stawka tegorocznych wyborów PE. Mateusz Morawiecki ujawnił swoje oczekiwania

Ważne jest, aby bardzo dobry wynik w wyborach do PE, uzyskało nie tylko Prawo i Sprawiedliwość, ale i cała grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, która być może będzie współkształtowała układ rządzący, czyli KE - powiedział Mateusz Morawiecki (PiS).

Niepokojące doniesienia w sprawie Katarzyny Cichopek z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie Katarzyny Cichopek

Katarzyna Cichopek wraz z Maciejem Kurzajewskim prowadzą wspólnie podcast "Serio?". Podczas ostatniej rozmowy Cichopek wyznała, że zmaga się z poważnym problemem.

Aktywiści Ostatniego Pokolenia mieli zablokować karetkę pogotowia Wiadomości
Aktywiści "Ostatniego Pokolenia" mieli zablokować karetkę pogotowia

- W odniesieniu do sytuacji widocznej na nagraniu i przejazdu karetki zabezpieczone materiały zostaną przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę - zapowiedziała warszawska policja, komentując protest aktywistów Ostatniego Pokolenia, który jak wynika z zamieszczonego przez nich nagrania, zablokował przejazd karetki.

Sanah ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Sanah ogłosiła radosną nowinę. W sieci lawina gratulacji

Popularna piosenkarka Sanah ma świetną wiadomość dla swoich fanów. W sieci zawrzało.

Deutsche Quelle: Niemiecki rząd ma problem - sfałszowano dane w sprawie niemieckich elektrowni atomowych? Wiadomości
Deutsche Quelle: Niemiecki rząd ma problem - sfałszowano dane w sprawie niemieckich elektrowni atomowych?

Przez ostatni tydzień niemieckie media zajmowały się głównie aferą wokół AfD i kolejnymi szczegółami związanymi z zatrzymanym pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin Ludowych Jiana G., asystenta otwierającego listę wyborczą AfD do Parlamentu Europejskiego deputowanego Maxa Kraha. W czwartek Bundestag podyskutował nad doniesieniami w sprawie AfD, zajął się raportem o stanie Bundeswehry za rok 2023, a pod wieczór media zelektryzowały doniesienia magazynu „Cicero” o aferze w resorcie ministra Robera Habecka, gdzie miano zafałszować dane przemawiające za zasadnością wygaszenia elektrowni atomowych w Niemczech.

Mocne wystąpienie Beaty Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości z ostatniej chwili
Mocne wystąpienie Beaty Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości

- Mając tę świadomość, odpowiedzialność za UE, jej przyszłość, przyszłość Polski w UE, musimy podejmować ten trud, żeby to, co złe, zmienić, by UE mogła się rozwijać. Żebyśmy mogli wszyscy czuć się gospodarzami w europejskim domu - mówiła Beata Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

REKLAMA

Premier: "To przełomowy moment". Podpisano umowę z Koreańczykami ws. budowy CPK

Polska i Korea Południowa podpisały umowę o współpracy między Centralnym Portem Komunikacyjnym i Incheon – lotniskiem ze światowej czołówki. To przełomowy moment dla jednej z największych inwestycji w historii Polski. Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko port lotniczy, to tysiące kilometrów szlaków kolejowych i drogowych. Współpraca z Incheon to dla nas ogromna szansa rozwojowa i gospodarcza. Inwestycja CPK to ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W okolicy powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.
 Premier:
/ screen YT - Kancelaria Premiera

Podczas zdalnej konferencji Polska i Korea Południowa podpisały porozumienie o współpracy. Kraje zadeklarowały współpracę nie tylko w ramach wymiany wiedzy podczas planowania i projektowania Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale też na poziomie międzyrządowym: inwestycyjnym i gospodarczym. Podpisany dokument jest także istotnym krokiem w kierunku partnerstwa strategicznego z Koreą Południową przy budowie CPK.

 

Każdy wielki projekt ma swoje kamienie milowe. Dziś taki moment przełomowy nastał dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podpisanie współpracy z koreańskim lotniskiem Incheon wprowadza budowę CPK w inny poziom realizacji

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

CPK – szansa rozwojowa i gospodarcza dla Polski
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. CPK połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od stolicy, w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, zostanie wybudowany Port Lotniczy „Solidarność”. To korzystna lokalizacja ze względu na bliskość Warszawy oraz odpowiednią wielkość terenu – ok. 3 000 hektarów.

Według dotychczasowych założeń, port w ramach pierwszego etapu będzie posiadał dwie drogi startowe o długości 4 000 m każda i możliwość obsłużenia około 45 mln pasażerów. Liczbę tę będzie można zwiększać poprzez kolejne inwestycje, pod które zostanie zabezpieczony teren.

CPK będzie posiadał stację kolejową zintegrowaną z portem lotniczym. Planowany czas podróży pociągiem z postojem na CPK i w centrum Warszawy to ok. 15 minut. Inwestycja pozwoli na stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rozpoczęcie inwestycji to nowy rozdział w historii polskiej modernizacji i ważny krok w stronę wyczekiwanego odbicia gospodarczego.

Korea Południowa naszym doradcą strategicznym
Lotnisko Incheon będzie pełnić funkcję doradcy strategicznego, który zapewnia CPK wiedzę i doświadczenie niezbędne do zaplanowania i zaprojektowania nowego portu lotniczego. Eksperci z Korei Południowej pracują już w siedzibie spółki CPK.

Pierwszym elementem współpracy jest przygotowany przez przedstawicieli lotniska Incheon raport otwierający. Zawiera on szczegółowy opis kluczowych doświadczeń nabytych przez Incheon w ciągu 20-letniej praktyki. Stanowi punkt odniesienia do realizacji planu CPK.

 

Transfer wiedzy między Incheon i Centralnym Portem Komunikacyjnym już na etapie planowania i projektowania to dla nas ogromny skok rozwojowy

– podkreślił szef polskiego rządu.

Doświadczenia ekspertów z Korei Południowej dotyczą m.in. zarządzania portem, łączenia lotniska z koleją, podział inwestycji na etapy, otwarte podejście do innowacji, rozwój Airport City – w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. Propozycje Incheonu będą rozwijane w ścisłej współpracy z CPK. Kontrakt został zawarty na trzy lata, obejmuje okres planowania, projektowania i wykupu gruntów.

Współpraca, którą dziś rozpoczynamy, to połączenie wiedzy i ambicji, doświadczenia i potencjału

– podsumował podczas wideokonferencji premier Mateusz Morawiecki.

Incheon to główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej
Port lotniczy Incheon zajmuje czwarte miejsce na świecie w aktualnym rankingu Skytrax – prestiżowym zestawieniu najlepszych portów przesiadkowych świata. Lotnisko było budowane etapami, zostało otwarte w 2001 r. W fazie pierwszej powstały dwie równoległe drogi startowe, a port miał przepustowość 30 mln pasażerów i 1,7 mln ton towarów rocznie. W wyniku dynamicznego rozwoju rynku rząd Korei Południowej wdrażał kolejne etapy rozbudowy. W 2019 r. – przed wybuchem pandemii COVID-19 – Incheon obsłużył ponad 71 mln pasażerów, co stanowi 20. wynik na świecie, i 2,8 mln ton towarów (piąty wynik na kuli ziemskiej).

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe