REKLAMA

Porozumienie sprzeciwi się tymczasowemu RPO? Nieoficjalne informacje

Według informacji przekazanych przez dziennikarza RMF FM Mariusza Piekarskiego, Prawo i Sprawiedliwość może mieć problem z wyznaczeniem osoby pełniącej obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich, jeśli nie uda się wybrać następcy.
 Porozumienie sprzeciwi się tymczasowemu RPO? Nieoficjalne informacje
/ fot. Łukasz Błasikiewicz / Sejm RP


Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Jak podkreślił Trybunał, przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.

Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że przepis ma utracić moc po upływie trzech miesięcy, a w tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę dotyczącą kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, w której będzie ustalone, kto pełni obowiązki RPO po zakończeniu jego kadencji, gdy Sejm i Senat nie wybiorą następcy.
 

Porozumienie się zbuntuje?


Według doniesień dziennikarza RMF FM Mariusza Piekarskiego, posłowie Porozumienia Jarosława Gowina mogą się sprzeciwić wskazaniu tymczasowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak zaznacza reporter, „twarde »nie« na razie nie pada, bo projektu nie ma, ale coraz mocniej akcentowane jest zdanie, że nie można iść na skróty i szukać wytrychów prawnych”.

– Wydaje mi się, że obchodzenie konstytucyjnego organu w ten sposób dla propaństwowca, dla wszystkich, którzy myślą w kategoriach propaństwowych, jest bardzo trudne do przyjęcia – stwierdził w rozmowie z Piekarskim poseł Porozumienia Michał Wypij.

Wypij zaznaczył również, że sprawa wyłonienia tymczasowego Rzecznika Praw Obywatelskich nie jest objęta umową koalicyjną.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura