Pamięć o Powstaniach Śląskich sto lat później

Pamięć o Powstaniach Śląskich sto lat później

Ten artykuł chciałbym zadedykować mojemu ś. p. Dziadkowi, Ojcu mojego Ojca, który czynnie wspierał Powstania Śląskie i zrobił wszystko, aby Górny Śląsk wrócił do Macierzy, by stał się ponownie częścią Polski. Dziadek, Henryk Karol Czarnecki, był dyrektorem polskiego teatru w Sosnowcu. Zgłosił się do władz powstańczych, że chce walczyć o polskość Śląska. Jednak mądre kierownictwo śląskich powstań uznało słusznie, że dziadek lepiej się przysłuży Sprawie Narodowej, jak jego teatr zacznie objeżdżać tereny plebiscytowe z polskimi sztukami i operami. Tak też uczynił. Zapuszczał się daleko, aż do Opola, gdzie dziadka Henryka i jego aktorów chcieli Niemcy zlinczować – obronili ich francuscy oficerowie z międzynarodowej misji rozjemczej. W Katowicach wystawił premierę „Halki” Moniuszki. W olbrzymiej większości miast i miejscowości jego przedstawienia były pierwszymi, które nasi rodacy słyszeli w języku ojczystym!

 

Pamięć i wdzięczność

 

18 grudnia 2021 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Polacy XX wieku w walce o Kresy Zachodnie RP”. Rok, w którym Polacy obchodzili stulecie powstań śląskich. Miałem szczęście być jednym z prelegentów tej Konferencji. Mówiłem o dziedzictwie Powstań  Śląskich, ich wszechpolskim charakterze (brali w nich udział bezpośrednio lub wspierali akcje plebiscytowa ludzie z trzech dawnych zaborów: z Warszawy – jak mój dziadek Henryk K .Czarnecki, ale też ze Lwowa, Krakowa czy Poznania) i  roli Powstań  w zaszczepianiu patriotyzmu wśród Polaków.       

 

Walczyli więc tam Polacy z różnych stron kraju, stad niewątpliwie śląskie zrywy miały istotny wpływ na ukształtowanie polskiej  świadomości narodowej – w przeszłości i w jakiejś mierze tez i dziś. Mam zaszczyt przypomnieć na nowo ten ważny epizod polskiej historii. Historycznie Śląsk był częścią Polski w średniowieczu, ale następnie przeszedł pod panowanie Czechów i Habsburgów, zanim stał się częścią Prus, a następnie Cesarstwa Niemieckiego w 1871 roku. Region ten zamieszkiwała dość licznie ludność mówiąca językiem polskim. Po I wojnie światowej region został podzielony miedzy Niemcy i Polskę. Traktat Wersalski, podpisany ostatecznie 28 czerwca 1919 roku określił zachodnie granice Polski.

 

Wersal, plebiscyt, powstania Traktat ten, zawarty przeszło pół roku po zakończeniu działań wojennych nakazał przeprowadzenie na Górnym Śląsku plebiscytu w celu ustalenia, czy terytorium to powinno być częścią Niemiec czy Polski. Plebiscyt miał się odbyć w ciągu dwóch lat od podpisania Traktatu na całym Górnym Śląsku, choć rząd polski zażądał, aby odbył się on tylko na terenach na wschód od Odry, gdzie mieszkała  znacząca liczba osób mówiących po polsku. Ta decyzja została przyjęta z rozczarowaniem przez Polskę, ponieważ oczekiwano, że ziemie śląskie z przewagą polskiego żywiołu  na wschód od Odry zostaną bez dyskusji włączone do nowej Rzeczypospolitej Polskiej. Kością niezgody był „trójkąt przemysłowy” na wschód od Odry, wyznaczony przez miasta Bytom (Beuthen), Gliwice (Gleiwitz) i Katowice (Kattowitz), zamieszkałe w większości przez etnicznych Niemców, którzy znaleźli się tu w wyniku intensywnej germanizacji tych dawnych polskich ziem.  Pierwsze śląskie powstanie przeciwko niemieckiej kontroli Górnego Śląska wybuchło w następstwie masakry, w której zginęło  dziesięciu śląskich cywilów-Polaków przez niemiecką straż graniczną podczas prób strajku  w kopalni Mysłowice 15 sierpnia 1919 roku. Polacy zostali powieszeni lub rozstrzelani .     

 

Pierwsze Powstanie Śląskie było korzystne dla sprawy niepodległości Polski i jej rozwoju terytorialnego. Drugie powstanie śląskie wybuchło niemal dokładnie rok później, 19 sierpnia 1920 roku. Podobnie, hak poprzednie zostało stłumione w ciągu kilku dni, choć jego znaczącym osiągnięciem było doprowadzenie  do rozwiązania policji niemieckiej i zastąpienia jej policją polsko-niemiecką.   

 

Warto było walczyć…

 

Wreszcie trzecie i największe powstanie śląskie miało miejsce w maju 2021 roku w następstwie plebiscytu, który  zadecydował, że do Polski miały trafić tylko powiaty pszczyński i rybnicki. Wywołało to wśród Polaków olbrzymie niezadowolenie i pobudziło dodatkowo ich narodowe, patriotyczne  dążenia. Jedną z ważnych postaci III powstania śląskiego był Wojciech Korfanty, który odegrał kluczową rolę w narodowym przebudzeniu Polaków na Górnym Śląsku i stanął na czele walki o oderwanie tych ziem od Niemiec i przyłączenie do Polski. W krótkim czasie powstańcy zajęli tereny na prawym brzegu Odry od Opawy do Gogolina  –  w tym port w Koźlu oraz Kędzierzyn i Kłodnice – oraz tereny położone na północny wschód od Ozimka, Dobrodzienia i Olesna.

 

Ostatecznie 5 lipca 1921 roku, po kilkudniowych negocjacjach,  Polacy i Niemcy zawarli rozejm. Następnie rozpoczęły się długie negocjacje w sprawie granic i dopiero w październiku roku 1921 Rada Ligi Narodów i Rada Ambasadorów zdecydowały o ostatecznym podziale terytorium plebiscytowego. Polska otrzymała mniejszy, ale bardziej uprzemysłowiony obszar. Podział ten był korzystniejszy dla Polski niż proponowany przed wybuchem III powstania śląskiego. W kolejnych miesiącach Rzeczpospolita przejęła przyznane jej – a właściwie wywalczone – terytorium Górnego Śląska.   

 

Powstania Śląskie to opowieść o męstwie i odwadze Polaków. Symbolizują trudną drogę do wolności, waleczność i bohaterstwo powstańców i mają kluczowe znaczenie w świadomości narodowej Polaków – i to nie tylko w tym regionie państwa polskiego.

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (30.12.2021)

 


 

POLECANE
Karol Nawrocki: Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm

- Przy wsparciu Solidarności odrzucimy ekoterroryzm, ekoszaleństwo Zielonego Ładu i wrócimy do normalności - powiedział kandydat na prezydenta Karol Nawrocki na sobotnim wiecu w Rybniku.

Kazik Staszewski chory. To zdjęcie zaniepokoiło fanów Wiadomości
Kazik Staszewski chory. To zdjęcie zaniepokoiło fanów

Kazik Staszewski, lider zespołu Kult, przekazał niepokojącą informację o swoim stanie zdrowia. Na swoim Instagramie zamieścił zdjęcie ze szpitala. Okazuje się, że artysta nie jest w najlepszej kondycji.

Trzaskowski podda się testom na obecność narkotyków? Jest odpowiedź kandydata KO z ostatniej chwili
Trzaskowski podda się testom na obecność narkotyków? Jest odpowiedź kandydata KO

W sobotę Rafał Trzaskowski odniósł się do propozycji Karola Nawrockiego, aby obaj politycy poddali się testom na obecność substancji psychoaktywnych w organizmie.

Poparcie w II turze wyborów prezydenckich. Lewica podjęła decyzję z ostatniej chwili
Poparcie w II turze wyborów prezydenckich. Lewica podjęła decyzję

Zjazd Nowej Lewicy jednomyślnie przyjął uchwałę w sprawie poparcia kandydata KO Rafała Trzaskowskiego w II turze wyborów prezydenckich - poinformowali liderzy ugrupowania. Zapowiedzieli też udział w niedzielnym marszu poparcia dla Trzaskowskiego.

Niesamowite odkrycie astronomów. To prawdziwa gratka Wiadomości
Niesamowite odkrycie astronomów. To prawdziwa gratka

Astronomowie natknęli się na niezwykły układ podwójny gwiazd. To, co go wyróżnia, to fakt, że jedna z gwiazd dosłownie krąży wewnątrz drugiej - a dokładniej w jej zewnętrznych warstwach. Tego typu zjawiska są ekstremalnie rzadkie w naszej galaktyce.

Sonia Szklanowska nie żyje. Niezwykły pogrzeb młodej gwiazdy z ostatniej chwili
Sonia Szklanowska nie żyje. Niezwykły pogrzeb młodej gwiazdy

W sobotę, 25 maja, w Świekatowie odbył się pogrzeb Soni Szklanowskiej, młodej wokalistki i gwiazdy programu Hotel Paradise. Zgodnie z jej wolą, żałobnicy pojawili się ubrani w jasne stroje, przynosząc białe róże – symbol delikatności i pokoju. 

 Kultowy serial zakończony po jednym sezonie Wiadomości
Kultowy serial zakończony po jednym sezonie

Choć serial „Pingwin” z Colinem Farrellem zdobył ogromną popularność i miliony widzów, HBO nie planuje nakręcić jego drugiego sezonu. Produkcja została zgłoszona do nagród Emmy jako miniserial, co oznacza, że historia została zamknięta na jednym sezonie.

Potężna awaria platformy X z ostatniej chwili
Potężna awaria platformy X

Platforma X (dawniej Twitter) zmaga się z poważną awarią, która dotknęła użytkowników na całym świecie – także w Polsce. Serwis przestał działać około godziny 14:00 czasu polskiego. Próba załadowania nowych postów kończy się komunikatem: „Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie załadować”.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

W nocy z soboty na niedzielę przymrozki głównie na wschodzie kraju, temperatura przy gruncie lokalnie spadnie do minus 3 st. C – poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Tomasz Siemieniuk. W dzień termometry wskażą do 20 st. C.

Atak nożownika na dworcu w Hamburgu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika na dworcu w Hamburgu. Nowe informacje

W piątek wieczorem, 23 maja 2025 roku, na głównym dworcu kolejowym w Hamburgu doszło do brutalnego ataku nożem. Kobieta zaatakowała przypadkowych przechodniów na peronie 13/14. Rannych zostało łącznie 18 osób w wieku od 19 do 85 lat. Dziś pojawiły się nowe informacje w sprawie.

REKLAMA

Pamięć o Powstaniach Śląskich sto lat później

Pamięć o Powstaniach Śląskich sto lat później

Ten artykuł chciałbym zadedykować mojemu ś. p. Dziadkowi, Ojcu mojego Ojca, który czynnie wspierał Powstania Śląskie i zrobił wszystko, aby Górny Śląsk wrócił do Macierzy, by stał się ponownie częścią Polski. Dziadek, Henryk Karol Czarnecki, był dyrektorem polskiego teatru w Sosnowcu. Zgłosił się do władz powstańczych, że chce walczyć o polskość Śląska. Jednak mądre kierownictwo śląskich powstań uznało słusznie, że dziadek lepiej się przysłuży Sprawie Narodowej, jak jego teatr zacznie objeżdżać tereny plebiscytowe z polskimi sztukami i operami. Tak też uczynił. Zapuszczał się daleko, aż do Opola, gdzie dziadka Henryka i jego aktorów chcieli Niemcy zlinczować – obronili ich francuscy oficerowie z międzynarodowej misji rozjemczej. W Katowicach wystawił premierę „Halki” Moniuszki. W olbrzymiej większości miast i miejscowości jego przedstawienia były pierwszymi, które nasi rodacy słyszeli w języku ojczystym!

 

Pamięć i wdzięczność

 

18 grudnia 2021 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Polacy XX wieku w walce o Kresy Zachodnie RP”. Rok, w którym Polacy obchodzili stulecie powstań śląskich. Miałem szczęście być jednym z prelegentów tej Konferencji. Mówiłem o dziedzictwie Powstań  Śląskich, ich wszechpolskim charakterze (brali w nich udział bezpośrednio lub wspierali akcje plebiscytowa ludzie z trzech dawnych zaborów: z Warszawy – jak mój dziadek Henryk K .Czarnecki, ale też ze Lwowa, Krakowa czy Poznania) i  roli Powstań  w zaszczepianiu patriotyzmu wśród Polaków.       

 

Walczyli więc tam Polacy z różnych stron kraju, stad niewątpliwie śląskie zrywy miały istotny wpływ na ukształtowanie polskiej  świadomości narodowej – w przeszłości i w jakiejś mierze tez i dziś. Mam zaszczyt przypomnieć na nowo ten ważny epizod polskiej historii. Historycznie Śląsk był częścią Polski w średniowieczu, ale następnie przeszedł pod panowanie Czechów i Habsburgów, zanim stał się częścią Prus, a następnie Cesarstwa Niemieckiego w 1871 roku. Region ten zamieszkiwała dość licznie ludność mówiąca językiem polskim. Po I wojnie światowej region został podzielony miedzy Niemcy i Polskę. Traktat Wersalski, podpisany ostatecznie 28 czerwca 1919 roku określił zachodnie granice Polski.

 

Wersal, plebiscyt, powstania Traktat ten, zawarty przeszło pół roku po zakończeniu działań wojennych nakazał przeprowadzenie na Górnym Śląsku plebiscytu w celu ustalenia, czy terytorium to powinno być częścią Niemiec czy Polski. Plebiscyt miał się odbyć w ciągu dwóch lat od podpisania Traktatu na całym Górnym Śląsku, choć rząd polski zażądał, aby odbył się on tylko na terenach na wschód od Odry, gdzie mieszkała  znacząca liczba osób mówiących po polsku. Ta decyzja została przyjęta z rozczarowaniem przez Polskę, ponieważ oczekiwano, że ziemie śląskie z przewagą polskiego żywiołu  na wschód od Odry zostaną bez dyskusji włączone do nowej Rzeczypospolitej Polskiej. Kością niezgody był „trójkąt przemysłowy” na wschód od Odry, wyznaczony przez miasta Bytom (Beuthen), Gliwice (Gleiwitz) i Katowice (Kattowitz), zamieszkałe w większości przez etnicznych Niemców, którzy znaleźli się tu w wyniku intensywnej germanizacji tych dawnych polskich ziem.  Pierwsze śląskie powstanie przeciwko niemieckiej kontroli Górnego Śląska wybuchło w następstwie masakry, w której zginęło  dziesięciu śląskich cywilów-Polaków przez niemiecką straż graniczną podczas prób strajku  w kopalni Mysłowice 15 sierpnia 1919 roku. Polacy zostali powieszeni lub rozstrzelani .     

 

Pierwsze Powstanie Śląskie było korzystne dla sprawy niepodległości Polski i jej rozwoju terytorialnego. Drugie powstanie śląskie wybuchło niemal dokładnie rok później, 19 sierpnia 1920 roku. Podobnie, hak poprzednie zostało stłumione w ciągu kilku dni, choć jego znaczącym osiągnięciem było doprowadzenie  do rozwiązania policji niemieckiej i zastąpienia jej policją polsko-niemiecką.   

 

Warto było walczyć…

 

Wreszcie trzecie i największe powstanie śląskie miało miejsce w maju 2021 roku w następstwie plebiscytu, który  zadecydował, że do Polski miały trafić tylko powiaty pszczyński i rybnicki. Wywołało to wśród Polaków olbrzymie niezadowolenie i pobudziło dodatkowo ich narodowe, patriotyczne  dążenia. Jedną z ważnych postaci III powstania śląskiego był Wojciech Korfanty, który odegrał kluczową rolę w narodowym przebudzeniu Polaków na Górnym Śląsku i stanął na czele walki o oderwanie tych ziem od Niemiec i przyłączenie do Polski. W krótkim czasie powstańcy zajęli tereny na prawym brzegu Odry od Opawy do Gogolina  –  w tym port w Koźlu oraz Kędzierzyn i Kłodnice – oraz tereny położone na północny wschód od Ozimka, Dobrodzienia i Olesna.

 

Ostatecznie 5 lipca 1921 roku, po kilkudniowych negocjacjach,  Polacy i Niemcy zawarli rozejm. Następnie rozpoczęły się długie negocjacje w sprawie granic i dopiero w październiku roku 1921 Rada Ligi Narodów i Rada Ambasadorów zdecydowały o ostatecznym podziale terytorium plebiscytowego. Polska otrzymała mniejszy, ale bardziej uprzemysłowiony obszar. Podział ten był korzystniejszy dla Polski niż proponowany przed wybuchem III powstania śląskiego. W kolejnych miesiącach Rzeczpospolita przejęła przyznane jej – a właściwie wywalczone – terytorium Górnego Śląska.   

 

Powstania Śląskie to opowieść o męstwie i odwadze Polaków. Symbolizują trudną drogę do wolności, waleczność i bohaterstwo powstańców i mają kluczowe znaczenie w świadomości narodowej Polaków – i to nie tylko w tym regionie państwa polskiego.

 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (30.12.2021)

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe