W Polsce wciąż przynależność rodzica do partii ma wpływ na znalezienie pracy i wysokość wynagrodzenia

W badaniu EBOiR najciekawsze wydaje się szacowanie wagi różnych czynników determinujących pozycję danej osoby na rynku pracy.
Badacze wyróżnili pięć czynników, które wywierają decydujący wpływ na sytuację ekonomiczną każdego człowieka i odpowiadają za nierówności pracowników na starcie życia. Te czynniki są niezależne od każdego z nas, bo otrzymujemy je w chwili przyjścia na świat. Los przypisał nam pochodzenie etniczne, płeć i miejsce urodzenia (wieś/miasto). Do tych trzech faktorów badacze EBOiR dodali jeszcze dwa, manifestujące wpływ rodziców – ich poziom wykształcenia oraz przynależność do partii komunistycznej przynajmniej jednego z nich.
Ten ostatni czynik wydaje się być najbardziej interesującym. W 11 krajach był on pomijalny (pon. 0,25 punktu) i nie powinno to budzić zdziwienia np. we Włoszech i Niemczech. Jednak praktyczny brak związku charakteryzował także m.in. Litwę, Łotwę i Węgry. Gdzie wpływ partyjnych rodziców był największy? W Rumunii (4,2 punktów, 36%!) i Gruzji (3,7, 8%). Polska z 0,8 punktu (3%), znalazła się gdzieś w środku stawki. Jednak warto zapamiętać, że w naszym kraju 28 lat po przemianach politycznych posiadanie przez rodziców legitymacji PZPR ma 3% wpływ na zmienność wynagrodzeń. Większy niż w Rosji, na Ukrainie czy w Białorusi.
/ Źródło: rynekpracy.pl
#REKLAMA_POZIOMA#