By Morze Śródziemne błękitnym było

By Morze Śródziemne błękitnym było

Lata temu były 42. w dziejach prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki William (Bill) Clinton powiedział: „Wiemy, że chroniąc nasze oceany -chronimy naszą przyszłość”. Stwierdzenie efektowne, ale też bezsprzecznie prawdziwe. Mówiąc nieco pompatycznie :”kiedy budzimy się do rzeczywistości, czas - ponownie - działać”. My, ludzie, zdaliśmy sobie sprawę z tego, że nie ma „planety B”. Paręnaście dni temu przedstawiciele wszystkich krajów basenu Morza Śródziemnego spotkali się w Turcji. Czterodniowy szczyt mający na celu ochronę tego interkontynentalnego morza przed zanieczyszczeniami odbył się w dniach 7-10 grudnia 2021 r. w tureckim mieście Antalya położonym na południowym wybrzeżu tego śródziemnomorskiego kraju. Szczyt został formalnie określony jako 22. Konferencja Umawiających się Stron (COP22)”Konwencji o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego”. Jest ona również nazywana „Konwencja Barcelońska” Spotkania państw-stron Konwencji Barcelońskiej (wraz z jej protokołami), odbywające się regularnie co dwa lata, są najważniejszymi  spotkaniami na temat środowiska i zrównoważonego rozwoju w regionie Morza Śródziemnomorskiego. 

 

Trzy kontynenty, 21 państw, jedno morze

 

W szczycie w tureckiej Antalyi uczestniczyli ministrowie środowiska i delegaci z 21 krajów śródziemnomorskich, a także przedstawiciele Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Temat szczytu został następująco sformułowany:  „W kierunku błękitnego Morza Śródziemnego : pozostawienie wolnego od zanieczyszczeń dziedzictwa, ochrona bioróżnorodności i utrzymanie stabilności klimatu”. Szczyt został również określony jako „COP dla regionu Morza Śródziemnego”.  Reprezentanci 21 krajów  uczestniczące w „Antalya Summit” omówiły regionalne  plany, mających na celu zapobieganie zanieczyszczeniom i ochronę obszarów naturalnych. Opierają się one na najnowszych dostępnych danych dotyczących stanu środowiska morskiego i przybrzeżnego, a także powiązane ze sobą środki regionalne promujące „niebieską” gospodarkę o obiegu zamkniętym w regionie Morza Śródziemnego. Włoch Carlo Zaghi, przewodniczący Biura - Państw Stron Konwencji Barcelońskiej, podkreślił wpływ zmian klimatycznych na utratę bioróżnorodności mórz i całego ekosystemu śródziemnomorskiego. Turecka Pierwsza Dama, prezydentowa Emine Erdogan również wzięła udział w Szczycie, spotykając się z kobietami - liderkami na spotkaniu, którego temat brzmiał: „Przywództwo kobiet na błękitnym Morzu Śródziemnym, Antalya 2021”. Turecka prezydentowa podkreśliła, że ​​ochrona Morza Śródziemnego jest niezbędna, ponieważ aż trzy kontynenty spotkały się i zjednoczyły się właśnie nad tym morzem.               

 

Morze Śródziemne kontra statki i ścieki

 

Jednym z głównych rezultatów szczytu było przyjęcie być może przełomowej decyzji w sprawie wyznaczenia Morza Śródziemnego w całości (sic !) jako obszar kontroli emisji tlenków siarki (Med SOx ECA) zgodnie z załącznikiem VI do „Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki” (funkcjonuje ona pod skrótem „MARPOL”). Według ONZ-owskiego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) potencjalne korzyści płynące z Med SOx ECA są znaczne, biorąc pod uwagę głębokość redukcji emisji tlenków siarki (SOx), które mógłby on spowodować. Przypomnijmy, że porozumienie osiągnięte podczas COP 22 ogranicza zawartość siarki w oleju opałowym do 0,10% m/m. To uzgodnienie powinno mieć pozytywny wpływ na zdrowie ludzi, a także ochronę ekosystemu morskiego.

 

Kolejnym ważnym rezultatem Szczytu był ,jak to określono, „Strategiczny Program Działań na Rzecz Ochrony Różnorodności Biologicznej i Zrównoważonego Zarządzania Zasobami Naturalnymi w Regionie Śródziemnomorskim po 2020 roku”.  Skrót nazwy tego ważnego, choć o bardzo długiej nazwie ,programu brzmi „SAPBIO po 2020 roku”. Jest to zgodne z elementami składowymi Globalnej Ramy Różnorodności Biologicznej, która zostanie ostatecznie zatwierdzona przez „Konwencję o różnorodności biologicznej” (CBD) w 2021 roku i która niesłychanie ambitnie przewiduje, że do 2030 r. należy chronić 30% lądów i mórz na Ziemi.   

 

Decyzje polityczne podjęte na ekologicznym Szczycie Morza Śródziemnego (to już określenie własne - dop. R. Cz.) dotyczyły wprowadzenia instrumentów zorientowanych na realne oddziaływanie , takich jak „Regionalne Plany Oczyszczania Ścieków Komunalnych i Gospodarki Osadami Ściekowymi”; „Śródziemnomorską Strategię Zapobiegania Zanieczyszczeniom Morza przez Statki, Gotowości i Reagowania na nie na lata 2022-2031”; „Strategia Zarządzania Wodami Balastowymi dla Morza Śródziemnego na lata 2022-2027” oraz zestaw środków regionalnych wspierających rozwój przedsiębiorstw ekologicznych i o obiegu zamkniętym ,a także zwiększających popyt na bardziej zrównoważone produkty.

 

Deklaracja z Antalyi

 

Przyjęta 9 grudnia 2021 roku „Deklaracja z Antalyi” wzywała do „Błękitnego Morza Śródziemnego: pozostawienia dziedzictwa wolnego od zanieczyszczeń, ochrony bioróżnorodności i utrzymania zrównoważonego klimatu”. Należy rozważyć czy również inne państwa w innych regionach znajdujące się w podobnej sytuacji nie powinny czasem podjąć podobnych, odpowiednich  działań i wyciągnąć wnioski z tureckiego szczytu. Warto dodać, że na tymże Szczycie Turcja zobowiązała się do objęcia przewodnictwa w zapewnianiu ochrony ekosystemu śródziemnomorskiego, a tym samym promowania skutecznego, zrównoważonego ekologicznego rozwoju regionalnego.

 

*Tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (23.12.2021


 

POLECANE
Karol Nawrocki: Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm

- Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm, ekoszaleństwo Zielonego Ładu i wrócimy do normalności - powiedział kandydat na prezydenta Karol Nawrocki na sobotnim wiecu w Rybniku.

Kazik Staszewski chory. To zdjęcie zaniepokoiło fanów Wiadomości
Kazik Staszewski chory. To zdjęcie zaniepokoiło fanów

Kazik Staszewski, lider zespołu Kult, przekazał niepokojącą informację o swoim stanie zdrowia. Na swoim Instagramie zamieścił zdjęcie ze szpitala. Okazuje się, że artysta nie jest w najlepszej kondycji.

Trzaskowski podda się testom na obecność narkotyków? Jest odpowiedź kandydata KO z ostatniej chwili
Trzaskowski podda się testom na obecność narkotyków? Jest odpowiedź kandydata KO

W sobotę Rafał Trzaskowski odniósł się do propozycji Karola Nawrockiego, aby obaj politycy poddali się testom na obecność substancji psychoaktywnych w organizmie.

Poparcie w II turze wyborów prezydenckich. Lewica podjęła decyzję z ostatniej chwili
Poparcie w II turze wyborów prezydenckich. Lewica podjęła decyzję

Zjazd Nowej Lewicy jednomyślnie przyjął uchwałę w sprawie poparcia kandydata KO Rafała Trzaskowskiego w II turze wyborów prezydenckich - poinformowali liderzy ugrupowania. Zapowiedzieli też udział w niedzielnym marszu poparcia dla Trzaskowskiego.

Niesamowite odkrycie astronomów. To prawdziwa gratka Wiadomości
Niesamowite odkrycie astronomów. To prawdziwa gratka

Astronomowie natknęli się na niezwykły układ podwójny gwiazd. To, co go wyróżnia, to fakt, że jedna z gwiazd dosłownie krąży wewnątrz drugiej - a dokładniej w jej zewnętrznych warstwach. Tego typu zjawiska są ekstremalnie rzadkie w naszej galaktyce.

Sonia Szklanowska nie żyje. Niezwykły pogrzeb młodej gwiazdy z ostatniej chwili
Sonia Szklanowska nie żyje. Niezwykły pogrzeb młodej gwiazdy

W sobotę, 25 maja, w Świekatowie odbył się pogrzeb Soni Szklanowskiej, młodej wokalistki i gwiazdy programu Hotel Paradise. Zgodnie z jej wolą, żałobnicy pojawili się ubrani w jasne stroje, przynosząc białe róże – symbol delikatności i pokoju. 

 Kultowy serial zakończony po jednym sezonie Wiadomości
Kultowy serial zakończony po jednym sezonie

Choć serial „Pingwin” z Colinem Farrellem zdobył ogromną popularność i miliony widzów, HBO nie planuje nakręcić jego drugiego sezonu. Produkcja została zgłoszona do nagród Emmy jako miniserial, co oznacza, że historia została zamknięta na jednym sezonie.

Potężna awaria platformy X z ostatniej chwili
Potężna awaria platformy X

Platforma X (dawniej Twitter) zmaga się z poważną awarią, która dotknęła użytkowników na całym świecie – także w Polsce. Serwis przestał działać około godziny 14:00 czasu polskiego. Próba załadowania nowych postów kończy się komunikatem: „Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie załadować”.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

W nocy z soboty na niedzielę przymrozki głównie na wschodzie kraju, temperatura przy gruncie lokalnie spadnie do minus 3 st. C – poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Tomasz Siemieniuk. W dzień termometry wskażą do 20 st. C.

Atak nożownika na dworcu w Hamburgu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika na dworcu w Hamburgu. Nowe informacje

W piątek wieczorem, 23 maja 2025 roku, na głównym dworcu kolejowym w Hamburgu doszło do brutalnego ataku nożem. Kobieta zaatakowała przypadkowych przechodniów na peronie 13/14. Rannych zostało łącznie 18 osób w wieku od 19 do 85 lat. Dziś pojawiły się nowe informacje w sprawie.

REKLAMA

By Morze Śródziemne błękitnym było

By Morze Śródziemne błękitnym było

Lata temu były 42. w dziejach prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki William (Bill) Clinton powiedział: „Wiemy, że chroniąc nasze oceany -chronimy naszą przyszłość”. Stwierdzenie efektowne, ale też bezsprzecznie prawdziwe. Mówiąc nieco pompatycznie :”kiedy budzimy się do rzeczywistości, czas - ponownie - działać”. My, ludzie, zdaliśmy sobie sprawę z tego, że nie ma „planety B”. Paręnaście dni temu przedstawiciele wszystkich krajów basenu Morza Śródziemnego spotkali się w Turcji. Czterodniowy szczyt mający na celu ochronę tego interkontynentalnego morza przed zanieczyszczeniami odbył się w dniach 7-10 grudnia 2021 r. w tureckim mieście Antalya położonym na południowym wybrzeżu tego śródziemnomorskiego kraju. Szczyt został formalnie określony jako 22. Konferencja Umawiających się Stron (COP22)”Konwencji o ochronie środowiska morskiego i regionu przybrzeżnego Morza Śródziemnego”. Jest ona również nazywana „Konwencja Barcelońska” Spotkania państw-stron Konwencji Barcelońskiej (wraz z jej protokołami), odbywające się regularnie co dwa lata, są najważniejszymi  spotkaniami na temat środowiska i zrównoważonego rozwoju w regionie Morza Śródziemnomorskiego. 

 

Trzy kontynenty, 21 państw, jedno morze

 

W szczycie w tureckiej Antalyi uczestniczyli ministrowie środowiska i delegaci z 21 krajów śródziemnomorskich, a także przedstawiciele Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Temat szczytu został następująco sformułowany:  „W kierunku błękitnego Morza Śródziemnego : pozostawienie wolnego od zanieczyszczeń dziedzictwa, ochrona bioróżnorodności i utrzymanie stabilności klimatu”. Szczyt został również określony jako „COP dla regionu Morza Śródziemnego”.  Reprezentanci 21 krajów  uczestniczące w „Antalya Summit” omówiły regionalne  plany, mających na celu zapobieganie zanieczyszczeniom i ochronę obszarów naturalnych. Opierają się one na najnowszych dostępnych danych dotyczących stanu środowiska morskiego i przybrzeżnego, a także powiązane ze sobą środki regionalne promujące „niebieską” gospodarkę o obiegu zamkniętym w regionie Morza Śródziemnego. Włoch Carlo Zaghi, przewodniczący Biura - Państw Stron Konwencji Barcelońskiej, podkreślił wpływ zmian klimatycznych na utratę bioróżnorodności mórz i całego ekosystemu śródziemnomorskiego. Turecka Pierwsza Dama, prezydentowa Emine Erdogan również wzięła udział w Szczycie, spotykając się z kobietami - liderkami na spotkaniu, którego temat brzmiał: „Przywództwo kobiet na błękitnym Morzu Śródziemnym, Antalya 2021”. Turecka prezydentowa podkreśliła, że ​​ochrona Morza Śródziemnego jest niezbędna, ponieważ aż trzy kontynenty spotkały się i zjednoczyły się właśnie nad tym morzem.               

 

Morze Śródziemne kontra statki i ścieki

 

Jednym z głównych rezultatów szczytu było przyjęcie być może przełomowej decyzji w sprawie wyznaczenia Morza Śródziemnego w całości (sic !) jako obszar kontroli emisji tlenków siarki (Med SOx ECA) zgodnie z załącznikiem VI do „Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczania morza przez statki” (funkcjonuje ona pod skrótem „MARPOL”). Według ONZ-owskiego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) potencjalne korzyści płynące z Med SOx ECA są znaczne, biorąc pod uwagę głębokość redukcji emisji tlenków siarki (SOx), które mógłby on spowodować. Przypomnijmy, że porozumienie osiągnięte podczas COP 22 ogranicza zawartość siarki w oleju opałowym do 0,10% m/m. To uzgodnienie powinno mieć pozytywny wpływ na zdrowie ludzi, a także ochronę ekosystemu morskiego.

 

Kolejnym ważnym rezultatem Szczytu był ,jak to określono, „Strategiczny Program Działań na Rzecz Ochrony Różnorodności Biologicznej i Zrównoważonego Zarządzania Zasobami Naturalnymi w Regionie Śródziemnomorskim po 2020 roku”.  Skrót nazwy tego ważnego, choć o bardzo długiej nazwie ,programu brzmi „SAPBIO po 2020 roku”. Jest to zgodne z elementami składowymi Globalnej Ramy Różnorodności Biologicznej, która zostanie ostatecznie zatwierdzona przez „Konwencję o różnorodności biologicznej” (CBD) w 2021 roku i która niesłychanie ambitnie przewiduje, że do 2030 r. należy chronić 30% lądów i mórz na Ziemi.   

 

Decyzje polityczne podjęte na ekologicznym Szczycie Morza Śródziemnego (to już określenie własne - dop. R. Cz.) dotyczyły wprowadzenia instrumentów zorientowanych na realne oddziaływanie , takich jak „Regionalne Plany Oczyszczania Ścieków Komunalnych i Gospodarki Osadami Ściekowymi”; „Śródziemnomorską Strategię Zapobiegania Zanieczyszczeniom Morza przez Statki, Gotowości i Reagowania na nie na lata 2022-2031”; „Strategia Zarządzania Wodami Balastowymi dla Morza Śródziemnego na lata 2022-2027” oraz zestaw środków regionalnych wspierających rozwój przedsiębiorstw ekologicznych i o obiegu zamkniętym ,a także zwiększających popyt na bardziej zrównoważone produkty.

 

Deklaracja z Antalyi

 

Przyjęta 9 grudnia 2021 roku „Deklaracja z Antalyi” wzywała do „Błękitnego Morza Śródziemnego: pozostawienia dziedzictwa wolnego od zanieczyszczeń, ochrony bioróżnorodności i utrzymania zrównoważonego klimatu”. Należy rozważyć czy również inne państwa w innych regionach znajdujące się w podobnej sytuacji nie powinny czasem podjąć podobnych, odpowiednich  działań i wyciągnąć wnioski z tureckiego szczytu. Warto dodać, że na tymże Szczycie Turcja zobowiązała się do objęcia przewodnictwa w zapewnianiu ochrony ekosystemu śródziemnomorskiego, a tym samym promowania skutecznego, zrównoważonego ekologicznego rozwoju regionalnego.

 

*Tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (23.12.2021



 

Polecane
Emerytury
Stażowe