Gowin: "Jutro powiem z kim i jak chcemy zmieniać Polskę"

Skuteczne państwo musi być państwem działającym jak najbliżej obywateli; opowiadamy się za zwiększeniem udziału samorządów w podatkach PIT i CIT, to jeden z najważniejszych postulatów Porozumienia - mówił lider ugrupowania, wicepremier Jarosław Gowin podczas kongresu programowego partii.
Jarosław Gowin Gowin:
Jarosław Gowin / Screen YouTube Wprost

Jutro podczas drugiego dnia kongresu, Gowin ma podsumować 6 lat rządów ZP - Powiem o naszych planach na przyszłość: z kim i jak chcemy zmieniać Polskę - mówił Gowin

Sobotę pod hasłem "Polska od nowa" odbywa się kongres programowy Porozumienia Jarosława Gowina. Politycy ugrupowania wskazywali, że nowy program wypracowano z ponad setką ekspertów podczas 14 konferencji programowych, które odbywały się w całej Polsce.

Lider ugrupowania podczas wystąpienia podkreślał, że państwo musi być skuteczne i silne. Jak mówił, państwo musi pozostawiać jak największą przestrzeń wolności dla jednostek, stowarzyszeń, rodzin i samorządów. "Chcemy, żeby nasze państwo było w pełni demokratyczne i praworządne" - mówił i tłumaczył, że to właśnie w imię tych wartości, Porozumienie sprzeciwiło się ubiegłorocznym wyborom korespondencyjnym.

"Skuteczne państwo musi być państwem działającym jak najbliżej obywateli" - kontynuował Gowin. "Opowiadamy się za szerokim zakresem kompetencji samorządów. Równocześnie, trzeba jednak pilnować, by przyznając samorządom nowe zadania przeznaczać dla nich odpowiednie środki finansowe. Stąd jeden z najważniejszych postulatów Porozumienia, czyli zwiększenie udziału samorządów w podatkach PIT i CIT" - oświadczył.

Gowin wskazywał też, że w czasie pandemii to jego resort przygotował programy pomocowe. "To my przygotowujemy teraz dalekosiężne programy szybkiego przewrócenia polskiej gospodarki na ścieżkę dynamicznego wzrostu" - powiedział. Wskazywał na takie programy jak strategia produktywności czy nowa polityka przemysłowa.

Jak dodał, jego ugrupowanie wie, że w gospodarce najlepiej sprawdzają się prywatna własność, niskie podatki, swobodna konkurencja i interwencja państwa, ale ograniczona do niezbędnego minimum. "Wiemy, że w tych obszarach jest jeszcze wiele do zrobienia i jesteśmy zdeterminowani żeby bronić zwłaszcza interesów klasy średniej. Tej grupy, która w największym stopniu przyczyniła się do spektakularnego sukcesu Polski po roku 1989" - wskazał.

Szef Porozumienia mówił ponadto, że jako konserwatyści "jesteśmy przywiązani do tradycyjnych wartości, ale wiemy też, że polskie społeczeństwo jest pluralistyczne". "Jako chrześcijanie jesteśmy głęboko przekonani o nienaruszalnej godności każdego człowieka, niezależnie od jego przynależności narodowej, koloru skóry, płci czy orientacji seksualnej" - mówił.

Dodał, że społeczeństwo musi troszczyć się o ludzi potrzebujących pomocy. "Stąd program ekonomii społecznej. Będziemy jednak dbać o to, aby ten program nie przeradzał się w postawę wyuczonej bezradności, nie uzależniał człowieka od pomocy ze strony państwa" - zaznaczył.

Gowin mówił też, że położenie geopolityczne naszego kraju wymaga od każdego rządu i każdego pokolenia szczególnej baczności jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W tym kontekście wskazał, że są trzy filary bezpieczeństwa: przynależność do NATO, UE i duże nakłady na polską armię.

"Jako konserwatyści jesteśmy przekonani, że w tych obszarach trzeba stawiać na ciągłość i konsensus. Na porozumienie ponad podziałami partyjnymi, ponad podziałami rząd - opozycja" - stwierdził.

Gowin poruszył też kwestię wiedzy i nauki. "Wiemy, że w współczesna gospodarka i współczesne społeczeństwo wymagają dużych nakładów na edukację i naukę. To my przygotowaliśmy dwie ustawy o innowacyjności, koncepcję doktoratów wdrożeniowych. To my dbamy i będziemy konsekwentnie dbać o to co jest warunkiem swobodnego rozwoju nauki, czyli autonomię uczelni" - zapewnił.

Gowin mówił też o kwestii klimatu. "W duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności za świat, opowiadamy się za troską o nasze środowisko. To jest pewne dobro, które nasze pokolenie musi przekazać następnym pokoleniom" - mówił. Wskazywał na koncepcję zielonej gospodarki i "nasz wkład w transformację energetyczną, energooszczędne budownictwo". "Uważamy, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i jesteśmy zdecydowani przekazać to dobro w jak najlepszym stanie pokoleniu naszych dzieci i naszych wnuków" - mówił Gowin.(PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mark/


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 12 maja na ul. Obornickiej w Poznaniu obowiązywać będzie ruch wahadłowy – prace potrwają do września i spowodują istotne zmiany w organizacji ruchu.

Karol Nawrocki uderza w Rafała Trzaskowskiego: On jest efektem politycznego laboratorium Wiadomości
Karol Nawrocki uderza w Rafała Trzaskowskiego: On jest efektem politycznego laboratorium

- On jest efektem politycznego laboratorium - powiedział o kandydacie PO Rafale Trzaskowskim obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie… z ostatniej chwili
Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie…

Trump po globalistycznej administracji Bidena odziedziczył otwarte granice z ok. 20 mln nieudokumentowanych migrantów wśród których szacuje się ilość przestępców, członków gangów na 0,5 mln. Z rocznym deficytem budżetowym w wysokości $2 bln (USD trylionów), z zadłużeniem dochodzącym do $37 bln (całe zadłużenie $103 bln!) i rocznym deficytem w wymianie handlowej $1,2 bln Ameryka była na linii pochyłej do bankrucji, dlatego takiej sytuacji nie mógł tolerować biznesmen Trump.

Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy

„Najpierw na rowerach przyjechało dwóch czerwonoarmistów, a po nich gazikiem starszy stopniem oficer i oświadczył: «Jesteście wolni, możecie iść do domu». Już w Elblągu przywitały nas hasła: «Śmierć bandytom z AK», «Zaplute karły reakcji»” – tak „wyzwolenie” niemieckiego obozu Stutthof – 9 maja 1945 r. – opisał mój Ojciec Tadeusz Ludwik Płużański we wspomnieniach „Z otchłani”.

W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej gorące
W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej

Ostatnia prosta przed zarządzonym przez śląskiego komisarza wyborczego lokalnego referendum w Zabrzu. Głosowanie nad odwołaniem przed końcem kadencji budzącej kontrowersje prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej (wystawionej do wyborów przez Koalicję Obywatelską) oraz całej Rady Miasta zdominowanej przez jej zwolenników odbędzie w całym mieście i wszystkich dzielnicach już w najbliższą niedzielę – 11 maja (w godz. 7-21)

75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu z ostatniej chwili
75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu

9 maja 1950 roku francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan budowania wspólnoty państw zachodniej części Europy w celu zagwarantowania pokoju, rozwoju gospodarczego oraz – w dalszej kolejności – odpowiedzi na zagrożenie ze strony bloku komunistycznego. Chodziło przede wszystkim o to, aby przedstawić Niemcom taką ofertę, żeby nie opłacało im się już wszczynać kolejnej wojny. Kilkadziesiąt lat później odchodzą one jednak od idei Schumana i dokonują agresji, tyle że gospodarczej, politycznej i ideologicznej.

Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski z ostatniej chwili
Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski

Węgry wprowadzają embargo na polskie bydło i mięso do końca sierpnia w odwecie za zakaz importu węgierskich produktów z powodu epidemii pryszczycy.

Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre

„Na zbója naślij zbója”, mawiała moja babcia Gienia – świeć Panie nad Jej duszą – prosta kobieta z mazowieckiej wsi, która miała ukończone cztery klasy przedwojennej szkoły powszechnej i uniwersytet życia, ale za to ten ostatni z oceną celującą.

Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos

– Czwartkowa rozmowa prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim była bardzo dobra i produktywna – oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Jak dodała, dotyczyła ratyfikowanego porozumienia w sprawie inwestycji w ukraińskie surowce, jak i propozycji 30-dniowego zawieszenia broni.

Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny z ostatniej chwili
Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny

W piątek o godz. 20 wystartowała debata prezydencka w TV Republika. Nie ma w niej jednak wszystkich kandydatów – m.in. Rafała Trzaskowskiego.

REKLAMA

Gowin: "Jutro powiem z kim i jak chcemy zmieniać Polskę"

Skuteczne państwo musi być państwem działającym jak najbliżej obywateli; opowiadamy się za zwiększeniem udziału samorządów w podatkach PIT i CIT, to jeden z najważniejszych postulatów Porozumienia - mówił lider ugrupowania, wicepremier Jarosław Gowin podczas kongresu programowego partii.
Jarosław Gowin Gowin:
Jarosław Gowin / Screen YouTube Wprost

Jutro podczas drugiego dnia kongresu, Gowin ma podsumować 6 lat rządów ZP - Powiem o naszych planach na przyszłość: z kim i jak chcemy zmieniać Polskę - mówił Gowin

Sobotę pod hasłem "Polska od nowa" odbywa się kongres programowy Porozumienia Jarosława Gowina. Politycy ugrupowania wskazywali, że nowy program wypracowano z ponad setką ekspertów podczas 14 konferencji programowych, które odbywały się w całej Polsce.

Lider ugrupowania podczas wystąpienia podkreślał, że państwo musi być skuteczne i silne. Jak mówił, państwo musi pozostawiać jak największą przestrzeń wolności dla jednostek, stowarzyszeń, rodzin i samorządów. "Chcemy, żeby nasze państwo było w pełni demokratyczne i praworządne" - mówił i tłumaczył, że to właśnie w imię tych wartości, Porozumienie sprzeciwiło się ubiegłorocznym wyborom korespondencyjnym.

"Skuteczne państwo musi być państwem działającym jak najbliżej obywateli" - kontynuował Gowin. "Opowiadamy się za szerokim zakresem kompetencji samorządów. Równocześnie, trzeba jednak pilnować, by przyznając samorządom nowe zadania przeznaczać dla nich odpowiednie środki finansowe. Stąd jeden z najważniejszych postulatów Porozumienia, czyli zwiększenie udziału samorządów w podatkach PIT i CIT" - oświadczył.

Gowin wskazywał też, że w czasie pandemii to jego resort przygotował programy pomocowe. "To my przygotowujemy teraz dalekosiężne programy szybkiego przewrócenia polskiej gospodarki na ścieżkę dynamicznego wzrostu" - powiedział. Wskazywał na takie programy jak strategia produktywności czy nowa polityka przemysłowa.

Jak dodał, jego ugrupowanie wie, że w gospodarce najlepiej sprawdzają się prywatna własność, niskie podatki, swobodna konkurencja i interwencja państwa, ale ograniczona do niezbędnego minimum. "Wiemy, że w tych obszarach jest jeszcze wiele do zrobienia i jesteśmy zdeterminowani żeby bronić zwłaszcza interesów klasy średniej. Tej grupy, która w największym stopniu przyczyniła się do spektakularnego sukcesu Polski po roku 1989" - wskazał.

Szef Porozumienia mówił ponadto, że jako konserwatyści "jesteśmy przywiązani do tradycyjnych wartości, ale wiemy też, że polskie społeczeństwo jest pluralistyczne". "Jako chrześcijanie jesteśmy głęboko przekonani o nienaruszalnej godności każdego człowieka, niezależnie od jego przynależności narodowej, koloru skóry, płci czy orientacji seksualnej" - mówił.

Dodał, że społeczeństwo musi troszczyć się o ludzi potrzebujących pomocy. "Stąd program ekonomii społecznej. Będziemy jednak dbać o to, aby ten program nie przeradzał się w postawę wyuczonej bezradności, nie uzależniał człowieka od pomocy ze strony państwa" - zaznaczył.

Gowin mówił też, że położenie geopolityczne naszego kraju wymaga od każdego rządu i każdego pokolenia szczególnej baczności jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W tym kontekście wskazał, że są trzy filary bezpieczeństwa: przynależność do NATO, UE i duże nakłady na polską armię.

"Jako konserwatyści jesteśmy przekonani, że w tych obszarach trzeba stawiać na ciągłość i konsensus. Na porozumienie ponad podziałami partyjnymi, ponad podziałami rząd - opozycja" - stwierdził.

Gowin poruszył też kwestię wiedzy i nauki. "Wiemy, że w współczesna gospodarka i współczesne społeczeństwo wymagają dużych nakładów na edukację i naukę. To my przygotowaliśmy dwie ustawy o innowacyjności, koncepcję doktoratów wdrożeniowych. To my dbamy i będziemy konsekwentnie dbać o to co jest warunkiem swobodnego rozwoju nauki, czyli autonomię uczelni" - zapewnił.

Gowin mówił też o kwestii klimatu. "W duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności za świat, opowiadamy się za troską o nasze środowisko. To jest pewne dobro, które nasze pokolenie musi przekazać następnym pokoleniom" - mówił. Wskazywał na koncepcję zielonej gospodarki i "nasz wkład w transformację energetyczną, energooszczędne budownictwo". "Uważamy, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i jesteśmy zdecydowani przekazać to dobro w jak najlepszym stanie pokoleniu naszych dzieci i naszych wnuków" - mówił Gowin.(PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mark/



 

Polecane
Emerytury
Stażowe