REKLAMA

Trwa histeria ws. członkostwa Premier Beaty Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz. Kolejny członek rezygnuje

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński powołał Beatę Szydło do Rady Muzeum Auschwitz. Wywołało to histerię, w wyniku której z zasiadania w radzie zrezygnowali Krystyna Oleksy, prof. Stanisław Krajewski i dr Marek Lasota. Dziś zrezygnował kolejny członek Rady prof. Edward Kosakowski.
Beata Szydło Trwa histeria ws. członkostwa Premier Beaty Szydło w Radzie Muzeum Auschwitz. Kolejny członek rezygnuje
Beata Szydło / Wikiepdia CC BY-SA 3,0 Claude Truong Ngoc

- Wierzymy, ze Pani obecność w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, która jest ciałem opiniodawczym powołanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na mocy Ustawy o muzeach, wniesie dużo pozytywnego do pracy Rady, której zadaniem jest miedzy innymi sprawowanie nadzoru nad wypełnianiem przez Muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa. 

A wobec ataków na Pani kandydaturę wyrażamy pełne wsparcie.

- pisała na naszych łamach Barbara Wojnarowska-Gutier była Więzień Auschwitz i ofiara nieludzkich eksperymentów medycznych niemieckiego potwora "dr" Mengele.

- Przesyłam podziękowania Panu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotrowi Glińskiemu, za mianowanie Pani Beaty Szydło na stanowisko członka Rady Oświęcimskiej. Mimo wielu zastrzeżeń jakie miałem wobec decyzji Pana Ministra i Jego doradców, ta nominacja wydaje się wyjątkowo trafna. Wreszcie będzie można okiełznać poczynania Dyrektora Cywińskiego, pod bacznym nadzorem uczciwych rzeczoznawców, dbających o właściwe i obiektywne proporcje w zachowaniu pamięci o byłych więźniach KL Auschwitz.

- pisał na naszych łamach syn Więźnia Auschwitz, autor licznych publikacji na temat Auschwitz, historyk Jerzy Klistała.

- Ze zdumieniem przyjąłem decyzję o rezygnacji kilku osób z członkostwa w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Mam nadzieję, że rezygnacja ta nie wynika z przyczyn politycznych i nie jest wyrazem myślenia w kategoriach niedemokratycznych i wykluczających osoby o odmiennych poglądach czy wrażliwości społecznej z aktywności publicznej na rzecz dobra wspólnego. Zwracam uwagę, że tego rodzaju nieuzasadnione, wykluczające gesty upolityczniają dyskusję wokół najważniejszego w Polsce muzeum martyrologicznego, miejsca światowego dziedzictwa.

- pisał wicepremier minister Piotr Gliński

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura