Kluczowy partner strategiczny UE na Bliskim Wschodzie

Kluczowy partner strategiczny UE na Bliskim Wschodzie.

Państwa arabskie są ważnym punktem odniesienia w polityce międzynarodowej.  Wycofanie się USA z Afganistanu powoduje ,ze rola państw Półwyspu Arabskiego jeszcze bardziej rośnie. Wizyta delegacji Parlamentu Europejskiego w Kuwejcie wpisuje się w te tendencje. Kuwejt i Unie Europejska łącza silne i przyjazne stosunki: Kuwejt spośród krajów szeroko rozumianego Bliskiego Wschodu jest jednym z najbardziej zwesternizowanych, „uzachodnionych”. Kuwejt nie przypadkiem był pierwszym krajem Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (RWPZ), który podpisał porozumienie o współpracy z Unią Europejską i od tego czasu umowa ta jest kamieniem węgielnym w stosunkach dwustronnych miedzy UE i Kuwejtem. Umowa o współpracy utorowała drogę do regularnego dialogu i spotkań między obiema stronami oraz dyskusji w różnych dziedzinach, takich jak handel, inwestycje, gospodarka, prawa człowieka, bezpieczeństwo, współpraca w zakresie pomocy humanitarnej i rozwój. 

Kuwejt – partner nr 1 UE w regionie                     

W 2019 roku Unia Europejska otworzyła misję dyplomatyczną w Kuwejcie. UE postrzega Kuwejt jako kluczowego partnera strategicznego na Bliskim Wschodzie, a także ważnego sojusznika w misjach humanitarnych w całym regionie. Kuwejt i Unia Europejska były współgospodarzami poprzednich międzynarodowych konferencji darczyńców i pomocy dla Syrii, Iraku i ludu Rohingya w Birmie. W ramach kontynuacji regularnych dyskusji i dialogu, które toczą się między UE a Kuwejtem, delegacja Parlamentu Europejskiego ds. stosunków z Półwyspem Arabskim (DARP) udała się właśnie do Kuwejtu. Celem wizyty było zrealizowanie 10. posiedzenia międzyparlamentarnego (Inter-Parliamentary Meeting) UE-Kuwejt. Miałem zaszczyt wchodzić w skład tej delegacji – zresztą jako jedyny Polak i jedyny konserwatysta. 

Oprócz mnie w skład delegacji europarlamentu weszli: Sven Simon (Europejska Partia Ludowa, Niemcy), Ismail Ertug (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, Niemcy); José Ramón Bauzá Díaz (Renew- Odnowienie, Hiszpania); Diana Riba i Giner (Zieloni, Hiszpania-Katalonia). Delegacja nasza była pierwsza, która odwiedziła Kuwejt od czasu otwarcia misji dyplomatycznej Unii Europejskiej w tym kraju przed dwoma laty. Delegacja PE odbyła spotkania na najwyższym szczeblu – m.in. z szejkiem Hamadem Jaberem Al-Ali Al-Sabahem, p.o. premiera, a jednocześnie ministrem obrony oraz Majdim Al-Dhafeerim, wpływowym, wieloletnim wiceministrem spraw zagranicznych. Szejk Hamad pochwalił ciągłe wysiłki Parlamentu Europejskiego we współpracy z krajami GCC w dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Sven Simon w imieniu strony unijnej  pochwalił kuwejcka demokracje  i demokratyczną historię Kuwejtu oraz jego rolę jako kraju, który wpływa stabilizująco na sytuacje na arenie międzynarodowej, a w szczególności w regionie Bliskiego Wschodu. Obie strony omówiły również kluczowe kwestie regionalne. 

Wspólne interesy, wspólne bezpieczeństwo 

Spotkanie UE-Kuwejt zakończyło się ratyfikacją deklaracji powołania wspólnej grupy roboczej mającej na celu wspieranie dalszego rozwoju współpracy na szczeblu administracyjnym i pomoc w utorowaniu drogi do powołania formalnej wspólnej komisji parlamentarnej Parlament Europejski– Kuwejt. Moim zdaniem w deklaracji podkreślono wspólne interesy obu stron w zakresie promowania stabilizacji politycznej w regionie, a także wypracowania wspólnych i skoordynowanych reakcji na globalne wyzwania. Takimi są obecnie niewątpliwie pandemia COVID-19, zmiany klimatyczne, terroryzm, ekstremizm polityczny i radykalizm religijny (zresztą te trzy ostatnie czynniki w praktyce przenikają się wzajemnie). Wspólna deklaracja wzywa Unie Europejska i Radę Współpracy Państw Zatoki Perskiej do przyspieszenia działań na rzecz wznowienia rozmów dyplomatycznych zmierzających do zawarcia znaczącej umowy o wolnym handlu drugiej generacji (tj. obejmującej m.in. rozdziały dotyczące handlu usługami i inwestycji). Stwierdziliśmy jednocześnie, że współpraca gospodarcza i więcej porozumień handlowych byłyby korzystne dla obu stron.

Unia Europejska przyznaje wysoki priorytet Kuwejtowi jako krajowi, który może promować stabilność, rozwój i odbudowę na Bliskim Wschodzie. Zgodnie z tym delegacja Parlamentu Europejskiego wyraziła uznanie dla roli Kuwejtu jako mediatora w kilku konfliktach regionalnych i pochwaliła jego program pomocy humanitarnej. Delegacja PE potwierdziła również stałe wsparcie Unii dla działań mediacyjnych Kuwejtu w niedawnym kryzysie dyplomatycznym w Zatoce Perskiej i Jemenie oraz wezwała do wspierania tempa dialogu dyplomatycznego na szczeblu regionalnym. W 2016 roku w Kuwejcie odbyły się rozmowy pokojowe ONZ między walczącymi stronami jemeńskimi. Kuwejt i Unia Europejska współprzewodniczyli Międzynarodowej Konferencji na rzecz Odbudowy Iraku w lutym 2018 roku.

Powstrzymać setki tysięcy imigrantów

Delegacja europarlamentu zbadała również możliwości współpracy UE-Kuwejt w zakresie zielonej i cyfrowej transformacji w świecie po pandemii. Delegacja PE podkreśliła jednocześnie, że ​​Kuwejt powinien dalej zwiększać efektywność sektora publicznego, poprawiać klimat biznesowy dla sektora prywatnego oraz w pełni realizować priorytety rozwoju gospodarczego w oparciu o plan rozwoju kraju znany jako Wizja Kuwejtu 2035 „Nowy Kuwejt”. Kuwejt 2035 podkreśla role „zrównoważonej, zróżnicowanej gospodarki”, oraz „zrównoważonego środowiska życia”, a także „kreatywnego kapitału ludzkiego”. Państwo szejków uznaje je za swoje główne filary.           

We wspólnej, kuwejcko-unijnej deklaracji podkreślono potrzebę kontynuowania przez Unie Europejska ambitnego – choć przecież wzbudzającego liczne kontrowersje – programu „Zielonego Ładu”, zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2019 roku i mającego na celu uczynienie Europy „neutralną dla klimatu” w roku 2050 oraz uczynienie z UE światowego lidera w dziedzinie czystych produktów i technologii. Kolejna runda rozmów miedzy Bruksela a Kuwejtem nastąpi w 2022 roku, ale tym razem już w Europie. Miejmy nadzieję, że w interesie stabilizacji i w regionie i na świecie oraz bezpieczeństwa międzynarodowego relacje między UE a Kuwejtem będą wzmacniane. Także po to, aby powstrzymać kolejne setki tysięcy imigrantów, którzy z Bliskiego Wschodu, chcą się przemieścić, bardzo często nielegalnie, do Europy.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (27.12.2021)


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Gdańska

Ważna informacja dla mieszkańców Gdańska: już w najbliższy czwartek 29 maja rusza remont al. Rzeczypospolitej. Mieszkańcy muszą przygotować się na zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej.

Niemcy przywrócą zasadniczą służbę wojskową? Boris Pistorius zabiera głos z ostatniej chwili
Niemcy przywrócą zasadniczą służbę wojskową? Boris Pistorius zabiera głos

Niemcy mogą przywrócić obowiązkową służbę wojskową, jeśli zmodernizowany system ochotniczy nie spełni celów rekrutacyjnych - powiedział minister obrony Boris Pistorius w sobotę w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Karol Nawrocki: Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm

- Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm, ekoszaleństwo Zielonego Ładu i wrócimy do normalności - powiedział kandydat na prezydenta Karol Nawrocki na sobotnim wiecu w Rybniku.

Kazik Staszewski chory. To zdjęcie zaniepokoiło fanów Wiadomości
Kazik Staszewski chory. To zdjęcie zaniepokoiło fanów

Kazik Staszewski, lider zespołu Kult, przekazał niepokojącą informację o swoim stanie zdrowia. Na swoim Instagramie zamieścił zdjęcie ze szpitala. Okazuje się, że artysta nie jest w najlepszej kondycji.

Trzaskowski podda się testom na obecność narkotyków? Jest odpowiedź kandydata KO z ostatniej chwili
Trzaskowski podda się testom na obecność narkotyków? Jest odpowiedź kandydata KO

W sobotę Rafał Trzaskowski odniósł się do propozycji Karola Nawrockiego, aby obaj politycy poddali się testom na obecność substancji psychoaktywnych w organizmie.

Poparcie w II turze wyborów prezydenckich. Lewica podjęła decyzję z ostatniej chwili
Poparcie w II turze wyborów prezydenckich. Lewica podjęła decyzję

Zjazd Nowej Lewicy jednomyślnie przyjął uchwałę w sprawie poparcia kandydata KO Rafała Trzaskowskiego w II turze wyborów prezydenckich - poinformowali liderzy ugrupowania. Zapowiedzieli też udział w niedzielnym marszu poparcia dla Trzaskowskiego.

Niesamowite odkrycie astronomów. To prawdziwa gratka Wiadomości
Niesamowite odkrycie astronomów. To prawdziwa gratka

Astronomowie natknęli się na niezwykły układ podwójny gwiazd. To, co go wyróżnia, to fakt, że jedna z gwiazd dosłownie krąży wewnątrz drugiej - a dokładniej w jej zewnętrznych warstwach. Tego typu zjawiska są ekstremalnie rzadkie w naszej galaktyce.

Sonia Szklanowska nie żyje. Niezwykły pogrzeb młodej gwiazdy z ostatniej chwili
Sonia Szklanowska nie żyje. Niezwykły pogrzeb młodej gwiazdy

W sobotę, 25 maja, w Świekatowie odbył się pogrzeb Soni Szklanowskiej, młodej wokalistki i gwiazdy programu Hotel Paradise. Zgodnie z jej wolą, żałobnicy pojawili się ubrani w jasne stroje, przynosząc białe róże – symbol delikatności i pokoju. 

 Kultowy serial zakończony po jednym sezonie Wiadomości
Kultowy serial zakończony po jednym sezonie

Choć serial „Pingwin” z Colinem Farrellem zdobył ogromną popularność i miliony widzów, HBO nie planuje nakręcić jego drugiego sezonu. Produkcja została zgłoszona do nagród Emmy jako miniserial, co oznacza, że historia została zamknięta na jednym sezonie.

Potężna awaria platformy X z ostatniej chwili
Potężna awaria platformy X

Platforma X (dawniej Twitter) zmaga się z poważną awarią, która dotknęła użytkowników na całym świecie – także w Polsce. Serwis przestał działać około godziny 14:00 czasu polskiego. Próba załadowania nowych postów kończy się komunikatem: „Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie załadować”.

REKLAMA

Kluczowy partner strategiczny UE na Bliskim Wschodzie

Kluczowy partner strategiczny UE na Bliskim Wschodzie.

Państwa arabskie są ważnym punktem odniesienia w polityce międzynarodowej.  Wycofanie się USA z Afganistanu powoduje ,ze rola państw Półwyspu Arabskiego jeszcze bardziej rośnie. Wizyta delegacji Parlamentu Europejskiego w Kuwejcie wpisuje się w te tendencje. Kuwejt i Unie Europejska łącza silne i przyjazne stosunki: Kuwejt spośród krajów szeroko rozumianego Bliskiego Wschodu jest jednym z najbardziej zwesternizowanych, „uzachodnionych”. Kuwejt nie przypadkiem był pierwszym krajem Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej (RWPZ), który podpisał porozumienie o współpracy z Unią Europejską i od tego czasu umowa ta jest kamieniem węgielnym w stosunkach dwustronnych miedzy UE i Kuwejtem. Umowa o współpracy utorowała drogę do regularnego dialogu i spotkań między obiema stronami oraz dyskusji w różnych dziedzinach, takich jak handel, inwestycje, gospodarka, prawa człowieka, bezpieczeństwo, współpraca w zakresie pomocy humanitarnej i rozwój. 

Kuwejt – partner nr 1 UE w regionie                     

W 2019 roku Unia Europejska otworzyła misję dyplomatyczną w Kuwejcie. UE postrzega Kuwejt jako kluczowego partnera strategicznego na Bliskim Wschodzie, a także ważnego sojusznika w misjach humanitarnych w całym regionie. Kuwejt i Unia Europejska były współgospodarzami poprzednich międzynarodowych konferencji darczyńców i pomocy dla Syrii, Iraku i ludu Rohingya w Birmie. W ramach kontynuacji regularnych dyskusji i dialogu, które toczą się między UE a Kuwejtem, delegacja Parlamentu Europejskiego ds. stosunków z Półwyspem Arabskim (DARP) udała się właśnie do Kuwejtu. Celem wizyty było zrealizowanie 10. posiedzenia międzyparlamentarnego (Inter-Parliamentary Meeting) UE-Kuwejt. Miałem zaszczyt wchodzić w skład tej delegacji – zresztą jako jedyny Polak i jedyny konserwatysta. 

Oprócz mnie w skład delegacji europarlamentu weszli: Sven Simon (Europejska Partia Ludowa, Niemcy), Ismail Ertug (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, Niemcy); José Ramón Bauzá Díaz (Renew- Odnowienie, Hiszpania); Diana Riba i Giner (Zieloni, Hiszpania-Katalonia). Delegacja nasza była pierwsza, która odwiedziła Kuwejt od czasu otwarcia misji dyplomatycznej Unii Europejskiej w tym kraju przed dwoma laty. Delegacja PE odbyła spotkania na najwyższym szczeblu – m.in. z szejkiem Hamadem Jaberem Al-Ali Al-Sabahem, p.o. premiera, a jednocześnie ministrem obrony oraz Majdim Al-Dhafeerim, wpływowym, wieloletnim wiceministrem spraw zagranicznych. Szejk Hamad pochwalił ciągłe wysiłki Parlamentu Europejskiego we współpracy z krajami GCC w dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Sven Simon w imieniu strony unijnej  pochwalił kuwejcka demokracje  i demokratyczną historię Kuwejtu oraz jego rolę jako kraju, który wpływa stabilizująco na sytuacje na arenie międzynarodowej, a w szczególności w regionie Bliskiego Wschodu. Obie strony omówiły również kluczowe kwestie regionalne. 

Wspólne interesy, wspólne bezpieczeństwo 

Spotkanie UE-Kuwejt zakończyło się ratyfikacją deklaracji powołania wspólnej grupy roboczej mającej na celu wspieranie dalszego rozwoju współpracy na szczeblu administracyjnym i pomoc w utorowaniu drogi do powołania formalnej wspólnej komisji parlamentarnej Parlament Europejski– Kuwejt. Moim zdaniem w deklaracji podkreślono wspólne interesy obu stron w zakresie promowania stabilizacji politycznej w regionie, a także wypracowania wspólnych i skoordynowanych reakcji na globalne wyzwania. Takimi są obecnie niewątpliwie pandemia COVID-19, zmiany klimatyczne, terroryzm, ekstremizm polityczny i radykalizm religijny (zresztą te trzy ostatnie czynniki w praktyce przenikają się wzajemnie). Wspólna deklaracja wzywa Unie Europejska i Radę Współpracy Państw Zatoki Perskiej do przyspieszenia działań na rzecz wznowienia rozmów dyplomatycznych zmierzających do zawarcia znaczącej umowy o wolnym handlu drugiej generacji (tj. obejmującej m.in. rozdziały dotyczące handlu usługami i inwestycji). Stwierdziliśmy jednocześnie, że współpraca gospodarcza i więcej porozumień handlowych byłyby korzystne dla obu stron.

Unia Europejska przyznaje wysoki priorytet Kuwejtowi jako krajowi, który może promować stabilność, rozwój i odbudowę na Bliskim Wschodzie. Zgodnie z tym delegacja Parlamentu Europejskiego wyraziła uznanie dla roli Kuwejtu jako mediatora w kilku konfliktach regionalnych i pochwaliła jego program pomocy humanitarnej. Delegacja PE potwierdziła również stałe wsparcie Unii dla działań mediacyjnych Kuwejtu w niedawnym kryzysie dyplomatycznym w Zatoce Perskiej i Jemenie oraz wezwała do wspierania tempa dialogu dyplomatycznego na szczeblu regionalnym. W 2016 roku w Kuwejcie odbyły się rozmowy pokojowe ONZ między walczącymi stronami jemeńskimi. Kuwejt i Unia Europejska współprzewodniczyli Międzynarodowej Konferencji na rzecz Odbudowy Iraku w lutym 2018 roku.

Powstrzymać setki tysięcy imigrantów

Delegacja europarlamentu zbadała również możliwości współpracy UE-Kuwejt w zakresie zielonej i cyfrowej transformacji w świecie po pandemii. Delegacja PE podkreśliła jednocześnie, że ​​Kuwejt powinien dalej zwiększać efektywność sektora publicznego, poprawiać klimat biznesowy dla sektora prywatnego oraz w pełni realizować priorytety rozwoju gospodarczego w oparciu o plan rozwoju kraju znany jako Wizja Kuwejtu 2035 „Nowy Kuwejt”. Kuwejt 2035 podkreśla role „zrównoważonej, zróżnicowanej gospodarki”, oraz „zrównoważonego środowiska życia”, a także „kreatywnego kapitału ludzkiego”. Państwo szejków uznaje je za swoje główne filary.           

We wspólnej, kuwejcko-unijnej deklaracji podkreślono potrzebę kontynuowania przez Unie Europejska ambitnego – choć przecież wzbudzającego liczne kontrowersje – programu „Zielonego Ładu”, zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2019 roku i mającego na celu uczynienie Europy „neutralną dla klimatu” w roku 2050 oraz uczynienie z UE światowego lidera w dziedzinie czystych produktów i technologii. Kolejna runda rozmów miedzy Bruksela a Kuwejtem nastąpi w 2022 roku, ale tym razem już w Europie. Miejmy nadzieję, że w interesie stabilizacji i w regionie i na świecie oraz bezpieczeństwa międzynarodowego relacje między UE a Kuwejtem będą wzmacniane. Także po to, aby powstrzymać kolejne setki tysięcy imigrantów, którzy z Bliskiego Wschodu, chcą się przemieścić, bardzo często nielegalnie, do Europy.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (27.12.2021)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe